Rūkymo priežastys pasekmės ir kova su juo šeimoje
5 (100%) 1 vote

Rūkymo priežastys pasekmės ir kova su juo šeimoje

TURINYS

ĮVADAS 3

1. TABAKO ATSIRADIMO ISTORIJA 4

2. RŪKYMO PRIEŽASTYS 5

3. RŪKYMO PASEKMĖS 6

4. KOVA SU RŪKYMU ŠEIMOJE 9

IŠVADOS 10

SITUACIJA 11

ANKETA 12

APKLAUSOS REZULTATAI 13

LITERATŪROS SĄRAŠAS 15ĮVADAS

Kiekvieno žmogaus elgesys priklauso nuo įpročių. Įpročiai yra suautomatinti veiklos komponentai, susiję su poreikiu juos tenkinti.(K. Miškinis. Šeimos pedagogika).

Kaip žinome iš savo gyvenimo patirties įpročiai gali būti geri ir blogi, naudingi ir žalingi. Naudingi padeda žmogui tobulėti, būti kūrybingam, sveikam, pailgina gyvenimą. Jiems galime priskirti higienos įpročius. Naudingi įpročiai susidaro lengvai ir greitai. Žalingi įpročiai, kurie yra blogi trukdo tobulėti, kenkia sveikatai, trumpina amžių, trukdo darbinę bei kūrybinę veiklą. Žmonės dažnai puikiai žino, kaip vienas ar kitas žalingas įprotis atsiliepia sveikatai, bet negali jiems atsispirti. Taigi vienas iš daugelių žalingų įpročių yra rūkymas. Pasaulyje yra labai daug žmonių kurie rūko. Taigi šio referato tikslas – išsiaiškinti kokios yra rūkimo priežastys, pasekmės ir kaip kovojama su rūkymu šeimoje.

Uždaviniai:

 Išsiaiškinti tabako atsiradimo istoriją;

 Apžvelgti rūkymo priežastys ir pasekmės teoriniu aspektu;

 Išsiaiškinti, kaip šeimos kovoja su rūkymu šeimoje;

 Ištirti ar žmonės žino kaip cigaretės kenkia sveikatai.1. TABAKO ATSIRADIMO ISTORIJA

Tabakas – bulvinių šeimos daugiametis žolinis augalas, paprastai auginamas kaip vienmetis, galintis sukelti haliucinacijas. Tabako tėvynė – tropinė Amerika. Amerikos indėnai tikėjo, kad tabako vartojimas padeda bendrauti su dvasiomis. Europoje tabakas pasidarė žinomas po to, kai 1496 metais grįžę antrosios Kolumbo ekspedicijos dalyviai parvežė jų sėklų. Kolumbo ekspedicijos dalyviai su nuostaba žiūrėjo, kaip indėnai kažkokio augalo lapus susuka, uždega ir įkvėpia dūmus. Rūkymo žalą kai kurie europiečiai suvokė iškart. Tačiau nežiūrint to, Europoje tabakas labai greitai pradėtas vartoti kaip vaistas. Taip nutiko, nes tuometinė medicina turėjo labai ne daug gydymo priemonių, žmonės vylėsi aptikti kokį nors vaistą, nes tuo metu siautė ir maras, ir sifilis, ir kitos tuomet dar nepagydomos ligos.

Po kiek laiko tabakas pasidarė madingas. Tačiau ilgą laiką tai buvo brangus malonumas. Masiniu reiškiniu rūkymas tapo tik 1881 m. išradus cigarečių sukimo mašiną. Ilgai buvo neigiama, kad nuo nikotino galima tapti priklausomam, tačiau dabar jau beveik niekas neabejoja, kad ilgainiui rūkymas sukelia fizinę ir psichinę priklausomybę.

Lietuvoje pradėta rūkyti XVIII a. [9]

2. RŪKYMO PRIEŽASTYS

Yra daug įvairių priežasčių dėl kurių žmonės pradeda rūkyti.

