Smurto įtaka vaiko vystimuisi
5 (100%) 1 vote

Smurto įtaka vaiko vystimuisi

TURINYS

Įvadas………………………………………………………………………………………………………….2

1. Smurto įtaka vaiko vystimuisi……………………………………………………………………3

1.1 Fizinė prievarta………………………………………………………………………………….3

1.2. Emocinė prievarta……………………………………………………………………………..3

1.3. Seksualinė prievarta…………………………………………………………………………..4

1.4. Prievartos padariniai………………………………………………………………………….5

Išvados…………………………………………………………………………………………………………6

Literatūros sąrašas…………………………………………………………………………………………7

ĮVADAS

Šiandien vis dažniau spaudoje ar per televiziją išgirstame apie smurtą ar prievartą patyrusius vaikus. Deja, tai ne naujas reiškinys. Jis egzistavo visada, tik seniau apie jį buvo nutylima. Šiandien šios klaidos nebegalime daryti. Vaikai turi teisę būti ginami nuo smurto ir prievartos, o save gerbianti valstybė bei visuomenė privalo įsipareigoti apsaugoti vaikus nuo šios skaudžios nelaimės.

Labai skaudu, kad vietoj meilės ir švelnumo, kuriuos vaikai turėtų gauti šeimoje, jie yra mušami, prievartaujami, traumuojami psichologiškai, kenčia nuo fizinio ir dvasinio atstūmimo, vienišumo. Augdami tokioje aplinkoje, vaikai tampa uždari, pasižymi dažna nuotaikų kaita, jų santykiai su tėvais ir draugais būna konfliktiški. Tokia gyvenimiška patirtis perduodama iš kartos į kartą. Patyrę prievartą vaikai užaugę neretai skriaudžia savo vaikus, nemoka jiems išreikšti meilę kitais būdais.

Patyrimas vaikystėje turi išliekamąją vertę tolimesnei mūsų egzistencijai. Augant fiziškai ir bręstant kaip asmenybei individualūs išgyvenimai gali tapti nuorodomis ar netgi šablonais vertinant aplinką ir žmones, kurie vėliau sutinkami gyvenimo kelyje. Nenuginčijamas yra šeimos indėlis.

Patirtas smurtas daro neigiamą įtaką vaiko fiziniam ir emociniam vystymuisi, gali žlugdyti normalų asmenybės vystymąsi, todėl yra labai svarbu, kad specialistai, dirbantys su vaikais, būtų gerai susipažinę su smurto apraiškomis ir gebėtų jas atpažinti.

Fizinė, emocinė ir seksualinė prievarta vis dažnesnis reiškinys mūsų visuomenėje.

Šiame darbe ir pabandysiu panagrinėti pagrindinius požymius kaip atpažinti jog yra smurtaujama prieš vaikus, kaip su tuo kovoti, kad kiek galima ankščiau padėti vaikui.

Naudojau knygas ir publikuotą literatūrą.

1. Smurto įtaka vaiko vystymuisi

1.1. Fizinė prievarta

Fizine prievarta prieš vaiką vadiname neatsitiktinius, sąmoningus smurtinius veiksmus, kurie vaikui sukelia skausmą ar gali sukelti sveikatos ir vystymosi sutrikimų. Tai:

• Mušimas ranka ar įvairiais daiktais;

• Smogimas, stumdymas, purtymas, spardymas;

• Bet koks skausmo sukėlimas (žnaibymas, tampymas už plaukų, badymas, smaugimas ir pan.).

Fizinės prievartos buvimą galima nesunkiai atpažinti atkreipiant dėmesį į žymes ant vaiko kūno. Ypač svarbu atkreipti dėmesį į tas žymes (mėlynės, nubrozdinimai ir pan.), kurios yra nebūdingose, neįprastose vietose.

Vaikai nenoriai kalba apie šiuos požymius, dažniausiai sakosi patys ar atsitiktinai susižeidę. Jei vaikas yra pakankamai mažas, požymių atsiradimo priežastys laikui bėgant keičiasi- vaikas tiesiog pamiršta, ką pasakojo.

