Piktnaudžiaujančių alkoholiu tėvų vaikas
5 (100%) 1 vote

Piktnaudžiaujančių alkoholiu tėvų vaikas

ĮVADAS

Didžiausias visuomenės dėmesys skiriamas alkoholizmui, piktnaudžiavimui alkoholiu ir patiems alkoholikams, šeima domimasi mažiau, o juo labiau alkoholiko namuose gyvenančiais vaikais, nors jie labiausiai kenčia gyvendami tikioje šeimoje.

Yra daugybė vaikų, kurių gyvenimą veikia tėvai alkoholikai. Piktnaudžiaujančių alkoholiu tėvų vaikus sunku atpažinti, nes jie varžosi, nesupranta, jog alkoholizmas yra liga, nemoka įvertinti nemalonios tikrovės nei apsisaugoti nuo jos.

Nors alkoholikų vaikų kančia pasireiškia įvairiu elgesiu, visiems jiems būdingas savęs nuvertinimas. Ir nenuostabu, nes literatūroje nurodoma, jog sąlygas, laiduojančias vaikui savigarbą bei savo vertės pajutimą, būtų galima šitaip glaustai apibūdinti: „Tėviška šiluma, aiškiai nubrėžtos ribos ir pagarbus elgesys“. Alkoholiko namuose šių sąlygų nebūna arba jos būna ne visada.

Mano darbo tema: „Piktnaudžiaujančių alkoholiu tėvų vaikas“. Šią temą pasirinkau todėl, jog ji yra aktuali mano pasirinktai specialybei, nes dažnai pasitaiko socialinės pedagogikos darbo praktikoje susidurti su vaikais, kurių tėvai piktnaudžiauja alkoholiu. Savo darbe aš stengsiuosi išsiaiškinti kaip tėvų piktnaudžiavimas alkoholiu veikia vaiką.

1. TĖVŲ ALKOHOLIZMO POVEIKIO VAIKAMS VEIKSNIAI

Pasak psichologės L. Bulotaitės tėvų alkoholizmo įtakos vaikų sveikatai klausimai plačiai tyrinėjami visame pasaulyje. Pripažįstama, kad tarp tėvų alkoholizmo ir vaikų fizinės ir psichinės sveikatos yra tiesioginė priklausomybė. Iki šiol diskutuotinas lieka klausimas, kaip tėvų alkoholizmas veikia vaikų sveikatą. Vieni autoriai tėvų alkoholizmą traktuoja tik kaip biologinį veiksnį, kiti didžiausią reikšmę skiria mikrosocialinei aplinkai alkoholizmu sergančio asmens šeimoje. Pastaruoju metu, nagrinėjant alkoholikų vaikų nervų ir psichikos sutrikimų genezės klausimus, tėvų alkoholizmui skiriamas tiek biologinio, tiek socialinio ir psichologinio veiksnio vaidmuo. Tėvų alkoholizmo įtaka vaikams be abejo, priklauso nuo vaikų amžiaus, lyties, nuo to, kuris iš tėvų piktnaudžiauja alkoholiu, kokie vaiko santykiai su negeriančiu tėvu ir panašiai.

Įvairūs autoriai išskiria šiuos patogeninio tėvų alkoholizmo poveikio vaikams variantus:

1. Tėvų alkoholizmo įtaka vaisiui.

2. Fizinis ar psichologinis motinos traumavimas nėštumo metu.

3. Nepakankama vaiko priežiūra.

4. Geriančio tėvo asmenybės ypatumai, asmenybės degradavimas.

5. Pakitusi motinos psichika. Literatūroje net vartojamas terminas „alkoholiko žmona“. Joms būdinga nerimas, įtampa, baimė, psichosomatiniai sutrikimai, aukštas neurotizacijos lygis.

6. Netinkamas vaikų auklėjimas. Fizinė, psichologinė, o kartais net seksualinė prievarta. Pedagoginis ir socialinis vaikų apleistumas.

7. Psichiškai traumuojanti padėtis šeimoje.

8. Mikrosocialinė aplinka, į kurią neišvengiamai patenka alkoholiko šeima.

Apie tėvų alkoholizmo įtaką vaisiui žinoma jau seniai. Nustatyta, kad motinos alkoholizmas dvigubai pavojingesnis vaisiui nei tėvo. Nėščios moters piktnaudžiavimas alkoholiu nulemia naujagimio psichinių ir biologinių nukrypimų formavimąsi – vadinamąjį vaisiaus alkoholinį sindromą ar vaisiaus alkoholinį efektą. Šiam sindromui būdingas augimo sulėtėjimas, mikrocefalija, psichomotorinio vystymosi sulėtėjimas, dažnai lydimas protinio atsilikimo ir panašiai. Vaisiaus alkoholinis sindromas – viena iš pagrindinių protinio atsilikimo priežasčių.

