TURINYS
ĮŽANGA 3
1. NAGRINĖJAMOS PREKĖS KLASIFIKACIJA 4
2. ASORTIMENTO ANALIZĖ PASIRINKTOS RINKOS ATVEJU 6
3. INFORMACIJOS ŠALTINIAI IR PREKĖS PARDAVIMO VIETOS 7
4. PREKĖS RINKOS SEGMENTACIJA 7
5. KAINOS DYDIS PASIRINKTOJE RINKOJE 9
6. PREKĖS RĖMIMAS NAGRINĖJAMU LAIKOTARPIU 10
7. PASIŪLYMAI DĖL NAUJOS PREKĖS KŪRIMO/MODIFIKACIJOS 10
IŠVADOS 10
LITERATŪRA 10
ĮŽANGA
Marketingą galima aiškinti ir kaip ekonominį procesą, ir kaip valdymo funkciją, ir kaip gamybinės – ūkinės veiklos koncepciją.
Įmonės požiūriu marketingą apibūdinti galima kaip gamybinės – ūkinės ir komercinės veiklos valdymo kompleksinę sistemą, kuri nukreipta į konkretaus vartotojų segmento poreikių patenkinimą.
Dar paprastesnis marketingo apibrėžimas būtų toks: prekė, kaina, pateikimas ir rėmimas. Šis apibrėžimas dar vadinamas 4P (Product, Price, Place, Promotion), o kai kas priduria dar 2P (People and Packaging). Taigi, 4P arba 6P – tai svarbiausi marketingo programos elementai.
Marketingo programos „prekė“ suprantamas kaip veiksmai ir sprendimai, susiję su vartotojų poreikius atitinkančiais prekės sukūrimo ir gamybos, jos įpakavimo, pavadinimo, prekinio ženklo, garantijų ir kitais klausimais.
Marketingo programos elementas „kaina“ apima visus veiksmus ir sprendimus, susijusius su prekių kainos nustatymu ir reguliavimu, nuolaidų, premijinių kainų ir kitų kainos formų taikymu. Tai vienas sudėtingiausių marketingo programos elementų.
Marketingo programos elementas „prekių pateikimas“ apima visus veiksmus, susijusius su pateikimo kanalų parinkimu ir prekių perkėlimu į vartotojui patogią vietą jam patogiu laiku ir forma.
Marketingo programos elementas „rėmimas“ apima veiksmus ir sprendimus, kuriais siekiama informuoti pirkėjus apie prekes ir paskatinti juos tas prekes pirkti.
Marketingo požiūriu rinka – tai visuma esamų ir potencialių prekių, siekiančių patenkinti savo poreikius pakeičiant ką nors vertinga su prekes ar paslaugas siūlančiais pardavėjais.
Darbo tikslas: išanalizuoti gėlių rinką, 4P požiūriu;
Darbo objektas: gėlių rinka;
Dalykas: rožės;
Uždaviniai:
1. Išanalizuoti literatūrą;
2. Ištirti gėlių rinką;
3. Padaryti gėlių klasifikaciją;
4. Padaryti asortimento analizę;
5. Atlikti gėlių rinkos segmentaciją;
6. Nustatyti kainos dydį pasirinktoje rinkoje.
1. NAGRINĖJAMOS PREKĖS KLASIFIKACIJA
Marketinge prekės pirmiausia klasifikuojamos į ilgalaikio naudojimo, trumpalaikio naudojimo prekes ir paslaugas.
Ilgalaikio naudojimo prekės – tai materialūs gaminiai, paprastai naudojami daug kartų.
Trumpalaikio naudojimo prekės – tai materialūs gaminiai, visiškai suvartojami per vieną ar keletą vartojimo ciklų.
Paslaugos – tai pardavimo objektu laikoma veikla, kuri gali suteikti naudą, malonumą, patenkinti poreikius.
Visos šios prekės dar skirstomos į asmeninio ir gamybinio naudojimo. Asmeninio naudojimo prekės klasifikuojamos pagal daugelį požymių. Marketinge aktualiausia prekę skirstyti pagal vartotojų požiūrį į jų pirkimą.
