Sisteminės plokštės
5 (100%) 1 vote

Sisteminės plokštės

Pagrindinės motininės plokštės charakteristikos:

 Procesoriaus jungtis

 Mikroschema

 Sisteminės magistralės ir jų dažniai.

 Išorinės keš atminties (L2) apimtis ir tipas

 Operatyviosios atminties dydis, tipas, konstrukcija ir jungčių skaičius.

 Valdikliai (kontroleriai) ir adapteriai.

 Valdiklio jungčių (PCI, ISA) plokštei tipas ir skaičius

 Konstrukcinės plokštės ypatybės.

Pagrindinių plokščių tipai

Be jokios abejonės, pats svarbiausias AK komponentas yra pagrindinė plokštė (dar dažnai vadinama motinine plokšte). Beveik kiekvienas vidinis AK komponentas jungiamas su pagrindine plokšte ir jos funkcionalumas didžiąja dalimi nulemia tiek jo atliekamų funkcijų įvairovę, tiek kompiuterio našumą. Nors šiame dokumente mes naudosime terminus pagrindinė plokštė ir motininė plokštė, praktikoje taip pat galima sutikti pavadinimus sisteminė plokštė ir kompiuterio plokštė. Šiame skyriuje mes aptarsime įvairius egzistuojančius pagrindinių plokščių tipus ir tipinius pagrindinių plokščių komponentus bei sąsajų jungtis.

Pagrindinėms AK plokštėms yra taikomi keli formos variantai (angl. form factor). Formos tipas nusakomas fiziniais matmenimis (dydžiu ir geometrine forma), taip pat jungčių, varžtų skylių ir kitų elementų išdėstymo vietomis – visa tai nulemia į kokio tipo korpusą tilps konkreti motininė plokštė. Kai kurie iš šių tipų yra standartizuoti visame pasaulyje – tai reiškia, kad visos šio formos tipo motininės plokštės bus suderinamos su šiam tipui skirtais korpusais; tuo tarpu egzistuoja nepakankamai standartizuotos motininės plokštės, kurias naudojant kyla suderinamumo problemų. Deja, naudojant šių nestandartinių formos tipų motinines plokštes, dažniausiai sudėtingėja ir brangsta kompiuterio atnaujinimas – tai yra pagrindinės priežastys, dėl kurių patartina vengti nestandartinių komponentų. Dažniausiai pasitaikantys AK motininių plokščių formos tipai išvardinti 2 lentelėje.

2 lentelė. Pagrindinių plokščių formos tipai.

Nebenaudojami formos tipai Šiuolaikiniai formos tipai Kiti variantai

Baby-AT BTX Pusiau arba visiškai patentiniai gaminiai (kai kurios Compaq, Dell, Hewlett-Packard, nešiojamų kompiuterių sistemos)

Full-size AT microBTX

LPX picoBTX

WTX (daugiau nebegaminamas) ATX

ITX (FlexATX variacija, niekada masiškai negaminta) microATX

FlexATX

mini-ITX (FlexATX variacija)

NLX

Per ilgus metus motininės plokštės buvo tobulinamos, pradedant nuo originaliojo Baby-AT formos tipo, naudoto pirmosiose IBM PC ir XT sistemose, baigiant šiuolaikinėmis BTX ir ATX plokštėmis, naudojamomis daugumoje nesumažinto dydžio AK sistemose, nepriklausomai nuo to, ar AK korpusas yra horizontalus (angl. desktop) ar vertikalus (angl. tower). Egzistuoja keli modifikuoti ATX variantai, įskaitant microATX (kuris yra mažesnė ATX formos tipo versija, naudojama mažesniuose kompiuteriuose) ir FlexATX (netgi dar mažesnė versija, naudojama komplektuojant pigiausius namų reikmėms ir kai kuriuos mažų matmenų biurui skirtus kompiuterius. Naujausio formos tipo – BTX – motininėse plokštėse, siekiant užtikrinti geresnį kompiuterio aušinimą, pakeistas esminių komponentų išdėstymas bei įdiegtas temperatūros kontrolės modulis. BTX taip pat turi mažesnes microBTX ir picoBTX variacijas. Taip pat egzistuoja kitas mažų matmenų formos tipas, vadinamas Mini-ITX: tai tiesiog minimalaus dydžio FlexATX versija, sukurta siekiant komplektuoti labai mažas AK sistemas. NLX buvo sukurtas biuro desktop tipo sistemoms, tačiau šį tipą didžiąja dalimi išstūmė FlexAXT; WTX buvo suprojektuotas darbo stotims ir vidutinio apkrovimo serveriams, tačiau niekada netapo populiarus. 3 lentelėje išvardinti šiuolaikiniai šios pramonės šakos formų tipų standartai ir rekomenduojamos jų taikymo sritys.

