Patogeninės ešerichijos
5 (100%) 1 vote

Patogeninės ešerichijos

Įvadas

Savarankiško darbo tikslas:

Išnagrinėti patogenines ešerichijas ir jų sukeliamas ligas.

Savarankiško darbo uždaviniai:

Apibūdinti ešerichijų morfologiją, biologines savybes, patogeniškumą, sukeliamas ligas, profilaktiką ir gydymą.

Ekologija

Escherichia coli ( E.coli ) – Escherichia genties, kuri priklauso Enterobakterijų grupei, atstovas.

Ešerichijas 1885m. pirmasis išskyrė T.Ešerichas. Enteropatogenines ešerichijas išskyrė 1916m. L.Gorovic–Vlasovas, 1939m. – S.Rečmenskis ir kiti.

E.coli– žmogaus ir žinduolių storojo žarnyno bakterijos, kurios gyvena taip pat ir paukščių , žuvų, roplių, varliagyvių bei vabzdžių žarnyne. Jų daug išsiskiria su išmatomis, todėl jas nuolat galima rasti aplinkoje–dirvožemyje, vandenyje ir kt. E.coli padermės sukelia pūlines– uždegimines infekcijas( cistitus, otitus, meningitus, sepsį ir kt.). Šios ligos vadinamos parenteralinėmis ešerichiozėmis. Yra ir patogeniškų E.coli padermių, pvz., ETEC, EPEC, ir kt. Jos į organizmą patenka iš aplinkos ir nėra normali žmogaus mikroflora.

E.coli žmogaus organizme yra naudinga: žarnyno patogeninų bakterijų ir Candida grybelių antagonistas; sintezuoja B grupės, E, K vitaminus; aktyvina imuninius procesus; gamina fermentus ir kt. E.coli dažnai vartojamos moksliniams tyrimams ir praktiniams tikslams kaip universalus genetinis modelis, taip pat aplinkos užterštumo išmatomis sanitarijos rodiklis.

Morfologija

Ešerichijos– tai gramneigiamos, poliformiškos, nedidelės, 2– 3 µm ilgio ir

0,4– 0,6 µm storio apvaliais galais lazdelės; sporų nesudaro, tam tikros padermės turi mikrokapsulę. Peritrichai( su žiuželiais) turi pilių.

Biologinės savybės

E.coli– fakultativinis anaerobas. Dauguma E.coli padermių iki rūgščių ir dujų skaido laktozę bei gliukozę, manitolį, sacharozę(54%). Suskaidžius triptofaną, susidaro indolas. Tam tikros E.coli padermės išskiria hemolizmus ir hemolizuoja eritrocitus. Gerai dauginasi paprastuose maitinamosiose terpėse esant 37 C temperatūrai ir 7,2–7,4 pH. Diagnozuojant dažniausiai naudojamos diferencinės diagnostinės laktozės turinčios terpės.

Preparate išsidėsto pavieniui, gerai dažosi anilino dažais. Mėsos– peptono agare E.coli kolonijos yra 2–4 mm skersmens, drumstokos, pilksvos, drėgnu, nelabai iškilusiu paviršiumi, S ar R formos, gleivėtos.

Endo terpėje ešerichijų kolonijos raudonos, aviečių spalvos, o pati terpė– metalo blizgesio. Tuo tarpu augant enteropatogeniniams biotipams, terpė neblizga. Levino terpėje ešerichijų kolonijos būna tamsiai mėlynos, blizga, bismuto sulfito terpėje– rusvos, blizgančios, terpės spalva nepakitusi. Aselio– Libermano terpėje sacharozę skaidančios ešerichijos auga tamsiomis, beveik juodomis kolonijomis, o kitos ešerichijos– šviesesnėmis raudonomis kolonijomis.

Eritrocitus hemolizuoja tik kai kurie E.coli biotipai. Geriausiai hemolizuoja šuns, o silpniausiai– žmogaus eritrocitus. Ešerichijos buljoną drumsčia, sudaro nuosėdas, plėvelės nesudaro.

