Skačiavimo sistemos
5 (100%) 1 vote

Skačiavimo sistemos

Turinys

1. Skaičiavimo sistemos

1.1 Pozicinės skaičiavimo sistemos……………………………… 2

1.2 Dešimtainė skaičiavimo sistema……………………………………….. 2

1.3 Dvejetainė skaičiavimo sistema………………………………………… 2

1.4 Aštuonetainė ir šešioliktainė skaičiavimo sistema……………….. 3

2. Informacijos kodavimas

2.1 Kodai…………………………………………………………. 4

2.2 Dvejetainiai – dešimtainiai kodai………………………………………. 4

2.3 Cikliniai kodai………………………………………………… 5

2.4 Klaidas aptinkantys ir jas ištaisantys kodai…………………………. 5

2.5 Kiti kodai……………………………………………………………………….. 5

2.6 Informacijos kodavimas tinkle………………………………………….. 6

2.7 Viešo rakto kodavimo būdas. Kodavimas keliais raktais………. 6

2.8 Saugaus pašto protokolai………………………………………………….. 7

1. Skaičiavimo sistemos

1.1 Pozicinės skaičiavimo sistemos

Kaip žinia, pozicinėse skaičiavimo sistemose skaitmens vertė priklauso nuo to, kokią poziciją tas skaitmuo užima skaičiuje.Dešimtainės sistemos vienetas reiškia vienetą ,jei jis užrašytas žemiausioje vienetų skiltyje, vieną dešimtį, jei jis įrašytas dešimčių skiltyje, ir t.t.

1.2 Dešimtainė skaičiavimo sistema

Mums įprastą skaičiavimo sistema pradėta vartoti prieš 2000 metų Indijoje, įsivyravo todėl, kad mes visuomet po ranka turime dešimtainį skaičiuotuvą – dešimt dviejų rankų pirštų.Tą patvirtina ir kalbos faktas:digi – angl reiškia skačių, o lotyniškai pirštą.

Dešimtainė skaičiavimo sistema yra sudaryta iš dešimt simbolių – skaitmenų : 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9.Didesni kaip 9 skaičiai užrašomi skiltimis.Žemiausia yra vienetų skitis – 10 –skiltis, po jos seka dešimčių – 10 –, šimtų – 10 –, tūkstančių – 10 – ir kitos aukštesnės skiltys.

1.3 Dvejetainė skaičiavimo sistema

Šios skaičiavimo sistemos pagrindas yra – 2 –, todėl sistemoje yra du simboliai: 0 ir 1.Šios sistemos pavyzdys pateiktas lentelėje

Dvejetainės skaičiavimo sistemos pavyzdys

Skiltys … 2 2 2 2 2 2

Skiltyje įrašyto vieneto vertė … 32 16 8 4 2 1

Skilties pavadinimas pagal dvejeto laipsnio rodiklį … penktoji ketvirtoji trečioji antroji pirmoji Nulinė – žemiausioji skiltis

Kaip ir atmintis daugyba vykdoma tiesiogiai – pagal daugybos lentelę: padauginti dauginamąjį iš penkių, tai reiškia penkis kartus sudėti to dauginamojo reikšmes.Dalybą galime pakeisti nuoseklia daliklio atimtimi iš dauginamojo; dalmuo rodo, kiek kartų galima vykdyti nuoseklų atimties veiksmą ,kol bus gautas nulis.

Dvejetainis skaitmuo (0 arba 1) tapo informacijos kiekio vienetu, pavadintu bitu. Aštuoni bitai sudaro vieną baitą, keturių dvejetainių skaitmenų grupė sudaro – pusbaitį.Vienas kilobaitas yra 1024 baitai vienas megabaitas yra 1048576 baitai.

Bitais vadinamos ir dvejetainės skiltys t.y. nulinis baitas, pirmasis baitas, antrasis baitas. Kartais skiriami Bitai– skiltys, bei bitai– informacijos vienetai.Deja dvejetainė skaičiavimo sistema turi ir trūkumų: dideli skaičiai užima daug vietos, taip pat gana sudėtinga pereiti iš dešimtainės skaičiavimo sistemos į dvejetainę ir atvirkščiai.

Pervesdami skaičius iš vienos skaičiavimo sistemos į kitą, galime naudotis universalia taisykle: vienos skaičiavimo sistemos skaičių nuosekliai dalydami iš kitos skaičiavimo sistemos pagrindo, gausime liekanas, kurias surašę atvirkščia tvarka, gausime skaičių kitoje skaičiavimo sistemoje.

1.4 Aštuonetainė ir šešioliktainė skaičiavimo sistema

Aštuonetainės skaičiavimo sistemos pagrindas – 8 dėl to sistemoje yra aštuoni simboliai 0 1 2 3 4 5 6 7 Norėdami pereiti iš dvejetainės skaičiavimo sistemos į aštuonetainę, dvejetainį skaičių, pradėdami nuo žemiausios skilties, suskaidome į skilčių trejetukus – triadas.Kekvieną įrašytą triadoje dvejetainį skaičių užrašome aštuonetainiu simboliu.

Šešioliktainės skaičiavimo sistemos skaičiai sudaromi iš 16 simbolių: 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A(10) B(11) C(12) D(13) E(14) F(15).Pereidami iš dvejetainės skaičiavimo sistemos į šešioliktainę, dvejetainį skaičių, pradėdami nuo žemiausios skilties, suskaidome į skilčių ketvertukus – tetradas.Aštuonetainė ir šešioliktainė skaičiavimo sistemos neturi pagrindinių dvejetainės skaičiavimo sistemos trūkumų: jose skaičiai užrašomi kompaktiškai, tai pat yra nesudėtinga pereiti iš šių sistemų į dvejetainę ir atgal.

Astuonetainės skaičiavimo sistemos aprašymas

Skiltys … 8 8 8 8 8

Skiltyje įrašyto vieneto vertė … 4096 512 64 18 1

Skilties pavad pagal aštuonetuko laipsnio rodiklį … ketvirtoji trečioji antroji pirmoji nulinė

Šešioliktainės skaičiavimo sistemos aprašymas

Skiltys … 16 16 16 16 16

Skiltyje įrašyto vieneto vertė … 65536 4096 256 16 1

Skilties pavad pagal šešioliktuko laipsnio rodiklį … ketvirtoji trečioji antroji pirmoji nulinė

2. Informacijos kodavimas

2.1 Kodai

Skaičių pervedimas iš dešimtainės skaičiavimo sistemos ir vėl atgal

yra paprastesnis tuomet, kai elektroniniuose įtaisuose apdorojami ne grynos dvejetainės sistemos skaičiai, bet įvairūs dvejetainiai kodai Dvejetainis kodas – tai priimtina elektroniniams įtaisams dvejetanio skaičiaus užrašymo forma vienetais ir nuliais.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 675 žodžiai iš 2197 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.