3 lentelė. Standartiniai šiuolaikiniai pagrindinių plokščių formų tipai

Formos tipas Pritaikymas Maksimalus jungčių kiekis

BTX Naujosios kartos tower ir desktop sistemos; tikėtina, kad šis formos tipas bus labiausiai paplitęs 2007 metais ir vėliau; tinkamas aukštos klasės sistemoms. 7

microBTX Mažesnė BTX versija; naudojama naujos kartos vidutinės klasės sistemose; tinkama microBTX bei BTX tipų korpusams. 4

picoBTX Mažiausia BTX versija; naudojama paprasčiausiose mažų gabaritų pramogoms skirtose ir taikomosiose sistemose; tinkama picoBTX, microBTX, bei BTX tipų korpusams. 1

ATX Standartinės tower ir desktop sistemos; labiausiai paplitęs formos tipas pradedant nuo 1996 vidurio iki dabar; tinkamas aukštos klasės sistemoms. 7

mini-ATX Šiek tiek mažesnė ATX versija, tinkama ATX tipo korpusui; Mini-ATX motininės plokštės vienos iš labiausiai paplitusių ATX klasės plokščių. 6

microATX Dar mažesnė ATX versija; naudojama vidutinės klasės sistemose; tinka microATX bei ATX korpusams. 4

FlexATX Mažiausia ATX versija; naudojama paprastose mažų gabaritų pramogoms skirtose bei taikomosiose sistemose; tinka FlexATX, microATX, bei ATX korpusams. 3

mini-ITX Minimalaus dydžio FlexATX versija; naudojama kompaktinėse mažų gabaritų sistemose; didelio integracijos laipsnio, su viena PCI išplėtimo jungtimi; tinka Mini-ITX, FlexATX, microATX, bei ATX korpusams. 1

NLX Biurams skirta mažų gabaritų desktop arba mini-tower sistemoms; greitas ir nesudėtingas
aptarnavimas; jungtys komponuojamos ant papildomos plokštės; didžiąja dalimi šį tipą išstūmė microATX, FlexATX, bei Mini-ITX variantai. ĮvairusNors Baby-AT, AT ir LPX plokštės kažkada buvo labai populiarios, jas pakeitė modernesnių ir labiau standartizuotų tipų plokštės. Šie standartai užtikrina skirtingų gamintojų plokščių suderinamumą. Tai reiškia, kad vieno gamintojo ATX plokštės gali būti pakeistos kito gamintojo produktu, viena BTX plokštė gali būti pakeista kita plokšte ir t.t. Naujosiose plokštėse išlaikyti visi jų pirmtakų privalumai – dėl to perėjimas prie naujų standartų buvo greitas ir nesudėtingas. Šiandien rekomenduojama įsigyti tik AK sistemas, suderinamas su kuriuo nors vienu šiuolaikiniu motininės plokštės formos tipu. Kiekvieną iš šių formos tipų aptarsime kituose skyriuose.

Bet koks gaminys, neatitinkantis kurio nors vieno pagrindinių plokščių formos standarto, turėtų būti laikomas nestandartiniu (patentiniu) gaminį pagaminusios firmos gaminiu. Jei nėra jokių stiprių argumentų už, tokių nestandartinių plokščių įsigyti nerekomenduojama, nes paprastai jas būna ypač sudėtinga atnaujinti bei aptarnauti, nes tiek motininė plokštė, tiek korpusas, tiek maitinimo šaltinis nebus suderinamas su jokiais kitais egzistuojančiais šių komponentų modeliais. Kai kurie specialistai nestandartinių tipų AK sistemas vadina „vienkartinėmis“, kadangi joms sugedus ar morališkai pasenus jų nebeapsimoka nei remontuoti, nei atnaujinti.

