Rokiskio gamtos paminklai
5 (100%) 1 vote

Rokiskio gamtos paminklai

Akmenys-gamtos paminklai

Dažnai girdite pasakojimus apie galingus, stebuklingus ar šiaip kuo nors įdomius akmenis ir ne kartą esate susimastę, kodėl tokių akmenų nerandama Rokiškio rajone. Tačiau jūs klystate, Rokiškio rajone yra gausybė kuo nors įspūdingų akmenų. Daugiausiai jų būna su įvairiomis pėdomis. Tokie akmenys labai vertinami, ypač tada, kai juos žmonės apipina įvairiomis legendomis.

Pėduoti akmenys dažniausiai randami toliau nuo gyvenamųjų vietų: laukuose, miškuose,pelkėse,prie vandenų. Jų pasitaiko prie akmens amžiaus stovyklų, piliakalnių, senovinių kapinynų

Pėdomis vadinami 10-40 cm ilgio, 4-15 cm pločio 2-7 cm gylio įdubimai akmenyse. Kartais jie yra didesni ir labai panašūs į basos ar apautos žmogaus kojos pėdą

Be žmogaus randama žvėrių ir naminių gyvulių, dažniausiai karvių bei veršių pėdų. Jų aptinkama po vieną, kartais aptinkama po dvi tris ir ner daugiau pėdų. Randama ne tik suaugusių bet ir vaikų pėdų.

Žymiausi rajone akmenys(žr.žemėlapyje): su Dievo pėda(Tumasonyse), su Dievo, angelo ir velnio pėdomis(Pakriaunyje) ir t.t.

Akmuo su”Dievo, angelo ir velnio pėdomis” Pakriaunyje yra įspūdingas tuo, kad jame yra įspaustos net trys duobės panašios į pėdas. Žmonės mano, kad tai Dievo, angelo ir velnio pėdos, kurias šie paliko , kai buvo užlipę ant akmens ir mėtė akmenis į vandenį. Nenuostabu, kad žmonės šį akmenį apipynė legendomis, mat tos duobės panašios į pėdas ištiesų daro įspūdį.

Ožakmenis yra Rokiškio miškų urėdijos, Vyžūnų girininkijos, Gylių miško 71 kvartale. Jo matmenys 5,1x3x3,3 m. 1964 m. buvo paskelbtas geologiniu gamtos paminklu. 1985 m. priskirtas prie respublikinės reikšmės paminklų. Daugelis taurų ir briedžių į jo šonus yra smailinę savo ragus, lokiai, vilkai ir lūšys aštrinę nagus.

Medžiai- gamtos paminklai

Rokiškio rajono medžiai nė kiek nenusileidžia Lietuvos galingiems miško medžiams. Štai keletas medžių palyginimui, kiek nedaug skiriasi mūsų galingiaus medžiai nuo visos Lietuvos:

Rajono medžiai Lietuvos medžiai

Aukščiausi Girios liepa-34,5m.

Bradesių ąžuolas-28m.

Salų tuopa-34m. Degsnės maumedis-46m.

Prienų šilo eglė-45m.

Punios šilo pušis-42m.

Storiausi Bradesių ąžuolas-2,1m.

Girios liepa-1,95m.

Salų tuopa-1,9m. Stemužės ąžuolas-3,15m.

Mingėlos ąžuolas-2,5

Braziūkių liepa-2,3

Bradesių ąžuolas (skersmuo-2,1 m, aukštis-28m)- auga Kriaunų apylinkėse(žr.žemėlapyje) Bradesių kaime.

Ąžuolas gyvibingas, žydi ir dera, vainikas sveikas. Medis puikuojasi prie kelio iš Rokiškio į Zarasus, gražioje vietoje, iš kurių matyti Zalvės, Sartų ir kiti ežerai. Aptvertas tvorele.

Ąžuolas paskelbtas gamtos paminklu, 1987 m. priskirtas prie rajoninės reikšmės pamiklų.

Girios liepa( skersmuo-1,95m, aukštis-34,5m) auga Rokiškio miškų urėdijos Girios girininkijos 1 kvartale.

Mažalapės liepos gali išaugti iki 30m. aukščio, o ši yra aukštesnė. Liepų amžius-500-600m. Kiek metų ošia Girios liepa, niekas nežino. Ji gyvybinga, žydi. Girios miškas-senosios Dusetų girios likučiai. Pasak žmonių, ši liepa išaugusi iš šimto liepų metūglių. Girios liepa paskelbta gamtos paminklu.

Salų tuopa (skersmuo-1,9m, aukštis-34m) auga Salų parke. Tai gyvibingas, tačiau džiūstančia viršūne medis. Trys pilkosios tuopos sudžiūvusios.

Tuopos paskelbtos gamtos paminklu, 1987m. priskirtos prie rajoninės reikšmės paminklų

Piliakalniai, kalnai ir kalneliai

Rajone yra nemaža kalnų ir kalnelių, vadinamų piliakalniais: Alksnių, Baušiškių, Bradesių, Dauliūnų, Junkūnų, Juodonilų, Kalnočių ir t.t.( žr. žemėlapį). Yra ir mažiau žinomų kalnelių, tokių kaip Alsetos( Šetekšnos upės slėnyje, dešniajame krante`, Panemunėlio apylinkėje), 2-3 m aukščio Čižų kalvelė, nuo seno vadinama piliakalniu, netoli Čedaso ežero Gudiškių ir t.t.

Šiuo metu Jūs matote 55% šio straipsnio.
Matomi 638 žodžiai iš 1168 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.