Saldžiųjų patiekalų įvairovė
5 (100%) 1 vote

Saldžiųjų patiekalų įvairovė

1121

ĮVADAS

Maistas – organizmo ir energijos šaltinis.

Žmogaus gyvybei,sveikatai ir darbingumui palaikyti reikia maisto medžiagų – baltymų, riebalų, angliavandenių, mineralinių medžiagų, vitaminų ir vandens. Negaudamas nors vienos iš šių medžiagų, organizmas netenka atsparumo ir žmogus greičiau suserga. Maisto medžiagų reikia organizmo ląstelėms ir energijai gaminti. Energiją ląstelės gamina iš riebalų, angliavandenių, ir baltymų, todėl šios medžiagos ir vadinasi energetine.

Svarbų vaidmenį žmogaus mitybos racione užima saldieji patiekalai.

Saldieji patiekalai gaminami iš šviežių ar koncervuotų vaisių ir uogų, cukraus, pieno, grietinėlės, kiaušinių.

Saldūs patiekalai yra ne tik skanūs, bet ir maistingi, todėl juos reikia pritaikyti ir prie pagrindinių valgių. Jei antrasis patiekalas maistingas, tai trečias gali būti pagamintas iš vaisių ir uogų, o jei antrasis patiekalas iš daržovių, tai trečiasis gali būti pudingas, grietinėlės kremas.

Saldieji patiekalai paskaninami vanile, cinamonu, gvazdikėliais, citrinomis ir kitokiais prieskoniais.

Saldieji patiekalai skirstomi į karštus ir šaltus. Šalti saldieji patiekalai patiekiami 8-10ºC, karšti 65-70ºC temperatūros.

Natūralios uogos parenkamos, pašalinami koteliai, nuplaunamos šaltu, virintu vandeniu dubenėlyje ir išpilamos į rėtį, kad nutekėtų vanduo.

Uogos patiekiamos vazelėje, salotinėje arba paprastoje lėkštėje. Prie jų ąsotėlyje paduodama pieno ir smulkaus cukraus.

Kompotai gaminami iš žalių arba džiovintų vaisių ir uogų. Be vaisių ir uogų į kompotą dedama cukraus ir įvairių prieskonių: cinamono, gvazdikėlių, citrinų ir apelsinų žievelės, kurie, išvirus kompotą, išimami.

Vertingiausi kompotai yra šviežių, nevirtų vaisių, tik užpiltų sirupu. Tokiame kompote išlieka visi vitaminai. Šviežius obuolius ir kriaušes kompotui reikia ulupti, supjaustyti skiltelėmis ir išimti sėklas. Kad nepatamsėtų, nuluptus vaisius reikia pamerkti į citrinos rūgštimi parūgštintą vandenį, po to dėti į verdantį sirupą ir palikti ataušti. Panašiai verdamas kompotas iš persikų, abrikosų ir slyvų. Juos pirma reikia perpjauti pusiau ir išimti kauliukus, o paskui užpilti karštu sirupu.

Gaminant kompotą iš vyšnių, žemuogių, braškių ir kitų uogų, reikia jas perrinkti, nuplauti ir užpilti atvėsintu sirupu. Uogų nereikia virti.

Verdant kompotus iš džiovintų vaisių, pastaruosius reikia perrinkti, surūšiuoti ir gerai šiltame vandenyje nuplauti. Po to užpilti karštu vandeniu ir virti.

Obuoliai ir kriaušės verda 35-40min, o kiti vaisiai 15-20minučių. Išvirtus vaisius išgriebti, sudėti į indą, o į tą skystimą pridėti cukraus, prieskonių, dar pavirinti ir užpilti ant vaisių. Kompoto vaisiai turi būti nesukritę, sveiki, o sirupas skaidrus, gražios spalvos, kvapus ir saldus.

Receptas: Natūralūs vaisiai ir uogos sirupe.

0,8l vandens;

300g obuolių, kriaušių, slyvų arba vyšnių;

8 šaukštai cukraus;

šaukštas vyno;

citrinos rūgšties.

Į verdantį vandenį suberiama cukrus, citrinos rūgštis ir 5min pavirinama. Paskui sirupas perkošiamas, ataušinamas, supilamas vynas ir užpilami paruošti vaisiai, leidžiama apie 1val pastovėti.