AT

AT yra dviejų modifikacijų: AT ir Baby AT. Pilnos AT plotis siekia 12”, tai reiškai ji sunkiai telpa į daugelį šiuolaikinius korpusus, todėl po 80386 kompiuterio šis formatas nebegaminamas. Dabar yra gaminamas tiktai Baby AT formatas, kuris siekia 8,5 į plotį ir 13” ilgio.

Baby AT motininės plokštės yra populiarios kadangi pasižymi palyginus nedidelia kaina ir geru suderinamumu su didele maitinimo blokų ir korpusų įvairove. Pagrindiniu dizaino trūkumu yra tai, kad beveik neįmanoma organizouti šiuolaikiniams procesoriams būtiną vėdinimo sistemą.

Privalumai:

 Gerai organizuoti standartai ir išvystita prekyba leidžia naudoti didelią blokų ir korpusų įvairovę.

 Pigus ir paprastas dizainas.

Trūkumai:

 Neefektyvus šioulaikinių kompiuterių vėdinimas

 Procesoriaus išsidėstymas gali iškelti problemą susujusią su noru įsidėti didelio diametro plokštė, pvz:13”X4,8”

 Ivedimo/išvedimo jungtis jungiasi prie motininės plokštės.

LPX

Bandant sumažinti PC kainą, buvo sukurtas sisteminės plokštės LPX formatas. Šio formato plokštės buvo skirtos Slim Line ir Low-profile korpusams. Vietoje to kad papildomas plokštes jungti tiesisi į sisteminę plokštę, buvo įdėta papildoma plokštė jungiama statmenai sisteminei ir į ją buvo jungiamos visos kitos papildomos plokštės. Tai leido sumažinti korpuso aukštį. LPX plokštėms pritaikyto korpuso dydis siekė 9 x 13”.

ATX

Bruožai: iš Baby AT paimtas praplėčiamumas, o iš LPX – aukšta kompinentų integracija.

Privalumai:

 Dėka maitinimo bloko konstrukcijosir atminties ir procesoriaus išdėstymo yra efektyviai aprūpinas sistemos elementų vėdinimas.

 Geras prieinamumas prie atminties ir procesoriaus norint juos modernizuoti.

 Fiksuota įvedimo/išvedimo jungties vieta plokštėje.

Trūkumai:

 Reikalingi brangesni ir moderniškesni specialūs maitinimo blokai ir korpusai lyginant su AT.

 Sudėtingas motininės plokštės dizainas ir tai atsiliepia kainoje.

ATX motininė plokštė yra 12 x 9,6”.

Mini ATX

Dizainas toks pats kaip ATX . Skirtumas tik tas, kad Mini ATX mažesnė ir tuo pat mažesnė ir kaina.

Privalumai:

 • Mažesnė negu ATX.

 Dėka maitinimo bloko konstrukcijos, procesoriaus ir atminties išdėstymo yra garantuojama efektyvi vėdinimo sistema.

 Geras priėjmas prie procesoriaus ir atminties.

 I/O jungtis yra motininėje plokštėje, dėl to palengvėja surinkimo ir nustatymo procesas.

 Maitinimo blokus ir korpusus galima naudoti, kurie atitinka ATX standartą arba Mini ATX.

Trūkumai:

 Sumažėjęs dydis sumažino ir jungčių skaičių.

 Reikalingi specialūs maitinimo blokai ir korpusai.

 Sudėtingas motininės plokštės dizainas ir tai atsiliepia kainoje.

Mini ATX dydis – 11,2 x 8,2”.

Micro ATX

Micro ATX buvo sukurtas kad dar labiau sumažintu motininės plokštės kainą. Šios plokštės yra mažesnės už ATX ir Mini ATX.

Privalumai:

 Mažesnės už ATX ir Mini ATX. Mažesnė kaina.

 Dėka maitinimo bloko konstrukcijos, procesoriaus ir atminties išdėstymo yra efektyvi vėdinimo sistema.

 Geras prieinamumas prie atminties ir procesoriaus norint juos modernizuoti.

 I/O jungtis yra motininėje plokštėje, dėl to nekyla problemų pajungiant.

Trūkumai:

 Dydžio pakeitimas sumažino jungčių skiačių (iš viso 4), kurios gali būti ISA, PCI ar AGP.

