Savanoriskos galimybes tvarkant miesta
5 (100%) 1 vote

Savanoriskos galimybes tvarkant miesta

TURINYS

ĮVADAS 3

1. TYRIMO PLANAS 6

1.1. Problemos pristatymas 6

1.2. Sąvokų apibrėžimas 7

1.3. Tyrimo metodas 9

1.4. Tiriamoji visuma 10

2. ANKETA 11

3. KRITINĖ KLAUSIMYNO ANALIZĖ 16

LITERATŪRA 17

ĮVADAS

Prasidėjęs pavasaris atkreipė dėmesį, kad per žiemą kiemuose, aikštėse, upių pakrantėse, poilsio aikštelėse susikaupė daug šiukšlių. Šiuo metu talkas rengia įvairios įstaigos, akademinis jaunimas ir net visuomeninės organizacijos. Į talkas kviečiantys iškabinti skelbimai ir daugiabučių namų laiptinėse. Visiems norisi gyventi sveikoje, švarioje ir saugioje aplinkoje. Tačiau vien talkomis nepasieksime nuolatinio miestų tvarkymo būsenos, nes tai laikinos akcijos. Reikalingos naujos formos – tai savanoriškos veiklos, tvarkant savo miestą, gal būt kuriant sąjūdžius ar įgyvendinant pilietinių iniciatyvų skatinimo programas.

Savanoris – tai bet kokio amžiaus žmogus, kuris be jokio piniginio atlygio dirba visuomenei naudingą darbą. Jis skiria savo laiką, žinias, patirtį, energiją darbui organizacijoje ir neima už tai piniginio atlygio. Savanoriškas darbas gali būti nedidelis, pavyzdžiui pagalba vienos dienos renginyje, arba rimtesnis, skiriant keletą valandų savo laisvalaikio kas savaitę arba net kasdien.

Savanoriškas darbas – tai galimybė kiekvienam, nepriklausomai nuo lyties, tautybės, religinių bei politinių įsitikinimų, amžiaus ir sveikatos panaudoti savo sugebėjimus ir patirtį, realizuoti savo pomėgius, įgyti naujų žinių bei įgūdžių, susirasti naujų draugų, tapti reikalingu kitiems, gerai praleisti laisvalaikį, įsitraukti į darbą ir dalyvauti visuomenės gyvenime, keičiant jį pagal bendruomenės poreikius.

Pilietinių iniciatyvų skatinimo programa siekiama ugdyti pilietiškumą ir iniciatyvumą mieste bei skatinti visuomenę aktyviai dalyvauti miesto bendruomeniniame gyvenime ir savivaldos sprendimų priėmimo procesuose, aktyviai prisidėti prie gyvenamosios vietos aplinkos kokybės gerinimo ir saugios kaimynystės kūrimo, skatinti savanorišką veiklą.

Žodis „savanoris“ yra nuo seno gerai žinomas lietuvių kalboje. Jis reiškė:

– Pameistrį, nemokamai dirbantį savo meistrui;

– Kariuomenės savanorį;

– Pastaruoju metu prigyja ir nauja žodžio „savanoris“ reikšmė – tai žmogus, laisva valia atliekantis visuomenei naudingą darbą ir neimantis už tai piniginio atlygio.

Svarbu pabrėžti, kad savanoriška veikla nelaikomas darbas, atliekamas giminaičiams, draugams ar pažįstamiems. Savanoriai dirba tai, kas reikalingiausia tuo metu visuomenei, dažniausiai socialinį darbą įvairiose socialinio, psichologinio, gamtosauginio gyvenimo, gyvenamosios aplinkos savasties ir jos paveldo išsaugojimo srityse.

Savanorių pritraukimas – aktyvus procesas, tai ir skelbimų kabinimas mieste, aukštosiose ir aukštesniosiose mokyklose, tai ir dalyvavimas TV ir radijo programose, kuriose kalbama apie organizacijos veiklą bei savanoriško darbo galimybes, taip pat tai tiesiog kalbėjimasis su kiekvienu, galinčiu ir svarbiausia norinčiu padėti sau ir kitiems.

Savanoris gali dirbti visose visuomeninio gyvenimo srityse, kur tik reikia jo pagalbos. Tačiau svarbu atsiminti, kad ne visi savanoriai gali dirbti visus darbus. Egzistuoja daug darbų, kuriems atlikti reikia turėti tam tikrų profesinių žinių. Todėl potencialus savanoris turi puikią progą įgyti naujų žinių bei profesinės patirties.

