Rūkymas ir vaiko sveikata
5 (100%) 1 vote

Rūkymas ir vaiko sveikata

Tabakas daro žalą kūnui, ardo protą, bukina ištisas nacijas.

O.Balzakas

1.Įvadas

Sveikata – brangiausias žmogaus turtas. Šią frazę mes dažnai girdime nuo ankstyvos vaikystės ir nepamirštame jos pakartoti savo vaikams. Tačiau gyvenime mes nuolat susiduriame su neigiamu sveikatai aplinkos poveikiu, tame tarpe ir su rūkymu. „Rūkyti – nesveika“, šiuos žodžius taip pat girdime jau vaikystėje, tačiau dauguma žmonių vistik rūko. Jaunuolių nebaugina grasinantys perspėjimai ant cigarečių pakelių : „rūkymas žudo“, „sveikatos apsaugos ministerija įspėja – rūkymas kenkia jūsų sveikatai“, „rūkymas sukelia vėžį“, „rūkymas sukelia sunkias kraujagyslių ir širdies ligas“ ir t.t. Tai kaip kovoti su šiuo baisiu siaubingu – rūkymu? Kaip apsaugoti vaikus nuo šio žalingo įpročio? Ir ar tai įmanoma?

2.Turinys

2.1.Tabako istorija. Tam, kad galėtume vaikams perteikti savo žinias apie tabako kenksmingumą. Mes patys turime kuo daugiau apie jį žinoti.

Tabako tėvynė- Amerika. Kaip jau žinome į Europą tabakas atkeliavo kartu su K.Kolumbo atradimų dėka. Tabakui sparčiai plisti padėjo, aišku, jo nuostabi savybė – įprotis rūkyti, kurį žmogui buvo sunku įveikti. Tokia patraukli pasirodė tabako jėga. Ir augalas, pavadintas Haičio salos Tabago provincijos vardu pradėjo savo pergalingą žygį po šalis ir žemynus. Po K.Kolumbo antrojo žygio ( 1493 – 1496) tabako sėklų buvo atvežta į Ispaniją. Paskui jos pateko į kitas Europos šalis. Ir didžiųjų atradimų laikotarpiu jūrų bei karavanų keliais buvo pristatytos praktiškai į visus žemės rutulio kampelius.

Dabar mes žinome, kad rūkyti – nesveika. Tačiau senovėje žmonės manė atvirkščiai. Jie kaip tik manė , kad rūkymas naudingas sveikatai. Galbūt todėl chroniškais rūkaliais žmonės tampa ir dabar. Buvo manoma, kad tabakas gydo, jo dūmai nubaido ligas ir piktąsias dvasias. Tabakas buvo laikomas stimuliuojančia ir raminančia priemone, jo lapus naudojo gydimui.

Senovės graikai, norėdami įgauti žvalumo ir jėgas, įkvėpdavo deginamų augalų dūmų. Kvapnieji žolių smilkalai buvo naudojami Graikijoje ir Senovės Romoje per įvairias šventes bei ceremonijas. Galimas daiktas, kad ir Amerikos indėnai rūkė tabaką religiniais sumetimais. Pastebėję savitą kai kurių žolių dūmų poveikį organizmui, jie ėmė laikyti juos stebuklingais.

XVIIIa.ketvirtojo dešimtmečio viduryje garsusis gamtos tyrinėtojas švedas Karlas Linėjus, sukūręs gyvūnijos ir augalijos pasaulio klasifikaciją, suteikė tabakui gentinį „nikotino“ pavadinimą, pagerbdamas Žaną Niko, kuris pirmasis pradėjo kultivuoti tabaką Europoje. Žanas Niko, prancūzų pasiuntinys Portugalijoje, 1559m. įteikė Prancūzijos karalienei Kotrynai Mediči sausų tabako lapų, rekomenduodamas juos uostyti, užėjus galvos skausmui, kurio priepuoliai kankino karalienę.

