Psichologinis grupės apibūdinimas grupių rūšys asmenybė ir grupė grupės darna
5 (100%) 1 vote

Psichologinis grupės apibūdinimas grupių rūšys asmenybė ir grupė grupės darna

Asmenybė yra grupių, iš kurių susidaro visuomenė, narys. Žmonės jungiasi į grupes, kad galėtų lengviau patenkinti savo poreikius. Šeima, kaip grupė, atlieka genetines ir ugdymo, o kitos grupės – ekonomines, politines, religines, pramogines ir kitas funkcijas.

Grupių rūšys.

Grupės pirmiausiai yra skirstomos į realias ir sąlygines. Realios yra tos grupės, kurių nariai veikia bendroje erdvėje, palaikydami tam tikrus kontaktus (moksleivių klasė, darbininkų brigada ir pan.). Sąlyginėmis vadinamos teoriškai sudaromos grupės pagal kokius nors bendrus požymius (inteligentai, jaunimas ir pan.). Sąlyginėse grupėse nėra bendros veiklos ir savitarpio kontaktų.

Pagal narių skaičių ir kai kurias kitas ypatybes yra skiriamos mikro ir makro grupės. Makrogupės yra didelės, jų nariams nebūtini tarpasmeniniai santykiai ir savitarpio kontrolė (tautos, partijos, armijos ir pan.). Makrogrupės gali būti realios (gamyklos darbininkai ir pan.) ir sąlyginės (tautos ir pan.). Mikrogrupės yra nedidelės grupės, kuriose nariai pasiskirstę rolėmis. Mikrogrupėse vyksta rolių atlikimo savitarpio kontrolė, tarp grupės narių nustatyti tam tikri oficialūs santykiai. Kai mikrogrupės formuojasi pačios, jos nebūna didesnės kaip 7-9 asmenys. Jei specialiai sudaromos didesnės mikrogrupės, tai po kurio laiko jos susiskaido į pirmines mikrogrupes po 2-9 asmenis, o pačios lieka antrinėmis.

Grupės skirstomos į formalias ir neformalias. Formaliomis laikomos grupės, sudarytos pagal tam tikras taisykles kokiems nors uždaviniams įvykdyti. Jose yra tam tikri formalūs santykiai, kurie remiasi kokiomis nors taisyklėmis. Neformalios grupės formuojasi be išorinės organizacijos pagal narių poreikius. Žmonėms reikia kitų žmonių, kad galėtų save išreikšti. Dėl to atsirado įvairiausių neformalių grupių. Jose atsiranda įvairių nereglamentuojamų išorinių taisyklių, neformalių tarpasmeninių santykių. Dažnai neformalios grupės atsiranda formaliųjų viduje. Ilgesnį laiką atliekant formalias roles, atsiranda asmeninės simpatijos ir antipatijos, pagarbos, niekinimo ir kiti neformalūs santykiai ir įvairios neformalios grupės. Gali būti įvairaus dydžio, veiksmingos ar pasyvios, padedančios ar trukdančios formalios grupės darbams.

Kiekvienas žmogus dažniausiai yra ne kokios nors vienos, o kelių ar keliolikos grupių narys. Ne visos grupės asmenybei yra lygiavertės. Pati artimiausia asmenybei grupė vadinama referentine. Jos vertybės sutampa su asmenybės vertybėmis, joje siekiama būti, užimti kuo geresnę padėtį.

`Yra grupių, kurios turi slaptą ir griežtą vidinę tvarką, tačiau savo tikslus slepia nuo visuomenės. Grupės, siekiančios antivisuomeninių tikslų, vadinamos klikomis.

Grupės yra dinamiškas reiškinys. Jos atsiranda, formuojasi, iširsta. Skiriamos trys grupių formavimosi pakopos:

1. Asociacija. Ji dar neturi bendrų tikslų, nesusiformavę tarpasmeniniai santykiai, bet tam yra prielaidų.

2. Korporacija. Tai grupė, kurioje jau yra bendrų tikslų, pasiskirstymas rolėmis ir tarpasmeniniai santykiai, tačiau nėra vieningumo, siekiant bendrų tikslų.

3. Kolektyvas. Tai aukščiausioji grupės formavimosi pakopa. Tai grupė, kurios nariai turi bendrų ir visuomeniškai reikšmingų tikslų, sutartinai tų tikslų siekia, o tarp grupės narių yra teigiami santykiai. Jei bent vieno iš šių požymių trūksta – grupė dar tik korporacija.

Laiko atžvilgiu skiriamos nuolatinės, laikinosios ir atsitiktinės. Yra dar skiriamos grupės, į kurias laisvai įstojama ir priverstinės grupės (šeima, tauta ir pan.).

Asmenybė ir grupė.

Asmenybė, kaip sudėtinga sistema, susiduria su kita sudėtinga sistema – mikrogrupe. Abi šios sistemos daro įtaką viena kitai. Grupių poveikis individui yra didesnis, negu individo grupei. Mikrogrupėse, užimdamas pozicijas ir atlikdamas roles, individas perima visuomenės kultūrą ir tampa jos nariu.

Šiuo metu Jūs matote 54% šio straipsnio.
Matomi 590 žodžiai iš 1093 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.