Moteris ir karjera
5 (100%) 1 vote

Moteris ir karjera

ŠIAULIŲ UNIVERSITETAS

Fizikos ir matematikos fakultetas

MOTERIS IR KARJERA

Vadybos referatas

Atliko: Informatikos specialybės

Vakarinio skyriaus

II kurso studentė

Kristina Butminaitė

2002 m.

ANOTACIJA

„Woman and carrer“ is written by Neringa Kuprytė and Laima Butminaitė. In this work we are trying to describe questions about women, whose perssued the carrer and their problems in life, politics and etc. We are trying to give advices how to fight with men whose perssue that woman do not climb a carrers strairs. In the result of the carrer enquire we are getting information about women possibilities in the world.

ĮVADAS

Kas yra karjera? Ar tai sėkmės siekiančių vyrų galopas? Nors moterys ne mažiau išsilavinusios ir kompetentingos specialistės, bet aukščiausiuose valdymo sluoksniuose jos retai tesutinkamos, nes jos, darydamos karjerą, susiduria su įvairiausiais trukdymais ir neteisybėmis. Nemaža yra vyrų, sąmojingai trukdačių joms to siekti. Daug kas priklauso ir nuo pačios moters. Ji turi nuosekliai planuoti savo profesinę sėkmę, paruošti strategiją jai įgyvendinti ir siekti užsibrėžto tikslo, bei kryptingai išnaudoti visas galimybes.

1. KARJERA

Karjera, jei jos siekia moteris, turi lyg ir neigiamą atspalvį. Galbūt todėl, kad ligi šiol yra mažai moterų užimančių atsakingus postus. Šiandien karjera turi prieštaringą įvaizdį, ypač kai yra kalbama apie moteris. Karjeristė – tai nepriekaištingai išsidažiusi, stilingu verslo kostiumu apsirengusi moteris. Ji griežta, viską apskaičiuojanti ir net nemoteriška. Karjeros siekiančioms moterims dvigubai dažniau prikaišomas asmeninio gyvenimo neturėjimas. Tačiau šiuolaikinės moterys nesusitaiko su tuo ir kuria ateities planus.

1.1 TEISINGAS KARJEROS PLANAVIMAS

Kodėl gydomosios mankštos metodininkės, sekretorės, medicinos seserys ir auklėtojos turi menkas galimybes daryti karjerą? Todėl, kad šiuos darbus dirba tik moterys. Pasirinkdamos profesiją, jos visų pirma žiūri į būsimo darbo prasimingumą. Jos nori žinoti ar jų darbas bus naudingas žmonėms, ar jį dirbdamos jos patirs malonumą. Gana retai jos pasiteirauja, pavyzdžiui, kiek pinigų jos uždirbs po 10 metų ir ko gali pasiekti.

Tai klausimai, kuriuos užduoda vyrai, orentuoti į sėkmę ir žengia pirmyn. Vyrai beveik niekada nepasitiki atsitiktinumu, ir tai jiems išeina į naudą. Moterys linkusios gyventi atsitiktinumu, o ne iš anksto planuoti profesinius tikslus. Kitas žingsnis aiškus: būkite aktyvi, įgyvendindama savo tikslus ir tuoj pat pradėkite kurti ateitį norima linkme.

1.2. RYŠIŲ UŽMEZGIMAS

Kad nuolat tobulėtumėte profesijoje, jums reikalingi informatyvūs pokalbiai. Tad ieškokite tokių!

Norint daryti karjerą, visuose hierarchijos lygiuose reikia turėti ryšių informacijai gauti. Čia kalbama ne apie pažintis pagal skelbimus, bet apie viską, ką galima sužinoti slapta arba kaip paslaptį. Žinojimas yra stiprybė. Ši tiesa galioja ir darbe. Kuo ankščiau sužinoma apie planuojamus pasikeitimus, tuo tikslingiau galima veikti. Tik tada, kai apie jūsų užmančias sužino šefo aplinka, galima tikėtis paaukštinimo. Siekiant sėkmės, reikia turėti vieną ar kelis vadovus.

