Narkomanija paplitimas požymiai pagalba
5 (100%) 1 vote

Narkomanija paplitimas požymiai pagalba

1121

Narkomanija, paplitimas, požymiai, pagalba.

Narkotikai – medžiagos pakeičiančios organizme vykstančius cheminius procesus, sutrikdančios natūralią proto ir jausmų pusiausvyrą, sukeliančios psichinę ir fizinę priklausomybę.

Narkomanija – graikų kilmės žodis ( “narkė” – suakmenėjimas, ”manija” – beprotybė, aistra, kai sutrinka žmogaus fizinė ir psichinė būklė.) Tai liga, kuri reiškiasi įpročiu nuolat vartoti narkotikus. Narkomanas – žmogus, nuolat vartojantis narkotikus, priklausomas nuo jų, sergantis narkomanija. Narkotikai – tai ne tik narkomanija. Tai – prostitucija, savižudybės, AIDS, smurtas, kontrabanda, nusikaltimai. Šiuo metu tai viena aktualaiusių Lietuvos ir viso pasaulio problemų. Tačiau tai nėra nauja problema. Lietuvoje jau viduramžiais didikų menėse buvo rūkomos opijaus pypkės. Prieš antrąjį pasaulinį karą Lietuvos policija kontrolaivo narkotikų gabenimo kelius ir nelegalią jų apyvartą. Sovietiniais laikais narkotikų problema buvo politizuota ir dirbtinai nebuvo sprendžiama. Tačiau atgavus nepriklausomybę situacija nepagerėjo, o atvirkščiai ir toliau grėsmingai daugėja moksleivių ir jaunimo, vartojančių psichotropines ir narkotines medžiagas. Pirmaujantys miestai – Visaginas, Vilnius, Klaipėda, Druskininkai, Biržai. Kai kuriuose rajonuose neužregistruota nė vieno narkomano t.y. Širvintuose, Skuode, Plungėje, Anykščiuose. Narkomanija – jaunų žmonių liga.

Kodėl jauniams vartoja narkotikus?

Tai keletas iš daugėlio priežaščių:

 Smalsumo patenkinimas, noras pajusti narkotikų poveikį;

 Draugų įtaka (noras būti pripažintam tam tikroje grupėje);

 Savo nepriklausomybės, priešiškumo aplinkiniams išraiška;

 Noras patirti kažką nepatirto – malonumą, netgi pavojų;

 Noras pajusti “mąstymo aiškumą”, “kūrybinį įkvėpimą”;

 Noras visiškai atsipalaiduoti;

 Noras pabėgti nuo nemalonumų.

 Nes jie neturi rimto užsiėmimo, jiems nuobodu;

 Nes tai yra madinga

Narkotikų vartojimo atvejai ir būdai:

1. Eksperimentinis – kuomet asmuo, pavartojęs narkotikus vieną ar kelis kartus, po to atsisako.Tai nereiškia, kad jis taps narkomanu.

2. Nereguliarus vartojimas – kuomet narkotikai vartojami kartais ir nėra psichinio bei fizinio pripratimo. Tačiau tai susiję su didele rizika tapti priklausomu nuo narkotiko.

3. Reguliarus vartojimas – kuomet atsiranda psichinė, o vėliau ir fizinė priklausomybė, pasireiškianti abstinencijos sindromu. Susergama liga – narkomanija.

Psichinė priklausomybė – tai liguistas potraukis nuolat vartoti narkotines medžiagas palaimos būklei pasiekti. Narkotikai užvaldo žmogaus mintis, jausmus ir elgseną, todėl nutraukti jų vartojimą būna labai sunku.

Fizinė priklausomybė – tai viso organizmo funkcijų pakitimai, pasireiškiantys ryškiais psichiniais ir fiziniais sutrikimais staiga nustojus vartoti narkotiką.

Narkotikai skirstomi į:

 Stimulaitorius

 Kanabinoidus

 Opioidus

 Haliucinogenus

 Trankvilantai

Stimuliatoriai

Efedronas (“džekas”) – tai skaidrus skysčio pavidalo narkotikas. Jis leidžiams injekcijomis. Vienas mililitras efedrono kainuoja 1-4 Lt.

Tik pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais:

Jaučiamas jėgų “antplūdis”. Poveikis baigiasi euforija, susierzinimu, nerimu, padidėjusiu kraujo spaudimu, psichotropiniu elgesiu.

Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Naudojant dideles dozes, psichopatinis elgesys gali peraugti į šizofreniją, centrinės nervų sistemos veiklos sutrikimus.

