Siltnamiai jų įrengimas naujausia auginimo technologija Siltnamyje
5 (100%) 1 vote

Siltnamiai jų įrengimas naujausia auginimo technologija Siltnamyje

Turinys

Įvadas 2

Šiltnamio įrengimo technologijos 3

Papildoma šiltnamio įranga 4

Pažangiausia augalų auginimo technologija 8

Šiltnamyje auginamos kultūros 11

Išvados 16

Naudota literatūra 17

Įvadas

Šiltnamiai – tai tvirta profilinė konstrukcija – profiliai kampuose sujungiami, o šonuose papildomai sutvirtinami. Stogo tvirtumą užtikrina papildomi profiliai, jungiantys viršutinį stogo profilį su pagrindiniais kampiniais, kurie gaminami iš specialaus lydinio.

Šiltnamyje iš aliuminio profilių ir stiklo geresnis mikroklimatas – jame būna apie 20-25% daugiau šviesos, negu tradiciniame šiltnamyje, kuris dengtas polietilenine plėvele.

Stogo langai ir durys užtikrina gerą oro cirkuliaciją, o pasirinkus automatines vėdinimo ir laistymo sistemas, šiltnamis beveik pats palaikys reikiamą mikroklimatą.

Standartinio šiltnamio konstrukcijoje yra numatyta – ventiliaciniai langeliai, lengvai darinėjamos slankiojančios durys ir stogo kraštuose įrengti latakai lietaus vendeniui rinkti. Konstrukcija yra tvirta ir tinkama mūsų nelepioms meteorologinėms sąlygoms.

Ruošiantis statyti, įrengti bei planuoti šiltnamio augmeniją, reikia daugybės žinių, taigi šiame darbe bus aprašytos šiltnamio technologijos ir įrengimai, taip pat populiariausi augalai auginami Lietuvos šiltnamiuose. Taipogi, pažangios naujovės šiltnamių statymo, įrengimo srityse. Naudota kuo naujesnė literatūra, pasitelkiant šiuolaikiškas informacines technologijas.

Šiltnamio įrengimo technologijos

ŠILUMOS EKONOMIJA

Šiltnamio dangai naudojamos specialios ilgalaikės UV spinduliams stabilizuotos plėvelės su termoefektu ir Anti-Drop efektu. Šio tipo plėvelė praleidžia išsklaidytą šviesą, todėl augalai apšviečiami tolygiau, nelieka šešėlių, išsklaidomi tiesioginiai saulės spinduliai, kurie vasarą nudegina augalus, ypač rožes. Plėvelės sudėtyje esantys specialūs priedai sulaiko infraraudonuosius spindulius, todėl nakties metu ilgiau išlaikoma per dieną sukaupta šiluma. Plėvelės garantinis tarnavimo laikas 4 metai. Plėvelės sudėtyje esantis etilvinilacetatas suteikia didelį atsparumą tempimui ir plyšimui. Plėvelė padengta medžiaga “SUN CLEAR”, neleidžiančia susidaryti kondensacinio vandens lašams. Dėka dvigubos plėvelės dangos sutaupoma apie 30% šilumos lyginant su stikliniais šiltnamiais.

VANDENS KONDENSATO PAŠALINIMAS

Dėl stogo dangai naudojamos plėvelės “Anti drop” – nesusidaro vandens lašai. Status 27° stogo šlaito nuolydis užtikrina gerą kondensacinio vandens nutekėjimą. Turi būti lovys densacinio vandens pašalinimui. Daugiau šviesos – gotikinis arkos profilis ir šlaitas (nuolydžio kampas 27°) sąlygoja geresnį kondensato nutekėjimą ir tuo pačiu geresnį pralaidumą šviesai.

Vandens nutekėjimo latako konstrukcija įgalina pašalinti kondensatą iš šiltnamio vidaus.