1.3. NERAŠYTŲ ĮSTATYMŲ ŽINOJIMAS

Kaip užmegsti ryšius? Visų pirma, tai įmanoma suprantant nerašytus įstatymus ir jiems pritariant. Išnaudokite kiekvieną pasitaikiusią pokalbio galimybę su tarnautoju iš aukštesnės hierarchijos pakopos. Su įsitikinimu tai neturi nieko bendra. Aiškiai duokite suprasti, kad jūs norite aukštesnės padėties. Paklausta paaiškinkite, kad dabartiniu darbu jūs patenkinta, bet to negana – jūs norite kilti aukščiau.

Dirbanti moteris savo pretenzijas užimti aukštesnę padėtį viešumon privalo iškelti tam, kad atsiradus tokiai vieta, pirmiausia būtu pagalvota apie ją.

1.4. BŪTI PASTEBĖTAI

Ne tik daug dirbti, bet ir pasistengti būti pastebėtai.

Tarkime, vyras ir moteris tokiu pat metu pradeda dirbti tokį pat darbą. Abu vienodai gabūs ir paslaugūs. Po dviejų metų paaukštinamas jis, o ne ji. Kas nutiko? Vyras iš pradžiu ne tik parodė susidomėjimą aukštesne padėtimi (o tuo tarpu jo kolegė daug kuo kuklesnė), bet ir nepraleido progos pasireikšti. Kadangi ji dirbo daug, bet tyliai, laurus nuskynė jisai.

Labai yra svarbu, kad jus pastebėtų.

1.5. PATARIMAI

Pateikite prestižinius projektus. Tai rizikinga. Jei nepasiseks, vadovai bus negailestingi. Bet be rizikos nėra sėkmės.

Nenuslėpkite savo laimėjimų. Darbas meistrą giria! Į juos turi būti atkreiptas šefo dėmesys.

Kiekvienam forume stenkitės tinkamai pasirodyti. Konferencijose išnaudokite visas galimybes atkreipti dėmesį į savo sugebėjimus. Reikia ne puikuotis, tačiau išsakyti savo nuomonę, užimti tvirtas pozicijas ir kelti idėjas. Vienu žodžiu, parodykite, kad esate ir kad jūsų pasirinktas kelias yra teisingas.

1.6 NEBIJOKITE SĖKMĖS!

Šešios dažniausios klaidos, kuias padaro moteris profesijoje ir kurių jos turi vengti, jei nori kilti karjeros laiptais.

1. Neišsigąskite sulaukusios

pasipriešinimo. Neatsitraukite, bet įgyvendikite savo planus.

2. Neapsimetinėkite, būkite savimi. Nesistenkite per daug prisitaikyti ir nekonfrontuokite.

3. Neslėpkite (iš kuklumo) savo žinių, o savo laimėjimus vertinkite realistiškai. Jei padarėte kažką gero, tai džiaukitės. Priimkite pagyrimą, neapsimetinėkite dėl jo iš kuklumo. Jūs gera darbuotoja.

4. Visas pasaulis neturi žinoti, kad jūs netvitai jaučiatės, nes tada tapsite pažeidžiama. Net jei reikalas pakrypo nepalankia linkme, katastrofos iškart neįvyks. Jį galima pataisyti, tad imkitės darbo.

5. Ištverkite neaiškias situacijas. Nenuleiskite rankų. Tai psichologinė įtampa.

6. Nesijauskite kalta griežtai, bet dalykiškai bendradarbiams pasakiusi savo nuomonę. Negalvokite ilgai apie tai. Nubrėžkite bendravimo ribas. Jūs neprivalote būti meili ir draugiška, jei tai ne vietoje.

Parodykite, kad mokate nugalėti priešiškumą!

