Savęs pristatymas būsimam darbdaviui
5 (100%) 1 vote

Savęs pristatymas būsimam darbdaviui

TURINYS

1. Įžanga…………………………………………………………………….2

2. Pasirengimas pokalbiui…………………………………………………..3

3. Elgesys pokalbio metu su darbdaviu ………………………………………….. 6

3.1. Laikysena pokalbio metu…………………………………………………6

3.2. Tinkama apranga…………………………………………………………6

3.3. Geros manieros….…..……………………………………………………7

3.4. Bendravimas su darbdaviu………………………………………………..7

3.4.1. Komunikaciniai gebėjimai bendravime…………………………….7

3.4.2. Informacijos pateikimas apie save ir atsakymas į klausimus……..7-8

3.4.3. Mokėjimas paklausti…………………………………………………8

3.4.4. Kompetetingumo įrodymas bei mokėjimas bendrauti………………8

4. Elgesys po interviu su darbdaviu……………………………………10-11

5. Elgesys gavus darbą……….…………………………………..…….12-13

6. Išvados…………………………………………………………………..14

7. Literatūra………………………………………………………………..15

1. ĮŽANGA

Nedarbas skaudžiai pakeičia kiekvieno žmogaus gyvenimą, bet ypač apmaudu, kad savarankiško gyvenimo kelią darbo biržoje pradeda šimtai ir net tūkstančiai aukštos kvalifikacijos jaunų specialistų. Kiekvienas nesėkmingos darbo paieškos mėnuo mažina jų pasitikėjimą savo jėgomis, pamažu blėsta darbo patirtimi nepa-remiamos žinios.

Dauguma absolventų darbo paieškos teorinius pagrindus išklauso mokymo įstaigose veikiančiuose karjeros centruose, bet ne visada turi įgūdžių šias žinias taikyti praktikoje. Sunku tikėtis sulaukti viliojančių darbdavių pasiūlymų vien tik paskelbus savo duomenis ir pageidavimus internete ar spaudoje. Sėkmė dažniausiai aplanko tuos, kurie darbo paiešką planuoja iš anksto ir tai daro sistemingai. Būtina įsisąmoninti, kad svarbiausią darbą teks atlikti pačiam. Darbo biržos konsultantai, psichologai, draugai bei artimieji karjeros kelyje tegali būti tik patarėjai ir pagalbininkai.

Dauguma žmonių turi nedaug bendravimo su būsimu darbdaviu įgūdžių. Nepatyrę asmenys dažniausiai bijo su juo kalbėtis. Neigiamas emocijas sukelia tai, kad galvojame, jog situaciją pokalbio metu kontroliuoja darbdavys. Kalbant su darbdaviu daugelis jaučia įtampą, todėl jų atsakymai būna perdaug trumpi, pašnekovas negauna norimos informacijos.

Darbdaviai dažniausiai tikisi paprasto, natūralaus ieškančiojo darbo elgesio. Todėl būtina vengti įtampos, nesielgti taip, lyg būtumėte kuo nusikaltęs.

Reikia kruopščiai ruoštis pokalbiui su būsimu darbdaviu, kuo geriau viską apgalvoti, visa tai mums padės geriau jaustis pokalbio metu.

Todėl iškeliami šie darbo tikslai:

1. Reikalingų veiksmų iki susitikimo su darbdaviu atskleidimas.

2. Savo nerimo įveikimas dėl būsimo susitikimo su darbdaviu rezultatų.

3. Informacijos apie pokalbio vedimo “techniką” atskleidimas.

Pagrindinis kontrolinio darbo uždavinys – savęs tinkamas pristatymas būsimam darbdaviui.

2. PASIRENGIMAS POKALBIUI

Pirmiausia, susitinkant su darbdaviu, apsvarstykime ar mums šis darbas tinkamas, ar mūsų kvalifikacija atitinka visus ieškomam darbui keliamus reikala-vimus. Kokia mūsų tikimybė įsidarbinti:

aukšta

darbo

vietos

kokybė

Tikimybė įsidarbinti

žema

žema aukšta

Darbo vietos kokybė – tai “geras” darbas, atitinkantis žinias, sugebėjimus bei pageidavimus atlyginimui.

Norint tinkamai save pristatyti būsimam darbdaviui būtina savianalizė ir tinkamas pasiruošimas. Reikėtų žinoti, kad dauguma darbdavių nėra specialiai pasiruošę pokalbiams, ypač žemesnio rango ar vyresnio amžiaus darbdaviai. Todėl mums ši situacija yra paranki, nes galime pateikti tik tą informaciją, kuri mums naudinga. Todėl turėtume surinkti informaciją apie darbdavį, jo charakterį, požiūrius, pomėgius. Tai irgi labai pravers pokalbiui ir pačio pokalbio metu.

Rengiantis pokalbiui su darbdaviu reikėtų pagalvoti apie konkretų darbą, kurį mes galėtume ir norėtume ditrbti, ar būtinai turime ieškoti darbo kokį dirbome iki šiol, kokias turime kvalifikacijas, gal mums tikslinga jas pakeisti.

Turime numatyti, kad darbdavys turi iš ko rinktis sau reikalingus darbuotojus, todėl galimas atvejis, kad bus pasiūlytas darbas, neatitinkantis mūsų pageidavimų. Reikėtų pagalvoti, kaip tokiu
atveju mums reikėtų elgtis.

Einant pas darbdavį būtina pasiimti visus dokumentus apie buvusias darbo vietas, asmens liūdijimą, diplomus ir įvairių kursų pažymas.

Reikėtų turėti gyvenimo aprašymo kopiją. Dokumentus turėtume tvarkingai sudėti į aplanką, nes tai sukelia mažiau triukšmo (atidarinėjant ir uždarinėjant portfelį triukšmo neišvengsime).

