Plaučių vėžys
5 (100%) 1 vote

Plaučių vėžys

Plaučių vėžys – plaučių piktybinis navikas.

Plaučių vėžiu dažniau sergama tuose kraštuose, kur geriau išplėtota pramonė. Miesto gyventojai dažniau serga nei kaimo. Plaučių vėžiui susiformuoti didelę įtaką turi užteršta atmosfera. Mokslininkai įrodė, kad akmens anglies suodžiuose, automobilių išmetamosiose dujose, asfalto dulkėse yra vėžį sukeliančios medžiagos – benzpireno. Taip pat žinoma, kad tabako dūmuose yra daug žmogaus organizmui kenksmingų medžiagų. Degant tabakui pasigamina ta pati vėžį sukelianti medžiaga benzpirenas.Mokslininkai tabako dūmuose rado apie 50 kancerogeninių medžiagų. Ilgą laiką kaupdamosi žmogaus audiniuose ir kai kuriuose organuose, jos sukelia vėžį bei kitas ligas. Juose taip pat yra radioaktyvaus polonio, kurio didesnis kiekis ardo plaučių, skrandžio, inkstų audinius. Polonio ir kitų kancerogeninių junginių dažnai randama nuo vėžio mirusių žmonių naviko audiniuose.

Naujausiais duomenimis, cigaretėse esantis nikotinas ne tik sukelia vėžį, bet ir paspartina jau esančių auglių augimą. Nikotinas stimuliuoja tam tikrų molekulių gamybą. Šios molekulės daro plaučių vėžio ląsteles agresyvesnes, verčia jas sparčiau dalintis ir augti. Toji molekulė, vadinama acetilcholinu, priklauso vadinamųjų neurotransmiterių grupei. Tai cheminės medžiagos, pernešančios informaciją smegenims ir nervams. Nustatyta, kad kai kurios vėžio ląstelės turi receptorių, kurie atveria kelią šiai molekulei į ląstelę.

Įrodyta, kad kenksmingiausi yra cigarečių ir papirosų dūmai. Rūkant pypkę ar cigarus, kenksmingos medžiagos kaupiasi daugiau burnos ertmėje ir gerklose, o cigarečių ir papirosų dūmai smulkiausiais bronchais lengvai patenka į plaučius. Kenksmingos medžiagos susidaro tabakui degant labai aukštoje temperatūroje, kuri, rūkant cigaretę siekia 600°C. cigaretės gaminamos iš smulkaus ir lengvai degančio tabako, kurio dūmai yra rūgščios reakcijos ir juos galima lengvai ir giliai įkvėpti į plaučius tabakas pypkei yra stambesnis dega žemesnėje temperatūroje, dūmai šarminės reakcijos ir juos sunku giliai įkvėpti. Tu remdamiesi, mokslininkai aiškina, kad indėnai, rūkantys pypkes, retai serga plaučių vėžiu.

Vidutiniškai rūkantys plaučių vėžiu serga ir nuo jo miršta dešimt kartų dažniau nei nerūkantys.

Nustatyta, kad kancerogeninės, vėžį sukeliančios medžiagos, pavyzdžiui suodžiai, derva, asbestas plaučių vėžį sukelia retai, nes, įkvėptos su oru, nepasiekia plaučių audinio. Rūkoriai minėtas medžiagas įkvepia su cigaretės dūmais, todėl jos greičiau pasiekia plaučius, susilieja su tabako dūmų dervomis, prilimpa prie bronchų sienelių ir gali sukelti vėžį.

Kai vėžio ląstelės greitai dauginai, jos plinta į aplinkinius audinius, naikina ir ardo juos. Šis procesas pirmiausia plinta organizmo dengiamosiose ląstelėse, kurios yra odoje, burnos, lūpų, skrandžio, žarnyno, kvėpavimo takų gleivinėse. Jeigu auglys susiformuoja bronchuose arba plaučiuose, tai vadinamas plaučių vėžiu. Gydytojai turi labai atidžiai stebėti vyresnio amžiaus ligonius, kurie serga lėtiniu plaučių uždegimu. Dažnai ši liga yra tik vėžio priedanga. Todėl lėtinę pneumoniją reikėtų laikyti ikivėžine liga. Taip pat manoma, kad randai plaučiuose, atsiradę persirgus tuberkulioze, turi įtakos vėžiui susiformuoti. Yra plaučių navikų, kurie savo struktūra yra gerybiniai, bet jų klinikinė eiga neretai būna piktybinė. Tai bronchų adenomos. Rentgenologiškai ir kliniškai sunku jas atskirti nuo vėžio. Kartais po operacijos jos vėl gali susiformuoti. Labai retai būna nervinio audinio navikų, kurie taip pat gali suvėžėti.

Šiuo metu Jūs matote 58% šio straipsnio.
Matomi 593 žodžiai iš 1027 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.