2. MOTERIS ĮMONĖJE

Manoma, kad sugebėjimas kaleidoskopiškai mastyti, t.y. vienu metu priimti įvairiapusę informaciją ir ją apmastyti įvairiais aspektais, kad paskui būtų galima numatyti rezultatus yra grynai moteriška savybė. Tai yra, kad moterims būdingas platus mąstymas, o vyrams – vienpusis. Jau niekas nesiginčija, kad moterys sugeba geriau dirbti komandoje. Kita vertus nesvarbu iš kur kilusios „moteriškosios“ vadybos savybės, svarbu, kad nė viena įmonė nenori jų atsisakyti. Dabar neįmanoma išsiversti be savo darbuotojų idėjų ir smarkios motyvacijos.

Verta skatinti moterų kopimą į vadovaujančius postus, nes tai tik įnaudą šiuolaikinei vadybai. Deja, vis dar retai sąžiningai elgiamsi su aukštą kvalifikaciją įsigijusiomis moterimis.

2.1. MOTERŲ PRISITAIKYMAS DARBE

Iš moterų užimančių vadovaujančius postus, šiandien labiau nei iš vyrų reikalaujama prisitaikyti prie darbo etiketo normų, mat elgiasio taisyklės darbe dažniausiai atitinka vyrišką charakterį. Šiuo metu vadovaujančioms moterims būtina prisitaikyti prie „vyriškos“ profesijos, bet tai jos turi daryti labai diferencijuotai. Sunkumai prasideda tada kai joms keliami prieštaringi reikalavimai. Darbe jos turi panaudoti savo moteriškus sugebėjimus, o ne įmituoti vyriškus. Antra vertus, jos privalo turėti visus vyriškus sugebėjimus ir savybes, kad galėtų susidoroti su darbu. Jos neturi teisės atrodyti per daug moteriškai, bet kartu jų išvaizda vertinama kur kas kritiškiau negu vyrų. Trumpiau tariant, moterys įmonėje turi būti tipiškos, ir ne. Kaip moteriai įveikti šiuos prieštaravimus?

Pradedanti eiti savo pareigas šiuolaikinė moteris, t.y. karjerą daranti moteris, turi gerai įvertinti savo aplinką ir pasistengti nesumažinti savo šansų iš pat pradžių.

Moters aprangos stilius bei makiažas turi visuomet jai tikti, tas pats tinka ir įmonėje dirbančiai moteriai.

2.2. KAIP PASIEKTI SĖKMĘ

Moterys turėtų žinoti, kad į jų sugebėjimus vadovauti, vis dar žiūrima nelabai patikliai, jos visada lyginamos su vyrais. Vadybinkė turi nusiteikti taip: jos kompetencija abejotina visur ir visada vien dėl to, kad ji yra moteris. Taigi, jos sėkmė priklauso nuo to, ar jai pavyks parodyti kuo didesnę dalykinę kompetenciją, neįmituojant vyrų.

Niekas neteikia tiek pasitikėjimo savimi, kaip savo dalyko išmanymas. Moteriai būtina suprasti, kad yra kompetentinga ir kad jai būtina pasikliauti savo žiniomis. Vien dėl to, vadovaujanti moteris turi eiti į konferensijas ir pasitarimus labai gerai pasirengusi, nes tai visų pirma pastebima.

Daug dėmesio kreipkite į geras naujienas. Moterys neturi nepamiršti, kad jos privalo būti mandagios su kiekvienu ir kiekviena, nes tai didina jų pranašumą ir pasitikėjimą savimi.

Tinkama apranga yra būtina dailiosios lyties atstovių sėkmei. Vadovaujančios moterys turėtų rengtis itin patraukliai ir įdomiai,tačiau ne per daug moteriškai.

