Santuoka
5 (100%) 1 vote

Santuoka

SANTUOKA

Santuoka yra įstatymo nustatyta tvarka įformintas savanoriškas vyro ir moters susitarimas sukurti šeimyninius teisinius santykius. Vyras ir moteris, įstatymo nustatyta tvarka įregistravę santuoką, yra sutuoktiniai.

SANTUOKOS SUDARYMO SĄLYGOS

Tam, kad būtų sukurta visaverte šeima, išvengta neapgalvotų ir neteisėtų santuokų, santuokai sudaryti įstatyme nustatytos šios sąlygos:

1. santuokos savanoriškumas;

2. sutuoktinių amžius. Santuoką leidžiama sudaryti asmenims, kurie santuokos sudarymo dieną yra sulaukę 18 metų. Atsižvelgiant į tam tikras svarbias priežastis gali būti sudaromos išimtys ir sutuoktuvininko amžius sumažintas iki 15 metų. Santuoka jaunesnių nei 15 metų asmenų galima tik neštumo atveju.

3. veiksnumas. Asmuo, įsiteisėjusiu teismo sprendimu pripažintas neveiksniu, negali sudaryti santuokos.

Kartu įstatymas numato šias kliūtis ir draudimus santuokai sudaryti:

1. draudimą tuoktis tos pačios lyties asmenims;

2. draudimą pažeisti monogamijos principą;

3. draudimą tuoktis artimiems giminaičiams;

Išvardytos santuokos sudarymo sąlygos yra išsamios ir niekas jų pakeisti negali.

SANTUOKOS REGISTRAVIMO TVARKA

Norintys susituokti asmeniškai paduoda nustatytos formos prašymą vieno iš jų arba jų tėvų gyvenamosios vietos civilinės metrikacijos įstaigai. Prašyme jie turi patvirtinti, kad įvykdytos visos minėtos santuokos sudarymo sąlygos, taip pat nurodyti kelintą kartą kiekvienas iš jų tuokiasi ir kiek turi vaikų. Kartu su prašymu pateikiamas gimimo liudijimas ir pasas arba jį atstojantis dokumentai. Ištuoktas asmuo taip pat pateikia ištuokos liudijimą.

Santuoka įregistruojama praėjus ne mažiau kaip vienam mėnesiui nuo pareiškimo padavimo dienos, tačiau norinčių susituokti anksčiau ir turintis tam svarbią priežastį, civilinės metrikacijos vadovas turi teisę leisti įregistruoti santuoką greičiau.

Santuoka įregistruojama dalyvaujant tik patiems sutuoktiniams ir dviem liudytojams.

Prašymo įregistruoti santuoką padavimo faktas, nurodant ketinančių susituokti asmenų vardus, pavardes, gimimo datą, gyvenamąją vietą ir santuokos registravimo datą, viešai skelbiamas civilinės metrikacijos įstaigoje ne vėliau kaip dvi savaitės iki santuokos registravimo dienos.

Jei vienas sutuoktinių negali atvykti į civilinės metrikacijos įstaigą santuokai įregistruoti dėl sunkios ligos, santuoka gali būti registruojama gydančiajam gydytojui sutikus, sergančiojo namuose arba gydymo įstaigoje.

Santuoka su asmenimis, esančiais įkalinimo įstaigose, registruojama laikantis įkalinimo įstaigų vidaus tvarką reguliuojančių taisyklių.

Santuokos sudarymas bažnytine tvarka suteikia tokias pat pasekmes kaip ir jos sudarymas civilinės metrikacijos įstaigoje, jeigu nebuvo pažeistos bendrosios nustatytos santuokos sudarymo sąlygos; santuokos sudarymas bažnytine tvarka, buvo įrašytas į apskaitą civilinės metrikacijos įstaigoje.

Užsienio valstybių piliečiai, norintys įregistruoti santuoką Lietuvoje, privalo pateikti savo valstybės kompetetingos įstaigos išduotą dokumentą, patvirtinantį, kad santuokai sudaryti nėra kliūčių.

SANTUOKOS NEGALIOJIMAS

Pažeidus įstatymų nustatytas santuokų sudarymo sąlygas arba esant kliūtims sudaryti santuoką, ji gali būti pripažinta negaliojančia šiais pagrindais ir tvarka, kai:

1. susituokia tos pačios lyties asmenys;

2. pažeistas santuokos savanoriškumo principas;

3. nėra sukakęs santuokinis amžius, jeigu jis nebuvo sumažintas įstatymo numatyta tvarka;

4. santuoka buvo sudaryta su teismo pripažintu neveiksniu asmeniu;

5. pažeistas monogamijos principas;

6. santuoka sudaryta tarp artimųjų giminaičių;

7. vienam iš sutuoktinių iki santuokos sudarymo nebuvo pranešta apie tai, kad jis serga venerine liga arba AIDS;

8. nebuvo išreikšta tikroji valia.

Santuoka gali būti pripažinta negaliojančia tik teismine tvarka.

SANTUOKOS PASIBAIGIMAS

Šeimos įstatymai numato du santuokos pasibaigimo pagrindus – vieno iš sutuoktinių mirtį ir santuokos nutraukimą įstatymo nustatyta tvarka.

Yra trys santuokos nutraukimo būdai:

1. abiejų sutuoktinių bendru sutikimu;

2. vieno iš sutuoktinių pareiškimu;

3. dėl sutuoktinio(sutuoktinių) kaltės;

Visais atvejais santuoka nutraukiama teismine tvarka ir pasibaigia nuo teismo sprendimo ją nutraukti įsiteisėjimo dienos.

Teismas priima sprendimą santuoką nutraukti, jeigu įsitikina, jog santuoka faktiškai iširo, t. y. jeigu sutuoktiniai kartu nebegyvena, jeigu daugiau kaip metus nebeveda bendro ūkio ir negyvena santuokinio gyvenimo ir nebegalima tikėtis , kad jie vėl pradės gyventi kartu.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 638 žodžiai iš 1205 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.