Rolando giesmė
5 (100%) 1 vote

Rolando giesmė

Rolando giesmėje” pasakojama apie septynerius metus trukusį Karolio Didžiojo žygį į Ispaniją. Jis “Lig jūros šalį užėmė kalnuotą.

Neatsilaikė miestai nei tvirtovės,

Neliko mūrų jo kely nei kuorų.”

Rolandas epe vaizduojamas kaip narsus, drąsus, ryžtingas riteris, kuris nebijo mirti už Karolį Didįjį. Persigandęs saracėnų karalius Marsilis nusprendė siūlyti prancūzams taiką, pasiųsti jiems begalę turtų, prisiekti Karoliui draugystę ligi mirties. Tačiau prancūzams pasiuntus Ganeloną, jis išdavė savo posūnį Rolandą bei visą Prancūziją. Jis patarė maurams vykdyti savo pažadus ir kuomet prancūzai trauksis tėvynėn pražudyti Rolandą, visų karų kaltininką. Pasak Ganelono, mirus jam, bebaimiam jo draugui, Olivjė bei kitiems Karolio kariams, “stos Senolių žemėje ramybė”.

Saracėnai jo paklausė ir Rolandui stojus vadovauti saugai, užpuolė jį bei jo kariauną. Olivjė kelis kartus siūlė draugui pūsti Olifantą, tačiau šis, narsus būdamas, nusprendė verčiau mirti, negu užtraukti sau ir savo giminei gėdą. Narsiai kovėsi prancūzai prieš daug didesnę maurų kariuomenę, tačiau laimėti mūšio jiems nepavyko. Didvyriškai žuvo visi karaliaus vasalai.

Prieš mirtį Rolandas dar spėjo papūsti Olifantą, kad išgirstų jį karalius ir atvyktų atkeršyti maurams. Karolis išgirdęs gaudžiant ragą, suprato, kad jo mylimi vasalai pateko į bėdą ir nedelsdamas pasuko atgal. Sugrįžęs į Ronsevalį jis pamatė, kad jau per vėlu saviškiams padėti. Tuomet nusprendė bent atkeršyt niekšams pagonims. Prancūzai sparčiai pasivijo priešus ir kapojo pagonis kiek leido jėgos. Ir pagaliau visi niekšai gavo ko nusipelnė.

“Valdovas mato: nebeliko maurų —

Kas žuvo vandeny, o kas nuo kardo.”

Tačiau Marsilis davė pagalbos meldžiančią žinią Baliganui, viešpataujančiam Babilono mieste. Šis sutiko suteikti pagalbą ispanams. Surinko begalinę kariuomenę ir atvyko į Ispaniją. Prancūzai, gavę žinią apie būsimas kautynes, ėmė sparčiai ginkluotis. Karolis surikiavo kautynėms dešimt pulkų daugiatūkstantinių, o saracėnai – trisdešimt. Arši kova buvo, tačiau dievas nulėmė prancūzų pergalę. Jie nusivijo saracėnus iki Saragosos. Nebuvo kas jos vartus gintų, taigi Karolis Didysis užėmė Saragosą ir nepaliko ten nė vieno pagonio. Visus pakrikštijo, o kas priešinosi – nudėjo vietoj.

Šiuo metu Jūs matote 66% šio straipsnio.
Matomi 384 žodžiai iš 584 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.