Vaisių konservai – ilgai išsilaikantys produktai. Paruošta žaliava dedama į hermetiškai uždaromą (85-95ºC) tarą ir pasterizuojama arba sterilizuojama (100-120-140ºC temp).

Tyrės ir skystos konsistencijos konservai gaminami aseptiniu konservavimu. Sultys arba tyrės kaitinamos tam tikruose aparatuose, po to šaldomos ir pilstomos, laikantis aseptinių sąlygų, į įvairios talpos sterilią, hermetiškai uždaromą tarą. Šiuo būdu nesudaromi vitaminai, dažančios ir kitos vertingos medžiagos.

Konservai esti vienkomponenčiai, pagaminti iš vieno pavadinimo vaisių su priedais, daugiakomponenčiai – iš kelių pavadinimų vaisių. Vaikų ir dietinės mitybos daugiakomponenčiai konservai gaminami iš vaisių su pienu, grietinėle, kruopomis ir kitais produktais.

Šviežius vaisius ir uogas ilgai išlaikyti sunku, todėl vaisiai ir uogos konservuojami: džiovinami, koncervuojami cukrumi.

Vaisių ir uogų natūralūs koncervai – tai vaisiai arba uogos savo sultyse. Pvz.: obuoliai savo sultyse – sveiki obuoliai užpilti obuolių sultimis su cukrumi.

Džiovinimui tinka prinokę arba beveik prinokę obuoliai ar kriaušės. Iš pradžių džiovinama 80-85ºC, pabaigoje – 50-55ºC temperatūroje. Obuoliai yra išdžiūvę, kai sulenkta skiltelė, paspaudus tarp pirštų nelūžta ir nebėga iš jos sultys.

Slyvos džiovinti tinka Vengrinės ir kitos nelabai sultingos ir prinokusios slyvos. Nuskintas slyvas patariama porą, trejetą dienų palaikyti saulėje, kad apvystų, arba 0,5-1,5min apvirti1-1,5%geriamosios sodos tirpale. Iš tirpalo jos griebiamos į šaltą vandenį, o atšalusios sudedamaos ant sietų. 3-4val padžiovintos 40-45ºC temp., jos visiškai atšaldomos. Paskui džiovinamos 55-60ºC temp., vėl atšaldomos ir baigiamos džiovinti 75-80ºC temperatūroje.

Įvairių vaisių džiovinimo temperatūra, laikas ir žaliavos kiekis 1kg
džiovintų vaisių.

Žaliavos pavadinimas Temperatūra(laipsniais) Džiovinimo temperatūra Reikia žaliavos(kg)

džiovykloje saulėje

Obuoliai 80-85 4-6 1,5-3,5 8,5

Vyšnios 75-80 12-16 1,5-3,5 4,5

Kriaušės pjaustytos 80-85 16-20 3,0-5,0 7,5

Saldieji ohebutiniai patiekalai – kisieliai

Kisieliai yra gaminami iš šviežių arba džiovintų vaisių, uogų ir įvairių sulčių, sirupų, taip pat iš koncervuotų vaisių bei uogų, pieno, kakavos, kavos ir kit. Verdant kisielių, dedama cukraus ir bulvių krakmolo.

Vaisių ir uogų kisieliams vartojami šie prieskoniai: cinamonas, gvazdikėliai, apelsino žievelės.

Prieskoniai dedami iš pat pradžių, gaminant kisieliui skystimą, ir kartu pavirinmai, o skystimą perkošus, jie lieka su atliekomis.

Kisielius galima virti tirštus, vidutinio tirštumo ir skystus. Kisieliaus tirštumas priklauso nuo dedamo į jį krakmolo. Vienai stiklinei tiršto kisieliaus imama 15g krakmolo, vidutinio tirštumo – 10g, o skysto – 5-8g. Krakmolas dedamas išleistas šaltame vandenyje arba atšaldytame kisieliaus skystime. Kad krakmolas nesušoktų į gabalus, jį reikia pilti į karštą, bet į neverdantį skystimą ir trumpai pavirinti. Kisieliaus ilgai neviriname, kad nesuskystėtų. Išvirto kisieliaus paviršius apibarstomas cukraus pudra ar cukrumi, kad nesusidarytų plėvelė.

Gražiausiai atrodo užšaldyti formoje tiršti kisieliai. Karšti kisieliai pilstomi į šaltu vandeniu suvilgytas ir cukrumi pabarstytas formeles, kad atvėsęs kisielius lengvai atšoktų nuo formelės kraštų. Atšaldžius rekia išversti į lėkštę ar į vazą, aplink užpilti sultimis arba vaisių ir uogų sirupu. Prie tirštų kisielių dedamas saldintas pienas, grietinėlė ar aguonų pienas.