Mes kiekvienas kažkada pirmą kartą savo gyvenimę susidūrėme su cigarete. Bet nekiekvienas pasiduodame pagundai ją pabandyti. Daugiausia su šia pagunda susiduria paaugliai, nes kiekvienas bendraamžis nori būti panašus į savo draugus, nori pasirodyti prieš kitus, todėl pasiūlius parūkyti – sutinka. Be to, jie tai daro iš smalsumo, norėdami sužinoti, koks tai jausmas – rūkyti.

Taip daugelis paauglių pradeda rūkyti, rūko iš įpročio, norėdami atsipalaiduoti ar sumažinti įtampą ir negali to įpročio lengvai atsisakyti.

Sunku nepastebėti, kiek daug vietos mūsų gyvenime užima įvairių prekių reklama. Kiekvienas gamintojas nori, kad jo prekė būtų perkama, nors ta prekė gali būti nieko verta. Todėl reklamomis bandoma atkreipti žmonių dėmesį į tam tikras prekes ir siekiama, kad žmonės jas kuo daugiau pirktų. Daug žmonių pamatę naują gaminį, pavyzdžiui, šokolado skonio cigaretes, nori jį išbandyti. Taigi reklama tai dar viena rūkymo priežastis.

Reklamos aktoriai ir pati reklama yra gražiai pateikiama, todėl žmogus nesusimąsto apie galinių daromą žalą. Pavyzdžiui cigarečių gamintojai paprastai nutyli, kad:

 rūkantieji nuo plaučių vėžio miršta 10 kartų dažniau negu nerūkantys žmonės.

 nuo rūkymo sukeltų ligų pasaulyje kas 10 sekundžių miršta 1 žmogus. Rūkydamas žmogus kenkia ne tik savo sveikatai, bet ir savo šeimai – rūkančių tėvų vaikai daug dažniau serga kvėpavimo takų ligomis, linkę susirgti astma.

 cigaretes reklamuojančios kompanijos nepasako, kad tas kaubojus, kuris reklamavo ir rūkė „Marlboro“ cigaretes, jau seniai mirė nuo plaučių vėžio.

 „L&M“ cigarečių reklamose nesakoma, kad už cigaretes išleidžiamų pinigų gali užtekti nuvažiuoti į bet kurią kelionę be cigarečių kompanijos malonės. Visos cigarečių reklamos – tai pastangos įvilioti pradedančiuosius rūkyti į rūkymo įpročio ir priklausomybės nuo nikotino spąstus. [8]

Šiuo metu tabako reklamų mes nebematome per televiziją, bet parduotuvėje tabako gaminių gausu. Esantys užrašai ant tabako gaminių: “TABAKAS KENKIA SVEIKATAI”, “RŪKYMAS ŽUDO”, kurie turėtų privesti žmogų susimąstyti, žmonėms mesti rūkyti nepadeda.

3. RŪKYMO PASEKMĖS

Rūkymas – labai paplitusi narkomanijos rūšis. Nekiekvienas rūkantis žmogus galvoja apie rūkymo pasekmes, kurio priveda žmogų prie mirties.

Bet reiktų kiekvienam apie tai susimąstyti, nes rūkymas sukelia labai daug, žmogaus organizmui, pavojingų ligų.

Tabako dūmai pažeidžia lūpų, liežuvio, gomurio ir gerklų gleivinę, sukelia sausą kosulį ir
burnos infekciją. Pablogėja rūkalių uoslė, atsiranda blogas kvapas iš burnos, gelsta dantys ir pirštai, atsiranda skreplių. Sumažėja organizmo atsparumas peršalimui, dažniau sergama infekcinėmis ligomis.

Rūkymas taip pat veikia balso stygas, balsas užkimsta, tampa duslus, gali net visai dingti, veidas praranda skaistumą, oda elastingumą, sausėja, susiraukšlėja (ypač prie viršutinės lūpos ir aplink akis), atsiranda raukšlės.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 914 žodžiai iš 2968 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.