Miežių agrotechnika
5 (100%) 1 vote

Miežių agrotechnika

Turinys1. ALITINĖ DALIS 2

1.1Bendros žinios apie augalą ir jo agrotechniką 2

DIRVOS SĄLYGOS 2

VEISLĖS 3

VIETA SĖJOMAINOJE 3

KAIP ŽEMĖ MIEŽIAMS PARUOŠTI IR KUO PATRĘŠTI 4

SĖKLOS PARUOŠIMAS IR SĖJA 6

MIEŽIŲ LIGOS IR APSAUGA 7

SĖJOS GYLIS 8

PASĖLIŲ PRIEŽIŪRA 9

DERLIAUS NUĖMIMAS 10

2. PROJEKTINĖ DALIS 121. ALITINĖ DALIS

1.1Bendros žinios apie augalą ir jo agrotechniką

DIRVOS SĄLYGOS

Miežiai yra nerūgščių, laidžiu vandeniui dirvų, kuriose gausu maisto medžiagų, augalas. Geriausiai auga lengvuose ir vidutinio sunkumo priemoliuose, taip pat ir derlingesniuose priesmėliuose. Miežiai nemėgsta rūgščių, užmirkstančių, supuolusių dirvų. Jų šaknų sistema silpna, todėl dirvos fizinės ir cheminės savybės turi būti geros. Vakarų zonoje vyrauja velėniniai jauriniai ir velėniniai jauriniai glėjiški dirvožemiai. Velėninių jaurinių dirvožemių potencinis derlingumas nedidelis, juose mažai judriojo fosforo ir kalio bei humuso velėniniai jauriniai glėjiški dirvožemiai derlingesni, juos nusausinus ir pakalkinus visi žemės ūkio augalai gerai auga.

Miežių kaip ir kitų žemės ūkio kultūrų, derlių lemia įvairus veiksniai: dirvožemis, veislė, agrotechnika ir agroklimatinės sąlygos. Jų derlius labai priklauso nuo gegužės pabaigos-birželio mėnesio orų. Kai birželi drėgna, vėsu, mažai saulės, miežiai išaugina mažesnį grūdų derlių. Miežiai labai nemėgsta, kuomet ūkininkas juos vėlai pasėja į nepakankamai nusausintą dirvą, ir be to dar, juos pasėjus, prasideda šaltas oras. Šaltas oras ir drėgna žemė ne tik neleidžia gerų miežių pagaminti, bet dažniausia visai sunaikina jų derlių.

Netinka miežiams durpynai; neauga jie gerai dirvonuose ir iš viso apleistose, gerai neišdirbtose, žemėse.

Tokiu būdu, miežis yra gana daug reikalaujantis augalas. Užvis geriausia jis užaugs nepergausiai įtręštoje, gražiai nusausintoje daržų žemėje; auga jis taip pat šiaip gerai įdirbtose ir nusausintose vidutinio sunkumo žemėse.

Nėra tikslinga sėti miežius tokiose žemėse, kurios jiems netinka. Geriau yra į tokias žemes sėti kitų augalų, o miežiams paskirti tik visai jiems tinkančias. Tuomet bus, gal būt, nedaug miežių, bet jie gerai užderės; miežiams netinkančiose, bet kitiems augalams tinkančiose žemėse užaugs kitų augalų.

VEISLĖS

Šiuo metu šalyje auginamos miežių veislės yra derlingos. Jos gerai suvartoja azoto trąšas, reiklesnės auginimo sąlygoms. Menkai dera rūgštesnėse, nepakankamai patręštose dirvose. Pastaruoju metu daugiausia buvo sėjama derlinga, neišgulanti švediška miežių veisė ‘Roland’. Auginama ir Lietuvos selekcijos veisle ‘Auksiniai3’, baltarusiška ‘Prima‘, ankstyvesnio subrendimo ‘Dina’. Visos jos rajonuotos mūsų Respublikoje.