 Reikalingas specialus maitinimo blokas ir korpusas.

Galima naudoti ATX , Mini ATX standartų korpusus ir maitinimo blokus arba specialų Micro ATX korpusą ir standartinį (SFX) maitinimo bloką.

Micro ATX dydis – 9,6 x 9,6”.

NLX

Jeigu Baby AT pakeitė ATX, tai LPX standartas pakeitė NLX. Standartas skirtas motininėms plokštėms su mažo aukščio (low profile) kurpusais.

Privalumai:

 Geras
prie motininės plokštės norint ją modernizuoti.

 Plokštė yra taip sukonstruota, kad ją lengva jei reikia išimti iš korpuso. Išardymui neraikalingas atsuktuvas.

 Vietoj centrinio mazgo yra naudojama kros-plokštė.

Trūkumai:

 Reikalingi NLX standarto korpusas ir motininė plokštė.

Dydis svyruoja nuo 8 x10 “ iki 9x 13,6”.

WTX

Galingoms darbo stotims ir serveriams AT ir ATX netinka. Ten egzistuoja savos problemos, kur maža kaina nevaidina pagrindinio vaidmens. Patys svarbiausi veiksniai tai: įpatingai gera vėdinimo sistema; didelės apimties atminties patalpinimas; patogus daugiaprocecorinės konfigūracijos palaikymas; galingas maitinimo blokas; didelis papildomų plokščių jungčių kiekis. Dėl šių priežasčių buvo sukurtas WTX formatas.

Flex ATX

Tai daugiau ne atskiras formatas, o tėsiog Micro ATX specifikacija. Atsiradus vartotojo poreikiui, kad kompiuteris ne tik atliktų jam skirtus veiksmus, bet ir gražiai atrodytų ir remiantis iMac patirtimi buvo pradėti kurti įvairaus dizaino korpusai (trikampiai, apvalūs ir pan.). Dėl to buvo sukurtas šis formatas leidžiantis plokštę tvirtinti skirtingais kampais.

Flex ATX naudojami tik Socket tipo procesoriams.

Dar po keletos metų Intel planuoja sisteminę plokštę iškelti į išorę.

Patarimas

„Vienkartiniai“ AK šiandieninėje rinkoje pasitaiko daug dažniau nei anksčiau. Kai kurių specialistų vertinimu apie 60% šiandien parduodamų kompiuterių gali būti laikomi „Vienkartiniais“ modeliais – ne tiek dėl juose naudojamų motininių plokščių, kiek dėl mažų maitinimo šaltinių ir ankštų micro-tower tipo korpusų, kuriems didžioji šiandieninės mažmeninės AK rinkos dalis teikia pirmenybę. Nors pigūs AK, komplektuojami su mažu korpusu ir maitinimo šaltiniu, teoriškai gali būti atnaujinami daug paprasčiau nei ankstyvosios „vienkartinio“ tipo sistemos, vartotojai bėgant laikui vis vien atsiduria aklavietėje, kai pavyzdžiui prireikia didesnio skaičiaus išplėtimo jungčių arba didesnio skaičiaus kietųjų diskų. Taigi, dėl tokio mini-tower sistemų ribotumo, jos irgi gali būti laikomos lygiai tokiomis pačiomis „vienkartinėmis“ kaip ir jų pirmtakės LPX sistemos.

Vartotojams taip pat reikėtų vengti sistemų, kurios tik iš pirmo žvilgsnio atitinka pramoninius standartus, kaip pavyzdžiui tam tikri Dell kompiuterių modeliai, kuriuos ši kompanija pradejo komplektuoti nuo 1996 metų iki dabar – ypatingai XPS kompiuterių serija. Šiuose kompiuteriuose paprastai naudojamos modifikuotos ATX maitinimo šaltinių versijos (arba net visiškai nestandartinio dydžio ir formos maitinimo šaltiniai) bei modifikuojamos motininių plokščių elektros maitinimo jungtys, dėl ko abu šie komponentai būna visiškai nesuderinami su standartinėmis motininėmis plokštėmis ir maitinimo šaltiniais. Kai kuriose sistemose maitinimo šaltiniai yra visiškai nestandartinės formos, o motininė plokštė nevisiškai atitinka ATX ar kokį nors kitą standartą. Norint atnaujinti tokį maitinimo šaltinį, būtina naudoti specialų su Dell produkcija suderinamą maitinimo šaltinį. O jei norima pakeisti motininę plokštę nauja (darant prielaidą, kad vartotojas randa tinkamos formos plokštę), tenka nusipirkti šiai plokštei tinkamą standartinį maitinimo šaltinį. Geriausia alternatyva yra vienu sykiu pakeisti motininę plokštę, maitinimo šaltinį ir (tikėtina) korpusą standartiniais komponentais. Daugiau informacijos apie tai, kaip nustatyti, ar kompiuteryje naudojami nestandartiniai maitinimo šaltiniai, bus kalbama skyriuje „Kompiuterių maitinimo šaltiniai“.

