Skolioze programa
5 (100%) 1 vote

Skolioze programa

Turinys

1. Įvadas…………………………………………………………………………………………………………………….3

2. Ydinga laikysena arba skoliozė. Kas tai?……………………………………………………………………3

3. Svarbiausi taisyklingos ir netaisyklingos sėdėsenos požymiai………………………………………5

4. Klaipėdos rajono Priekulės vidurinė mokykla……………………………………………………………6

5. Probleminis medis…………………………………………………………………………………………………..7

6. Pagrindimas……………………………………………………………………………………………………………8

7. Tikslai……………………………………………………………………………………………………………………8

8. Uždavinai……………………………………………………………………………………………………………….8

9. Laukiami rezultatai………………………………………………………………………………………………….9

10. Koordinavimas……………………………………………………………………………………………………..9

Swot analizė……………………………………………………………………………………………………………..10

1. Įvadas

Šiandienos vaikai – rytdienos visuomenės piliečiai. Jų vystymasis, išgyvenimai, sugebėjimai veikti ir priimti sprendimus yra tolesnės pažangos, taip pat ir gyvenimo kokybės prielaida. Pastarosios pagrindas – gera sveikata.

Vaikų sveikata tai vartai į visuomenės sveikatą. Vaikų ir paauglių poreikiai kiekvienoje šalyje yra tokie patys. Tai tinkamas būstas bei priežiūra, sveika mityba, apsauga nuo infekcijų ir panašiai. Vienas iš visuomenės sveikatos specialistų veiklos uždavinys – vykdyti ikimokyklinių vaikų ir moksleivių epidemiologinius sveikatingumo rodiklių stebėjimus, organizuoti it kontroliuoti ugdymo ir mokymosi įstaigų sąlygų gerinimą.

Poreikis sveikai gyventi turėtų būti formuojamas nuo pat gimimo ir pirmiausia už tai yra atsakinga šeima. Ne mažesnis vaidmuo tenka vaikų ugdymo institucijoms – ikimokyklinėms įstaigoms ir mokykloms. Sveikos gyvensenos ugdymas vienas efektyviausių būdų padėti žmogui būti sveikam.

2. Ydinga laikysena arba skoliozė. Kas tai?

Ydinga laikysena tai stuburo bei krūtinės ląstos deformacija. Tai dažna vaikų ir paauglių liga. Ydinga laikysena diagnozuojama net 25 -50%, o skoliozė – 2-6% paauglių. Kai kada stuburo deformacijos linkusios greitai progresuoti, suluošindamos ligonį. Ankstyva jų diagnostika, profilaktika ir kompleksinis gydymas yra pagrindinės gerų rezultatų prielaidos.

Skoliozė – tai stuburo šoninis iškrypimas frontalinėje plokštumoje su slankstelių rotacija aplink savo ašį. Skoliozės mokslinė draugija (JAV) yra rekomendavusi tokią klasifikaciją, dažniausiai naudojamos šios trys formos:

1. Idiopatinė (apie 80% visų skoliozių) t.y. kai priežastis nėra žinoma.

• Infantinė – stuburo iškrypimas atsiranda per pirmuosius tris gyvenimo metus.

• Juvenilinė – stuburo iškrypimas diagnozuojamas nuo 4m. iki lytinio brendimo pradžios.

• Paauglių – po lytinio brendimo.