ĮSTATYMAS: Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyto, gabenti, siųsti ar realizuoti.

Amfetaminai (“amfa”) – tai dažniausiai sutinkami stimuliatoriai. Šeštajame dešimtmetyje šie narkotikai buvo tablečių formos (“rožinės širdys”). Dabar jie dažniausiai yra kapsulių, miltelių pavidalo. Baltos spalvos milteliai uostomi arba leidžiami injekcijų pagalba. Vienas gramas amfetaminų kainuoja apie 40 Lt.

Vartojimas – sumaišyti su vandeniu ar gaivinančiais gėrimais ir išgerti. Jų galima įtraukti pro nosį arba sumaišyti su vandeniu ir susišvirkšti.

Tik pradėjus vartoti ar atsitiktinais atvejais:

Vienas amfetaminų dozės poveikis tęsiasi 3-4 valandas.Pavartojus juos padidėja jautrumas (asmuo negali nustygti vietoje, yra energingas ir pasitikintis savimi), padažnėja pulsas, padidėja kraujospūdis, pakyla temperatūra. Bet galima pasijusti labai blogai, kai šis poveikis susilpnėja. Tada vyzdžiai lėtai reaguoja į šviesą, atsiranda persekiojimo manija, prapuola apetitas. Jei dozė pakartojama keletą kartų, vartotojas tampa neramus ir irzlus, blogai miega.

Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Efektui pasiekti, kaip ir visų stimuliatorių ir daugelio kitų narkotikų, vartotojams reikia vis daugiau ir daugiau amfetaminų. Tai vadinama tolerancija. Nuolat ir daug amfetaminų vartojantys rizikuoja, kad susirgs širdies liga. Po stipraus vartojimo ilgą laiką atsiranda rizika susirgti psichine liga. Tokios ligos, jeigu jomis sergama, praeis, tik visai nustojus vartoti narkotikus ir intensyviai gydantis.

ĮSTATYMAS: Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

Kokainas ir krekas – tai balta pudra, kuri paprastai uostoma, bet kartais ir leidžiamasi injekcijų pagalba. Krekas yra gaminamas iš kokaino ir rūkomas. Tai maži kristalo gabalėliai
(razinos dydžio), kurie rūkomi įtraukiant jų skleidžiamus garus. Rūkymui naudojamos specialiai padarytos pypkės. Kokainas – brangus narkotikas (1 gramas kainuoja 400 Lt.), o vienos dozės poveikis tęsiasi apie 20-30 minučių. Vienas mažas kreko kristalas kainuoja 140 Lt., be jo poveikis tik 10-12 minučių.

Tik pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais:

Kokaino ir kreko veikimas panašus į amfetaminų, bet daug stipresnis. Ir efektas susilpnėja daug greičiau. Didelė mirties rizika dės širdies nepakankamumo.

Vartojant nuolat ilgesnį laiką:

Poveikis protui panašus kaip amfetaminų, bet sunkesnis. Nuolatiniai vartotojai tampa labai priklausomi nuo kokaino. Tiems, kurie uosto kokainą, pažeidžiama nosies gleivinė. Rūkant kreką, susidaro aukšta degimo temperatūra, todėl galimi plaučių ir kvėpavimo takų susirgimai.

ĮSTATYMAS: Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

“Ekstazi” dažniausiai būna baltų, rudų, rožinių, geltonų tablečių bei įvairių spalvų kapsulių pavidalo.Jis pardavinėjamas įvairias pavadinimais, pvz., “balti balandžiai”, “meilės balandžiai”, “meilės širdys”, “fazė 4”, “disko burgeriai” ir t.t Tabletės ar kapsulės parduodamos po 50-60 Lt.

Tik pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais:

Stimuliatoriaus “ekstazi” poveikis pajuntamas, praėjus 20-30 minučių po vartojimo ir gali tęstis keletą valandų. Vartotojai sako, kad jie tampa labai draugiški, pasijunta turintys daug energijos, mato nuostabias spalvas, girdi malonią muziką. Bet tam tikru momentu poveikis susilpnėja, žmonės pradeda jausti depresiją ir liūdesį. “Ekstazi” pakelia kūno temperatūrą. Jei jis pavartojamas tokioje vietoje, kur labai tvanku, karšta, o ypač šokant, tai organizmas išprakaituoja daug skysščių, galima gauti šiluminį smūgį.