3. MOTERS GALIA

3.1. SUSIKURKIME FINANSIŠKAI SAUGIĄ ATEITĮ

Kiekviena moteris tūri būti finansiškai nepriklausoma. Daugelis moterų sugeba daug geriau uždirbti pinigų negu vyrai. Sakyti, kad finansai yra vyrų pasaulio dalis, yra tolygu teigti, kad moteris yra“ savo vietoje“.

Daugelis moterų jau bijo vien to žodžio „finansai“, nes tai visai nauja tema. Jau pats laikas atsikratyti sustabarėjusio mąstymo, kad moteris nieko nesupranta. Joms atrodo, kad nieko neišmano, tačiau jos yra kur kas sumanesnės, nei iš tikrųjų atrodo ir gali daug ko išmokti. Moterys privalo perprasti investicijas, biudžeto ir kitus pinigiius klausimus. Neleiskite tuščiai laiko svarstydamos, kodėl jūs klestite, o kitos moterys – ne. Mes visi veikiamiam pagal savo pačių nuomonės taisykles. Kiekvienas mūsų geba susikurti gerovę gyvenime, kai protas ima suvokti naujas idėjas. Progų visada yra ir tik nuo mūsų priklauso, ar pasinaudosime jomis, ar ne.

3.2. NE JOMS AUKŠTI POSTAI

Moterys darančias karjerą ir siekiančias aukštesnio posto, karjeristėmis šiandien niekas nevadina.

Ar daug moterų padarė stulbinančią karjerą per daugiau kaip septynerius metus, kai atkurta Lietuvos nepriklausomybė? Lietuvoje dailiosios lyties atstovės neskiriamos į aukštus ir atsakingus postus, o jas juose galima suskaičiuoti tik ant
– antrarūšės, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Irena Degutienė. – Seniai visuomenėje suformuota tokia nuostata.“

Ministrės nuomone, tik pabandyk daryti karjerą, vyrai, tuoj pradės „knistis ir aiškinti: tai jinai nesugyvenamo charakterio, tai jinai negraži“. Jei tik patenki į kokį aukštesnį postą, iš karto nusprendžiama, negraži. Daugelis vyrų teigia, tik viena iš moterų gali būti simpatiška ir protinga, jei mano, kai moteris graži, tai būtinai kvaila.

Apie tą, kuri atėjo į valdžią – sako: suvyriškėjusi. O kas moteris priverčia tokiomis pasidaryti? Jie. Juk privalai save apginti kaip žmogu – kad galėtum dirbti savo darbą, ir užsigrūdini: tampi arba „akmeninė“ arba „ledinė“, nors tavo prigimtis ir visiškai kitokia.

Pašnekovės nuomone, tendencija užkirsti moteriai kelią į karjerą yra labai ryški. Jei viena ar kita prasiveržia – ji turi būti tvirta. Nesvarbu, kaip ji jaučiasi – ji turi būti pasitempusi, geležinė, kad nebūtų jokių komentarų: ar tu pabalusi, ar tu paraudusi, neturi duoti preteksto, ką nors sakyti.

Negatyvus požiūris į moters karjerą jai uždeda antspaudą – moteris būna kaip su kauke, iš tikrųjų tampa ne visai moteriška.

3.3. ŠEIMA AR KARJERA?

Kiek yra moterų užimančių aukštus postus ir gyvenančių normalioje santokoje? Tikriausiai labai nedaug.

Labai mažai vyrų nebijo gyventi su protinga moterimi, ir jaustis už kvailesni. Dauguma atsidūrę šalia tokios moters įgyja menkavertiškumo kompleksą ir pradeda jai trukdyti. Vyrai bijo protingų moterų. Dauguma karjerą padariusių moterų yra išsituokusio arba vienišos.

Ten kur reikia ir pakantumo, ir išminties, kantrybės, ir meilės – dirba moterys. Švietimo sistema – moterys, sveikatos apsauga – moterys, socialinės darbuotojos – tai pat moterys.

