Santuoka
5 (100%) 1 vote

Santuoka

SANTUOKA

Santuoka yra įstatymo nustatyta tvarka įformintas savanoriškas vyro ir moters susitarimas sukurti šeimyninius teisinius santykius. Vyras ir moteris, įstatymo nustatyta tvarka įregistravę santuoką, yra sutuoktiniai.

SANTUOKOS SUDARYMO SĄLYGOS

Tam, kad būtų sukurta visaverte šeima, išvengta neapgalvotų ir neteisėtų santuokų, santuokai sudaryti įstatyme nustatytos šios sąlygos:

1. santuokos savanoriškumas;

2. sutuoktinių amžius. Santuoką leidžiama sudaryti asmenims, kurie santuokos sudarymo dieną yra sulaukę 18 metų. Atsižvelgiant į tam tikras svarbias priežastis gali būti sudaromos išimtys ir sutuoktuvininko amžius sumažintas iki 15 metų. Santuoka jaunesnių nei 15 metų asmenų galima tik neštumo atveju.

3. veiksnumas. Asmuo, įsiteisėjusiu teismo sprendimu pripažintas neveiksniu, negali sudaryti santuokos.

Kartu įstatymas numato šias kliūtis ir draudimus santuokai sudaryti:

1. draudimą tuoktis tos pačios lyties asmenims;

2. draudimą pažeisti monogamijos principą;

3. draudimą tuoktis artimiems giminaičiams;

Išvardytos santuokos sudarymo sąlygos yra išsamios ir niekas jų pakeisti negali.

SANTUOKOS REGISTRAVIMO TVARKA

Norintys susituokti asmeniškai paduoda nustatytos formos prašymą vieno iš jų arba jų tėvų gyvenamosios vietos civilinės metrikacijos įstaigai. Prašyme jie turi patvirtinti, kad įvykdytos visos minėtos santuokos sudarymo sąlygos, taip pat nurodyti kelintą kartą kiekvienas iš jų tuokiasi ir kiek turi vaikų. Kartu su prašymu pateikiamas gimimo liudijimas ir pasas arba jį atstojantis dokumentai. Ištuoktas asmuo taip pat pateikia ištuokos liudijimą.

Santuoka įregistruojama praėjus ne mažiau kaip vienam mėnesiui nuo pareiškimo padavimo dienos, tačiau norinčių susituokti anksčiau ir turintis tam svarbią priežastį, civilinės metrikacijos vadovas turi teisę leisti įregistruoti santuoką greičiau.

Santuoka įregistruojama dalyvaujant tik patiems sutuoktiniams ir dviem liudytojams.

Prašymo įregistruoti santuoką padavimo faktas, nurodant ketinančių susituokti asmenų vardus, pavardes, gimimo datą, gyvenamąją vietą ir santuokos registravimo datą, viešai skelbiamas civilinės metrikacijos įstaigoje ne vėliau kaip dvi savaitės iki santuokos registravimo dienos.

Jei vienas sutuoktinių negali atvykti į civilinės metrikacijos įstaigą santuokai įregistruoti dėl sunkios ligos, santuoka gali būti registruojama gydančiajam gydytojui sutikus, sergančiojo namuose arba gydymo įstaigoje.

Santuoka su asmenimis, esančiais įkalinimo įstaigose, registruojama laikantis įkalinimo įstaigų vidaus tvarką reguliuojančių taisyklių.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 366 žodžiai iš 1213 žodžių.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA (kaina 0,87 €) ir įveskite gautą kodą į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.