Seifai
5 (100%) 1 vote

Seifai

SEIFAI

TURINYS

1. Seifų samprata 3

2. Seifų rūšys 4

3. Individualaus naudojimo ir savitarnos seifai bankuose 5

4. Savitarnos seifų aptarnavimo administravimas bankuose 7

5. Individualaus naudojimo seifų administravimas bankuose 13

Literatūros sąrašas 16

1. Seifų samprata

Seifas (angl. Safe – saugus, patikimas), tai:

1. Nedegama metalinė spinta arba dėžė slaptiems dokumentams, pinigams, vertybiniams popieriams ir brangenybėms laikyti. Sienelės dažniausiai dvigubos, o jų tarpas užpildytas nedegia termoizoliacine medžiaga.

2. Banke – patalpa (kambarys, rūsys) plieninėms arba gelžbetoninėmis sienomis, šarvuotomis durimis su slaptais užraktais, kurioje įrengtos specialios spintos arba dėžės. Įrengiama automatinė signalizacijos sistema.

Pagal šį apibrėžimą gana sunku nustatyti, kuo seifas skiriasi nuo metalinės spintos ar saugyklos.

Seifas – įrenginys, saugantis jame esančius daiktus nuo įsilaužiamosios vagystės arba gaisro; uždarytas jis turi bent vieną vidinę sienelę, kurios ilgis mažesnis arba lygus vienam metrui. Jeigu sienelė yra tik viena (pavyzdžiui, padaryta tik iš vientisos plieno plokštelės ir nėra papildomos vidinės gelžbetonio sienelės), toks daiktas jau bus metalinė spinta. Metalinių spintų sienelių storis dažniausiai 2-4 mm. Jos skirtos įvairiai dokumentacijai, brangiai įrangai laikyti. Saugyklai tinka tas pats seifo apibrėžimas, tik jos išmatavimai yra skirtingi, visų vidinių kraštinių matmenys didesni nei vienas metras. Saugyklos įrengiamos ten, kur vertybių tiek daug, jog seifas yra per mažas, o saugumo reikalavimai nė kiek ne mažesni.

Visi seifai dar yra skirstomi į saugumo klases – kuo numeris didesnis, tuo šis seifas saugesnis. Užsienyje beveik visi seifai sertifikuojami, nustatomi kuriai saugumo klasei jis priklauso. Skirstant į saugumo klases atsižvelgiama į daugybės įvairių atliktų bandymų rezultatus – atsparumą sprogimui, įsilaužimo laiką, spynų ar skląsčių patikimumą ir t.t. Draudimo kompanijos neapsiims apdrausti turto, jei jis atitinkamai pagal jo vertę nebus saugomas numatyto saugumo seife. Kokio saugumo lygio seife turi būti turtas, nustatoma pagal turto vertę. Lietuvoje draudimo kompanijos kol kas tokios paslaugos nesiūlo ir iš klientų sertifikatų nereikalauja. O didelės tarptautinės, įsirengdamos savo įstaigas pagal Vakarų standartus, perka tik sertifikuotus seifus (Statoil Lietuva, Coca – Cola Bottlers). Norint įsigyti aukštesnės nei septintos saugumo klasės seifą Lietuvoje, reikia užsakyti iš anksto. Nė viena seifus gaminanti lietuviška kompanija kol kas savo produkcijos nesertifikavo, nors jau pradeda ieškoti, kas tai galėtų atlikti. Sertifikatas – tai papildoma garantija vartotojui, kad jis perka patikimą prekę, o tai ypač svarbu, kai kalbama apie vertybių saugumą.

2. Seifų rūšys

Išskiriamos šios seifų rūšys:

1. Šarvuoti seifai. Jie skirti akcinių bendrovių, firmų buhalterijoms, kasoms, bankams. Gaminami trijų tipų seifai. Jie skiriasi aukščiu, svoriu. Mažiausio masė – 220 kg, sunkiausias – 400 kg. Šie seifai naudojami pinigams, brangiems daiktams, dokumentams ir kitoms vertybėms saugoti. Visi seifai tvirtinami prie grindų, jų spynų mechanizmai yra apsaugoti grūdinto metalo plokštėmis, todėl yra patikimi.

Seifo išorinis korpusas ir durys suvirinti iš 4 mm, o vidinis korpusas – iš 3 mm storio plieno. Tarpas tarp korpusų ir durys užpildyti specialiu užpildu. Seifo duryse sumontuotas keturpusis užsklendimo mechanizmas, valdomas šturvalu. Durys užsklendžiamos aštuoniais 25 mm diametro skląsčiais – po 3 į šonus ir po vieną į viršų ir į apačią. Seifas užrakinamas užrakto liežuvėliu užblokuojant skląsčių mechanizmą. Seife gali būti įmontuoti vienas arba du mechaniniai seifiniai, arba kodiniai užraktai. Siekiant padidinti seifo saugumą, dažniausiai užraktų tvirtinimo vietos yra papildomai apsaugotos specialiomis kieto plieno detalėmis.

Seife papildomai gali būti įmontuoti:

· užrakinama kamarėlė (treizeris);

· stalčius pakabinamai kartotekai.

