Narkotinių medžiagų vartojimo priežastys
5 (100%) 1 vote

Narkotinių medžiagų vartojimo priežastys

Skiriami 4 narkotinių medžiagų vartojimo etapai paauglystėje:

1. Eksperimentinis, kai paaugliai vartoja narkotines medžiagas nereguliariai, rūko, geria alų, vyną, uosto lakias medžiagas, išbando įvairius vaistus. Nepilnamečio organizmas sunkiai toleruoja šias medžiagas, galimi apsinuodijimai.

2. Ankstyvasis problemiškas narkotinių medžiagų vartojimas, kai tai daroma jau reguliariai, bet tik savaitgaliais. Tolerancija medžiagai didėja, nepilnamečiai ima eksperimentuoti su kitomis medžiagomis, taip pat ir stipriais alkoholiniais gėrimais, stimuliatoriais. Pasekmės gali būti įvairios: problemos mokykloje, pamokų praleidinėjimai, draugų, nevartojančių narkotinių medžiagų, praradimas, pabėgimai iš namų, apsinuodijimai, staigūs nuotaikos pokyčiai.

3. Problemiškas vartojimas kai nepilnametis į alkoholį (narkotikus) tiesiog įjunka, vartoja ne tik savaitgaliais, bet ir kitomis dienomis. Didėja organizmo tolerancija, paauglys nuolat turi narkotikų ir jų vartojimo priemonių atsargas, draugai juos taip pat vartoja. Vis labiau atsiskiria nuO šeimos, pradeda vienas vartoti narkotikus. Neigiamų pasekmių daugėja. Paauglys gali pradėti vogti, muštis, susižeisti. Jam gali pasireikšti depresija, gali perdozuoti narkotinių medžiagų, turėti problemų su teisėsaugos organais, nesilaikyti asmens higienos taisyklių.

4. Piktnaudžiavimas. Jis pasireiškia priklausomybės simptomais. Jis impulsyviai (dažniausiai kasdien) vartoja alkoholį ar narkotikus, kad būtų normali savijauta. Šių medžiagų vartojimas nepriklauso nuo vis didėjančių pasekmių, pvz. kriminaliniai nusikaltimai, prekyba narkotikais, abstinencijos simptomai, neapykanta sau, bandymas nusižudyti, visiškas emocinis išsekimas. Paprastai vartoja įvairius narkotikus ir keletą dienų būna apsvaigęs.

Rizikos veiksnių atpažinimas

Požymiai, nurodantys padidėjusią tikimybę piktnaudžiauti narkotinėmis medžiagomis ir alkoholiu:

• tėvai turi problemų su alkoholio, narkotikų vartojimu, azartiniais žaidimais;

• šeimos narių teigiamas požiūris į alkoholio vartojimą, rūkymą;

• rūkantys, geriantys bei narkotikus vartojantys draugai;

• asocialus ar nusikalstamas elgesys;

• yra buvę elgesio ar emocinių problemų (depresijos, nerimas);

• nuolatinė įtampa šeimoje;

• tėvai per griežti ar per daug tolerantiški;

• fizinė ar seksualinė prievarta;

• žmogiškųjų vertybių nepaisymas;

• blogas mokymasis ar domėjimosi aplinka stygius.

Ankstyvieji požymiai, pradėjus vartoti narkotines medžiagas:

• nemiga naktį, mieguistumas dieną;

• nepastovi nuotaika (lengvai susierzina);

• nuovargis rytais- pamokų praleidinėjimas;

• abejingumas mokyklai, pomėgiams, seniems draugams;

• negalėjimas susikaupti;

• nerišli kalba, sutrikusi judesių koordinacija;

• užsiėmimo ar buvimo vietos slėpimas;

• melas, vagystės;

• nauji ir įtartini bei keisti draugai;

• neįprasti kvapai, dėmės, žymės ant kūno, rūbų;

• įvairūs milteliai, švirkštai, kapsulės, tabletės, randami pas paauglį;

• haliucinacijos, realybės suvokimo sutrikimas.

Tačiau daugelis šių simptomų būdingi ir brendimo laikotarpiu, todėl tėvai neturėtų skubėti savo įtarimų išdėstyti jaunuoliui, o atidžiai stebėti jį, vesti užrašus su datomis apie vaiko elgesio ypatumus. Radus neįprastų vaistų, švirkštų ar kitų įkalčių, įrodančių, kad jaunuolis vartoja narkotikus, tėvai turi pasistengti likti ramūs, nekelti skandalo, nemušti, nešantažuoti, nemenkinti vaiko, o pasistengti užmegzti su juo atvirą pokalbį, išklausyti, parodyti, kad supranta savo vaiką ir nori jam padėti. Dar tik eksperimentuojančiam paaugliui gali padėti tėvų ankstyvas įsikišimas, protingų ir griežtų taisyklių nustatymas šeimoje. Būtina specialisto konsultacija (vaikų psichiatro, psichologo), šeimos terapija. Šią pagalbą gali suteikti Psichikos sveikatos centro specialistai (jaunuoliams nuo 18 metų – Galinio Pylimo g. 3b III aukšte, telefonas 410027, vaikams iki 18 metų Taikos pr. 76, III vaikų poliklinika 3-ias aukštas, telefonas – 340944). Konsultacijos nemokamos, pageidaujant – anonimiškos.

Patarimui tėvams: kaip elgtis, jei paaugliai vartoja narkotikus ar alkoholį.

1. Kiek galite daugiau sužinokite apie narkotikus ar alkoholį. Pasinaudokite metodine medžiaga.

2. JŪSŲ pozicija turi būti tvirta, jūs nusistatęs neleisti savo vaikui vartoti narkotinių medžiagų ar alkoholio. Nuolat kartokite sau šį nusistatymą.

3. Paremkite savo nusistatymą „jokių narkotikų, jokio alkoholio“ aiškiomis ir nuosekliomis elgesio taisyklėmis ir stenkitės jas įgyvendinti.

4. Sugebėkite atskirti narkotikų ar alkoholio vartojimo požymius. Nesileiskite vaiko apgaudinėjami.

5. Jeigu įtariate, kad vaikas išgeria, nesielkite tarsi nieko neįvyko. Tirkite situaciją toliau. Atidžiai stebėkite vaiką. Veskite užrašus apie jo elgesio ypatumus su konkrečiomis datomis.

6. Norėdami papriekaištauti vaikui, pirmiausia turėkite galvoje priežastis, kurios skatina jį tai daryti.

7. Auklėti vaiką galima tik tada, kai jis blaivus, o jūs ramūs ir save kontroliuojate.

8. Auklėdami savo vaiką, sutelkite dėmesį į elgesį, naudokitės konkrečiais pavyzdžiais. Pabrėžkite, kad ne vaikas jums nepriimtinas, o narkotikų ar alkoholio vartojimas.

9. Būkite pasiruošę
pasipriešinimui. JŪSŲ vaikas gali supykti. Pasiruoškite išklausyti tokių pažįstamų frazių: „Tu manim nepasitiki… Aš nevartoju narkotikų… Aš nesu narkomanas… Tau į mane nusispjaut.“ Jūsų vaikas gali mėginti manipuliuoti jumis. Bet atminkite – barjerų statymas galų gale duos norimų rezultatų).

10. Jeigu jūs nustatote, kad vaikas išsiskiria iš kitų šeimos narių tuo, kad pradeda piktnaudžiauti narkotikais ar alkoholiu, pradėkite įgyvendinti savo planą. Supraskite, kad jūsų elgesį diktuoja meilė ir susirūpinimas savo vaiko ateitimi.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 824 žodžiai iš 1616 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.