Rusijos karinė strategija
5 (100%) 1 vote

Rusijos karinė strategija

Turinys

Įvadas 3

1. Sovietų sąjungos palikimas 5

1.1. Sovietinė karo strategija 6

1.2. Po Sovietų sąjungos subyrėjimo 7

2. Rusijos saugumo grėsmės 9

2.1. Kaip keičiasi karų pobūdis. 9

2.2. Karas – politika – ekonomika 10

2.3. Vidinės ir išorinės grėsmės 10

2.4. Masinis regioninis karas 11

Išvados 13

Literatūros sąrašas: 14

Įvadas

Žodis strategija yra kilęs iš graikų kalbos – stratos reiškia armija, agein vadovauti. Iš padžių ši sąvoka buvo naudojama karo vedimo kontekste „karo vedimo menas“ , vėliau jos turinys smarkiai išsiplėtė.

Karinė strategija pradėjo formuotis nuo tų laikų, kai buvo pradėtos kurti kariuomenės ir atsirado karai. Pati strategija nuo senovės civilizacijų laikų žinoma kaip karo vadų „aukščiausios grandies“ veikla.

Karinės strategijos teorija apima karo pobūdį, teisėtumą ir karo vedimo būdą, vysto teorinius pagrindus panaudojant valstybės karines pajėgas siekiant politinių tikslų.

Darbo temos aktualumas yra susietas su Rusijos kaip vienos didžiausios valstybės, kuri per pastaruosius du dešimtmečius bene labiausiai turėjo pasikeisti ir atnaujinti savo siekius. Po Sovietų sąjungos subyrėjimo, pasaulyje atsirado viena „supervalstybė“ – Jungtinės Amerikos valstijos (toliau JAV), o Sovietų sąjunga praradusi savo įtakos zonas ir pralaimėjusi ginklavimosi varžybose iš esmės pasikeitė, ir keičiasi iki šių dienų, nes pasikeitė jos vadovai, kurie ir formuoja Rusijos politika –komunistų partijos pirmininkų, demokratiško Boriso Jelceno ir dabartinio labiau diktatoriaus vaidmenį atliekančio Vladimiro Putino. Šių dienų Rusija yra įdomiausia valstybė, kadangi būtent ji siekia atstatyti savo svorį tarptautinėje arenoje ir jos karinė strategija nuo Sovietų sąjungos laikų turėjo keistis labiausiai.

Šio darbo tikslas – išanalizuoti Rusijos karinę strategiją ir grėsmes.

Darbo objektas – Rusijos karinė strategija.

Darbo uždaviniai:

Pateikti karinės strategijos kaitos ypatybęs;

Išanalizuoti karų kaitos charakterius;

Išanalizuoti karinę strategiją įtakojančius veiksnius;

Apžvelgti Rusijos karines grėsmes;

Darbo metodai. Darbe naudojamas analitinis – aprašomasis metodas.

1. Sovietų sąjungos palikimas

Devinto dešimtmečio pradžioje ryšiu su Sovietų sąjungos, Varšuvos pakto, sovietinės kariuomenės suskaldymu, Rytų Europos valstybių persiorientavimu, bei su naujų nepriklausomų valstybių susikurimu, jų tarpe ir Rusijos kaip Sovietų sąjungos įpėdinės, pasulyje pasikeitė politinė – karinė padėtis. To pasekoje keitėsi visi kariniai – strateginiai požiūriai, doktrinos, priemonės, formos ir karo vedimo būdai.

Šis periodas tesiasi ir iki šių dienų. Jis susietas su daugumos valstybių politikos, karinių doktrinų, visų strateginių koncepcijų pertvarkymu, ne karinės technologijos, o geopolitiniais motyvais.

Rusija disponuoja Sovietų sąjungos septynių dešimtmečių patirtimi ir kariniuose klausimuose remiasi sovietine karine doktrina ir jai atitinkama karine strategija, kurios pagrindu Sovietų sąjunga kariavo pilietiniame ir Didžiajame tėvynės kare , dalyvavo lokaliniuose karuose ir kofliktuose.