Labai svarbu žinoti apie firmą, organizaciją, kurioje ketiname įsidarbinti. Jei įmanoma , iš pažįstamų žmonių, dirbančių toje firmoje turėtume surinkti informaciją apie jos veiklą (pvz. Kuo įmonė garsi, ką gamina, kokie darbo tikslai ir t.t.). Visa tai svarbu panaudoti pačio pokalbio metu.

Bet dažniausiai pokalbio metu darbdavys paprastai siekia gauti trūkstamos informacijos apie kandidato asmenybę, profesinę kvalifikaciją, požiūrius ir nuostatas darbo, laisvalaikio interesų ir kitais atžvilgiais. Tikėtina, kad darbdavys turi susidaręs tam tikrą pokalbio planą, kuriame bus greičiausiai numatyti tokie svarbiausi jį dominantys klausimai:

1. darbinė pretendento veikla, santykiai su kolegomis ir pasiekimai joje;

2. išsilavinimas, profesinė kvalifikacija, darbo patirtis ir jų atitikimas siūlomam darbdaviui;

3. sveikatos būklė, materialinė padėtis, darbo keitimo ar siekimo įsidarbinti būtent šioje įmonėje motyvai ir pan.

Pokalbio metu darbdaviai paprastai domisi pretendento asmenybe ir dažnas jų pageidauja, kad naujas kolega turėtų visumą šių svarbių savybių ir sugebėjimų:

– protingas, supratingas, turintis puikią nuovoką;

– turintis gerus analitinius ir loginius sugebėjimus;

– gebantis planuoti savo veiklą ir orentuotis pagal turimą tiklslą;

– komunikabilus;

– gebantis lyderiauti ir dirbti grupėje;

– geros sveikatos, malonios išvaizdos;

– dėmesingas ir jautrus aplinkiniams;

– sąžiningas, lojalus, teisingas, turintis atsakomybės jausmą;

– politiškai susipratęs, bet nelinkęs aukoti tam daug laiko ir energijos;

– linksmas, turintis jumoro jausmą, optimistiškas, pasitikintis savimi;

– įdomi asmenybė, žingeidus, nebijantis sunkumų. (“Darbo paieškos vadovas” 75-76 psl.)

Būtna žinoti, kad šiuo tikslu gali būti pateikti atskiri klausimai pokalbio metu arba psichologiniai testai, kurie įprasti užsienio kompanijose, beje šios metodikos naudojamos ir lietuvoje. Tada pokalbis su darbdaviu vyksta kai jau žinomi testų rezultatai. Jeigu darbdavys pradeda pokalbį komentuodamas testo rezultatus būtina nepasiduoti nerimui ir baimei. Būtina atsikratyti tokių minčių, kaip:

– esu per senas arba jaunas;

– per mažai kvalifikuotas;

– per mažai patyręs;

– per trumpai dirbu paskutinėje darbovietėje.

Pokalbio metu reikėtų stengtis nesinervinti, šypsotis, nepulti į isteriją ar agresiją, jei ir manote, jog visa tai nesąmonė, jog testų rezultatai neatspindi tikrovės. Reikėtų stengtis ramiai atsakinėti į klausimus ir prisiminti, kad tobulų asmenybių nebūna.

Labai būtų naudinga turėti pasiruošus penkiolikos minučių pokalbio monologą. Be galo svarbu pasirengti trumpai ir aiškiai apibūdinti, kokią patirtį turime darbe į kurį pretenduojame, nes niekas nesumenkins turimų pasiekimų, kaip nesugebėjimas apie juos papasakoti. Vertėtų ne tik iš anksto pasiruošti būsimam pokalbiui, bet ir parepetuoti namuose.

Svarbu iš anksto sužinoti kada bus kalbamasi su darbdaviu. Stengtis esant būreliui pretendentų neiti kalbėtis pirmam, nes darbdaviui ar pokalbyje dalyvaujantiems sepcialistams reikia “sušilti”. Dėl panašių priežasčių nevertėtų dalyvauti pokalbyje iškart po pietų. Paskutiniajam kandidatui paprastai jau ribojamas pristatymo laikas, nes paaiškėja, jog kažkam jau reikia išeiti ar pan., todėl manoma, jog daugiausia šansų gerai pasirodyti ir gauti darbą turi priešpaskutinieji pokalbio dalyviai.

Žinotina, jog didelėje įmonėje įdarbinimo procedūra yra patikėta personalo direktoriui, todėl pokalbį ves jis. Mažoje ir vidutinėje įmonėje dažniausiai tenka kalbėtis su pačiu jos vadovu. Gali tekti kalbėtis su keletu įmonės specialistų iš karto ar pavieniui. Reikėtų iš anksto sužinoti jų vardus, pavardes ir pareigas.

Labai svarbus geras išankstinis nusiteikimas. Būtina atvykti į pokalbį pasitikint savimi, turint galvoje visas gerąsias savo savybes, o ne su amžino nelaimėlio nuostata. Prieš einant pokalbiui būtina numatyti savo elgesį jei bus atsakyta neigiamai ir darbo negausime. Stengtis turėti aiškų tolesnių veiksmų planą – žinojimas, jog šis darbas nėra paskutinis šiaudas skęstančiąjam (t.y., mums), leis geriau ir laisviau jaustis pokalbio metu. Patartina iš vakaro gerai išsimiegoti, prieš susitikimą užkąsti, nusiteikti ramiai ir pasitikinčiai.

Prieš išvykdami pokalbiui su darbdaviu patikrinkime:

• Ar nagai ir plaukai švarūs?

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1252 žodžiai iš 4161 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.