Nemažai Lietuvos moterų daro puikią politinę karjerą. Pagal didėjantį moterų parlamentarių skačių Lietuva yra pirmoje vietoje Europoje, antroje vietoje – Pasaulyje. Pagal moterų skaičių parlamente, Europoje esame 13-oje, o Pasaulyje – 22-oje vietoje.

Namų šeimininkei – tai gana reta „profesija“, nors moteris jos paragauja. Apie 70% ištekėjusių moterų yra jaunesnės nei 40 metų, vadinasi – priešais ilga, nenuobodi profesinė veikla. Bet kuo ilgiau tęsiasi vaiko priežiūros atostogos, tuo sunkiau ryžtis dirbti. Trūksta darbo vietų. Moterys netenka kvalifikacijos darbo rinkoje, jei yra blogesnė padėtis negu to paties amžiaus vyrų. Nelygios abiejų lyčių galimybės. Sociologijoje netgi atsiranda madingas termias – „skurdo feminizacija“. Neretai moterys skausmingai abejoja: dirbti ar ne. Skriausti savo vaikus, ar pačią save? Todėl grįžimą į darbą būtina planuoti ir padaryti tai tinkamiausiu laiku.

3.3.1. AR DERA KARJERA IR MOTINYSTĖ

Moterų nuomonė:

TAIP, JEI VYRAS GERAS

Edita Mildažytė, LNK laidos “Bobų vasara” vedėja: “Jei labai nori, viską įmanoma suderinti. Bet, aišku, sunku. Jeigu myli savo vaikus, kartais imi neapkęsti savo darbo, nes jis iš tavęs reikalauja labai daug. Tačiau jei nebūsi šiandien, rytoj gal niekam tavęs ir nebereikės. Aš puikiai suvokiu, kad vaikai yra svarbiau už bet kokį darbą, bet jeigu jau kartą apsisprendei dirbti – dirbk.

Štai kelios taisyklės, kurios padeda man nepamiršti, kad esu motina ir noriu ja būti. Aš niekuomet nedirbu savaitgaliais. Iš anksto esu susitarusi su savo darbdaviais: jokių filmavimų, jokių montažų šeštadienį ir sekmadienį. Atsisakau dirbti ir po darbo valandų, nebent jei pasiūlo sumokėti papildomai ar duoda laisvą darbo dieną.

Mano pirmasis vyras visiškai neskatino manęs grįžti į darbą. Jis sakė: “Jeigu nori dirbti, turi uždirbti tiek, kad galėtum samdytis auklę ir namų šeimininkę”. Jis nesiūlė man savo pagalbos. Jo manymu, jeigu norėjau dirbti, privalėjau su viskuo susitvarkyti pati. O kiek iš vaiko auginimo atostogų grįžusiai moteriai gali pasiūlyti darbdavys? Man buvo labai sunku, todėl ir išsiskyriau – tiesiog nebepajėgiau ilgiau taip gyventi. Manau, jei nori vaikams gimus pradėti intensyviai dirbti, pirmiausia turi gyventi su žmogumi, kuris tave palaikytu, skatintų, galop – padėtų. Dabartinis mano vyras man labai daug padeda.

Norėdami, kad mes prižiūrėtume vaikus, vyrai dažniausiai omenyje turi karštus pietus, blizgančius namus, švarius ir išlygintus marškinius”.

NE, KOL VAIKAS DAR MAŽAS

Gražina Sviderskytė, “Lietuvos ryto TV” žurnalistė: “Aš norėčiau pagimdžiusi bent metus nedirbti. Tačiau žinau porą moterų, kurios į darbą grįžo po kelių savaičių. Jei darai karjerą, kiekviena savaitė svarbi, ir po metų gali tekti viską pradėti iš naujo. Todėl pirmiausia gal reikėtų įsitvirtinti darbe, kad būtum tikra, jog galėsi grįžti ten, iš kur atėjai”.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 2352 žodžiai iš 7712 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.