Seimos vaidmuo tapatumo raidoje
5 (100%) 1 vote

Seimos vaidmuo tapatumo raidoje

TURINYS

ĮVADAS……………………………………………………………………………………………….2

KAS YRA ASMENYBĖ ?………………………………………………………………………3

KAS YRA ŠEIMA? JOS VAIDMUO………………………………………………………4

TAPATUMO RAIDA…………………………………………………………………………….5

VISUOMENĖS ĮTAKA………………………………………………………………………….6

BENDRAAMŽIŲ ĮTAKA………………………………………………………………………6

ŠEIMOS VAIDMUO TAPATUMO RAIDOJE…………………………………………7

IŠVADOS…………………………………………………………………………………………….9

LITERATŪRA…………………………………………………………………………………….10

1

ĮVADAS

Kiekviena šeima – tai atskiras pasaulis

su vis kitais įstatymais ir papročiais,

bėdom ir rūpesčiais, tradicijom ir

paklydimais.

(L. Tolstojus) Šeima yra pagrindinė visuomenės ląstelė, pirminis kolektyvas. Pasak St. Šalkauskio, visuomenės miniatiūra. Šeimoje atsinaujina visuomenė, ugdoma jos pamaina. Kad ta pamaina pateisintų tautos lūkesčius, šeima turi būti tvirta. Tik tokioje šeimoje įmanomas tinkamas jaunosios kartos ugdymas, tautos pažanga.

Tikra šeima yra ta, kurios gyvenimas grindžiamas visai tautai reikšmingomis bendražmogiškomis vertybėmis. Nuo jų priklauso šeimos dorovingumas, dvasinis nusiteikimas, tautinė savimonė ir savijauta. Kiekviena šeima jaučiasi organiškai susijusi su savo tauta, Tėvyne, jos istorija,kultūra, papročiais ir kitomis vertybėmis. Tai padeda vaikui išsiugdyti veiklumą ir ištikimybę Tėvynei.

2

KAS YRA ASMENYBĖ ?

Dažnai galime išgirsti: ”Jis yra asmenybė”, “Tai bent stipri/silpna asmenybė”. Kas yra asmenybė galime išsiaiškinti, pasiaiškinę keletą sąvokų:

Individu galima laikyti kiekvieną žmogų, kadangi šis terminas reiškia” savo rūšies atstovą”, tai yra žmogų bendriausia biologine prasme. Tai nedalomas, savarankiškai egzistuojantis organizmas.

Individualybės sąvoka taikoma, kalbant apie tik vienam žmogui būdingą unikalių savybių derinį, kuriuo jis skiriasi nuo kitų savo rūšies atstovų.

Žmogaus sąvoką sakome apie visą žmogui būdingų ontogenetinių, filogenetinių savybių visumą.

Kur kas sudėtingesnė ir platesnė yra asmenybės sąvoka, kuri apima fizinius ir psichologinius žmogaus ypatumus – visa tai, ką žmogus suvokia ir išgyvena kaip “aš”: išorines bei vidines savybes, sugebėjimus, suvokimo ir mąstymo procesus.

Psichologas G. Olportas išskyrė virš 150 asmenybės apibrėžimų.

Asmenybė yra sistema, jungianti žmogaus psichikos procesus, elgesio bruožus, motyvus, pažinimą ir veiklą į unikalią darnią visumą, kuri išskiria jį iš kitų žmonių tarpo, daro vieninteliu ir nepakartojamu.

Jeigu individu galime pavadinti ir ką tik gimusį kūdikį, ir savo veiksmų nekontroliuojantį psichinį ligonį, tai asmenybės sąvoka taikytina tik tuo atveju, jei žmogus sugeba išskirti save iš aplinkos, suvokti save kaip visumą ir sąmoningai kontroliuoti savo santykį su aplinka. Todėl ir sakoma, kad individu gimstama, o asmenybe tampama gyvenimo eigoje. Vaiko asmenybės užuomazgos atsiranda tada, kai jis pradeda suvokti savąjį “aš”. Asmenybė – įgimtų savybių ir patirties vystantis rezultatas.

3

KAS YRA ŠEIMA ?

JOS VAIDMUO

Kaip pateikiama, Dabartinės Lietuvių Kalbos Žodyne, šeima yra žmonių grupė, susidedanti iš tėvų, vaikų (kartais ir artimų giminaičių), gyvenančių kartu. Šeima yra pagrindinė visuomenės ląstelė, pirminis jos kolektyvas.(K.Miškinis). Pasak S. Šalkauskio , tai visuomenės miniatiūra. Šeimoje atsinaujina visuomenė, ugdoma jos pamaina. Kad ta pamaina pateisintų tautos lūkesčius, šeima turi būti tvirta. Tik tokioje šeimoje įmanomas tinkamas jaunosios kartos ugdymas, tautos pažanga. Kaip rašo K. Miškinis šeima yra ta, kurios gyvenimas grindžiamas visai tautai reikšmingomis bendražmogiškomis vertybėmis. Nuo jų priklauso šeimos dorovingumas, dvasinis nusiteikimas, tautinė savimonė ir savijauta.

Šeima, anot V. Jakavičiaus, pirmoji žmogaus ugdymo institucija. Ji ryškiai paženklins visą žmogaus brendimo laikotarpį, šeimoje įgyta patirtis atsilieps visą gyvenimą.

Žmogus pradedamas planuotai arba neplanuotai. Jo pradėjimas – tai ne tik įgimtų poreikių (lytinių, motinystės ar tėvystės) patenkinimas, bet ir didžiulė atsakomybė tautai ir būsimajam žmogui.

Tik šeimoje vyksta pilnavertė būsimos asmenybės socializacija. Nepilnoje šeimoje augę vaikai dažnai skiriasi nuo vaikų, kuriuos augino abu tėvai.

Tik gimusio vaiko vystymasis iki metų visiškai priklauso nuo šeimos. Šiuo laikotarpiu intensyviai formuojasi sensomotorinės reakcijos bei emocinė sfera. Turint galvoje tai, kokie svarbūs vaiko psichiniam ir socialiniam brendimui yra pirmieji treji metai, suprantama šeimos vaidmens svarba, nes būtent šiame amžiaus tarpsnyje sudaromos
prielaidos asmenybei vystytis.

1 –3 metų vaikas dažniausiai patenka į lopšelį – darželį, o nuo 6 – 7 metų pradeda lankyti mokyklą. Iškyla grupės vaidmuo. Nuo šiol vaikas bręsta šių įstaigų, grupių ir šeimos veikiamas, tada prasideda ir vėliau pamažu didėja bažnyčios (tikinčiųjų šeimoje), kultūros institucijų, žiniasklaidos įtaka. Šeimos poveikis tolydžio mažėja. Vėliau ima

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 708 žodžiai iš 2338 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.