Protokolas ir etiketas
5 (100%) 1 vote

Protokolas ir etiketas

ĮVADAS

Protokolo ie etiketo išmanymas – labai svarbus socialinės psichologijos elementas. Turbūt daugelis yra patekę į nemalonias situacijas arba regėję sutrikusį žmogų, nežinantį, ar jam dera pirmam paduoti ranką susitikimo metu, ar palaukti, kol tą padarys partneris. Nepasitikėjimas savimi, sutrikimas trukdo dalykiniams santykiams, gadina bendrą susitikimo atmosferą.

Žymus prancūzų diplomatas Jules Cambonas rašė: “…protokolo taisyklės šiandieną atrodo truputį senamadiškos. Tačiau nesilaikyti jų – tokia pat kvailystė, kaip nenusiimti kepurės įeinant į bažnyčią ar nenusiauti batų įžengiant į mečetę. Apskritai tie iškilmingi niekniekiai ne tokie jau beprasmiški”.

Dar Liudviko XIV laikais prabangaus priėmimo metu svečiams įteikdavo korteles, kuriose būdavo surašytos elgesio taisyklės. Jos buvo vadinamos etiketėmis. Iš čia ir kilo terminas “etiketas”. Šiandien – tai išsiauklėjimas, geros manieros, mandagus bendravimas.

Neretai savo kasdieninėje kalboje mes girdime ir vartojame tokias sąvokas kaip “protokolas” ir “etiketas”, “protokolas ir jo svarba karjerai” ir taip dar galima būtų vardinti daugybę išsireiškimų, tačiau, mums svarbiausia yra išsiaiškinti jų sąvoką, kad teisingai suprastumėme paminėtų teiginių esmę.

Rašant šį darbą aš naudojausi A. Lydeka knyga ”Protokolo pagrindai”.

Reikėtų paminėti ir dar vieną leidinį – tai I. Volf knyga “Šiuolaikinis etiketas”, kurioje bandoma atskleisti šiuolaikinis tinkamos elgsenos taisyklės.

PROTOKOLAS

Žodis “protokolas” kilęs iš graikų kalbos. Juo buvo vadinama dokumentų įforminimo ir archyvų tvarkymo taisyklių visuma. Laikui bėgant tarptautinio protokolo turinys pasipildė bendravimo etikos ir ceremonialo sąvokomis.

Tarptautinio protokolo normos nėra kurios nors šalies ar grupės asmenų pramanas. Tai – ilgos oficialaus bendravimo istorijos rezultatas. Tarptautinio protokolo sąvoka pasaulinėje literatūroje apibūdinama įvairiai: protokolas – vyriausybių ir jų atstovų oficialaus ir neoficialaus bendravimo taisyklių visuma; tarptautinis protokolas – visuma visuotinai pripažintų taisyklių ir tradicijų, kuriomis tarpusavio bendravimą grindžia vyriausybės, užsienio reikalų žinybos, diplomatinės atstovybės, oficialūs asmenys ir t.t.

Ypač ištobulėjo karališkasis protokolas. Dėl pastangų kuo smulkiau nustatyti visas elgesio taisykles ilgainiui jis pasidarė toks sudėtingas, kad net prireikė specialios pareigybės – ceremonmeisterio. Imta leisti ceremonialo ir etiketo vadovėlius, etiketo mokymas tapo būtina kiekvieno aristokrato auklėjimo dalimi. Bet, laikui bėgant sudėtingi rūmų ritualai nunyko kartu su visais kitais senoviniais papročiais, tačiau pagrindinės tarptautinio protokolo normos liko nepakitusios. Jos, kaip, klasika yra bendros visoms pasaulio šalims.

Šiais laikais griežtai laikomasi tarptautinio protokolo taisyklių ir normų, kai oficialiai pripažįstamos naujos valstybės, užmezgami diplomatiniai santykiai, skiriami nauji diplomatinių atstovybių vadavai, įteikiami įgaliojamieji raštai, vyksta oficialūs vizitai, vedamos derybos, pokalbiai, pasirašomos sutartys ir susitarimai, rengiami oficialių delegacijų priėmimai, tarptautiniai pasitarimai ir konferencijos, reaguojama į kitos šalies įvairaus pobūdžio šventes bei gedulingus įvykius.

Gal ir keista, bet žmogus, išmanantis tarptautinio protokolo normas, bet kokioje situacijoje jaučiasi jaukiau, stabiliau. Sakykim, įvairiausi pobūviai ir priėmimai: toks žmogus žino, kokiu atveju reikia vilktis tą ar kitą protokolo nustatytą drabužį, kaip jam dera elgtis toje ar kitoje aplinkoje. Žinojimas teikia pasitikėjimo savimi, išvaduoja nuo spėlionių, nervinės įtampos. Tam tikros bendravimo bei elgesio taisyklės gyvuoja jau ne vieną amžių, jos yra bandytos perbandytos, tad šiandien nieko nauja neberiekia išradinėti – reikia tik įsiminti tarptautinio protokolo normas, ir jo padiktuota mandagumo ir pagarbos kalba leis mums susišnekėti bet kokioje situacijoje, bet kurioje šalyje.

ETIKETAS

Susiformavusias žmonių elgesio taisykles, apimančias išorinius tarpusavio bendravimo pasireiškimus, įprasta vadinti tarptautiniu žodžiu – etiketas. Žodis “etiketas” kilęs iš prancūzų kalbos.

Vokiečių kalbos aiškinamojo žodyno sudarytojas Konradas Dudenas sakė: “Etiketas-

tai sustabarėjusios oficialios manieros, paprastas formalumas. Laikytis etiketo – vadinasi įforminti etiketę”. Kadaise etiketą prasimanė rūmininkai, kad dar labiau atsiribotų nuo paprastų žmonių, tai toks etiketas šiandien mums nepriimtinas. Bet, reikia pripažinti, kad tinkama elgsena rūpi kiekvienam žmogui, siekiančiam palengvinti mūsų sudėtinga gyvenimą. Reiškia, jei mes nenorime grįžti prie etikečių, nenorime, kad elgsenos taisyklės vėl taptų sustabarėjusia forma, mūsų išorinis elgesys turi pamažu keistis. Šiuolaikinis etiketas turi padėti, o ne trukdyti, turi būti ne dogmatiškas, o laisvas, vienodai malonus tiek senam, tiek jaunam.

Šiuo metu Jūs matote 34% šio straipsnio.
Matomi 710 žodžiai iš 2060 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.