VENTILIACIJA

Efektyvus vėdinimas: Ventiliacijos angos, sumontuotos ties kraigu, sudaro apie 35 % grunto paviršiaus ploto, todėl juos atvėrus, ženkliai padidėja šiltnamio tūris. Gotikinė konstrukcija leidžia dvigubai plačiau atverti langus, esant vėjui ar lyjant, nei ovalinė. Dėka didelio šiltnamio aukščio ventiliacijos intensyvumui išnaudojamas “kamino efektas”.

AUTOMATINIS KLIMATO REGULIAVIMAS

Stogo ventiliacijos valdymas: Visų penkių šiltnamiosekcijų ventiliacijos mechanizmai valdomi rankiniu būdu arba prijungiami prie klimato kontrolės kompiuterio su temperatūros, drėgmės, vėjo ir lietaus sensoriais.

DURYS

Stumdomos durys gali būti montuojamos šiltnamio galuose arba šonuose. Durys gaminamos iš plėvelės arba polikarbonatinio 6-10mm stiklo. Durų išmatavimai: plotis 3.20m, aukštis 2.80m.

PLĖVELĖS TVIRTINIMAS

Plėvelė tvirtinama patentuotomis sąvaržomis. Plėvelė nepažeidžiama, jos pakeitimas nereikalauja daug darbo ir specialių įrankių. Augalų liekanos surenkamos ir sudeginamos. Stikliniai šiltnamiai ir šiltnamiai uždengti ilgalaike plėvele (visa konstrukcija, daigyklos, įrankiai ir pan.) perplaunami skalbimo miltelių tirpalu (400 g miltelių/10 l vandens). Jeigu šiltnamis didesnis, o augalai jame vasarą sirgo, kol šilti orai galima dezinfekuoti chlorkalkėmis (400 g chlorkalkių/12 l vandens, užpilama ir paliekama keletą valandų). Tokiu tirpalu galima purkšti ir tepti, svarbu kad įsigertų kuo giliau į medį. Jeigu šiltnamis mažytis, žemę galima dezinfekuoti verdančiu vandeniu (10-12 l/kvad.m). Efektyviau ligų sukėlėjus naikina previkuro (300-450 ml/20 l vandens) ir 0,3 proc. vario sulfato tirpalas. Vario sulfatu nupurškiamas žemės paviršius, o previkuru laistoma. Nurodytas previkuro kiekis 1 kvad.m. Nerekuomeduojama laistyti ir purkšti sausos žemės. Dar galima nukasti 10 cm žemės sluoksnį ir pakeisti jį švaria daržo žeme arba kompostu.

Papildoma šiltnamio įranga

Highrometrai, termometrai

Termometras

Higrometras

Dirvos termometras

Papildomas langelis

Įmontuotas papildomas langelis užtikrina greitą ir

kokybišką šiltnamio ventiliaciją.

Langelis stiklinamas išpjautu stogo stiklu.

Automatinė langelio atidarymo sistema

Galima nustatyti automatinį langelio atidarymą ir

uždarymą, pasiekus 15-25°C temperatūrą.

Tinka visiems langų tipams, jei lango svoris
neviršija

14 kg.

Langelis su žaliuzėmis

Įmontuojamas šoninėje sienelėje.

Užtikrina oro cirkuliaciją, nesukeliant skersvėjo.

Reguliuojamas iš vidaus.

Plotis 61 cm, aukštis 45 cm.

Automatinė žaliuzių reguliavimo sistema Dirbtinio šešėlio pasta

Jos pagalba galima reguliuoti vidaus temperatūrą

ir mažinti tiesioginių saulės spindulių poveikį.

Tiesioginėje saulėje ir lietuje pasta išsilaiko stiklo

paviršiuje du mėnesius.

¾ litro pastos užtenka 40-50 m² stiklo paviršiaus

padengti.

Sulenkiamas staliukas

Užima nedaug vietos, pagamintas iš aliuminio ir

plastiko, paprastai naudojamas sodinant augalus.

Vėliau, jiems paaugus, staliuką galima sulenkti ir

išnešti.

Ilgis 118 cm, plotis 59 cm, aukštis 76 cm.