Jei norite įsigyti ypač geras modifikavimo galimybes užtikrinančią sistemą, rinkitės ATX arba BTX pagrindines plokštes, ir joms montuoti pasirinkite mid-tower arba didesnį korpusą, turintį bent tris sekcijas išoriniams įrenginiams (angl. drive bays). Žinoma, jei jūsų prioritetas yra kuo mažesnis kompiuterio užimamas plotas ir kuo mažesnė ir neteikiate didelės reikšmės jo našumui, arba priešingai, jei norite įsigyti galingas, tačiau nestandartines sistemas, ir jūsų negąsdina galimos problemos – tai bus irgi visai logiškas pasirinkimas pagal asmeninius vartotojo prioritetus.

1.1. Sisteminės plokštės

1.1.1. Plokštės su KT 266A valdymo mikroschemomis

1.1.2.

Plokštės MSI K7T266 Pro2 ir K7T266 Pro2-RU skiriasi pora IDE RAID mikroschemomis, kurios sumontuotos į K7T266 Pro2-RU.

MSI K7T266 Pro2 MSI K7T266 Pro2-Ru

Plokštės pagamintos gan kokybiškai, išdėstymas patogus. Reikia pažymėti tai, kad K7T266 Pro2-RU tikrai yra gaminys su aukštu integracijos laipsniu. Joje vienu metu yra IDE RAID kontroleris su Promise mikroschema ir USB 2.0 kontroleris. Iš papildomų patogumų galima paminėti papildomą laikiklį ant AGP lizdo, patikimai fiksuojantį video plokštę; o taip pat pjezoelektrinį garsiakalbį, pakeičiantį analogišką. Procesoriaus branduolio maitinime panaudoti tik 6 kondensatoriai, nors, testuojant tokio stabilumo pakako. Kai kurių perjungėjų vardai standartiniai: CMOS turinio išvalymas, kompiuterio paleidimo su PS/2-įrenginio pagalba pasirinkimas.

Jis pagristas Award Modular BIOS v6.00PG versija ir turi didelį kiekį atminties skaitymo laiko, ir AGP ir PCI magistralių nustatymų. Taip pat galima keisti FSB dažnį ir
procesoriaus maitinimo įtampos dydį.

Soltek 75DRV2

Plokštėje yra trys dip – perjungėjų blokai, kurie reguliuoja procesoriaus branduolio maitinimo įtampą, procesoriaus daugiklio koeficientą ir FSB dažnį. Beje du iš šių parametrų dubliuojami BIOS‘e. Kuris pagristas 6,0 versija iš AWARD ir leidžia tiksliai reguliuoti atminties ir AGP magistralės laikus.

Be viso šito BIOS‘e realizuotos dvi neblogai užsirekomendavusios firminės technologijos: Red Storm Overclocking ir AntiBurn Shield. Pirmoji leidžia automatiniame rėžime greitinti procesorių, o antroji neleidžia jam tuo metu sudegti, o taip pat išjungia sistemą nesklandumų atveju, kai tarkim sustoja procesoriaus ventiliatorius. Taip pat neužmiršta galimybė rankiniu būdu nustatyti PCI lizdų pertraukimus — labai naudinga funkcija kai plokštėje sumontuota daug išplėtimo plokščių.

Dabar galime palyginti parametrus visų aukščiau minėtų plokščių. Tam pasitelksime lentelę pateiktą žemiau.

Lentelė Nr1.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 2498 žodžiai iš 8324 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.