Lietuvos Žemdirbystes instituto selekcininkai išvedė naujas miežių veisles ‘Aidas’ ir ‘Ūla’. ‘Aidas’ atspari ligoms, išgulimui, grūdai stambūs subręsta vidutiniškai 4 dienoms vėliau už ‘Roland’. ‘Ūla’ atspari ligoms, net atsėliuojama išaugina didelį derlių.Žemdirbiai pamėgo baltarusišką veislę ‘Prima’ . Šios veislės miežiai derlingi, atsparūs išgulimui, grūdai stambūs, tinka alaus gamybai, iš jų paruošiamos geros kokybės kruopos. Ši veislė vėlyvesnė, jos vegetacijos periodas 3-4 dienomis ilgesnis už ‘Roland’ . Pongo – vasarinių miežių veislė, išvesta Švedijos SW firmoje. Visiškai nauja veislė Lietuvoje registruota 2002 m. Dėl savo labai aukšto derlingumo ir gero atsparumo ligoms bei išgulimui ypač vertinama augintojų.

Parenkant vasarinių miežių veisles ekologiniam ūkiui reikia atkreipti dėmesį į šias miežių savybes: plastiškumą, kad galėtų augti įvairiose dirvose; atsparumą ligoms, jeigu nėra išspręsta mechaninė kova su piktžolėmis dideliuose plotuose – rinktis ilgašiaudę veislę (kad būtų lengvesnė kova su piktžolėmis), grūdo stambumą, kad būtų užauginami geros kokybės prekiniai grūdai.

VIETA SĖJOMAINOJE

Miežiai geriausiai uždera pasėti po pamėšluotų kaupiamųjų, dobilienose ar po kitų nevarpinių augalu, ir patręšti optimaliomis mineralinių, trąšų normomis. Kadangi miežiai pasėlių, struktūroje užima didele dalį, todėl jiems nepakanka vien gerų priešsėlių. Sėjomainose miežiams tenka prastesnė vieta negu žiemkenčiams. Nemažai jų sėjama po žiemkenčiu, ar atsėliuojama vėl po miežių, o kartais auginami trečiuoju ar net ketvirtuoju iš eilės varpinių javų. Daugelio tyrinėtojų nuomone, miežiai yra mažiau jautrus priešsėliams, geriau pakenčia atsėliavimą. Negu kiti javai. Auginant keletą metų be pertraukos javus, geriau sėti skirtingas jų rūšis, o ne atsėliuotą vieną rūšį.

Auginant daugiau javų, ypač velėninėse jaurinėse dirvose, labai svarbios daugiametės ankštinės žolės. Jos pagerina dirvožemio struktūrą, praturtina jį humusu, didina derlingumą.Tai labai geras priešsėlis javams. Po daugiamečių ankštinių žolių javus galima auginti dvejus metus iš eilės.

Miežius auginti po miežių ar kitų varpinių javų nereikėtų ilgiau kaip vienerius metus.Auginant po varpinio
priešsėlio, būtina gerai sudoroti šiaudus, nuskusti ražienas ir laiku kokybiškai suarti. Arime išsikišę, šiaudai, blogai užarta ražiena didina dirvos biotoksiškumą, sudaro sąlygas mikroorganizmams patogenams plisti.

KAIP ŽEMĖ MIEŽIAMS PARUOŠTI IR KUO PATRĘŠTI

Kadangi miežius mes dažniausia sėjame po apkaupiamųjų, kurie palieka žemę gana gerame stovyje, žemė jiems įdirbti nesunku. Nuėmus apkaupiamuosius, rudenį miežiams reikia žemė giliai suarti ir palikti nelyginta iki pat pavasario.

Jei miežiai sėjami ne po apkaupiamųjų, bet po ankštinių arba varpinių, tuomet žemė kiek sunkiau jiems gerai įdirbti. Po žiemkenčių būtina yra miežiams dirva du kartu suarti, o po ankštinių reikia iš pradžių nearta dirva juodai nudrapakuoti arba nudraskyti lėkštinėmis akėčiomis ir rudenį giliai suarti plūgu. Jis palieką purų ir be velėnos dirvos paviršių, kas miežiams labai svarbu.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 994 žodžiai iš 3254 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.