Prancūzijos konstitucija penktoji respublika
5 (100%) 1 vote

Prancūzijos konstitucija penktoji respublika

Turinys

Turinys 2

Įvadas 3

1. 1958 m. konstitucija 5

1.1 Prezidentas 5

1.2 Vyriausybė 7

1.3 „Sugyvenimo“ politika 7

2. Parlamento ir vyriausybės bendradarbiavimas 8

Išvados 10

Literatūros sąrašas……………………………………………………………………………………………………………….11

Įvadas

Šiuolaikinės visuomenės gyvenime ypatingą vietą užima konstitucija. Jos sudėtis reguliuoja svarbiausius visuomeninius santykius tarp piliečių, visuomenės ir valstybės, valstybinio aparato organizacinius principus. Ji yra pamatas ant kurio laikosi teisinė ir politinė sistema.

Prancūzija visada traukė istorikų, teisininkų ir politikų dėmesį. Ji priklauso skaičiui tų valstybių, kurios įnešė išskirtinį indėlį į konstitucijos teorijų ir praktikos vystymą. Šios šalies savitumas, liaudies meilė laisvei, skelbiami penktos Konstitucijos preambulėjė: „Prancūzijos liaudis iškilmingai skelbia savo приверженность žmogaus teisėms ir nacionalinio suvereniteto principams“ , užsitarnauja garbę ir jos konstitucinių pagrindų tyrinėjimą, vedantį į įžymių įvykių pradžią 1789 metus ir Žmogaus ir piliečio teisės deklaracijos priėmimą.

Respublikinę santvarką, susiklosčiusią šiais laikais Prancūzijoje, vadina Penktąja Respublika. Pirmoji respublika buvo įkurta 1792 metų rugsėjo mėnesį ir tęsė savo gyvavimą iki 1804 metų, kai Napoleonas Bonapartas paskelbė save imperatoriumi, o Prancūziją imperija. Antroji respublika buvo į kurta 1848 metais, bet ji gyvavo tik keturis metus iki 1852 metų gruodžio 2 dienos, kai Prancūzija vėl buvo paskelbta imperija, o Napoleonas III imperatoriumi. Sekanti Trečioji respublika gyvavo daug ilgiau – 28 metus nuo 1871 iki 1899 metų. Ketvirtoji respublika gyvavo trumpiausią laikotarpį – tik 3 metus (1954 – 1957).

Darbo objektas. 1958 m. Prancūzijos konstitucija.

Darbo tikslas. Prancūzijos respublikos konstitucijų analizė.

Darbo uždaviniai:

• Apžvelgti Prancūzijos konstitucijos priėmimo aplinkybes;

• Apžvelgti pagrindinius konstitucijos pasikeitimus;

• Apžvelgti naujas prezidento, vyriausybės ir parlamento funkcijas;

• Išanalizuoti valstybės valdymo ypatumus;

Darbo metodai. Rašant darbą, studijuota įvairi teisinė ir analitinė Prancūzijos respublikos konstitucinė medžiaga. Kaip metodas, panaudota tiriamoji analizė. Darbo tikslas siekiamas nuosekliai, turinyje išskirti svarbiausi jos punktai.

1. 1958 m. konstitucija

Šiuo metu Prancūzijoje galiojanti konstitucija buvo priimta 1958 m. ji nustatė šalyje prezidentinę santvarką ir naują, Penktąją respubliką.

1958 m. konstitucijos projektas buvo sudarytas „ Darbo komiteto“ pareigūnais, kuriems vadovavo tuometinis Justicijos ministras Mišelis Debre. Pagrindinis naujojo konstitucijos projekto klausimas buvo nustatyti tam tikrą santykį tarp įstatymų leidžiamosios (parlamento) ir vykdomosios (prezidentas, ministras pirmininkas) valdžių, paskutiniosios naudai. Naujojo valstybės valdymo šerdimi tapo respublikos prezidentas.

Valstybės vadovo įgaliojimai smarkiai prasiplėtė. Pagrindiniai jų tapo teisė skirti ministrą pirmininką ir jo teikimu atskirus ministrus, grąžinti parlamento priimtus įstatymų projektus naujam svarstymui, teikti referendumui vyriausybės arba abiejų rūmų teikimu įvairius įstatymų projektus susijusius su valstybės valdymo organizacijomis arba tarptautinėmis sutartimis, kiurie gali tiesiogiai paliesti valstybinių institutų veiklą, paleisti ( po konsultacijos su ministru pirmininku ir abiejų rūmų pirmininkais) Nacionalinį susirinkimą. Liko ir įprastos prezidento funkcijos Prancūzijoje, tokios, kaip teisė pirmininkauti ministrų pasitarimui, pasirašyti jame priimtus dekretus ir potvarkius, skirti į aukščiausias pareigas civilius ir karinius tarnautojus, leisti amnestijas. Jis yra valstybės ginkluotojų pajėgų vadas, pirmininkauja aukščiausiems nacionalinės gynybos pasitarimams ir komitetams. Precedento neturinčia naujove Prancūzijos konstitucinėje praktikoje tapo straipsnis, kuris suteikė respublikos prezidentui ypatingos padėties atveju perimti visą valstybės valdžią į savo rankas, o ministras pirmininkas tampa tik prezidento valios vykdytoju administracinio charakterio klausimais, gebančio atstovauti prezidento valia parlamente.

1.1 Prezidentas

Prancūzijos prezidentas savo rankose sutelkdavo tokią valdžią, kuria nevaldė nė vienas kitas demokratinės šalies prezidentas. Prancūzijos prezidentas gauna įgaliojimus septyneriems metams, kai tuo metu kitų valstybių prezidentai keturiems, o geriausiu atveju penkeriems metams. Prancūzijos prezidentas nėra atsakingas prieš parlamentą, bet turi teisę jį paleisti, kai tuo tarpu Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas irgi nėra atsakingas prieš kongresą, bet negali nutraukti jo veiklos. O Anglijoje ministras pirmininkas turi teisę paleisti parlamentą, bet Bendruomenių rūmai gali nuversti savo valstybės vadovą. Tuo pačiu, Prancūzijoje prezidentas praktiškai nepriklauso nuo partijos, kuri jį atvedė prie valdžios, o net atvirkščiai, partija priklauso nuo jo.

Viena iš esminių naujovių, sukėlusi daug prieštaravimų, buvo draudimas turėti parlamentaro mandatą kartu su vyriausybės tarnautojo mandatu. Rinkiminių pagrindų įstatymai buvo paimti iš Trečios respublikos
konstitucijos. 1958 m. rugsėjo 4 d. projektas buvo paskelbtas viešai ir tų pačių metų rugsėjo 28 d. priimtas referendumu 79,25 už ir 20,75 prieš . Didžioji masė pasisakė ne tiek už konstitucijos projektą ar prieš, kiek už valdžios perdavimą generolui Šarliui de Goliui (Charles de Gaulle), kuris daugelio prancūzų akimis buvo vienintelė figūra, galėjusi susitvarkyti su daugeliu problemų, buvusių Prancūzijoje šeštajame dešimtmetyje. Nuo šiol prezidentas tai – “ Nacionalinės nepriklausomybės garantas…“ .

Šiuo metu Jūs matote 34% šio straipsnio.
Matomi 745 žodžiai iš 2181 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.