Slaviškas raštingumas
5 (100%) 1 vote

Slaviškas raštingumas

Slaviškas raštingumasPradžioje buvo… knyga | Privačios bibliotekos | Parapijų bibliotekos | Slaviškas raštingumas | Knygų menas

Bažnytinis slavų raštingumas buvo plačiai paplitęs tarp Lietuvos sentikių. Tradicija mokėti skaityti slavų kalba pagal galimybes buvo puoselėjama kiekvienoje šeimoje ir perduodama iš kartos į kartą.

Švietimo sistema, kurią sentikiai perėmė ir išlaikė, galima sakyti, beveik nepakitusią iki mūsų laikų, susiformavo daug anksčiau, negu įvyko skilimas – jos šaknų reikėtų ieškoti Kijevo Rusioje. Ją sudarė daugybės maldų mokymasis atmintinai, ženklinio giedojimo, tikybos bei aritmetikos pagrindų mokymasis. Itin gabūs vaikai buvo mokomi rašyti slavų kalba bei tapyti ikonas. Pagrindiniai tradiciniai vadovėliai buvo Elementorius, Psalmynas bei Maldaknygė. Slavų kalbos mokymo programa bei reikalavimai mokytojui buvo išdėstyti parankinėje knygoje – Psalmyne.

Dera jums, mokytojai, išmanyti, kaip mažus vaikus dieviškųjų rašmenų mokyti. Pirmiausia reikia išmokyti raides, t.y. abėcėlę, pažinti. Vėliau Maldaknygę ir Psalmyną, ir kitas Dievo knygas… ir kurį skiemenį kirčiuoti, ir kada tarti nekirčiuotus balsius, kur kietai ir kur minkštai tarti, o kur paprastai. Svarbiausia skirti h (jat’) ir e, kad netartų vietoj пение пэние… Nusipelnė papeikimo ir pasmerkimo tie, kurie vietoj h (jat’) taria e ir, atvirkščiai, h (jat’) vietoj e taria… Baisu, broliai, netaisyklingai ne tik ištarti, bet ir pagalvoti.

Iš 1654 m. išleisto Josifo Psalmyno prakalbos “Mokytojams kaip vaikus mokyti“. Šis leidinys vėliau daug kartų pakartotinai leistas sentikių spaustuvėse.

Sentikiai iki šių dienų, atrodo, paiso šių nurodymų. Ir dabar vaikai bei suaugę sekmadienio mokyklose mokosi atmintinai pagrindinių maldų (Tėve mūsų, Sveika, Marija, Tikiu Dievą Tėvą ir kt.), iš Elementoriaus mokosi bažnytinės slavų abėcėlės, vėliau prasideda Sentikių Maldaknygės, kurio pagrindą sudaro Psalmynas, mokymasis… Visas mokinių dėmesys sutelkiamas į skaitymo taisykles, kadangi netaisyklingai ištartas žodis yra “Dievui apmaudas ir sieloms mūsų didi nuodėmė”. Dėsninga, jog ir dabar sentikiai nedelsdami taiso skaitovų klaidas per pamaldas.

Šiuo metu Jūs matote 62% šio straipsnio.
Matomi 336 žodžiai iš 545 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.