Pasiruosimas pokalbiui su busimu darbdaviu
5 (100%) 1 vote

Pasiruosimas pokalbiui su busimu darbdaviu

ĮVADAS

Kiekvienas žmogus, tikslingai ir sąmoningai siekiantis ar pretenduojantis gauti naują darbo vietą, galbūt pakeisti seną į labiau perspektyvesnę, įdomesnę ar kitaip pranašesnę vietą, ir norintis padaryti karjerą, privalės įveikti keletą etapų, kuriuose neišvengiamai turės bendrauti su ne vienu žmogumi bei save pristatyt. Vienas svarbiausių tų žmonių – tavo darbdavys. Todėl prieš tokią akistatą pas būsimą darbdavį rekomenduotina pasirūpinti savo įvaizdžiu. Norint sėkmingai pasirodyti pokalbio metu, reikia atkreipti dėmesį į tris aspektus: pasiruošimą pokalbiui, išvaizdą bei elgesį pokalbio metu.

Šiame darbe stegsiuosi sukurti tokį įvaizdį, kokį, manau, tikrai norėtų matyti darbdavys. Bandysiu sudėlioti atmintinę, tinkančią visiems einatiems į pokalbį su būsimu darbdaviu.

PASIRUOŠIMAS POKALBIUI

Pirmiausia, ką reiktų padaryti, iš anksto „paruošti“ darbdavį. „Yra nustatyta, kad darbdavio požiūris į kandidatą, susiformavęs pagal išankstinius duomenis, gali būti lemiamas“ . Darbdavys iš visų kandidatų atsirenka jam priimtiniausius ir jiems sudaro palankiausias sąlygas kuo geriau pasirodyti. Taigi, norint patekti į šiuos sąrašus, reikia šiek tiek pasistengti.

Reiktų atkreipti dėmesį į gyvenimo aprašymą (CV). Jis turėtų atrodyti profesionaliai ir akcentuoti jūsų pasiekimus. Jei niekada nebuvote rašę CV, patartina pasikonsultuoti su žmonėmis, išmanančiais tai.

Taip pat atkreipkite dėmesį į tai, kaip rašote prašymą. „Gerai parašytas prašymas, besiremiantis jūsų gyvenimo aprašymu, parodo asmenybės tvirtumą“ .

Rašant CV ir prašymą, reikia save pristatyti ryžtingai, kad būtumėte atrinktas tarp geriausių. Visa tai jums padės pokalbio metu.

Antra, kas labai svarbu, pasiruošti pokalbiui psichologiškai, – atsikratyti „juodų minčių“. Labai svarbu pasitikėti savimi ir nekreipti dėmesio į tokias mintis: aš esu per senas ar per jaunas; mano patirtis per maža ar per didelė; aš neturiu reikiamos kvalifikacijos; manęs neatrinks, nes aš esu moteris (vyras). Visus šiuos duomenis jūs pateikėte gyvenimo aprašyme ir, jei jūs būtumėte neatitikęs keliamų reikalavimų, jūsų nebūtų kvietę į pokalbį. Taigi, labai svarbu „išvalyti savo galvą“ nuo tokių minčių, einant į interviu su būsimu darbdaviu.

Trečia, kas jums kainuos nemažai laiko ir pastangų, bet labai pasitarnaus, tai informacijos, apie firmą (įmonę) ir pageidaujamas pareigas, rinkimas. Surinkite kuo daugiau informacijos apie firmą (įmonę), su kurios atstovu susitinkate. Jums galėtų padėti jūsų draugai ar pažįstami. Paprašykite jų, kad padėtų susirasti asmenį, kuriam galėtumėte paskambinti ir pasiteirauti apie vidinį firmos klimatą ir poreikius. Taip pat atkreipkite dėmesį į firmos (įmonės) uniformą, rengimosi stilių, jeigu toks yra. Atrodydamas panašiai, kaip firmos darbuotojai, iš karto gausite šiek tiek taškų savo naudai. Darbdavys galės jus įsivaizduoti, kaip esamą darbuotoją.

Drįsčiau teigti, kad pagrindinis ir pats svarbiausias namų darbas, kurį reiktų padaryti – klausimų ir atsakymų apgalvojimas. Tai jums padės labiau atsipalaiduoti pokalbio metu, nes jūs jau būsite apgalvojęs, ką derėtų, ir ko nederėtų sakyti.