Savanoriu gali būti bet kuris suaugęs, protingas, atsakingas žmogus, priklausomai nuo sugebėjimų, psichinės sveikatos, turimo laiko, kompetencijos lygio. Savanoriai dažnai suteikia organizacijai įvairovės (amžius, išsilavinimas, profesinė patirtis), nes jų kaita didesnė nei samdomų darbuotojų. Be to, jie dirba ne nuolat – tai dar viena didesnės jų kaitos priežastis. Kertiniai savanorystės bruožai – laisva valia atliekamas ir pinigine išraiška neatlyginamas darbas.

Savanorių judėjimas ir savanoriška veikla remiasi sąžiningumu, tikra savanorystė ir įsitikinimu, kad jos tikslas yra padėti kitiems ir kad tai nėra kažkokia manipuliacija žmonių gerumu, kuria pasinaudojus galima patenkinti kieno nors interesus.

Dažniausiai žmonės užsiima savanoriška veikla norėdami save realizuoti ir patenkinti savo individualius poreikius. Tai yra pagrindinis jų motyvacijos dirbti vieną ar kitą darbą šaltinis.

Savanoriai dažniausiai atlieka tuos darbus, kuriuos dirba ir apmokami darbuotojai. Labai dažnai savanoriai laikomi tik jų „padėjėjais“ ar „pagalbiniais resursais“.

Savanoriai pasitelkiami, nes:

– Jie gali dirbti darbą, kurį sunku apibrėžti.

– Ne už kiekvieną darbą gali būti atlyginta pinigais.

– Jie suteikia atvirumo statusą organizacijai.

– Jie turi naujų idėjų ir nėra suvaržyti narystės kurioje nors organizacijoje.

– Jie sudaro papildomą grupę žmonių, pritariančių organizacijos misijai.

– Jie formuoja patikimos organizacijos įvaizdį visuomenėje.

-Jie asmeniškai yra įtraukti į organizacijos misijos bei pačios organizacijos populiarinimą visuomenėje.

– Jie padeda gauti lėšų veiklai vystyti.

– Jų dalyvavimas yra sutelkto visuomeninio dalyvavimo pavyzdys.

Tai sukuria lyg ir visuomeninę kontrolę ir didina pasitikėjimą veikla vietos bendruomenėje.

1997 m. Lietuvoje įkurtas Savanorių centras, kurio misija –
skleisti savanoriškumą Lietuvoje. Savanorių centras yra savanorių ir nevyriausybinių organizacijų tarpininkas, padeda surasti vieniems kitus, kaupia duomenų bazę apie savanorius ir nevyriausybines organizacijas, kurioms reikia savanorių, organizuoja kursus savanoriams bei jų koordinatoriams.

Savanorystė yra galimybė, kurią turi visi žmonės, nepriklausomai nuo jų lyties, rasės, tautybės, religijos, politinių įsitikinimų, amžiaus, sveikatos būklės. Kiekvienas turi teisę būti savanoriu. Savanorystė sudaro galimybes panaudoti individualius sugebėjimus ir patirtį, išplėsti interesų ratą, įgyti patirties naujose srityse, daryti poveikį socialinėms permainoms ir prisidėti prie visuomeninės veiklos.

1. TYRIMO PLANAS

1.1 Problemos pristatymas

Norint planuoti ir organizuoti savanorišką veiklą miesto tvarkymui reikalinga žinoti tokios veiklos mastą, galimybes, ketinimus: kas joje dalyvautų: kokie socialiniai sluoksniai, amžiaus grupės, bendruomenių ir organizacijų galima aktyvumą, jų lūkesčius siejamus su tokia veikla. Savanorių pritraukimas – aktyvus procesas, tai ir skelbimų kabinimas mieste, aukštosiose ir vidurinėse mokyklose, tai ir dalyvavimas TV ir radijo programose, kuriose kalbama apie organizacijos veiklą bei savanoriško darbo galimybes, taip pat tai tiesiog kalbėjimasis su kiekvienu, galinčiu ir norinčiu padėti. Analizuojant įvairiose organizacijose besidarbuojančių savanorių kontingentą, pažymėtina, labai įvairūs žmonės: dauguma jų (70%) – studentai, tačiau yra ir jau dirbančių žmonių, yra netgi pensininkų, savanoriškai dirbančių pagal įvairias programas. Iš darbui priimamų savanorių tikimasi atsidavimo darbui, sveikos nuovokos, sugebėjimo bendrauti bei gero bendro išprusimo. Savanoriškas darbas suteikia tą neįkainojamą jausmą, kad tu reikalingas.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 979 žodžiai iš 3056 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.