Regimasis sutrikimas ir jo reikšmė ugdymo organizavimui
5 (100%) 1 vote

Regimasis sutrikimas ir jo reikšmė ugdymo organizavimui

Turinys

Įvadas 3

Regos lygiai ir jų nustatymo būdai 4

Regos sutrikimų priežastys 6

Regos sutrikimų požymiai 8

Regos sutrikimų turinčių vaikų psichologinės ir elgesio ypatybės 9

Regos sutrikimų turinčių vaikų ugdymas 11

Apibendrinimas 13

Literatūra 14Įvadas

Regėjimas – vienas svarbiausių jutimų, teikiančių daugiausia informacijos apie aplinką. Regėjimu žmogus orientuojasi erdvėje, vertina nuotolį, kryptį, daiktų erdvinius ryšius, seka procesų ir reiškinių dinaminius pokyčius, kontroliuoja ir reguliuoja savo judesius, suvokia meno kūrinius, stebi gamtos pasikeitimus (Kaffemanas, 2002). Rega vaidina labai svarbų vaidmenį ne tik pažįstant tikrovę. Visi psichiniai procesai yra tarpusavyje susiję ir sąlygoja vienas kitą, todėl regos reikšmė yra svarbi tokiose žmogaus gyvenimo srityse kaip pažinimas, praktinė veikla, erdvinė orientacija, jausmai ir bendravimas su aplinka (Gudonis, 1998).

Dėl įvairių priežasčių (įgymis, ligos, įvairios traumos, darbo higienos nesilaikymas ir kt.) atsiranda regėjimo sutrikimų (silpnaregystė, aklumas), kurie apibūdinami kaip regimųjų pojūčių ir suvokimų sutrikimai, kurie trukdo normaliai raidai, mokymuisi, orientavimuisi erdvėje, savarankiškam gyvenimui (Ališauskas, 2002). Jei su akluoju ar silpnaregiu vaiku nuo pat gimimo šalia tėvų nedirba tiflopedagogas, regėjimo sutrikimai gali sukelti antrinius psichofizinius nukrypimus. Daugumos antrinių nukrypimų, atsirandančių dėl aklumo ar žymaus regėjimo susilpnėjimo, galima išvengti. Todėl nuo pat gimimo daug dėmesio turi būti skiriama vaiko lavinimui, o kartu ir antrinių sutrikimų bei nukrypimų profilaktikai (Gudonis, 1997)Regos lygiai ir jų nustatymo būdai

Regos būklę charakterizuoja du pagrindiniai kiekybiniai rodikliai: regėjimo aštrumas ir akiplotis. Regėjimo aštrumas yra erdvinis akių jautrumas, matuojamas minimaliu kampiniu atstumu tarp dviejų taškų, kuriam esant tie taškai suvokiami atskirai. Sutartinis normalus regėjimo aštrumas yra 1,0. Kartais regėjimo aštrumas išreiškiamas procentais. Jis tiriamas optotipais, kuriuose dešimtyje ar dvylikoje eilučių pavaizduota įvairių dydžių raidės ar ženklai (Landolfo žiedai). Vaikų regos aštrumui nustatyti naudojamos lentelės, kuriose pavaizduoti gerai jiems žinomi daiktai. Žmonių, gerai skiriančių dešimtosios eilutės ženklus penkių metrų atstumu, regos aštrumas 1,0. Tiriamasis, skiriantis šiuo atstumu penktosios eilutės ženklus, turės regos aštrumą, lygų 0,5, o tik pirmąją eilutę – 0,1. Jei regos aštrumas mažesnis negu 0,1, naudojamas šviesių pirštų tamsiame fone ar kiti tyrimo metodai.. Žmogaus, suskaičiavusio pirštus 5 metrų atstumu, regos aštrumas bus lygus 0,1. Pirštų skaičiavimas 2 metrų atstumu reikš regos aštrumą apytikriai 0,04; pusės metro atstumu – 0,01, o 50 centimetrų atstumu – 0,005. Jei žmogus 30 cm atstumu neskiria pirštų, o mato tik šviesą, jo regos aštrumas yra lygus šviesos suvokimui. Jei žmogus negali atskirti šviesos nuo tamsos, jo regos aštrumas yra lygus nuliui (Gudonis, 1998).

