Saltojo karp pradzia ir pabaiga
5 (100%) 1 vote

Saltojo karp pradzia ir pabaigaKAUNAS

2007 m. gegužė 22 d.

Turinys:

I. Įvadas psl. 3

1. Šaltojo Karo ištakos psl. 3

2. Karinių blokų sūsikūrimas psl. 4

II. Ginkluoti konfliktai Šaltojo Karo metu psl. 4

1. Ginklavimosi varžybos psl. 5

2. Kova dėl įtakos Trečiojo Pasaulio šalyse psl. 6

3. Ekonomika – taip pat ginklas psl. 6

III. „Šaltojo Karo“ „karštieji taškai“ psl. 6

1. Korėjos karas psl. 7

2. Berlyno sienos statyba psl. 8

3. Karibų krizė psl. 9

4. Vietnamo karas psl. 10

5. Afganistano karas psl. 10

IV. „Šaltojo Karo“ pabaiga psl. 12

1. Nusiginklavimas psl. 12

2. „Pasaulio padalinimo“ pabaiga psl. 12

V. Literatūra psl. 14

Įvadas

1. „Šaltojo Karo“ ištakos

Pats terminas „Šaltasis Karas“ buvo sugalvotas ir panaudotas V. Čerčilio kalboje 1946 kovo 5 d., Fultone (JAV). Jau nebebūdamas savo valstybės galva, Čerčilis liko vienu iš pačių įtakingiausių pasaulio politikų.Savo kalboje jis konstatavo, kad Europa tapo padalinta „geležinės uždangos“ ir kvietė vakarų civilizaciją paskelbti komunizmui karą. Iš tiesų, karas tarp dviejų sistemų, dviejų ideologijų tebesitęsė nuo 1917 metų., bet kaip suvokiama ir akivaizdi priešprieša susiformavo tik po Antrijo Pasaulinio karo. Kodėl Antrasis Pasaulinis karas tapo „Šaltojo Karo“ lopšiu? Iš pirmo žvilgsnio šis dalykas atrodo keistas, tačiau jei įdėmiau pažvelgtume į Antrojo Pasaulinio karo istoriją, kai kurie dalykai paaiškėtų.

Vokietija pradėjo grobti kaimynines teritorijas (Reno zona, Austrija), o būsimosios sąjungininkės visa tai stebėju su tam tikru atlaidumu. Kiekviena iš būsimųjų valstybių sąjungininkių tikėjosi, kad Hitlerio veiksmas bus nukreipti jai reikiama linkme. Vakarų valstybės, tam tikrame lygyje, rėmė Hitlerį, užmerkdamos akis prieš grubius tarptautinių sutarčių pažeidimus. Vienu iš ryškiausių tokios politikos pavyzdžių galime laikyti Miuncheno sutartį, pasirašytą 1938 metais. Juo Hitleriui buvo atiduota Čekoslovakija. SSRS linko laikyti Hitlerio veiksmus kaip „bendros kapitalizmo krizės“ apraišką ir nesutarimų paaštrėjima tarp „imperialistinių gruobuonių“. Skaitydamas, kad po Miuncheno, kai visos vakarų šalys faktiškai davė Hitleriui žalią šviesą į rytus, Stalinas nusprendė – „kiekvienas už save“ ir sudarė su Vokietija nepuolimo sutartį ir, kaip paaiškėjo vėliau, slaptą susitarimą dėl įtakos zonų pasidalinimo. Dabar aišku, kad Hitleris buvo nenuspėjamas ir pradėjo karą iškart prieš visus, kas, galų gale, jį ir pražudė. Tačiau Hitleris net pačiame baisiausiame sapne negalėjo numatyti, kad susidarys tokia koalicija, kuri ir laimėjo karą. Hitleris tikėjosi, kad tie gilūs nesutarimai, kurie buvo tarp būsimųjų sąjungininkų, yra neįveikiami. Tuo jis ir suklydo. Dabar pas istorikus yra pakankamas kiekis duomenų apie hitlerio asmenį. Ir, nors apie jį gro pasakoma mažai, kvailiu jo nelaiko niekas, tai reiškia, kad tie nesutarimai, kuriais jis taip tikėjo egzistavo ir realybėje. T.y. – „Šaltasis karas“ turėjo gilias šaknis.

Tad kodėl ji prasidėjo tik po Antrojo Pasaulinio karo? Akivaizdu, kad taip atsitiko dėl paties laikmečio. Laimėję šį karą sąjungininkai tapo stiprūs, o ginkluotė ant tiek galinga ir visa griaunanti, kad tapo aišku: aiškintis sąntykius senaisiais metodais – pernelyg didelę prabanga. Žinoma, kad „Šaltojo karo“ iniciatoriais galime vadinti vakarų valstybes, kurioms SSRS galia , išaiškėjus per šaltąjį karą, tapo gana nemaloniu siurprizu.

Taigi, „Šaltasis karas“ kilo neilgai trukus po Antrojo Pasaulinio karo, kai sąjungininkai ėmėsi daryti išvadas. Ir ką gi jie pamatė? Visų pirma – pusė Europos atsidūrė SSRS įtakos zonoje ir ten labai greitai iškilo prosovietiniai režimai. Antra, kilo galinga kolonijų išsilaisvinimo judėjimų banga, kuri buvo nukreipta prieš metropolijas. Trečia, Pasaulis greita įgavo dviejų polių struktūrą. Ketvirta, Pasaulyje susiformavo dvi supervalstybės, kurioms jų karinė – ekonominė galia leido iškilti virš visų kitų. Negana to, vakarų valstybių interesai visame pasaulyje netikėtai susidūrė su SSRS interesais. Būtent šitą naują pasaulio būseną po Antrojo Pasaulinio karo, ankščiau už visus kitus ir paskelbė Čerčilis, pavadinęs tai „Šaltuoju karu.