1 pav. Asmeninio naudojimo prekių klasifikacija
Kasdienės paklausos prekės – tai, prekės, kurias vartotojas dažnai perka nesvarstęs, ir kuo mažiau stengdamasis lyginti jas tarpusavyje.
Ypatingosios paklausos prekės – tai unikalių savybių arba tam tikro prekinio ženklo prekės, kurias įsigydamas vartotojas pasirengęs padėti daugiau pastangų ir sugaišti tiek laiko, kiek reikia.
Pasyviosios paklausos prekės – tai prekės, kurių vartotojas nežino arba jas žino, tačiau neketina jų pirkti.
Mūsų pasirinkta prekė yra gėlės. Marketingo prekių klasifikacijoje jos yra priskiriamos pasirenkamosios paklausos prekėms. Pasirenkamosios paklausos prekės – tai prekės, kurias vartotojas pirkdamas lygina tarpusavyje, atsižvelgdamas į tokius kriterijus kaip kaina, kokybė, išorinis vaizdas (1, 45 – 47p.).
Taip pat gėlės klasifikuojamos taip:
2 pav. Gėlių klasifikacija
2. ASORTIMENTO ANALIZĖ PASIRINKTOS RINKOS ATVEJU
Dažniausiai įmonėje gamina ne vieną kokią prekę, o tam tikrą prekių asortimentą.
Prekių asortimentas – tai visų įmonės parduodamų prekių rinkinys. Yra skiriamas prekių asortimento plotis ir gylis: prekių asortimento plotis – tai prekių linijų skaičius, o prekių asortimento gylis – tai prekių liniją sudarančių variantų ir modifikacijų skaičius. Mūsų pasirinktoje rinkoje prekių asortimento plotį sudaro gyvos ir dirbtinės gėlės. Prekių asortimento gylį sudaro:
LIETUVIŠKOS SKINTOS ROŽĖS
Jau daugelį metų skinta rožė yra populiariausia gėlė Lietuvoje. UAB „Jūsų sodui“ antri metai nuomoja 1.5 ha šiltnamių Pagirių šiltnamių kombinate. Čia auginamos naujos ir produktyvios rožių veislės.
UAB „Jūsų sodui“ naudojama rožių auginimo technologija skiriasi nuo tradicinės. Norint užauginti gerą derlių- tiesius, storus ir ilgus stiebus, su gerai išsivysčiusiais pumpurais – akli ir silpni ūgliai užlaužiami rožės kerpamos trumpai paliekant 1-2 netikrus lapelius. Toks krūmo formavimas padeda užauginti didesnę lapų masę.
Naudojant šį metodą galima užauginti iki 300 vnt. rožių iš 1 m² (auginant ištisus metus).
UAB „Jūsų sodui“ auginamos veislės užima pirmaujančias vietas Olandijos aukcionuose.
Iš 12 auginamų veislių 7 įeina į pirmąjį dešimtuką.
Raudona – ugninė rožės spalva populiariausia pasaulyje. Trečdalyje ploto ir auginamos raudonos rožės. Stambiažiedžių rožių veislės „First red“ ir „Red Berlin“ žiedai dideli, 8-10 cm, lėtai besiskleidžiantys, stiebai užauga 70-100 cm aukščio.
Dar auginamos baltos spalvos žiedais „Akito“, rožinės – „Corweta“, geltonos – „Papilon“, alyvinės – „Plazow“, rožinės – „Versilija“, oranžinės – „Naranga“ ir „Milva“. Savo grožiu neatsilieka ir smulkiažiedžių rožių veislės: „Frisko“, „Jazz“, „Fanki Jazz“ ir „Sacha“.
Lietuvoje išaugintos rožės greičiau patenka į prekybos tinklą, todėl lėtai besiskleidžiantys žiedai gali džiuginti 14-18 dienų. Tik ką suskintos rožės merkiamos į maitinamąjį tirpalą ir 1 parą atšaldomos šaldytuve.