Ankeriniais varžtais seifą galima pritvirtinti prie grindų.

2. Sieniniai seifai naudojami nedidelių gabaritų materialinėms vertybėms saugoti butuose, individualiuose namuose, įstaigose. Seifų priekinė dalis ir durys pagaminti iš 10 mm storio plieno, durys rakinamos seifiniu užraktu. Seife taip pat gali būti:

įmontuotas mechaninis kodinis užraktas, kurio vidus padengtas aksomu.

3. Kabineto seifas yra skirtas įvairiems dokumentams, vertybiniams popieriams, magnetiniams informacijos nešikliams ir kitoms vertybėms saugoti nuo gaisro ir plėšimo.

Seifo išorinis korpusas ir durys suvirinti iš 4 mm, o vidinis korpusas – iš 3 mm storio plieno.

Sienelės užpildytos ugniai atspariu termoizoliaciniu užpildu, o vidus dengtas aksomu.

Seifo duryse sumontuotas keturpusis užsklendimo mechanizmas, valdomas šturvalu. Durys užsklendžiamos aštuoniais 18 mm diametro skląsčiais – po 3 į šonus ir po vieną į viršų ir į apačią. Seifas užrakinamas užrakto liežuvėliu užblokuojant skląsčių mechanizmą. Seifo viršus padengtas dekoratyvine faneruota medžio plokšte. Šiame seife gali būti įmontuoti vienas arba du mechaniniai
mod., arba kodiniai užraktai. Siekiant padidinti seifo saugumą, užraktų tvirtinimo vietos yra papildomai apsaugotos specialiomis kieto plieno detalėmis. Seife papildomai gali būti įmontuota užrakinama kamarėlė (treizeris). Seifo svoris 105 kg.

4. Modulinių depozitų seifai. Šie seifai gaminami 4 ir 6 sekcijų. Visų tipų modulinių seifų matmenys vienodi. Kiekviena sekcija turi du specialius užraktus, atrakinamus skirtingais raktais. Korpusas suvirintas iš 4 mm, o durelės iš 8 mm storio plieno. Į dureles montuojami mechaniniai seifiniai užraktai. Seife papildomai gali būti: įdėklai į modulinius seifus, skirti vertybėms susidėti.

5. Buitiniai seifai pagaminti iš 4 mm storio plieno ir skirti asmeniniams ginklams (pistoletams), jų priedams ir kitoms vertybėms saugoti gyvenamosiose patalpose. Seifų duryse sumontuotas seifinis užraktas. Seifo vidus padengtas aksomu, o galinėje sienelėje yra dvi kiaurymės, skirtos jų pritvirtinimui prie sienos ar prie kitos plokštumos.

Pirkėjų pageidavimu seifo duryse gali būti : įmontuotas mechaninis kodinis užraktas.

Yra buitinių seifų, kurie yra skirti asmeniniams ginklams, revolveriams, jų priedams ar kitoms vertybėms saugoti gyvenamosiose patalpose, įmonėse. Duryse sumontuoti seifiniai užraktai.

Galinėje sienelėje yra dvi kiaurymės, skirtos seifų pritvirtinimui prie sienos ar kitos plokštumos.

6. Baldinis seifas. Seifas skirtas įvairioms vertybėms saugoti nuo plėšimo ir gaisro. Seifo vidinis ir išorinis korpusai suvirinti iš 2 ir 3 mm, o durys – iš 8 mm storio plieno. Sienelės užpildytos ugniai atspariu termoizoliaciniu užpildu, o vidus padengtas aksomu. Seifo durys užrakinamos tripusiu užsklendimo mechaniniu užraktu. Seife gali būti įmontuotas mechaninis kodinis užraktas.

7. Metalinės spintos skirtos laikyti dokumentams, ilgai saugomiems įstaigų archyvams. Griežtos buhalterinės apskaitos blankai, važtaraščiai, kiti įstatymais nustatytą laiką saugomi buhalteriniai dokumentai patikimai išliks spintose. Yra trys šių spintų grupės:

· dokumentų spintos 1-2 m aukščio su lentynomis;

· kartotekų spintos, rekomenduojamos, pvz. Bankams, mokesčių inspekcijoms. Dokumentų bylos laikomos specialiuose dėkluose, kabinamos už stalčių kraštelių, todėl greitai surandamos;

· darbo rūbų spintos.

3. Individualaus naudojimo ir savitarnos seifai bankuose

Bankuose klientams siūlomi seifai yra dviejų rūšių:

1. Individualaus naudojimo seifai.

2. Savitarnos seifai.

1. Individualaus naudojimo seifai. Lietuvos bankuose galima pasirinkti mechaninį, automatinį ar kodinį seifą vertybėms saugoti. Seifų saugyklose yra įvairių dydžių seifų, tinkamų saugoti pinigus, dokumentus, antikvarinius ir kitus vertingus ar brangius daiktus. Naudotis seifais galima banko darbo metu, o ne darbo valandomis – klientui patogiu laiku, iš anksto susitarus ir sumokėjus papildomą mokestį.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1148 žodžiai iš 3762 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.