Vartojant nuolat ilgesnį laiką: Žmonės, vartojantys narkotikus nuolat, turi miego problemų, būna labai neramūs, išsiblaškę. Atsiranda troškulys, drebulys, haliucinacijos, širdies ritmo sutrikimai, depresija, įvairios “fobijos”. Sutrinka koordinacija, todėl negalima vairuoti automobilį, dirbti kitus kruopštumo reikalaujančius darbus. Mergaitės kartais pajunta, kad narkotikai apsunkina mėnesinių ciklą. Atlikus tyrimus įrodyta, kad “ekstazi” gali būti kepenų suirimo priežastimi. “Ekstazi” ir kiti stimuliatoriai taip gali apsunkinti epilepsinius priepuolius.

ĮSTATYMAS: Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

HALIUCINOGENAI

Tai narkotikai, veikiantys protą. Pavartojęs jų žmogus mato ir girdi realiai neegzistuojan čius daiktus ir garsus. Dažniausiai vartojami haliusinogenai yra LSD. Šis labai stiprus haliucinogeninis narkotikas gaminamas nelegaliai. Mažas jo kiekis užlašinamas ant popieriaus ir maža popieriaus skiautele dedama ant liežuvio. LSD dozę sudaro tik 2 mikrogramai. LSD popierius gali būti įvairios formos skirtingais spalvotais piešinėliais. Įvairių pavadinimų (“kiniečių drakonas”, “braškės”) LSD turi skirtingus piešinius.

Tik pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais: LSD – “nepatikimas” narkotikas. Jo poveikis labai nevienodas. LSD kelionė po kūną paprastai prasideda valandos ribose po narkotiko pavartojimo ir gali tęstis iki 12 valandų, kol išblės. Tačiau efektą galima kartais pajusti tik po kelių dienų. Vartotojai gali matyti keistus vaizdus, ryškias spalvas, girdėti įvairius garsus. Kartai tai yra malonu, kartai tai gąsdina. Asmenį apima depresija ir panika. Ar efektas yra malonus, ar ne, dažnai priklauso nuo to, kaip asmuo jautėsi prieš pavartodamas narkotikus.

Vartojant nuolat ilgesnį laiką: Vartojant LSD nuolat, labai paūmėja visi psichiniai susirgimai. Gali išsivystyti paranoja. Kartais žmonės pajaučia šio narkotiko “kelionę”, praėjus keletui savaičių po jo pavartojimo. Tai vadinama prisiminimu.

ĮSTATYMAS: Draudžia neteisėtai gaminti, įgyti, laikyti, gabenti, siųsti ar realizuoti.

TRANKVILIANTAI

Tai tokie, dar kitaip vadinami depresantais, narkotikai kaip relaniumas, seduksenas, tazepamas, fenozepamas ir temazepamas, kurie žinomi kaip vaistiniai preparatai, padedantys žmonėms įvairiuose krizinėse situacijose. Paprastai gydytojas juos skiria ligoniams, kuriuos kankina nemiga, kurie turi rimtų asmeninių problemų. Bet juos leidžiasi ir tie kurie vartoja nelegalius narkotikus, tokius kaip heroinas.

Tik pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais: Šie narkotikai nuramina žmones. Jie pavojingi dėl perdozavimo, didekį pavojų kelia jų vartojimas su alkoholiu.

Vartojant nuolat ilgesnį laiką: Jei šie narkotikai vartojamo ligiau negu keletą mėnesių, atsiranda psichologinė priklausomybė nuo jų, ir tada nuolat didinamas narkotikų kiekis. Ilgai vartodamas juos, žmogus jaučia depresiją, nenusakomai ir agresyviai elgiasi. Nustojus vartoti, atsiranda nuopvargis, nerimas.

ĮSTATYMAS: Nedraužia laikyti, bet draudžia parduoti.

ANABOLINIAI STEROIDAI

Tai vaistiniai preparatai (gaminami tabletėmis ar ampulėmis), vartojami medicininėse įstaigose raumenų atsatymus, kai pacientas ilgą laiką nejudėjo. Jie turi būti vartojami tik su gydytojo leidimu ir priežiūra. Kai kurie atletai ir kultūristai, niorintys padidinti raumenų masę, nelegaliai vartoja anabolinius steroidus, gaminančius vyrišką hormoną –
pradėjus vartoti ar atsitiktiniais atvejais: Nuo anabolinių steroidų žmonės tampa agresyvesni (atsiranda drąsa, pasikeičia mąstymas), ir kuo daugiau bus jų vartojama, tuo šis efektas bus didesnis.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 1517 žodžiai iš 2979 žodžių.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA (kaina 0,87 €) ir įveskite gautą kodą į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.