Popierius jo asortimentas ir gamyba
5 (100%) 1 vote

Popierius jo asortimentas ir gamyba

Popierius

Turinys

• Popieriaus istorija

• Popieriaus gamyba

• Popieriaus asortimentas

• Kartono asortimentas

• Popieriaus ir kartono gaminiai

• Popieriaus ir kartono vartojamosios savybės

• Panaudojimas

• Popieriaus formatai

• Rašymo, braižybos ir piešimo reikmenys

• Korektūros ir klijavimo priemonės.

• Mokyklinės ir raštinės prekės

Popieriaus istorija

Popieriaus išradėju laikomas Cai Lūnas (Kinija), 105 metais pirmasis aprašęs popieriaus gamybą. Kinai augalinę žaliavą rankiniu būdu trindavo akmeniniuose grūstuvuose su vandeniu. Skystą plaušinę masę semdavo semiamąją forma, ant rėmo ištemptu tinkleliu. Nutekėjus vandeniui, ant tinklelio likdavo plonas susipynusių plaušų sluoksnis. Taip suformuotą popieriaus lapą perkeldavo ant audeklo, nuspausdavo, džiovindavo, lygindavo, pjaustydavo. Kinai popieriaus gamybos būdą ilgai slėpė. Tik 610 metais popierių pradėjo gaminti japonai. 751 metais šį popieriaus gamybos būdą iš kinų belaisvių sužinojo arabai. Jie pradėjo naudoti kanapinius, lininius, vėliau ir medvilninius skudurus. Juos pjaustydavo, virindavo katiluose su kalkėmis, mirkydavo, po to trindavo grūstuvuose. Tokia popieriaus žaliava buvo naudojama iki XIX a. Iš arabų popieriaus gamyba paplito Egipte, Šiaurės Afrikoje, apie XII a. pasiekė Ispaniją, vėliau ir kitas Europos šalis.

Kartono bei gofruoto kartono pakuotė pradėta gaminti iš makulatūros nuo XIX a. Šiuo metu popierius gaminamas iš celiuliozės, kuri gaunama iš medienos (dažniausiai iš specialių spygliuočių plantacijų ) arba perdirbant atliekas.

Popierius – lakštinė medžiaga, kurios 1m² sveria ne daugiau 250 g, o storis yra ne didesnis 0,5 mm. Pagrindinė žaliava popieriaus ir kartono pramonėje yra medienos masė, celiuliozė, skudurų pusmasė, makulatūra. Medienos masė naudojama kaip priedas gaminant prastesnės rūšies popierių. Celiuliozė – pagrindinė žaliava rašomajam ir spaudos popieriui. Skudurų pusmasė – vertingiausia žaliava popieriaus gamybai. Popierius, į kurio sudėtį įeina skudurinė pusmasė, charakterizuojamas geromis fizinėmis – mechaninėmis savybėmis ir ilgaamžiškumu. Iš jos daromas popierius dokumentams, piniginiams ženklams, kai kurių rūšių braižomasis ir piešimo popierius. Specialioms popieriaus rūšims naudojamas ir sintetinis bei mineralinis pluoštas.

Norint popieriui suteikti nešlapių savybių, į jo masę pridedama skystojo stiklo, klijų, o paviršiaus struktūrai pagerinti – kreidos ir gipso.

Popierius dažniausiai yra vienasluoksnis. Popieriaus rūšys ir savybės priklauso nuo plaušelių sudėties, jų kilmės, apdorojimo būdo, klijingumo, liejimo ir apdorojimo technologijos.

Pagal gamybos būdą popierius būna kreidinis ir nekreidinis. Iš popieriaus gaminimo mašinos popierius išeina nekreiduotas. Kreidinis popierius gaunamas, kai popieriaus paviršius pasidaro lygesnis ir baltesnis.

Sintetinis popierius gaminamas iš polianidų (nailono), poliesterinių (lavsano), polietileninių ir kitų sintetinių pluoštų. Iš sintetinių plaušų pagamintas popierius yra labai didelio mechanonio atsparumo: atsparus trūkimui, plėšimui, lūžimui, yra elastingas, tamprus, labai poringas, beveik nesideformuoja drėkinamas. Iš jo galima gaminti labai ploną popierių. Jis naudojamas topografiniams ir geografiniams žemėlapiams, daugiaspalvei reprodukcijai, brėžiniams, dokumentams spauzdinti.

Kartonas – lakštinė medžiaga, kurios 1 m² sveria daugiau nei 250 g ir storis yra didesnis nei 0,5 mm. Jis gaminamas iš medienos masės, makulatūros ir yra išleidžiamas tokių rūšių: pakuotės, poligrafijos pramonės, filtravimo, techninis ir statybinis.

Kartonas būna vienasluoksnis ir daugiasluoksnis. Sluoksniai formuojami iš plokštinės masės.