2. Karinių blokų susikūrimas

Po Antrojo Pasaulinio karo pabaigos vakarų Europos valstybės ir JAV susivienijo prieš SSRS. Tarybų Sąjynga, savo ruosžtu, stengdamasi apsaugoti save, sukū rė aplink savo sienas savotišką buferį, apsupusi save valsybėmis, kuriose, pasibaigus kariniams veiksmams, susiformavo prosovietiniai režimai. Tokiu būdu pasaulis buvo padalintas į dvi stovyklas: kapitalistinę ir socialistinę. Abiejose pusėse susiformavo taip vadinamos kolektyvinės apsaugos sistemos – kariniai blokai. 1949 balandį buvo sukurta NATO, į kurią įėjo JAV, Kanada, ir vakarų Europos valsybės. 1955 gegužę buvo pasirašyta Varšuvos sutartis. Ją pasirašė: Albanija (atsisakė sutarties 1968 metais), Bulgarija, Vengrija, VDR, Lenkija, Rumunija, SSRS ir Čekoslovakija. Pasaulio poliarizacija pasibaigė ir sukurtos koalicijos, su savo
lyderiais priešakį, pradėjo kovoti dėl įtakos Trečiojo Pasaulio šalyse.

II. Kariniai konfliktai „Šaltojo karo“ metu

Kuo gi pasireiškė „Šaltasis karas“? Pirmoji ir bene pati pastebimiausia jo išraiška…

1. Ginklavimosi varžybos

Šių lenktynių pradžia galima laikyti branduolinio ginklo atsiradimą. Kaip žinoma, 1945 metais JAV buvo vienintele branduoline valstybe.Karo su Japonija metu amerikiečiai numetė tokias bombas ant Hirošimos ir Nagasakio. Strateginis pranašumas privedė iki to, kad JAV kariškiai pradėjo kurti planus, kaip suduoti SSRS prenecinį smūgį. Tačiau JAV monopolija truko tik ketverius metus. 1949 metais SSRS išbandė savo pirmaąjką branduolinę bombą. Šis įvykis stipriai sukrėtė vakarų valstybes ir tapo labai svarbiu momentu „Šaltajame kare“. Forsuojant darbą, SSRS labai greitai kurė branduolinę ir termobranduolinę ginkluotę. Kariauti staiga tapo labai pavojinga ir grėsė nenusakomomis pasėkmėmis. Ginkluotė, kuri susikaupė per „Šaltojo karo“ metus buvo didžiulė, bet gigantiškos pragaištingos ginkluotės atsargosnaudos nenešė, o išlaidos jos gamybai ir saugojimui augo. Jei anksčiau sakydavo: „mes jus galime sunaikinti, o jūs mūsų ne“, tai dabar formuluotė pasikeitė į: „jūs mus galite sunaikinti 38 kartus, o mes jus 64“. Tokie ginčai beprasmiai, nes jei karo atveju bent viena iš šalių panaudotų branduolinę ginkluotę, greitai būtų sunaikinta ne tik ji, bet ir visa planeta.

Ginklavimosi varžybos įgavo nenusakoma pagreitį. Tereikėjo vienai iš besivaržančių pusių sukurti kokį nors iš principo naują ginklą, kad kita pusė mestų visas pajėgas ir resursus, kad sukurti savąjį ekvivalentą. Šios lenktynės apėmė visas įmanomas karinės pramonės sritis: šaunamieji ginklai, naujos tankų konstrukcijos, greitesni ir techniškai tobulesni lėktuvai, tobulesni laivai ir povandeninės valtys, visa tai vystėsi beprotiškais tempais. Tačiau didžiausia įtampa buvo varžybose, kurios lietė raketų techniką. Visas, taip vadinamas, taikus kosmosas, buvo ne matoma ledkalnio dalis, o sniego kepuraite ant matomos ledkalnio dalies. JAV aplenkė SSRS branduolinės ginkluotės kiekiu, SSRS aplenkė JAV raketų gamybos srityje. SSRS pirmieji paleido į orbita dirbtinį Žemės palydovą, o 1961 metais pasiuntė žmogų į kosmosą. Amerikiečiai negalėjo pakęsti tokio savo atsilikimo, ko rezultatas – nusileidimas Mėnulyje. Būtent tuo metu abi pusės pasiekė strateginę pusiausvyra. Tačiau tai nesustabdė ginklavimosi varžybų. Atvirkščiai, jos išsiplėtė į visas gyvenimo sferas, kurios bent kiek siejosi su ginkluote. Čia, pavyzdžiui, galime paminėti lenktynes kuriant superkompiuterius. Vakarai čia besalygiškai laimėjo, kadangi SSRS kibernetiką, kartu su genetika, laikė „kapitalizmo mergšėmis“. Ginklavimosi varžybos palietė netgi švietimą. Po Gagarino skrydžio JAV buvo priverstos peržiūrėti savo švietimo programą ir iš esmės ją pakeisti.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1203 žodžiai iš 3846 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.