Turinys
1. Skaičiavimo sistemos
1.1 Pozicinės skaičiavimo sistemos……………………………… 2
1.2 Dešimtainė skaičiavimo sistema……………………………………….. 2
1.3 Dvejetainė skaičiavimo sistema………………………………………… 2
1.4 Aštuonetainė ir šešioliktainė skaičiavimo sistema……………….. 3
2. Informacijos kodavimas
2.1 Kodai…………………………………………………………. 4
2.2 Dvejetainiai – dešimtainiai kodai………………………………………. 4
2.3 Cikliniai kodai………………………………………………… 5
2.4 Klaidas aptinkantys ir jas ištaisantys kodai…………………………. 5
2.5 Kiti kodai……………………………………………………………………….. 5
2.6 Informacijos kodavimas tinkle………………………………………….. 6
2.7 Viešo rakto kodavimo būdas. Kodavimas keliais raktais………. 6
2.8 Saugaus pašto protokolai………………………………………………….. 7
1. Skaičiavimo sistemos
1.1 Pozicinės skaičiavimo sistemos
Kaip žinia, pozicinėse skaičiavimo sistemose skaitmens vertė priklauso nuo to, kokią poziciją tas skaitmuo užima skaičiuje.Dešimtainės sistemos vienetas reiškia vienetą ,jei jis užrašytas žemiausioje vienetų skiltyje, vieną dešimtį, jei jis įrašytas dešimčių skiltyje, ir t.t.
1.2 Dešimtainė skaičiavimo sistema
Mums įprastą skaičiavimo sistema pradėta vartoti prieš 2000 metų Indijoje, įsivyravo todėl, kad mes visuomet po ranka turime dešimtainį skaičiuotuvą – dešimt dviejų rankų pirštų.Tą patvirtina ir kalbos faktas:digi – angl reiškia skačių, o lotyniškai pirštą.
Dešimtainė skaičiavimo sistema yra sudaryta iš dešimt simbolių – skaitmenų : 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9.Didesni kaip 9 skaičiai užrašomi skiltimis.Žemiausia yra vienetų skitis – 10 –skiltis, po jos seka dešimčių – 10 –, šimtų – 10 –, tūkstančių – 10 – ir kitos aukštesnės skiltys.
1.3 Dvejetainė skaičiavimo sistema
Šios skaičiavimo sistemos pagrindas yra – 2 –, todėl sistemoje yra du simboliai: 0 ir 1.Šios sistemos pavyzdys pateiktas lentelėje
Dvejetainės skaičiavimo sistemos pavyzdys
Skiltys … 2 2 2 2 2 2
Skiltyje įrašyto vieneto vertė … 32 16 8 4 2 1
Skilties pavadinimas pagal dvejeto laipsnio rodiklį … penktoji ketvirtoji trečioji antroji pirmoji Nulinė – žemiausioji skiltis
Kaip ir atmintis daugyba vykdoma tiesiogiai – pagal daugybos lentelę: padauginti dauginamąjį iš penkių, tai reiškia penkis kartus sudėti to dauginamojo reikšmes.Dalybą galime pakeisti nuoseklia daliklio atimtimi iš dauginamojo; dalmuo rodo, kiek kartų galima vykdyti nuoseklų atimties veiksmą ,kol bus gautas nulis.
Dvejetainis skaitmuo (0 arba 1) tapo informacijos kiekio vienetu, pavadintu bitu. Aštuoni bitai sudaro vieną baitą, keturių dvejetainių skaitmenų grupė sudaro – pusbaitį.Vienas kilobaitas yra 1024 baitai vienas megabaitas yra 1048576 baitai.
Bitais vadinamos ir dvejetainės skiltys t.y. nulinis baitas, pirmasis baitas, antrasis baitas. Kartais skiriami Bitai– skiltys, bei bitai– informacijos vienetai.Deja dvejetainė skaičiavimo sistema turi ir trūkumų: dideli skaičiai užima daug vietos, taip pat gana sudėtinga pereiti iš dešimtainės skaičiavimo sistemos į dvejetainę ir atvirkščiai.
Pervesdami skaičius iš vienos skaičiavimo sistemos į kitą, galime naudotis universalia taisykle: vienos skaičiavimo sistemos skaičių nuosekliai dalydami iš kitos skaičiavimo sistemos pagrindo, gausime liekanas, kurias surašę atvirkščia tvarka, gausime skaičių kitoje skaičiavimo sistemoje.
1.4 Aštuonetainė ir šešioliktainė skaičiavimo sistema
Aštuonetainės skaičiavimo sistemos pagrindas – 8 dėl to sistemoje yra aštuoni simboliai 0 1 2 3 4 5 6 7 Norėdami pereiti iš dvejetainės skaičiavimo sistemos į aštuonetainę, dvejetainį skaičių, pradėdami nuo žemiausios skilties, suskaidome į skilčių trejetukus – triadas.Kekvieną įrašytą triadoje dvejetainį skaičių užrašome aštuonetainiu simboliu.
Šešioliktainės skaičiavimo sistemos skaičiai sudaromi iš 16 simbolių: 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A(10) B(11) C(12) D(13) E(14) F(15).Pereidami iš dvejetainės skaičiavimo sistemos į šešioliktainę, dvejetainį skaičių, pradėdami nuo žemiausios skilties, suskaidome į skilčių ketvertukus – tetradas.Aštuonetainė ir šešioliktainė skaičiavimo sistemos neturi pagrindinių dvejetainės skaičiavimo sistemos trūkumų: jose skaičiai užrašomi kompaktiškai, tai pat yra nesudėtinga pereiti iš šių sistemų į dvejetainę ir atgal.
Astuonetainės skaičiavimo sistemos aprašymas
Skiltys … 8 8 8 8 8
Skiltyje įrašyto vieneto vertė … 4096 512 64 18 1
Skilties pavad pagal aštuonetuko laipsnio rodiklį … ketvirtoji trečioji antroji pirmoji nulinė
Šešioliktainės skaičiavimo sistemos aprašymas
Skiltys … 16 16 16 16 16
Skiltyje įrašyto vieneto vertė … 65536 4096 256 16 1
Skilties pavad pagal šešioliktuko laipsnio rodiklį … ketvirtoji trečioji antroji pirmoji nulinė
2. Informacijos kodavimas
2.1 Kodai
Skaičių pervedimas iš dešimtainės skaičiavimo sistemos ir vėl atgal
yra paprastesnis tuomet, kai elektroniniuose įtaisuose apdorojami ne grynos dvejetainės sistemos skaičiai, bet įvairūs dvejetainiai kodai Dvejetainis kodas – tai priimtina elektroniniams įtaisams dvejetanio skaičiaus užrašymo forma vienetais ir nuliais.