Narkomanija paplitimas požymiai pagalba
5 (100%) 1 vote

Narkomanija paplitimas požymiai pagalba

Narkomanija, paplitimas, požymiai, pagalba.

Narkotikai – medžiagos pakeičiančios organizme vykstančius cheminius procesus, sutrikdančios natūralią proto ir jausmų pusiausvyrą, sukeliančios psichinę ir fizinę priklausomybę.

Narkomanija – graikų kilmės žodis ( “narkė” – suakmenėjimas, ”manija” – beprotybė, aistra, kai sutrinka žmogaus fizinė ir psichinė būklė.) Tai liga, kuri reiškiasi įpročiu nuolat vartoti narkotikus. Narkomanas – žmogus, nuolat vartojantis narkotikus, priklausomas nuo jų, sergantis narkomanija. Narkotikai – tai ne tik narkomanija. Tai – prostitucija, savižudybės, AIDS, smurtas, kontrabanda, nusikaltimai. Šiuo metu tai viena aktualaiusių Lietuvos ir viso pasaulio problemų. Tačiau tai nėra nauja problema. Lietuvoje jau viduramžiais didikų menėse buvo rūkomos opijaus pypkės. Prieš antrąjį pasaulinį karą Lietuvos policija kontrolaivo narkotikų gabenimo kelius ir nelegalią jų apyvartą. Sovietiniais laikais narkotikų problema buvo politizuota ir dirbtinai nebuvo sprendžiama. Tačiau atgavus nepriklausomybę situacija nepagerėjo, o atvirkščiai ir toliau grėsmingai daugėja moksleivių ir jaunimo, vartojančių psichotropines ir narkotines medžiagas. Pirmaujantys miestai – Visaginas, Vilnius, Klaipėda, Druskininkai, Biržai. Kai kuriuose rajonuose neužregistruota nė vieno narkomano t.y. Širvintuose, Skuode, Plungėje, Anykščiuose. Narkomanija – jaunų žmonių liga.

Kodėl jauniams vartoja narkotikus?

Tai keletas iš daugėlio priežaščių:

 Smalsumo patenkinimas, noras pajusti narkotikų poveikį;

 Draugų įtaka (noras būti pripažintam tam tikroje grupėje);

 Savo nepriklausomybės, priešiškumo aplinkiniams išraiška;

 Noras patirti kažką nepatirto – malonumą, netgi pavojų;

 Noras pajusti “mąstymo aiškumą”, “kūrybinį įkvėpimą”;

 Noras visiškai atsipalaiduoti;

 Noras pabėgti nuo nemalonumų.

 Nes jie neturi rimto užsiėmimo, jiems nuobodu;

 Nes tai yra madinga

Narkotikų vartojimo atvejai ir būdai:

1. Eksperimentinis – kuomet asmuo, pavartojęs narkotikus vieną ar kelis kartus, po to atsisako.Tai nereiškia, kad jis taps narkomanu.

2. Nereguliarus vartojimas – kuomet narkotikai vartojami kartais ir nėra psichinio bei fizinio pripratimo. Tačiau tai susiję su didele rizika tapti priklausomu nuo narkotiko.

3. Reguliarus vartojimas – kuomet atsiranda psichinė, o vėliau ir fizinė priklausomybė, pasireiškianti abstinencijos sindromu. Susergama liga – narkomanija.

Psichinė priklausomybė – tai liguistas potraukis nuolat vartoti narkotines medžiagas palaimos būklei pasiekti. Narkotikai užvaldo žmogaus mintis, jausmus ir elgseną, todėl nutraukti jų vartojimą būna labai sunku.

Fizinė priklausomybė – tai viso organizmo funkcijų pakitimai, pasireiškiantys ryškiais psichiniais ir fiziniais sutrikimais staiga nustojus vartoti narkotiką.

Narkotikai skirstomi į:

 Stimulaitorius

 Kanabinoidus

 Opioidus

 Haliucinogenus

 Trankvilantai

Stimuliatoriai

Efedronas (“džekas”) – tai skaidrus skysčio pavidalo narkotikas. Jis leidžiams injekcijomis. Vienas mililitras efedrono kainuoja 1-4 Lt.