Ešerichijos yra atsparesnės už salmoneles ir šigeles. Vandenyje, dirvožemyje jos išgyvena keletą mėnesių. Greitai (per 15min.) žūva 60 C temperatūroje, veikiant brilijantinio žaliuoju, 3% lizolio, 5% karbolio rūgšties tirpalais. Ešerichijas lizuoja specifiniai fagai (yra 50 fagotipų).

Patogeniškumo veiksniai ir patogenezė

Dauguma E.coli padermių turi pilių, kurios padeda prisitvirtinti prie epitelio paviršiaus. Tai svarbus patogeniškumo veiksnys. E.coli pilės yra klasifikuojamos remiantis šeimininko ląstelių rūšimi ir jų specifiniais receptoriais (jei jie yra žinomi), su kuriais E.coli jungiasi. Dauguma E.coli padermių turi pilių, kurios jungiasi su ląstelių D manozės receptoriais. Šis susijungimas sustabdomas, pridėjus manozės. Tokios, nebegalinčios prisijungti prie ląstelės, pilės vadinamos manozei jautriomis– MS pilės ar 1 tipo pilės. Pilės, kurios jungiasi su galaktopiranozilo-galaktopiranozido (Gal-Gal) receptoriais, esančiais žmogaus šlapimo takų epiteliocituose, ir jungiasi tvirčiau, palyginus su 1 tipo pilėmis, vadinamos Gal-Gal pilėmis. Ešerichijos, turinčios Gal-Gal pilių, sukelia šlapimo takų infekcijas. Šios pilės vadinamos P pilėmis, nes jų receptorius yra P antigene, esančiame žmogaus eritrocito paviršiuje.

Adhezijos veiksniai. Daugelis patogeniškų E.coli padermių kolonizuoja virškinamojo kanalo ir šlapimo takų epiteliocitų paviršius.

• E.coli padermės, sukeliančios apatinės šlapimo takų dalies infekcijas, turi O antigenų, kurie, kaip manoma, dalyvauja adhezijoje prie šlapimo pūslės apitelio.

• E.coli padermės, sukeliančios viršutinės šlapimo takų dalies infekcijas, turi P pilių antigenų, kurie dalyvauja adhezijoje prie inkstų taurelių ir surenkamųjų latakėlių epitelio ląstelių.

• ETEC grupė turi pilių, vadinamų CFA(kolonizuojamojo veiksnio antigenai). Skiriami CFA-I ir CFA-II. Šios pilės yra MR, bet specifinis jų receptorius nėra žinomas. Jos dalyvauja adhezijoje prie virškinamojo kanalo epiteliocitų.

Enteropatogėninės ešerichijos turi termostabilių endotoksinų( kai kurios dar ir neurotropinių termolabilių

egzotoksinų), hemotoksinų ir pirogeninių meržiagų, fermentų( proteinazę, dezoksiribonukleazę, ureazę, fosfatazę, hialuronidazę). Auginans ešerichijas buljone, neurotropinių egzotoksinų susikaupia apie 2–4 dienas, o endotoksinų– apie 3 savaites.

Enteropatogeninės ešerichijos sukelia veršiukams viduriavimą. Užkrėstoms jomis per os pelėms, jūrų kiaulytėms, kačiukams išsivysto ūminio enterito reiškiniai, parezės, traukuliai; užkrėsti šie gyvulėliai parenteraliai žūva, išsivysčius toksikoseptiniam procesui.

Kolibakterioze serga naujagimiai ir vaikai iki 2 metų, suaugusieji–rečiau. Užsikrečiama nuo sergančių vaikų arba suaugusių (nešiotojų) per os, ir galimas daiktas, lašiniu būdu per orą arba per dulkes. Inkubacinis periodas–12-24val.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 855 žodžiai iš 1633 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.