Pokyčius galima pastebėti vaiko elgesyje. Vaikai tampa labai atsargūs, bijo suaugusių, atsiranda atsargus elgesys su tam tikra vaikų grupe. Galima pastebėti krupčiojimą dėl netikėtų kito žmogaus judesių. Atsiranda agresyvumas arba atsiribojimas aplinkinių atžvilgiu. Vaikas tampa neįprastai įkyrus arba užsisklendžia savyje. Dažnai vaikas bijos eiti namo, arba atvirkščiai: bijo eiti į darželį ar mokyklą, jei prievarta patiriama būtent šiose įstaigose.

Fizinės prievartos padariniai dažnai atsispindi vaiko mokymosi rezultatuose. Vaikas tampa abejingas bet kokiai veiklai, sunkiai susikaupia ir išlaiko dėmesį.

1.2. Emocinė prievarta

Emocine prievarta vadiname vaiko sugebėjimų, savęs vertinimo tyčinį griovimą, menkinimą, dėl ko sutrinka jo prisitaikymas prie aplinkos bei asmeniniai santykiai. Tai:

• tyčiojimasis;

• žodinė agresija;

• žeminimas;

• gąsdinimas;

• vertimas jaustis kaltu, nors tam nėra objektyvaus pagrindo;

• nuolatinis rodymas, kad esi nemylimas ir nepageidaujamas;

• nuolatinis blogos savijautos sukėlimas.

Pastebėti, kad vaikas patiria emocinį smurtą galime iš kai kurių požymių, tokių kaip vaiko psichosomatiniai skundai : galvos, pilvo skausmai, alpimai, virškinimo sutrikimai, pykinimas ir pan. Gali atsirasti nevalingas šlapimasis ir tuštinimasis. Vaikas nepasitiki savimi, meluoja, darosi liguistai nuolankus suaugusiems, dažnai meluoja. Vaiko elgesyje gali pasireikšti agresyvumas arba visiškas pasyvumas, gali sutrikti kalba (mikčiojimas). Būdingas ne pagal amžių subrendęs arba vaikiškas elgesys. Teisingai įvertinus šiuos simptomus, galima įtarti, jog
vaikas patiria emocinį smurtą.

1.3. Seksualinė prievarta

Seksualinė prievarta tikriausiai yra vienas iš skaudžiausių fizinių ir psichologinių kirčių vaikui: palieka ilgalaikius pėdsakus, išbalansuoja vaiko jausmus ir elgesį, paveikia bendravimą ir mokymąsi. Tam, kad būtų galima tiksliau nustatyti seksualinės prievartos atvejį, išsiaiškinti nusikaltėlį bei padėti vaikui ir jo šeimai, svarbu tiksliai žinoti daugelį faktorių susijusių su vaikų seksualine prievarta.

Seksualinė prievarta prieš vaikus apibūdinama kaip priklausomo nuo suaugusiųjų fiziškai ar psichologiškai nebrandaus vaiko ar paauglio įtraukimas į seksualinę veiklą, kurios jie pilnai negali suprasti ir kuriai negali duoti informuoto sutikimo; ta veikla pažeidžia socialines normas ir šeimos pasiskirstymą vaidmenimis.

Seksualine prievarta prieš vaikus laikoma tuomet, kai tas skirtumas yra 5 m. ir daugiau. Tačiau Finkelhor ir Hotaling siūlo, kad tada, kai seksualiai prievartaujama naudojant fizinę jėgą, smurtą ar gąsdinant, tokio amžiaus skirtumo nustatymo taikyti nereikia.

Seksualinė prievarta yra ne tik seksualiniai santykiai su prasiskverbimu (vaginaliniai, analiniai, oraliniai), bet ir kiti seksualiniai veiksmai. Tai:

• Seksualaus pobūdžio kalbos vaikui, nepadorių gestų rodymas.

• Vaiko įtraukimas į pornografinę veiklą ar prostituciją.

• Lytinių organų demonstravimas vaikui, kartais tuo pat metu masturbuojantis.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 854 žodžiai iš 1692 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.