Mėnulis žemės palydovas
5 (100%) 1 vote

Mėnulis žemės palydovas

Mėnulis yra vienintelis gamtinis Žemės palydovas, artimiausias jai kosminis kūnas. Vidutinis nuotolis nuo Žemės 384400 km, greitis 1,023 km/s. Apskriejimo periodas — žvaidždinis mėnuo — yra 27,3 vidutinės saulinės paros. Potvyniai būna į Mėnulį atgręžtoje ir priešingoje Žemės pusėje, atoslūgiai — 90 kampu į Mėnulio kryptį.

Mėnulio skersmuo yra 3476 km, arba ¼ Žemės skersmens. Jo masė lygi 1/81,3 Žemės masės, o vidutinis tankis 3,3 g/cm , taigi 1,7 karto mažesnis negu vidutinis Žemės tankis. Tai rodo, kad Mėnulio viduje yra daug mažiau metalų. Mėnulio paviršiuje gravitacija 6 kartus mažesnė negu Žemėje, todėl visi kūnai, tarp jų ir astronautai, ten yra tiek pat kartų lengvesni.

Mėnulis neturi atmosferos. Nedidelė jo trauka negali ilgai išlaikyti dujų apvalkalo, nes antrasis kosminis (pabėgimo) greitis Mėnulio paviršiuje yra tik 2,4 km/s.

Šviesios sritys yra kalnynai, vadinami žemynais. Šie pavadinimai sąlygiški, nes Mėnulio paviršiuje nėra vandens. Žiūrint pro mažą teleskopą arba žiūroną, Mėnulio paviršiuje matosi daugybė apskritų kraterių. Jūrų pakraščiais driekiasi kalnų grandinės, kai kurios iki 6 km aukščio.

Mėnulio krateriai įvairiausio dydžio — nuo kelių metrų iki 200 km pločio. Apskriti, turi žemus ir plokščius dugnus, o kraštus riboja kelių kilometrų aukščio briaunos. Daugelyje kraterių yra centrinis kalnas. Nuo didžiausių kraterių į visas puses driekiasi šviesūs spinduliai. Mėnulio kraterius išrausė krisdami į jo paviršių dideli meteoritai. Taip susidarė ir kai kurios apvalios jūros, pavyzdžiui, Rytų ir Lietų. Kraterio arba jūros dugną užpildė iš Mėnulio gelmių lava. Iš Žemės nematomoje Mėnulio pusėje jūrų daug mažiau, ten vyrauja kraterių nusėti kalnynai.

Mėnulio krateriams suteikti mokslininkų vardai. Trys iš jų pavadinti Vilniaus observatorijos direktorių — Počobuto, Sniadeckio ir Dzievulskio — vardais. Mėnulyje buvo nusileidę 12 astronautų. Į Žemę atgabenta apie 400 kg jo paviršiaus uolienų.

ASTRONAUTAI MĖNULYJE

Kai Mėnulis pakliūva į Žemės pusšešėlį arba šešėlį, įvyksta Mėnulio užtemimas. Tai gali atsitikti tik esant pilnačiai. Mėnulio orbitos nuotolyje Žemės šešėlio skesmuo yra apie 9100 km, taigi jis didesnis už Mėnulio skersmenį maždaug 2,8 karto. Dėl to Mėnulio užtemimai trunka gerokai ilgiau negu Saulės: visiškas Mėnulio užtemimas — iki 1 h 40 min, o dalinis — 2 h ilgiau.

Kai užtemimas nėra centrinis, jo trukmė būna mažesnė. Kartais į Žemės šešėlį panira ne visas Mėnulis. Tada jo užtemimas būna tik dalinis. Kai Mėnulis atsiduria Žemės pusšešėlyje, matomas pusšešėlinis užtemimas, kurio metu Mėnulio spindesys sumažėja nesmarkiai. Netgi visiško užtemimo metu Mėnulio diskas matomas, tik pasidaro tamsiai raudonas. Tokia rusva šviesa jį apšviečia Žemės atmosferoje lūžę raudonieji Saulės spinduliai. Mėlynuosius ir kitus jiems artimus spindulius išsklaido ir sugeria armosfera. Mėnulio užtemimai matomi tuo pačiu metu beveik visame Žemės pusrutulyje, atsuktame į Mėnulį.

Šiuo metu Jūs matote 54% šio straipsnio.
Matomi 519 žodžiai iš 960 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.