Miško paukščiai
4.5 (90%) 2 votes

Miško paukščiai

Paukščiai

Liepsnelė

Karalystė – gyvūnų

Tipas – stuburiniai

Klasė – paukščiai (Aves)

Būrys – žvirbliniai (Passeriformes)

Šeima – strazdiniai (Turdidae)

Buveinė

Įvairūs miškai ir želdiniai su tankiu traku ir/ar pomiškiu.

Paplitimas ir gausa Lietuvoje

Paplitusi visur. Dažna. Pavieniai paukščiai lengvomis žiemomis kartais žiemoja.

Išvaizda, skiriamieji požymiai, elgesys, panašios rūšys

Labai nedaug mažesnė už didžiąją zylę. Vienas dažniausių mūsų miškų paukščių ir vienas geriausių giesmininkų. Lengviausiai suaugęs paukštis veisimosi metu atpažįstamas iš rusvos kaktos, dalies galvos šonų, gerklės ir krūtinės. Nuo truputį panašaus mažosios musinukės patino skiriasi didesne rusva dėme kūno priekyje. Patino ir patelės apdaras vienodas. Sezoniniai apdaro skirtumai labai nedideli.

Jaunikliai turi strazdų šeimos paukščiams būdingą apdaro raibuma: labiausiai gerklė, pagurklis, krūtinė ir galva bei iš dalies nugara su sparnais yra su iš arti gerai matomomis dėmelėmis. Krūtinėje jau būna matomi rusvai rudos dėmės kontūrai. Rudenį jaunikliai įgauna suaugusiems būdingą apdarą.

Minta smulkiais bestuburiais. Rudenį sulesa smulkių uogų. Lizdus dažniausiai suka ant žemės, bet kai kada užima ir neaukštai esančias dreves ir inkilus. Būdingas elgesio elementas – tupėdama ant žemės ar medžiuose nerimaudama dažnokai sustojusi linksi ir tūpčioja.

Balsas

Nerimo balsas – tarškus ir greitai kartojamas “tik-tik-tik…”. Girdima ir ilgesnė nerimo trelė “tiktiktiktik…”. Giesmelė tyli, melodinga, be karkiamųjų garsų. Patinas tuoktuvių giesmelę veisimosi sezono pradžioje gieda beveik visą dieną. Vis dėto aktyviausiai gieda vakare saulei nusileidus.

Gegutė

Karalystė – gyvūnų

Tipas – stuburiniai

Klasė – paukščių (Aves)

Būrys – gegutiniai (Cuculiformes)

Šeima – gegutiniai (Cuculidae)

Buveinė

Miškai, krūmynai, pelkės, paežerės, kur daugiau perinčių žvirblinių paukščių.

Paplitimas ir gausa Lietuvoje

Paplitusi visur. Įprasta.

Išvaizda, skiriamieji požymiai, elgesys, panašios rūšys

Didesnė už smilginį strazdą, bet mažesnė už kėkštą. Dydžiu ir išvaizda panaši į paukštvanagį. Žmonių neblogai pažįstama iš paprasto, bet kartu labai specifiško balso. Kūnas pailgesnis nei daugumos paukščių. Du kojų pirštai atsukti į priekį ir du atgal. Apdaras vienodas visais sezonais.

Suaugusio patino viršus, galva, kaklas ir krūtinė melsvai pilki. Krūtinės apatinė dalis ir pilvas balti su skersiniu tamsiu raštu. Patinas didesnis už patelę.

Patelės esti dviejų spalvinių formų – pilkos ir rudos. Pikosios patelės labai panašios i patinus, bet kai kurių iš jų galva, kaklas ir krūtinė esti su rusvu atspalviu. Kitos apdaru nesiskiria nuo patinų. Rudos formos patelių kūno viršus rusvai rudas su skersiniu tamsiu raštu.

Jaunikliai paukščiai labai panašūs i suaugusias pateles. Jie taip pat esti pilkų ir rudų formų.

Vadinamasis lizdinis parazitas, nes pati lizdų nesuka, o po vieną kiaušinį deda i mažų paukščių lizdus. Skrisdama siluetu primena paukštvanagį ar nedidelį sakalą. Visuomet plasnoja sparnais ir beveik niekad nesklendžia.

Balsas

Patino balsas – periodiškai kartojamas ir iš toli girdimas kukavimas “ku-kū”. Kartais šis balsas sudėtingesnis – “kuku-kuk” ir pan. Patelėms būdinga skambi trelė “kli-kli-kli”.

Kėkštas

Karalystė – gyvūnų

Tipas – stuburiniai

Klasė – paukščiai (Aves)

Būrys – žvirbliniai (Passeriformes)

Šeima – varniniai (Corvidae)

Buveinė

Įvairiausi miškai, didesni miestų parkai. Vengia labai mažo ploto giraičių.

Paplitimas ir gausa Lietuvoje

Aptinkamas visur. Vienas iš įprastų miško paukščių.

Išvaizda, skiriamieji požymiai, elgesys, panašios rūšys

Gerokai mažesnis už naminį karvelį. Neblogai žmonių pažįstamas. Gamtoje lengvai atskiriamas iš išvaizdos (skrendantis – ypač iš balto antuodegio, baltų dėmių sparnuose; tupintis – iš sparno dengiamųjų plunksnų, kur vyrauja šviesi mėlyna spalva) ir iš bendravimo balsų. Panašių kitų paukščių regione nėra.

Patino ir patelės apdarai vienodi. Viršugalvio plunksnas pašiaušia, todėl gali atrodyti lyg su kuodeliu. Žiemos apdaras nesiskiria nuo veisimosi apdaro.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 660 žodžiai iš 1308 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.