Galima rinktis ir paprastą nesulenkiamą staliuką. Dirbtinio šešėlio tinklelis

Karštą vasarą tinklelis padeda apsaugoti augalus nuo

tiesioginės saulės ir sulaiko šilumą kai šalta.

Ilgis 2,60 m, plotis 1,83 m.

Į komplektą įeina tvirtinimo virvutės.

Lietaus vandens surinkimo vamzdis

Vamzdis tvirtinamas prie stogo krašto griovelio. Juo

vanduo surenkamas į statinę ar kitą talpą.

Automatinio Laistymo sistema

Visiškai automatiškas ir tolygus laistymas

purškiant vandenį. Sistemoje taip pat yra ventilis-

termostatas ir 50 purškimo taškų.

Papildomos laistymo sistemos dalys

Žarnelė 15 m

Kaniūlės 15 vnt.

Pasiskirstymo vamzdeliai 5 vnt.

Išsišakojimo vamzdeliai 5 vnt.

Papildoma vandens tiekimo žarna 10 m

Aliuminė lentynėlė

Lentynėlė idealiai tinka įvairiems vazonėliams ar

chemikalams laikyti, nes ji kabinama ten, kur nepasiekia

vaikai. Ilgis 122 cm, plotis 20 cm.

Komplektuojama su tvirtinimo kampeliais.

Taip pat siūloma nulenkiama lentynėlė – ją galima nu-

lenkti ir užfiksuoti žemiau – dirbant su aukštais augalais.

Ilgis 112 cm, plotis 25 cm. Šiltnamio šildymo įranga

Kad paspaudęs speigas nesunaikintų augalų, šiltnamyje naudojama speciali šildymo įranga – žibalinės/aliejinės lempelės.

Jų yra 3 dydžių:

„Antifrost“ (saugoja nuo šalčio) – 1/6 kW

Vienguba lempelė – 5/8 kW

Dviguba lempelė – 11/4 kW

Varžteliai, veržlės

Universalūs varžtai ir veržlės

Stiklo spyruokliniai fiksatoriai

Stiklo laikikliai

Specialūs augalų pririšimo kampeliai – svarbios deta-

lės, naudojamos termometrams pakabinti, taip pat prie

jų rišami augalai.