Tik pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais:

Jaučiamas jėgų “antplūdis”. Poveikis baigiasi euforija, susierzinimu, nerimu, padidėjusiu kraujo spaudimu, psichotropiniu elgesiu.

Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Naudojant dideles dozes, psichopatinis elgesys gali peraugti į šizofreniją, centrinės nervų sistemos veiklos sutrikimus.

ĮSTATYMAS: Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyto, gabenti, siųsti ar realizuoti.

Amfetaminai (“amfa”) – tai dažniausiai sutinkami stimuliatoriai. Šeštajame dešimtmetyje šie narkotikai buvo tablečių formos (“rožinės širdys”). Dabar jie dažniausiai yra kapsulių, miltelių pavidalo. Baltos spalvos milteliai uostomi arba leidžiami injekcijų pagalba. Vienas gramas amfetaminų kainuoja apie 40 Lt.

Vartojimas – sumaišyti su vandeniu ar gaivinančiais gėrimais ir išgerti. Jų galima įtraukti pro nosį arba sumaišyti su vandeniu ir susišvirkšti.

Tik pradėjus vartoti ar atsitiktinais atvejais:

Vienas amfetaminų dozės poveikis tęsiasi 3-4 valandas.Pavartojus juos padidėja jautrumas (asmuo negali nustygti vietoje, yra energingas ir pasitikintis savimi), padažnėja pulsas, padidėja kraujospūdis, pakyla temperatūra. Bet galima pasijusti labai blogai, kai šis poveikis susilpnėja. Tada vyzdžiai lėtai reaguoja į šviesą, atsiranda persekiojimo manija, prapuola apetitas. Jei dozė pakartojama keletą kartų, vartotojas tampa neramus ir irzlus, blogai miega.

Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Efektui pasiekti, kaip ir visų stimuliatorių ir daugelio kitų narkotikų, vartotojams reikia vis daugiau ir daugiau amfetaminų. Tai vadinama tolerancija. Nuolat ir daug amfetaminų vartojantys rizikuoja, kad susirgs širdies liga. Po stipraus vartojimo ilgą laiką atsiranda rizika susirgti psichine liga. Tokios ligos, jeigu jomis sergama, praeis, tik visai nustojus vartoti narkotikus ir intensyviai gydantis.

ĮSTATYMAS: Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

Kokainas ir krekas – tai balta pudra, kuri paprastai uostoma, bet kartais ir leidžiamasi injekcijų pagalba. Krekas yra gaminamas iš kokaino ir rūkomas. Tai maži kristalo gabalėliai
(razinos dydžio), kurie rūkomi įtraukiant jų skleidžiamus garus. Rūkymui naudojamos specialiai padarytos pypkės. Kokainas – brangus narkotikas (1 gramas kainuoja 400 Lt.), o vienos dozės poveikis tęsiasi apie 20-30 minučių. Vienas mažas kreko kristalas kainuoja 140 Lt., be jo poveikis tik 10-12 minučių.

Tik pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais:

Kokaino ir kreko veikimas panašus į amfetaminų, bet daug stipresnis. Ir efektas susilpnėja daug greičiau. Didelė mirties rizika dės širdies nepakankamumo.

Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Poveikis protui panašus kaip amfetaminų, bet sunkesnis. Nuolatiniai vartotojai tampa labai priklausomi nuo kokaino. Tiems, kurie uosto kokainą, pažeidžiama nosies gleivinė. Rūkant kreką, susidaro aukšta degimo temperatūra, todėl galimi plaučių ir kvėpavimo takų susirgimai.

ĮSTATYMAS: Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

“Ekstazi” dažniausiai būna baltų, rudų, rožinių, geltonų tablečių bei įvairių spalvų kapsulių pavidalo.Jis pardavinėjamas įvairias pavadinimais, pvz., “balti balandžiai”, “meilės balandžiai”, “meilės širdys”, “fazė 4”, “disko burgeriai” ir t.t Tabletės ar kapsulės parduodamos po 50-60 Lt.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 908 žodžiai iš 2971 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.