Tačiau ne visur tabakas buvo taip jau garbinamas. Senovės Italijoje bei Rusijoje rūkaliai buvo griežtai baudžiami. Italijoje, tabakas buvo paskelbtas „velnio pramoga“ ir rūkančiuosius popiežius netgi siūlė atskirti nuo bažnyčios. Rusijoje pirmą kartą pagautus bausdavo 60 lazdos smūgių per padus, antrą – nosies ar ausų nupjovimu, o kilus gaisrui dėl rūkymo rūkyti buvo uždrausta grasinant mirties bausme (1634).

Bet nepaisant tų žiaurių bausmių tabakas ir jo rūkymas išliko iki šių dienų. Tai dar labiau patvirtina, kad žiaurios bausmės retai kada padeda atsikratyti neigiamų ar žalingų įpročių. Tuomet nugalėjo plantatoriai, fabrikantai ir pirkliai. Jie gaudavo pasakiškus pelnus, prekiaudami cigaretėmis bei papirosais. Buvo sukurta tikra tabako gaminių industrija. Prekyba tabaku nemažėjo ir iždo pajamos smarkiai didėjo. Šis faktas vertė daugelį vyriausybių pakeisti savo požiūrį į tabaką ir juo naudotis kaip pelno šaltiniu.

Greitai ir plačiai paplitę planetoje, tabakas tapo vienas žinomiausių žmogaus rankų darinių šių laikų istorijoje.

2.2. Tabako kenksmingumas. Žalingosios tabako savybės nebuvo ištirtos iki XIXa. ir gydytojai negalėjo pasipriešinti rūkymo įpročiui. Tačiau dabar mes jau puikiai žinome apie jo neigiamą poveikį organizmui.

Fizikinį – cheminį rūkymo mechanizmą sudaro tai, kad pro uždegtą ir lėtai rusenantį tabaką siurbiamas oras. Deguonis, esantis įkvėptame ore, praeidamas pro rusenančio tabako sluoksnį, sustiprina jo degimą, ir degimo produktai kartu su likusia oro dalimi patenka į plaučius. Tabako dūmai – tai savotiška fizinė – cheminė sistema, susidaranti iš oro ir jame pasklidusių tabako degimo produktų – kietųjų dalelių ir skysčio lašelių, kurie yra mažesni už mikroną, o tų dalelių viena cigaretė išskiria šimtus tūkstančių milijardų. Ir visos šios dalelės patenka į plaučius. Tačiau dūmų dalelės – tik viena sudedamųjų dalių. Rūkant vyksta vadinamoji sausoji distiliacija. Vykstant distiliacijai, didžiausią poveikį daro amoniakas, anglies dioksidas, padedantis atsirasti piktybiniams augliams.

Ardyti organizmą pirmiausia pradeda šiluma. Įtraukdamas dūmus, rūkorius automatiškai ir nepastebimai įkvepia porciją oro, su kuriuo dūmai iš burnos ir nosiaryklės patenka į plaučius. Dideli temperatūros skirtumai
rūkymo metu kenkia dantų emalei. Dėl to rūkančiųjų žmonių dantys ima irti ankščiau negu nerūkančiųjų. Ant pažeistos dantų emalės nusėda degutas, dėl to dantys pasidaro gelsvos spalvos, o burnos ertmė ima skleisti specifinį kvapą. Dūmų temperatūra veikia burnos ir nosiaryklės gleivinę. Jų kapiliarai išsiplečia, gleivinė suerzinama, prasideda uždegimas. Tabako dūmų šiluma ir juose esančios cheminės medžiagos dirgina seilių liaukas. Išskiria daug seilių. Dalį seilių rūkoriai nuryja. Nuodingos dūmų medžiagos su seilėmis veikia skrandžio gleivinę, o tai irgi palieka pėdsakus. Netenkama apetito, viduriai užkietėja ar pasidaro pernelyg laisvi, atsiranda skrandžio skausmai, chroniški gastritai ir pagaliau skrandžio bei dvylikapirštės žarnos opos.

Šiuo metu Jūs matote 35% šio straipsnio.
Matomi 937 žodžiai iš 2652 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.