Pažangiausia augalų auginimo technologija

Pažangiausia augalų auginimo technologija šiltnamiuose – jų auginimas mineraliniuose substratuose, naudojant lašelinę augalų laistymo-maitinimo sistemą. Mažatūrėje technologijoje naudojami substratai turi būti ilgalaikiai, netoksiški, nekeisti maitinamojo tirpalo sudėties bei jo rūgštumo; poringi, geros aeracijos. Be to, negali kilti pavojus aplinkai nei juos gaminant, nei naudojant, nei utilizuojant. Substratai turi būti pakankamai imlūs vandeniui, bet neuždruskėti, kad perteklinis druskų kiekis būtų lengvai išplaunamas. Be to, jie neturėtų būti brangūs ir neturėtų reikalauti didelių eksploatacinių išlaidų. Tokių savybių turi perlitas, vermikulitas, keramzitas, ceolitas ir kiti. Naudojant šiuos substratus, augalų šaknims sudaromos geresnės aeracijos sąlygos, tuo pačiu pagerinamas maisto medžiagų įsisavinimas ir sudaromos geresnės sąlygos augalams augti. Šių medžiagų panaudojimo galimybės daugelyje šalių tiriamos, auginant daržoves hidroponiniu būdu. Substratų parinkimas turi įtakos ne tik augalų derliui, bet ir jų derėjimo ankstyvumui, vaisių kokybei. Vertingiausia šių substratų ypatybė ta, kad jie yra ekologiški ir juos galima naudoti keletą metų. Šiltnamio gruntai vertinami pagal jų fizines (tankis, poringumas, imlumas orui bei drėgmei), chemines (rūgštumas (pH), druskų koncentracija (EC)) ir biologines savybes. Optimalus grunto tankis yra 0,4–0,6 g/m3. Grunto derlingumui didelės įtakos turi aeracija: pakankama dujų apykaita vyksta tada, kai 20 proc. tūrio sudaro dujinė fazė. Optimalus dujinės fazės kiekis yra 20–30 proc. tūrio. Substrato poringumas turėtų būti 80–90 proc. Poringumas kinta, keičiant įvairius komponentus. Pavyzdžiui, žemės poringumas yra 50 proc., žemės, durpių ir smėlio mišinio (1:1:1) – 55, žievių, durpių ir smėlio mišinio (3:1:1) – 70, durpių ir vermikulito mišinio (1:1) – 87, durpių ir mineralinės vatos mišinio (1:1) – 92 procentai. Perlitas gaunamas, vulkaninės kilmės uolieną kaitinant 850–1 0000C temperatūroje. Jo apimtis padidėja 10–12 kartų ir daugiau, lyginant su gamtiniu perlitu. Jis yra chemiškai inertiškas, sterilus, bekvapis, baltos spalvos, labai lengvas (tūrio masė 30–600 kg/m3), imlus vandeniui ir turi gerų aeracinių savybių, pH neutralus. Jis plačiai naudojamas dekoratyviniams augalams įšaknydinti, gėlėms auginti. Perlito mišinys su durpėmis tinka gėlių daigams auginti, naudojamas mažatūrėje daržovių auginimo technologijoje. Vermikulitas – labai lengva medžiaga. Gaunama iš žėručio, kuris susmulkinamas ir kaitinamas aukštoje temperatūroje (iki 900–1 0000C), jos kiekis padidėja nuo 15 iki 20 kartų. Vermikulitas sulaiko didelį kiekį vandens bei teigiamus jonus – magnį, kalcį, kalį. Jis naudojamas kaip priedas substratams, nes padidina
substratų buferiškumą ir pagerina jų fizines savybes. Gryno jo, kaip substrato, daržovėms auginti nepatartina naudoti, nes jis sulaiko katijonus – taip sutrikdomas maisto elementų balansas šaknų zonoje. Šiltnamių daržininkystėje yra naudojamas ekologiškas substratas ceolitas. Tai susmulkinta kalnų uoliena, kristalinės struktūros aliumosilikatinis mineralas. Jį galima įterpti į dirvą ar naudoti kaip sudedamąją durpių substratų dalį. Taip pagerinamos dirvos aeracinės savybės, jos cheminė struktūra. Ceolitas sulaiko daug vandens, tuo pačiu ir maisto medžiagų, kurias augalai vėliau pasisavina pagal poreikį. Jis atsparus aukštoms temperatūroms, selektyvus šarminių ir kai kurių sunkiųjų metalų stambiems katijonams, jam būdingos jonų kaitos ir adsorbcinės savybės. Ceolitas – ekologiškai švari, inertinė ir netoksiška medžiaga. Šaknų zonoje gerai aeruoja dirvą, skatina šaknų sistemos vystymąsi, spartina augalų vystymąsi, sulaiko pakankamą vandens kiekį, pagerina dirvos cheminę ir fizinę struktūrą, 20–40 proc.pagerina trąšų įsisavinimą, sulaiko trąšas nuo išplovimo, augalams palaipsniui atiduoda