Labai dažnai darbdaviai pirmiausiai prašo papasakoti apie save. Patartina stengtis išlaikyti darbdavio dėmesį iki 2 minučių ir atsakymas turėtų būti susietas su nauju darbu bei firma.

Pateiksiu kelis, dažniausiai pasitaikančius klausimus, į kuriuos reikėtų pasiruošti atsakymus iš anksto, bei kai kuriuos jų pakomentuosiu:

• Kodėl norite šio darbo? Darbdavys, klausdamas šio klausimo nori būti tikras, kad darbuotojui darbas patiks ir jis taps nuolatiniu darbuotoju. Patartina, atsakinėjant į šį klausimą, pabrėžti, kad jums šis darbas labai patinka, jūs girdėjote apie šią firmą gerus atsiliepimus ir dirbdamas čia galėtumėte pasiekti gerų rezultatų.

• Ką jūs žinote apie mūsų firmą? Atsakant į šį klausimą, jums labai pasitarnaus ankstesnis „namų darbas“.

• Kodėl jūs išėjote iš ankstesnės darbovietės? Darbdaviui reikėtų paminėti tik tas priežastis, kurios jus apibūdintų iš gerosios pusės, bet niekada nepeikite ankstesnės darbovietės ir buvusio viršininko, nes darbdavys gali pagalvoti, kad ateityje jūs taip pat elgsitės su juo ir jo firma.

• Kodėl turėtume pasamdyti būtent jus? Atsakymas „man labai reikalingas šis darbas“ gali sužlugdyti jūsų pokalbį. Geriausia būtų paminėti savo privalumus bei teigiamas savybes, kurios reikalingos šiam darbui. Darbdavys tikisi išgirsti jūsų motyvaciją siekiant šio darbo.

• Kokio atlyginimo tikitės? Patartina apie darbo užmokestį kalbėti tada, kai darbdavys leidžia suprasti, kad jūs esate tinkamas į laisvą darbo vietą.

• Kokios jūsų teigiamos (neigiamos) savybės? Būtina paminėti visas savo teigiamas savybes: patikimumą, punktualumą, norą dirbti, entuziazmą, komunikabilumą ir pan. Jei klaustų apie silpnybes, patartina jų nevardinti, bet reiktų paminėti, kad neturite tokių, kurios kliudytų gerai atlikti pareigas susijusias su darbu.

• Ar turite rekomendancinius laiškus iš ankstesnės darbovietės? Reikia atsiminti, kad rekomendacijos duodamos tik tuo atveju, jei jų paprašo darbdavys.

• Kiek jūs
uždirbdavote? Sakykite atvirai. Prisipažinkite, kad tikitės didesnės algos.

• Kaip pritampate prie kolektyvo?

• Kokių klausimų, kurių jūs tikėjotės, aš nepateikiau?

• Ar turite klausimų man?

Be šių klausimų labai dažnai užduodami provokuojantys, kartais agresyvūs klausimai:

• Jeigu Jūs sakote, kad esate protingas ir sumanus žmogus, tai kodėl nesate turtingas?

• Jūsų amžiaus žmonės paprastai uždirba daugiau. Kodėl Jūs buvote toks nesėkmingas ?

• Kodėl tiek laiko nedirbote?

• Kodėl pageidaujate tokio mažo (ar didelio) atlyginimo?

• Esame girdėję neigiamų atsiliepimų apie Jus… Ką apie tai galite pasakyti?

Atsakydami į sudėtingą, galintį neigiamai atsiliepti jūsų įvaizdžiui, klausimą, naudokite „sumuštinio modelį“: pateikiama teigiama informacija, šalia jos pridedama neigiama dalis, o užbaigiama teigiama išvada. Teigiama pabaiga palieka gerą įspūdį.

Save gerbiantis darbdavys, niekada neklaus apie jūsų tikėjimą, tautybę, seksualinę orientaciją ir ar ruošiatės turėti vaikų. Bet jei jums uždavė tokį klausimą, atsakykit: “Nemanau, kad tai turi reikšmės mano sugebėjimams ir mūsų aptariamam darbui” .

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 991 žodžiai iš 1936 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.