Plonųjų žarnų ir kasos sutrikimai
5 (100%) 1 vote

Plonųjų žarnų ir kasos sutrikimai

Tema : plonųjų žarnų funkciniai sutrikimai. Virškinimo sutrikimai dvylikapirštėje žarnoje. Acholijos sindromas. Kasos ekskrecijos funkcinių sutrikimų reikšmė virškinimo plonosiose žarnose patologijos atsiradimui. Kasos ligos ir jos funkcijos sutrikimai. Membraninio virškinimo sutrikimai.

Funkciniai plonosios žarnos sutrikimai:

Plonosios žarnos diskinezija – sindromas.kuriam būdinga sutrikus motorika, sekrecija ir rezorbcija, pakitus žarnų funkcijos reguliacijai.

Priežastys gali būti įvairios:nekrozė, psichoneurozė ar psichinė liga, humoralinis reguliavimo sutrikimas sergant endokrininės sistemos ir medžiagų apykaitos sutrikimų ligomis. Trumpą plonosios žarnos funkcijos sutrikimą gali sukelti ir netinkamas maistas ar šalti gėrimai. Simptomai – viduriavimas, maudžiantys pilvo skausmai. Diskinezija būna pirminė ir antrinė. Pirminę sukelia nekrozė, antrinę – pagrindinės ligos komplikacijos.

Laktazinė enteropatija. Ją sukelia disacharidazės nepakankamumas. Ligos priežastis – įgimtas fermento laktazės nepakankamumas. Laktozė nesuskyla, dėl to beveik nesirezorbuoja. Daugiau pieno cukraus susikaupia distalinėje plonosios žarnos dalyje. Čia susidaro bakterijoms palankios sąlygos, todėl pasikeičia normali bakterijų flora. Intensyviai rūgstant, atsiranda pieno rūgšties , riebiųjų rūgščių, sumažėja žarnų tūrinio pH, sutrinka riebalų virškinimas ir rezorbcija.

Rūgimo produktai dirgina žarnų gleivinę ir sukelia viduriavimą.

Gliuteninė enteropatija. Ligą sukelia rugių, kviečių, miežių ir avižų grūduose esantys baltymas gliuteninas. Patogenezė nenustatyta. Yra 2 teorijos:

1. fermentogeninė

2. alerginė

Eksudacinė enteropatija. būdingas padidėjęs kraujo plazmos baltymų išskyrimas pro virškinamąjį traktą.jį gali būti savarankiškos ligos sindromas. Pro išsiplėtusias limfagysles ir kapiliarų ląstelių membranas išskiria daugiau baltymų, rezorbcija sumažėja. Dėl to atsiranda hipoprotenemija , pabrinksta oda kartu su baltymais išsiskiria daugiau riebalų, kalcio, geležies ir vario.

Duodenostazė – tai maisto evukuacijos dvylikapirštėje žarnoje sulėtėjimas. Ją sukelia:

1. įgimta anomalija;

2. komplikacijos po kitų organų ligų ar operacijos;

3. dvylikapirštės žarnos ligos(opaligė, navikai);

4. žarnos spindį siaurinantys svetimkūniai ir parazitai;

5. funkciniai neurohumoralinio reguliavimo sutrikimai;

Virškinimo sutrikimai dvylikapirštėje žarnoje

Iš skrandžio turinys patenka i dvylikapirštę žarną. Čia jį veikia sultys, kurias išskiria kasa, kepenys ir žarnos liaukos. Kasos sultyse yra fermentų baltymams, riebalams ir angliavandeniams virškinti.patologiniams procesams pažeidus kasos liaukinį audinį sutrinka fermentų, virškinančių:

1. Baltymus:

a) tripsino – tripsinogenas

b) chimotripsino – chimotripsinogenas

c) karboksipeptidazės

d) pankreatapeptidazės

e) kalikreino

2. Riebalus:

a) kasos lipazės

b) fosfolipazė A

3. Angliavandenius:

a) alfa – amilazės

sekrecija.fermentų neišskyrimą iš kasos į dvylikapirštę žarną gali sąlygoti kasos augliai bei kitos kasos ligos. Taip pat sultys nebus išskiriamos. Jei skrandyje sutriko HCL išskyrimas.

Plonosios žarnos endokrininė funkcija. Endokrininės ląstelės sekretuoja virškinimo hormonus: gastriną (skatina kasos sulčių sekreciją, tulžies pūslės motoriką) sekretiną, cholicitokinus ir t.t.

Veikiant hidrolizės fermentams organinės medžiagos skyla iki monomerų.

Disaridazių nepakankamumas – tai fermentų, skaldančių disacharidus iki monosacharidų nepakankama gamyba plonojoje žarnoje.Pvz:.Laktazės trūkumas būdingas 31% lietuvių. Histologiškai žarnų gleivinės nepakinta.

Acholijos sindromas

Šiam sindromui būdinga virškinimo ir rezorbcijos žarnose sutrikimas, ypač riebalų virškinimo, nes pažeidžiamas:

1) lipazės aktyvinimas

2) riebalų emulgavimas

3) tirpių tulžies ir riebiųjų rūgščių kompleksų susidarymas

dėl šių priežasčių apie 60% – 70% riebalų lieka nesuvirškintų, jie nesirezorbuoja ir išsiskiria su išmatomis. Kartu sutrinka riebaluose tirpių vitaminų A, D, E, K įsisavinimas, atsiranda hipovitaminozė.

Dėl acholijos sumažėja tripsino ir amilazės fermentų aktyvumas, sutrinka baltymų ir angliavandenių virškinimas. Stokojant tulžies rūgščių, nedirginami žarnų gleivinės klajoklio nervo receptoriai,dėl to lėtėja žarnų peristaltika ir sukietėja viduriai. Išmatose sumažėja ar išnyksta sterkobilinas, dėl to jos pasidaro molio spalvos.

Kasos ekskrecijos funkcijos sutrikimai:

Sunkius virškinimo sutrikimus sukelia kasos ekskrecijos patologija, kai sumažėja pagrindinių virškinimo fermentų išskyrimas.

Apie 70% kasos sulčių baltyminių medžiagų sudaro proteoliziniai fermentai: tripsinas, chimotripsinas, elastazės A ir B ir t.t.

Šiuos fermentus ir fosfolipazę A kasa išskiria kaip neaktyvius zimogenus, kitus lipazę, alfa amilazę, RNR – azę ar DNR – azę –kaip aktyvius.tačiau sergant kai kuriomis ligomis neaktyvūs fermentai gali būti aktyvinami pačioje kasoje ir sukelti jos autolizę.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 698 žodžiai iš 1363 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.