2. Neuromuskuliarinė 4-8 %

3. Įgimta 10-16%

Skoliozė dažniausiai diagnozuojama 6-8 m. vaikams. Iki lytinio brendimo stuburo iškrypimo kampas didėja 2-3° per metus. Prasidėjus lytiniam brendimui (mergaitėms metai prieš menstruacijų atsiradimą), paprastėja vaikų augimas, todėl stuburo iškrypimas irgi ima greičiau progresuoti. Per metus stuburo iškrypimas padidėja iki 10-15°. 17-18 metų amžiuje stuburo iškrypimas paprastai stabilizuojasi, jeigu iškrypimas mažesnis 40 -50°. Ketvirto laipsnio skoliozė progresuoja visą gyvenimą. Šiuos skoliozės progresavimo ypatumus reikalinga labai kruopščiai išaiškinti tėvams. Pagal pirminio iškrypimo lokalizaciją yra skiriamos šios skoliozės formos: kaklo (reta), krūtinės (60-80%), juosmens, krūtinės – juosmens ir kombinuota („S“ formos). Stuburo iškrypimo diagnozė nustatoma kliniškai ir rentgenologiškai. Kliniškai diagnozuojama stuburo iškrypimo lokalizacija, rigidiškumas, šonkaulių deformacijų dydis. Apžiūrint vaiką, pastebima talijos trikampių, menčių, pečių juostos asimetrija. Šie požymiai būna ir ydingos (kifotinės) laikysenos atveju. Pagrindinis klinikinis I laipsnio skoliozės požymis – paravertebralinių raumenų asimetrija. Diagnozė patikrinama atlikus rentgenogramą priekinėje bei šoninėje projekcijoje ligoniui stovint, nes tik stovint rentgenogramoje yra tikras iškrypimo kampas. Stuburo iškrypimo kampas matuojamas J.R.Cobb metodu.

Dažniausiai skiriami trys iškrypimo laipsniai I – 0-10°, II – 10-30°, III – 30-50°, IV – virš 50°. Prognoziškai svarbus Risser testas t.y. dubens apofizių sukaulėjimo laipsnis.

Ydingos laikysenos formavimosi priežastys:

– Blogi įpročiai. Vaikas gali kartais įprasti sėdėti susikūprinęs, perkreipęs pečius ir dubenį, pasilenkęs į vieną ar kitą pusę. Taip pat pasitaiko, kad vaikai įpranta stovėti ant vienos kojos perkėlę kūno svorį, nešioja daiktus viena ranka ar
žaidžia tokius žaidimus, kurie labiau lavina vieną ranką, pvz., stalo ar laiko tenisą ir kt.

– Netinkamos darbo ir poilsio sąlygos. Aukštas ar per žemas stalas, blogas apšvietimas, ilga statinė kūno padėtis, miegas minkštoje įdubusioje lovoje, nepakankamas fizinis aktyvumas.mažai gryname ore būnančio, mažai bėgiojančio, žaidžiančio ar kitaip mažai judančio vaiko raumenys būna silpnai išsivystę ir nepajėgia išlaikyti kūno vertikalioje padėtyje. Dažniau iškrypsta mergaičių negu berniukų stuburas. Berniukai daugiau bėgioja, sportuoja, esti judresni negu mergaitės. Mergaitės mėgsta ramius vaidmeninius žaidimus, mažiaus sportuoja, esti fiziškai silpnesnės.

– Persirgtos ligos. Dažnai vaikui sergant paprastai jo kūno raumenys būna silpniau išsivystę, ypač nugaros, pilvo, apatinių ir viršutinių galūnių. Sergant rachitu minkštėja vaiko kaulai. Tokių suminkštėjimų būna ir stubure, todėl, sutikus jo biocheminiai sistemai, išsivysto deformacija. Stuburas gali iškrypti ir susirgus poliomielitu, sutrupėjus vienai kojai ar po jos amputavimo, lūžus stuburo slanksteliui ar jam išnirus.

– Įgimtos laikysenos diagnostika. Ji dažniausiai išryškėja ikimokyklinio ar jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikams.

Moksleivių ydingai laikysenai įtakos turi ir per sunkios kuprinės.

1. mokyklinių kuprinių svoris turi būti: pradinių klasių moksleiviams – ne daugiau kaip 700g, vyresnių klasių – ne daugiau kaip 1000g

2. mokyklinės kuprinės turi būti gaminamos su diržais ir rankenėle. Diržai turi būti ne trumpesni kaip 70cm ir jų ilgis reguliuojamas.

3. diržų plotis 40 – 45 cm atstumas nuo tvirtinimo vietos turi būti 3,5 – 4,0 cm, kitoje dalyje 2,0 – 2,5 cm

4. mokyklinės kuprinės matmenys turi būti plotis 22 -28 cm, aukštis 30 – 36 cm, storis 8 – 14 cm. (Lietuvos respublikos higienos normą HN 41: 2003 „Mokyklinės prekės“).

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 883 žodžiai iš 1751 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.