Receptas: Tirštas raudonųjų, juodųjų serbentų ir bruknių kisielius

3 stiklinės uogų;

1-1,5 stiklinės cukraus;

4 valgomieji šaukštai krakmolo;

4 stiklinės vandens.

Šių uogų kisielius verdamas kaip spanguolių. Uogas reikia imti visiškai prinokusias, sultingas, sveikas.

Receptas: Tirštas spanguolių kisielius

2 stiklinės spanguolių;

5 stiklinės vandens;

1 stiklinė cukraus;

1 stiklinė krakmolo;

prieskonių;

cinamono;

gvazdikėlių;

apelsinų žievelės.

Spanguoles perrinkti, nuplauti, užpilti šaltu vandeniu ir virti kol uogos susproginės. Išvirtas uogas perkošti. Norint gauti skaidrų kisielių, uogų nereikia pertrinti. Kitais atvejais, uogas reikia pertrinti per sietelį.

Receptas: Žemuogių, braškių, aviečių ir mėlynių kisielius

Uogas perrinkti, nuplauti šaltu vandeniu ir pertrinti per tankų sietelį. Sultis supilti į atskirą indelį. Ant pertrintų uogų liekanų užpilti karšto vandens ir pavirinus perkošti. Tada į gautą skystimą supilti cukrų, pridėti prieskonių ir pavirinti. Po to perkošti, dar kartą užvirinti ir maišant supilti šaltame vandenyje išleistą krakmolą. Pakaitinus supilti išspaustas sultis. Jei kisielius per mažai rūgštus, galima pridėti citrinos rūgšties.

Drebučiai gaminami iš vaisių ir uogų sulčių ar nuovirų, likerių, vynuogių vyno, pieno, cukraus ir želatinos.

Drebučiams želatinos imama 2-3 arba 5-7g 1 stiklinei paruoštos sunkos. Želatiną reikia 30min pamirkyti šaltame vandenyje, kad išbrinktų. Išbrinkusią želatiną kaitiname ant silpnos ugnies arba karšto vandens vonelėje, kol išsileidžia. Želatinos neužviriname, kad nesukietėtų. Paruopštą želatiną supilame į sultis, sirupą ar pieną ir išpilstome į paruoštas formeles, kad sustingtų. Drebučius iš formelių išverčiame, kelioms sekundėms jas pamerkę į karštą vandenį.

Drebučiai nuskaidrinami kiaušinio išplaktu baltymu. Į karštą drebučių sunką supilti truputį paplaktą baltymą, praskiestą vandeniu, ir kaitinti. Kai baltymas susitrauks, sunką perkošti.

Receptas: Spanguolių ar serbentų drebučiai

2 stiklinės uogų;

1 stiklinė cukraus;

30 g želatinos;

4 stiklinės vandens;

prieskoniai.

Uogas nuplauti, išspausti iš jų sultis ir pastatyti šaltoje vietoje. Atliekas užpilti karštu vandeniu, pridėti prieskonių ir pavirinti 10min. Paskui perkošti, supilti cukrų, vėl užvirinti, nugraibyti putas, supilti išleistą želatiną, sultis gerai išmaišyti, perfiltruoti arba nuskaidrinti anksčiau minėtu būdu.

Receptas: Aviečių drebučiai

3 stiklinės aviečių;

1 stiklinė cukraus;

30g želatinos;

4 stiklinės vandens.

Darbo eiga tokia pati kaip serbentų ar spanguolių drebučių.

Putėsiai – tai išplakti drebučiai, į kuriuos dedame mažiau želatinos.

Želatiną paruošiame kaip ir drebučiams. Ištirpytą želatiną supilti į paruoštą sunką ir atšaldžius iki 35 laipsnių plakti, kol visas skystimas pavirs standžiomis putomis. Išplaktas putas supilti į vandeniu suvilgytą ir cukrumi išbarstytą formą ir užšaldyti. Išvertus iš formos papuošti uogomis ar vaisiais ir patiekti su sultimis arba saldžiu padažu.

Receptas: Citrinos putėsiai

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 1503 žodžiai iš 2920 žodžių.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA (kaina 0,87 €) ir įveskite gautą kodą į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.