Prostatos specifinio antigeno psa
5 (100%) 1 vote

Prostatos specifinio antigeno psa

Konkrečiai apie PSA

Prostatos specifinio antigeno (PSA) norma:

• < 40metų < 1.3 mg/l (arba ng/ml)

• 41 – 50 metų < 2.0 mg/l (arba ng/ml)

• 51 – 60 metų < 3.0 mg/l (arba ng/ml)

• 61 – 70 metų < 4.0 mg/l (arba ng/ml)

• > 70 metų < 4.5 mg/l (arba ng/ml) Prostatos specifinis antigenas naudojamas prostatos vėžiui diagnozuoti ir sekti jo gydymo eigą. PSA – vienas iš geriausių šiuo metu žinomų vėžio žymenų. Prostatai specifinis antigenas – kol kas vienintelis laboratorinis vėžio žymuo, kuriuo verta tirti sveikus vyrus, tikintis, kad bus aptiktas prostatos piktybinis susirgimas (kai kuriose valstybėse tokia atranka atliekama, nes ji ekonomiškai pateisina). PSA rodiklis leidžia aptikti prostatos vėžį ir ankstyvoje stadijoje.

Radus vėžį kauluose ir nežinant pirminio šaltinio visada galima ištirti PSA. Įtarus prostatos vėžį, dar neatlikus histologinio tyrimo, rekomenduojama nustatyti PSA. Taip daroma tam, kad žinoti, kokia yra PSA vertė, kuomet vyras buvo pradėtas tirti ir galbūt gydyti. Histologinis tyrimas – tai tyrimas, kurio metu su adata paimamas tiriamosios medžiagos gabaliukas (prostata) ir pažiūrimas per mikroskopą – taip tiksliai diagnozuojama liga.

Prostatos vėžys net ir IV stadijoje pasižymi geru atsaku į gydymą. PSA koncentracija sėkmingo chirurginio ir medikamentinio gydymo metu gali sumažėti iki nulio. Kuo didesnė nustatoma PSA reikšmė pirminės diagnozės momentu, tuo blogesnė prognozė ir sunkesnė prostatos vėžio gydymo eiga.

Kas yra tyrimo jautrumas? Pavyzdžiui, jei tyrimo jautrumas yra 80 proc., tai 20 proc. vėžio atvejų, tyrimas „nerodys vėžio“, nes tų 20 proc. ligonių vėžys negamina to ieškomo vėžio žymens. O kas yra tyrimo specifiškumas? Jei, pavyzdžiui, tyrimo specifiškumas yra 90 proc., tai 10 proc. tyrimo rezultatų „rodys vėžį“, nors to vėžio nėra, nes tiems 10 proc. tiriamųjų tą vėžio žymenį gamina ne vėžys, o normalios ląstelės. Taigi, tyrimas gali klaidinti. Todėl vėžio žymenys nenaudojami diagnozuoti vėžį pirmą kartą. Jie naudojami sekti vėžio ląstelių kiekiui, kuomet vėžys jau diagnozuotas ir tiksliai žinoma, kad to ligonio vėžys gamina tą vėžio žymenį – tuomet tyrimo jautrumas ir specifiškumas yra beveik 100 proc.

Prostatos specifinis antigenas yra šie kiek jautresnis prostatos vėžio rodiklis palyginus jį su prostatine rūgštine fosfataze (PAP, PRF). Tačiau PSA, palyginus jį su PAP rodikliu, turi ir trūkumų. PSA kiek jautriau, negu PAP reaguoja į nepageidaujamą, pašalinį uždegiminio proceso poveikį. Bent dvi paras iki laboratorinio PSA tyrimo pradžios turėtų būti vengiama įvairių manipuliacijų, susijusių su prostatos mechaniniu dirginimu (biopsija, rektalinis tyrimas, važiavimas dviračiu). Jeigu nustatoma ribinė, neaiški PSA koncentracija, tuomet rekomenduojama papildomai nustatyti laisvą PSA (free PSA). Šių dviejų rodiklių derinimas dar specifiškiau padeda diagnozuoti prostatos vėžį ir atrinkti ligonius tolimesniam tyrimui.

Įvairios plokštelinės priemonės (ne prietaisai), skirtos PSA nustatymui kol kas yra netikslios, ir tokio tyrimo rezultatai turėtų būti patvirtinami papildomo laboratorinio tyrimo pagalba. Prostatos specifinio antigeno koncentracija kartais gali būti nepadidėjusi ir net užleisto prostatos vėžio atveju. Todėl tyrimas neturėtų būti suabsoliutinamas. Prostatos tyrimas per tiesiają žaarną pirštu, klinika, PSA nustatymas ir biopsija (mikroskopas) yra ligonio ištyrimo etapai. Lietuvoje masinė PSA atranka neatliekamas, todėl PSA nustatymas gali būti taikomas ir visais neaiškiais atvejais. Radus šlapinimosi sutrikimus sutrikimus vyresnio amžiaus vyrams PSA rodiklį galima nustayti ir tuomet, kai ligonis gydomas bendro profilio skyriuose.

Šiuo metu Jūs matote 54% šio straipsnio.
Matomi 567 žodžiai iš 1054 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.