natrio, kalio, kalcio, magnio ir kitus junginius. Cheminė ceolito sudėtis: SiO2 – 71,5 proc., Al203 – 13,1; Fe2O3 – 0,9; TiO2 – 0,2; CaO – 2,1; MgO – 1,1; P2O5 – 0,03; K2O+Na2O – 5,0 procentai. Taip pat jo sudėtyje yra F, As, Pb, Cu, Mn, Zn, Ga, Th, Rb, Ba. Keramzitas gali būti naudojamas kaip grynas substratas. Keramzitą galima naudoti ilgai, jis atsparus rūgščių, šarmų poveikiui, lengvas (1 m3 – 270–400 kg). Neigiama jo savybė ta, kad jis greitai uždruskėja ir nėra lengva jį regeneruoti, t.y. atstatyti. Tačiau jį galima naudoti kelerius metus kasmet termiškai sterilizuojant. Keramzitas, kurio dalelių dydis nuo 2 iki 8–10 mm, geriausiai tinka daržovėms auginti. Augalai auginami keramzitu pripildytuose maišuose ar kibirėliuose ir nuolat maitinami maitinamuoju tirpalu. Kokoso plaušai – organinis substratas, gaminamas iš kokoso riešutų plaušų. Jis išleidžiamas sausų presuotų plytų ir nepresuotų ryšulių pavidalu. Tai irgi inertinis substratas, nes naudojimo metu nesiskaido, kiekis nepakinta, sulaiko daug vandens (daugiau negu mineralinė vata). Skirtumas nuo auginimo mineralinėje vatoje yra tas, kad, auginant kokoso substrate, iš pradžių reikia daugiau kalcio, geležies, boro ir mažiau kalio, cinko, mangano, sieros, fosforo. Kokoso palmės vegetacijos metu iš dirvos paima daugiau kalio, natrio, kuris koncentruojasi vaisiuose, todėl jo daugiau esti ir substrate. Prieš naudojant kokoso substratą, rekomenduojama pasidaryti substrato agrochemines analizes. Panaudojus kokosą šiltnamyje, jį galima toliau naudoti gruntui pagerinti ir šiltnamyje, ir lauke. Kaip šiltnamių grunto mišinių priedas gali būti naudojamas smėlis. Jis didina dirvožemio laidumą orui ir vandeniui. Ceolito, perlito, vermikulito tyrimai, panaudojant juos kaip substratą daržovėms auginti hidroponiniu būdu, vykdomi daugelyje šalių. Pavyzdžiui, rožės augintos ceolito ir perlito substratuose santykiu 100:0, 25:75, 50:50 ir 75:25. Daugiausiai rožių nuskinta ir žiedų kokybė buvo geresnė, jas auginant ceolito ir perlito (25:75) substrate. Tyrimų duomenimis, pomidorų daigai, auginti perlito bei vermikulito substratuose, greičiau vystėsi, turėjo stipresnę šaknų sistemą, pradėjo anksčiau derėti. Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institute 2003 m. buvo atlikti bandymai, auginant pomidorus durpių ir ceolito substrate. Pomidorų hibridas Ronaldo augintas grynų durpių (kontroliniame) bei durpių su 15 proc. ceolito priemaiša ir durpių su 30 proc. ceolito priemaiša pripildytuose maišuose. Pomidorų, augintų durpių su 15 proc. ceolito substrate, derlius buvo didesnis negu pomidorų, augintų vienų durpių substrate. Mažatūrėje augalų auginimo technologijoje plačiai naudojamos durpės. Vienam augalui reikia 5–10 l substrato. Tai priklauso nuo augalų rūšies: mažiau substrato reikia pomidorams, daugiau agurkams, saldžiosioms paprikoms, baklažanams. Aukštapelkių durpėms, naudojamoms daržovėms auginti, keliami dideli reikalavimai: jose neturi būti herbicidų ir kitų pavojingų medžiagų, ligų sukėlėjų, kenkėjų, piktžolių sėklų, radioaktyviųjų elementų. Durpėse turi būti 90 proc. organinių medžiagų, susiskaidymo laipsnis ne didesnis kaip 15 procentų. Labiausiai tinkamos tokios durpės, kurių sudedamųjų dalelių dydis per 6 mm. Auginant augalus durpių substrate, nėra lengva palaikyti optimalų oro ir vandens režimą. Oro kiekis durpėse turi būti ne mažesnis kaip 20 procentų. Perteklinis laistymas bei per didelė durpių drėgmė turi neigiamos įtakos šaknų vystymuisi, nes joms trūksta deguonies, augalas gali susirgti. Inertiniuose substratuose lengviau palaikyti optimalų maisto medžiagų kiekį augalams. Norint augalams sudaryti palankesnį oro-vandens režimą, durpės maišomos su perlitu, vermikulitu ir kt.

Šiltnamyje auginamos kultūros

Šiuo metu Jūs matote 54% šio straipsnio.
Matomi 2172 žodžiai iš 4046 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.