Referatas virusai
5 (100%) 1 vote

Referatas virusai

Virusas – save platinti sugebanti kompiuterio programa. Griežtai apibrėžiant, – kompiuterio programa, kuri dauginasi, prikabindama savo kodą prie kitų kompiuterio programų arba dokumentų. Iš to kilęs ir šių programų pavadinimas, nes biologijoje virusai plinta įsiskverbdami į organizmų ląsteles. Bendresniu požiūriu virusams priskiriami ir kirminai – kompiuterių tinkluose besidauginančios programos.

Virusų istorija

Pirmą kartą (1949 m.) programos-viruso, t.y. kompiuterinės programos, galinčios daugintis, modelį pateikė ir Džonas fon Noimanas (John fon Neumann). Pirma programa, kuri turėjo kompiuterinio viruso bruožų, buvo žaidimas „Darwin“, kurį 6-ajame dešimtmetyje sukūrė kompanijos Bell Laboratories darbuotojas M. Duglas Makilroi.

Yra žinoma, kad pirmosios virusų pobūdžio programos buvo kuriamos (kaip įdomus uždavinys) dar XX a. 7-ąjame dešimtmetyje. Pirmas virusas, plitęs per diskų įkrovos sektorius buvo 8-ojo dešimtmečio viduryje sukurtas „Hipboot“. Šis virusas plito Data General „Nova“ kompiuteriuose ir buvo skirtas programinės įrangos atnaujinimui. Pirmoji nekontroliuojamai besidauginusi žalinga programa (kirminas) buvo sukurtas XeroX Palo Alto laboratorijose 1980m. Ši programa buvo skirta naudingam kompiuterių panaudojimui prastovų metu, tačiau nebuvo įvertinta galima jos žala.

Didelis susidomėjimas virusais (užkrečiančiais kitas programas) kilo, sukūrus virtualių mašinų žaidimą,1983 metais išspausdintą Scientific American žurnale. Įvairios šio žaidimo versijos programuotojų tarpe gana populiarios iki šiol. Pirmas įprastus kompiuterius užkrečiantis ir smarkiai paplitęs virusas „Brain“ buvo sukurtas 1986m. Pakistane. Šio viruso kūrėjai apkrėstų kompiuterių savininkams siūlė komercines viruso išnaikinimo paslaugas. Vėliau virusus ėmė kurti programuotojai, susidomėję uždavinio sudėtingumu bei netrivialiu programavimu.1999 metais, Internete pasirodžius Melissa kirminui (dar žinomam, kaip „lamerių virusas“), buvo įsitikinta, kad besidauginančias programas gali rašyti net labai prastos kvalifikacijos programuotojai, virusų kūrimas tapo neprestižiniu uždaviniu. Šiuo metu pilnaverčiai virusai yra gana menkai paplitę, dažniausiai pasitaiko paprastesni kirminai.

Kaip plinta kirminai ir virusai?

Praktiškai jokie virusai ir didžioji dalis kirminų negali plisti, kol neatidarote arba nepaleidžiate veikti užkrėstos programos.

Didžioji dalis pačių pavojingiausių virusų buvo išplatinta su el. laiškų priedais – failais, kurie prikabinami ir siunčiami kartu su laišku. Dažniausiai dalite atpažinti, ar prie jūsų laiško prikabintas priedas, nes matote ekrane sąvaržėlę su priedu ir jo pavadinimą. Su el. paštu galite gauti įvairiausių tipų failų, pavyzdžiui, nuotraukų, laiškų, parašytų naudojant programą Microsoft Word, ar Excel skaičiuoklių. Virusas pradeda veikti, kai atidarote failo priedą (dažniausiai dukart spustelėdami jo piktogramą).

Jeigu gaunate laišką su priedu iš nepažįstamo asmens, jį iš karto ištrinkite neatidarydami. Deja, ne visada saugu atidarinėti ir iš pažįstamų žmonių gaunamus laiškų priedus. Virusai ir kirminai gali vogti informaciją iš el. pašto programų ir išsisiuntinėti visais adresais, rastais jūsų adresų knygutėje. Jeigu iš pažįstamo asmens gaunate laišką, kurio turinio nesuprantate, arba failą, kurio nesitikėjote gauti, visada susisiekite su tuo asmeniu ir sužinokite apie priedo turinį prieš jį atidarydami.

Kiti virusai gali plisti per programas, kurias atsisiunčiate iš interneto arba virusais apkrėstų kompiuterinių diskų, kuriuos pasiskolinoti iš draugų ar netgi įsigijote parduotuvėje. Yra ir mažiau įprastų būdų užsikrėsti virusais.. Didžioji dalis žmonių kompiuterius apkrečia virusais atidarydami ir paleisdami veikti nepažįstamus el. laiškų priedus.

Kaip sužinoti, ar kompiuteryje yra kirminas ar koks nors kitoks virusas?

Kai atidarote ir paleidžiate veikti užkrėstą programą, galite net nežinoti, kad joje esama viruso. Jūsų kompiuteris gali pradėti veikti lėčiau, užstrigti, nebereaguoti į komandas ar kas keletą minučių persikrauti. Kai kada virusai puola failus, kurie reikalingi kompiuteriui paleisti. Tokiu atveju, spustelėję kompiuterio įjungimo mygtuką, matysite tik tuščią juodą ekraną.

Visi šie simptomai dažniausiai leidžia nuspėti, kad jūsų kompiuteryje esama viruso – nors kai kada šias veikimo triktis lemia techninės ar programinės įrangos problemos, kurios nėra susijusios su virusais.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 671 žodžiai iš 1315 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.