Popieriaus gamyba

Tiek rankiniu būdu, tiek ir mašinomis, popieriaus procesą sudaro keli žingsniai:

Pluošto paruošimas

Popieriaus gamybai naudojama medžiaga pirmiausiai paverčiama vientisa mase, maišant pluoštą su skysčiu. Kadangi naudojamos natūralios medžiagos, dažnai prireikia daugelio atskyrimo ir plovimo fazių. Išskyrus pluoštą, kartais jis balinamas arba džiovinamas siekiant pakeisti popieriaus išvaizdą.

Lapų formavimas

Medienos masė toliau skiedžiama vandeniu iki labai skysto skiedinio. Skiedinys nufiltruojamas per smulkų rėtį, o ant rėčio lieka pluošto sluoksnis. Šiame gamybos etape galima įspausti vandens ženklus. Pluošto sluoksnis vėliau presuojamas ir džiovinamas.

Pagerinimas

Neapdirbtas popierius yra labai absorbuojantis ir nėra tinkamas rašymui ar spausdinimui, todėl reikalingas papildomas apdirbimas, vadinamas glitavimu ar šlichtavimu.

Glitas paprastai sudarytas iš polimerų, sukuriančių geresnį spausdinimo paviršių. Dažnai naudojamas krakmolas, taip pat polivinilo acetatas (PVA), bet taip pat naudojamos ir įvairios kitos medžiagos.

Taip pat kartais paviršius dengiamas, siekiant padaryti jį lygesnį. Neapdirbto popieriaus paviršius yra šiurkštus, todėl naudojamas lateksinis padengimas, taip pat kitos medžiagos (kaolinas, kalcio karbonatas). Blizgesio efektas pasiekiamas dengiant popierių permatoma medžiaga.

Džiovinimas

Popierius gamybos metu džiovinamas keletą kartų, nes džiovintas popierius yra
žymiai tvirtesnis.

Popieriaus asortimentas grupuojamas taip:

o pagal paskirtį – rašomasis, braižybinis, piešimo, dekoratyvinis, spaudos ir dauginimo;

o pagal įforminimą – ritiniai, viengubi ir dvigubi lakštai, rinkiniai;

o pagal formatą ( ilgis ir plotis mm);

o pagal pluošto sudėtį.

Rašomasis popierius – labai lygus, baltas ir įklijintas. Tai biuro, sąsiuvinių, piešimo, braižomasis, kartotekų, anglinis, vokų, pašto, kopijavimo popierius.

Raštinės popierius yra baltas ir priklausomai nuo sudėties, išleidžiamas tokių numerių: 0,1,2.

Nr. 0 yra aukščiausios kokybės, jo sudėtyje yra 75 % balintos celiuliozės ir 25 % balintos skudurų pusmasės, įklijinimo laipsnis 1,5 mm, baltumas 84 %. Šis popierius naudojamas atsakingam susirašinėjimui ir įvairiems dokumentams.

Nr.1 sudarytas iš 100 % balintos celiuliozės, įklijinimo laipsnis 1,25 mm, baltumas 77 – 83 %. Naudojamas sąsiuviniams, užrašų knygelėms, albumams.

Nr. 2 sudėtis 50 % balintos celiuliozės ir 50 % balintos medienos masės, įklijinimo laipsnis 1,25 mm, baltumas 64 %. Iš jo gaminami žemos kokybės gaminiai.

Rašomasis popierius būna liniuotas ir neliniuotas, baltas ir spalvotas, viengubais ir dvigubais lakštais. Iš jo gaminami pašto, natų ir raštinės popierius.

Pašto popierius gaminamas iš 0 ir 1 numerių arba spalvoto raštinės popieriaus, paprastai nedidelio formato.

Natų popierius – tai raštinės popieriaus lakštai, suliniuoti penklinėmis (po 5 linijas eilutėje ).

Braižybinis popierius – skirtas įvairiems braižymo darbams, atliekamiems pieštuku, tušu ar akvarelės dažais. Prie braižymo popieriaus priskiriama: braižymo popierius, permatomas braižymo popierius, milimetrinis ir kalkės popierius.

Braižymo popierius yra aukštos kokybės, tvirtu švelniu paviršiumi, skirtas visiems braižymo darbams. Šio popieriaus storis ne mažiau 2 mm, o baltumas 80-85 %. Braižymo popierius gaminamas kelių rūšių. A rūšies – gaminamas iš 100 % balintos celiuliozės, baltumas 80 %. Šis popierius skirtas projektavimo – konstravimo planų brėžiniams atlikti. B rūšies, tai aukštos kokybės braižybinis popierius, kuris sudarytas iš 30 % balintos celiuliozės ir 70 % skudurų pusmasės, baltumas 83 %. Šios rūšies popierius naudojamas eskizams ir mokykliniams braižymo darbams. V – aukščiausios rūšies braižybinis popierius, naudojamas svarbiems braižymo darbams atlikti. Į šio popieriaus sudėtį įeina : 70 % baltos medvilninės celiuliozės ir 30 % baltos medienos celiuliozės.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1094 žodžiai iš 3526 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.