Nustatyta, kad alkoholikų vaikai turi didesnę tikimybę susirgti nervų ir psichikos ligomis: neurozės, psichopatinės asmenybės formavimasis, alkoholizmas ir pan., jie yra dažnesni poliklinikų ir įvairaus profilio ligoninių pacientai. Daugumos autorių nuomone, suaugusiems alkoholikų vaikams didesnė nei kitiems depresijos, nerimo, menko savęs vertinimo, nepasitikėjimo žmonėmis, intymumo problemų, bendravimo sunkumų, agresijos rizika.

2. VAIKŲ REAKCIJA Į TĖVŲ ALKOHOLIZMĄ SKIRTINGAIS AMŽIAUS TARPSNIAIS

Vaikų reakcija į tėvų alkoholizmą priklauso nuo jų amžiaus. Psichologė L.Bulotaitė savo knygoje (2004) pateikia tokius psichologės E. Marlin stebėjimų duomenis:

Vaikystėje alkoholikų vaikams būdinga:

• Mokymosi sunkumai, žemas pažangumas, mokyklos nelankymas;

• Mažai draugų;

• Psichosomatinės ligos;

• Jie dažnai tampa nesirūpinimo, prievartos ar net incesto aukomis.Paauglystėje jie gali:

• Būti pašalinti iš mokyklos ar jos nebelankyti dėl ankstyvų vedybų, nėštumo:

• Piktnaudžiauti alkoholiu ar kitais narkotikais;

• Turėti didelių elgesio problemų;

• Kentėti nuo nerimo, depresijos;

• Bandyti žudytis.

Suaugę jie:

• Turi tarpasmeninių santykių problemų;

• Gali patirti sunkumų darbe;

• Gali tapti alkoholikais, narkomanais, psichikos ligoniais;

• Gali bandyti žudytis (2).

Daug kas pripažįsta, kad suaugę alkoholikų vaikai skiriasi nuo kitų žmonių. Tėvų pasėta baimė, kaltė, nepasitikėjimas savimi apraizgo nematomais saitais visą žmogaus gyvenimą – darbą, šeimą, laisvalaikį ir t.t.

J.G.Woititz išskyrė 13 suaugusių alkoholikų vaikų charakteristikų:

1. Nežino, kas yra normali šeima. Jie to nematė vaikystėje ir manė, kad
visoa šeimos yra tokios kaip jų. Todėl jie turi daug problemų savo šeimose, dažnai išsiskiria.

2. Dažnai meluoja. Meluoja net tada, kai paprasta pasakyti tiesą. Meluoja ir tada, kai to visai nereikia. Meluoja tam, kad apgintų save ir savo šeimą.

3. Jiems sunku įgyvendinti savo sumanymus jų neatidėliojant, įvygdyti darbą nuo pradžios iki galo. Jie to neišmoko šeimoje. Tėvai dažniausiai duodavo labai prieštaringus nurodymus. Mažai kas šeimoje domėdavosi galutiniais darbo rezultatais, nes visų šeimos narių energija buvo skiriama pagrindinei problemai – alkoholiui.

4. Jie smerkia save. Net ir suaugę alkoholikų vaikai jaučiasi kalti dėl šeimos problemų – kad tėvas gėrė, kad jie nieko nedarė arba darė per mažai, kad jam padėtų ir pan.

5. Jiems sunku atsipalaiduoti, pasilinksminti. Neturėdami vaikystės džiaugsmų, o tik pareigas, jie to neišmoko. Todėl ir suaugę šalinasi pasilinksminimų.

6. Jie labai rimti. Kadangi visą gyvenimą jie slėpė šeimos „nelaimę“, jaučiasi vieniši, nelaimingi ir „ne tokie kaip kiti“ .

7. Jiems sunku užmegzti artimus, intymius ryšius. Nuo mažens vaikai matė, kad už juos svarbiau – alkoholis. O jie patys nėra svarbūs, reikšmingi ir apskritai verti dėmesio ar meilės. Todėl ir suaugę jie bijo būti mylimi ir mylėti, nes nepasitiki kitais žmonėmis.

8. Bijo pasikeitimų, kurių negali kontroliuoti. Nuo mažens jie troško pastovumo, ramybės. Todėl, susikūrę ją, nenori ir net bijo ką nors keisti.

9. Siekia kitų pritarimo. Vaikystėje jie tiki, kad yra „blogesni už kitus“ , suaugę – kad „nėra tokie geri kaip kiti“ . Todėl ir siekia kitų pritarimo, padrąsinimo.

10. Nori kitiems padėti, siekia sutvarkyti kitų problemas. Leidžiasi kaip ir vaikystėje būti išnaudojami.

11. Jie arba labai atsakingi, arba visai neatsakingi.

12. Labai lojalūs. To jie išmoko šeimoje. Tik tai jiems leido išgyventi. Todėl ir suaugę stengiasi sukurti atmosferą, kad viskas gerai.

13. Neįsisąmonina, kad turi progų, galimybių. Netiki, kad patys gali ko nors pasiekti gyvenime. Jie netiki ateitimi ir todėl yra neveiklūs (3).

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1077 žodžiai iš 3517 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.