Sovietinės valdžios periodas įžiūrimas kaip pertrauka Rusijos karinės strategijos istorijoje, bet iš tikrųjų taip nėra. Tai buvo jos vystymo ypatingoji stadija. Faktiškai sovietinė rusijos karinė strategija buvo Rusijos karinės strategijjos testinumas, tik jos bazė buvo sukurta remiantis kitomis ideologijomis ir politiniais pagrindais, kita ekonomika ir valstybės valdymo sistema, bet niekuomet neprarado sau būtinų nacionalinių bruožų.

Sovitinis laikotarpis paliko žymų pėdsaką vystant Rusijos karinę strategiją, jos esmė, formos, ir turinys pastebimai pasikeitė. Tai atsiliepė visuose gynybinio kurimo kryptyse, karinės minties vystime, personalo rengime. Buvo išugdytos mažiausiai trys kartos karo vadų, remiantis šia sistema. Susiklostė ištisa mokslinė sistema, kuri nustatė visų ginkluotojų pajėgų strateginio mąstymo ir charakterio praktinę veiklos kryptį ir valdymą. Ko pasekoje susiklostė eilė pastovių tradicijų, kurios išliko ir iki šių dienų.

1.1. Sovietinė karo strategija

Ypatinga reikšmę turėjo tai, kad sovietinė karinė strategija formavosi griūnant senai karo mašinai – revoliucijos ir pilietinio karo įkarštyje. Kurį laiką jos tolimesnę istoriją betarpiškai įtakojo pavaldumas sovietinės valstybės ir komunistinės partijos karinei politikai. Pagrindiniai jos nuostatai : senas klasių požiūris į visus karinius klausimus; politinio ir karinio valdymo vienybė, marksistinis – lenininis požiūris analizuojant faktus, kurie nustato karo eigą ir jos baigtį, strateginį karinių veiksmų planavimą ir valdymą; prieštaravimų naudojimas stovykloje, ribotas ryžtingumas ir bekompromisiai veiksmai; optimalus pagrindinės krypties smūgio nustatymas ir jo koncentravimas sprendžiant svarbius uždavinius; lankstus rezervo panaudojimas; racionalus pajėgų ir priemonių sunaudojimas; palaipsnis pajėgų kaupimas parinktose kryptyse iki visiško priešo sunaikinimo, mokėjimas ir gebėjimas kurti ir efektyviai panaudoti didelius resursus.

Sovietinės karinės strategijos išskirtinis bruožas visada buvo racionalus įvairių karo vedimo formų ir būdų derinys. Lemiamas vaidmuo visada
buvo nukreiptas į puolimą, tačiau tai nebuvo absoliutizuojama. Visuose karuose su strateginiu puolimu buvo naudojama strateginė gynyba, kontrataka ir atsitraukimas. Didelę reikšmę igijo partizaniniai veiksmai.

Sovietinės karinės strategijos viršūne tapo Dydysis tėvynės karas 1941 – 1945 m.. Jo eigoje buvo atrastos ir sėkmingai panaudotos iš principo naujos strateginių veiksmų formos – fronto grupių operacijos. Jos buvo įgyvendinamos svarbiausiose strateginėse kryptyse, charakterizuojamos tikslų ryžtingumu, dideliu vietovės mastu, dinamiškumu ir rezultatyvumu sprendžiant strateginius uždavinius. Tais metais pavyko sėkmingai išspręsti tokias problemas, kaip taktinis, operacinis, strateginis veržlusis prasiveržimas į priešo gynybą, apsupimas ir didelių grupuočių sunaikinimas, bendrų opercijų pravedimas pėstininkų, oro pajėgų, tolimos aviacijos, karinių jūrų laivyno ir priešlėktuvinės gynybos junginiuose. Karinė strategija įgijo strateginio valdymo patirties masinės kariuomenės panaudojime, koalicijos sudėtyje ir tūkstančio kilometrų ilgio frontuose.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 909 žodžiai iš 2864 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.