Akiplotis (regėjimo laukas) yra erdvės dalis, suvokiama nejudant galvai ir akims. Matant abiem akimis, normalus regėjimo laukas baltai spalvai horizontaliai yra maždaug 180°, vertikaliai – 110°. Raudonai, mėlynai ir žalioms spalvoms regėjimo laukas atitinkamai siaurėja. Jis paprastai siaurėja ir smarkiai mažėjant regėjimo aštrumui. Tačiau žymūs regėjimo lauko pasikeitimai ir nepakitus regos aštrumui gali sukelti silpnaregystę ar net praktišką aklumą. Pavyzdžiui, asmenys, kurių regėjimo laukas susiaurėjęs iki 10° („tunelinis matymas“), laikomi aklai. Toks regos lauko susiaurėjimas apsunkina orientaciją erdvėje, atima galimybę naudotis plokščiuoju šriftu (Gudonis, 1998).

Taigi regos aštrumas gali būti matuojamas:

1. Optotipais:

• Landolfo žiedais

• Orlovos paveikslėliais

• Skaičiais

• Raidėmis

2. Pirštų skaičiavimu

Akipločio tyrimai:

1. Fausterio

2. Sferinis

3. Kompiuterinis

Regos lygiai skirstomi pagal regos aštrumo bei akipločio būklę (žr. I lentelę).

I lentelė. Regos lygiai (Gudonis, 1998)

Regėjimo aštrumas geriau matančiąja akimi su geriausia korekcija Akiplotis kampiniais laipsniais

1. Normalus regėjimas:

• Be sutrikimų

• Nežymus regėjimo sutrikimas0,8 ir daugiau

0,4 – 0,7

daugiau kaip 120°

60 – 120°

2. Silpnaregystė:

• Vidutinė

• Žymi

0,1 – 0,3

0,05 – 0,09

20 – 60°

10 – 20°

3. Aklumas:

• Aklumas su regėjimo likučiu

• Praktiškas (beveik visiškas) aklumas

• Visiškas aklumas

0,01 – 0,04

šviesos ir tamsos skyrimas (1/∞)

šviesos jutimo nėra (0)

iki 10°

beveik be akipločio

visiškai be akipločio

Regos sutrikimų priežastys

Dažniausiai regos problemų kyla dėl akies refrakcijos sutrikimų:

1. Miopija (trumparegystė) atsiranda tada, kai akies obuolys yra per ilgas. Tokiu atveju nuo objekto atsispindintys šviesos spinduliai susikerta ne tinklainėje, bet priešais ją. Miopija sutrikdo tolimąją regą, tačiau artimi objektai paprastai matomi gerai.

2. Hipermetropija (toliaregystė) atsiranda tada, kai akies obuolys yra per trumpas. Tada nuo objekto atsispindintys šviesos spinduliai susikerta ne tinklainėje, bet už jos. Dėl hipermetropijos pasikeičia artimų objektų matymas, tačiau tolimi
objektai paprastai matomi gerai.

3. Astigmatizmas atsiranda dėl netaisyklingos akies ragenos arba lęšiuko formos. Tokiu atveju nuo ojekto atsispindintys šviesos spinduliai būna neryškūs arba iškraipyti.

Sunkesnius regos sutrikimus sukelia glaukoma, katarakta ir cukrinis diabetas. Šiomis ligomis dažniausiai serga suaugusieji, tačiau jos gali pasitaikyti ir vaikams:

1. Glaukoma – tai būklė, kai padidėja akispūdis. Negydoma ši būklė progresuoja. Galų gale regos nervas neaprūpinamas krauju, jis negrįžtamai pažeidžiamas, todėl žmogus apanka.

2. Katarakta – tai būklė, kurią sukelia akies lęšiuko drumstis. Dėl jo matoma neryškiai, sunku skirti atstumą ir spalvas.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 850 žodžiai iš 2805 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.