Rūkimas
5 (100%) 1 vote

Rūkimas

Miegant kvėpavimas sulėtėja (net iki 12 kartų per minutę).

Moterys kvėpuoja dažniau.

Naujagimiai kvėpuoja 60-80 kartų per minutę, vaikui augant jo kvėpavimo dažnis mažėja.

Fizinio krūvio metu, susijaudinus, išsigandus kvėpavimas gali padažnėti iki 60 kartų per minutę.

Vidutiniškai ramybėje žmogus įkvepia apie 500ml oro (apie 8 l per minutę), o per parą apie 10000 l oro.

Rūkymas

Rūkymas – tai vienas iš pagrindinių daugelio plaučių ligų, taip pat ir lėtinės obstrukcinės plaučių ligos, bronchinės astmos ir plaučių vėžio rizikos veiksnių. Rūkantys žmonės lėtiniu bronchitu serga 5,5 karto, o plaučių vėžiu – 10 kartų dažniau negu niekada nerūkiusieji.

Dauguma jaunų žmonių, paragavę cigaretės dūmo, tampa rūkaliais. Pats pavojingiausias amžius – tarp 14 ir 17 metų. Paaugliai labai dažnai pasiduoda draugų įtakai ( 28,8% 12-19 – mečių prisipažįsta rūkę).

Pirmoji cigaretė niekada nebūna maloni, tačiau surūkius keletą pakelių atsiranda įprotis, ilgainiui žmogus tampa ir psichologiškai, ir fiziškai priklausomas nuo nikotino. Beje, tie, kurie nepradeda rūkyti iki 20-ies, rečiau griebiasi šio netikusio įpročio suaugę.

Medikai teigia, kad apie penktadalį rūkančių moterų rūkyti pradėjo neturėdamos nė 15-os metų. Labai svarbi ir šeimos įtaka. Jei rūko bent vienas iš tėvų, dažnai pradeda rūkyti ir vaikai.

Rūkymas, cigaretės prisidegimas ilgainiui tampa savotišku ritualu, nasąmoningai verčiančiu patikėti, kad rūkant galima atsikratyti nesaugumo jausmo. Tačiau tai tėra saviapgaulė, cigaretės dūmų šydas, kuriam išsisklaidžius lieka visos problemos.

Medikai nuolat primena, kad pasaulyje kasmet nuo nikotino sukeltų ligų miršta 4 milijonai žmonių ir tas skaičius vis auga.

Rūkymas didina tikimybę susirgti ankstyva ateroskleroze, išemine širdies ir galvos smegenų kraujagyslių liga, kojų kraujagyslių ligomis, plaučių ir gerklų vėžiu, lėtiniu bronchitu, bronchine astma, gali sukelti lytinę negalią. Insultas rūkalius ištinka 2 kartus dažniau nei nerūkančius.Nikotinas sutrikdo moters hormonų sistemą, mažina vaisingumą, gali būti menstruacinių sutrikimų, persileidimų, priešlaikinio gimdymo, kūdiko mažesnio svorio priežastis.

Cheminės tabako dūmų medžiagos Jų poveikis organizmui

Nikotinas. Jo tabake yra 0,7-4,8%. Grynas nikotinas yra bespalvis aliejinis skystis. 0,05-0,16 g. Gryno nikotino-žmogui mirtina dozė.Tiek patenka į organizmą surūkius 15-20 cigarečių. Organizmas prie nikotino pripranta.

Anglies monoksidas. Bespalvės, bekvapės dujos. Sutrinka audinių kvėpavimo procesas.

Ciano vandenilio rūgštis. Bespalvis, lengvai garuojantis ir labai nuodingas skystis. Mirtina dozė – mažiau kaip 0,05 g.JAV naudotos mirties bausmei vykdyti.

Benzapirenas, radioaktyvieji polonis, švinas ir bismutas. Šių medžiagų ypač daug dervoje, išsiskiriančioje degant tabakui. Vėžį sukeliančios madžiagos. Įrodyta, kad tokia derva tepant gyvūno odą ar įšvirkščiant, atsiranda vėžys.

Plaučių ligomis dažniausiai serga pasyvūs rūkaliai, tai yra žmonės, kuriems tenka būti prirūkytoje aplinkoje.Ištyrus tokių rūkalių nikotino koncentraciją seilėse bei šlapime nustatyta, kad pasyvus rūkymas atitinka 0,1-2 cigaretes surūkytas per dieną.Pasyvus rūkymas itin kenkia vaikams. Kuo daugiau vaikas yra veikiamas pasyvaus rūkymo, tuo didesnė tikimybė, kad jis sirgs obstrukciniu bronchitu, pneumonija arba jam anksti atsiras bronchų hiperreaktyvumas.

Rūkalius

Rūkalius yra tabaką vartojantis asmuo. Virš 1,1 milijardo rūkalių per metus surūko 5500 milijardus cigarečių. Rūkalių skaičius ėmė augti dvidešimto amžiaus pradžioje, kai atsirado cigaretės; prieš tai tabakas buvo uostomas arba kramtomas. Rūkalius gali rūkyti cigaretes, cigarus arba pypkes. Dėl tabako ir su juo susijusių madžiagų didelio kenksmingumo labai kenksmingos tabako kilmės rūkalius gali priprasti prie jo ir tapti įvairių patologinių susirgimų, pavyzdžiui, vėžinių, širdies ir kraujagyslių sistemos ligų ar chroniško bronchito, auka.

Rūkymas

Rūkymą sudaro tabako deginimas ir kvėpavimas dūmais per burną. Rūkymo įprotis susiformavo ir buvo laikomas demokratišku dvidešimtojo amžiaus pradžioje. Prieš tai tabakas buvo uostomas arba kramtomas. Šiandien tabako rūkymas suprantamas kaip cigaretės, cigarai arba pypkės.

Cigarečių rūkymas sukelia priklausomybę nuo tabako, dėl ko galima susirgti įvairiomis ligomis, pavyzdžiui, vėžiniais, širdies ir kraujagyslių sistemos susirgimais, chronišku bronchitu. Todėl rūkymas yra kenksmingas ne tik pačiam tabako vartotojui, bet ir šalia jo esantiems žmonėms, kvėpuojantiems dūmais.

Cigaretė

Cigaretė gaminama iš cilindrinio popierinio vamzdelio, kuris paprasati būna trumpesnis negu 10 cm ir 10 mm skersmens, su susmulkintu rūkomuoju tabaku.Parduodamos cigaretės nėra gaminamos tik iš tabako, o yra maišomos su daugybe priedų, kurie skatina priklausomybę, prekės ženklą padaro unikalų, sustiprina cigarečių skonio savybes, prailgina užkoncervavimo laiką ir pakeičia organoleptines dūmo savybes.Prastos kokybės cigaretės maišomos su žemės tabako lapų gyslų perdirbimo dulkėmis.Parduodamose cigaretėse paprastai būna iš celiulozės acetato arba medvilnės pagaminti filtrai, kurie
turi sulaikyti dervą. Galima susisukti ir savo cigaretes, kurių kenksmingumas jokių būdu nėra mažesnis.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 850 žodžiai iš 2729 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.