Socialinės kontrolės samprata
5 (100%) 1 vote

Socialinės kontrolės samprata

Turinys:

Įvadas………………………………………………………….……………………………………… 3

1. Socialinė kontrolė pagal Piterį Bergerį…………………………………………………. 4

2. Piterio Bergerio socialinės kontrolės sistema…………………………………….. 4

3. Socialinės kontrolės būdai…………………….…..……………………………………. 4

4. Socialinės kontrolės pavyzdžiai……..…………………….……………………….. 5

Išvada………………………………………………………….……………………………………… 7

Literatūros sąrašas…………………………………………………………………………………….8

Įvadas.

Socialiniu instituciju (Teisėsaugos organizacijos: policija, teismai, prokuratūra, kalėjimai; atskiras sritis kuruojančios vyriausybės ir savivaldybės institucijos: ministerijos, inspekcijos, departamentai; žiniasklaida; moraliniai autoritetai: tėvai, religinės organizacijos, kultūrinis elitas.) pagalba visuomenė įtakoja kiekvieno individo asmenybės formavimasį. Įtaka individo asmenybės formavimasi metu vadinasi socializacija. Socializacijos metu individas perima savo socialinę prigimtį. Asmuo išmoksta elgtis pagal tam tikras normas, perima įvairus reikalingus įgūdžius, poreikius, nuostatas, elgesio modelių ir vertybių rinkinius.

Socializacija – tai individualus procesas, bet ji visada kontroliuojama aplinkiniais. Jie ne tik moko elgtis, bet ir kontroliuoja ar teisingai žmogus išmokė elgesio pavyzdį. Jeigu kontrolę vykdo vienas žmogus, tai ji yra individuali, o jeigu kolektyvas – šeima, draugai, įstaiga, socialinis institutas, tai ji įsigyja visuomeninį charakterį ir vadinasi socialinė kontrolė.

Socialinė kontrolė pagal Piterį Bergerį.

Piteris Bergeris teigia, kad socialinė kontrolė – „tai viena dažniausiai sociologijoje vartojamų sąvokų“ ir „jį aprėpia daugybę priemonių ir būdų, kuriuos visuomenė naudoja nepaklusniems nariams sutramdyti“. Socialinė kontrolė – tai ribos, kurias nustato visuomenė, bet šitos ribos dažniausiai netrūkdo žmogui galvoti kad jis yra laisvas. Ištikrųjų mes neesame laisvi, mūsų laisvą ribojo teisės, moralė ir t. t. Bergeris teigia, jog žmonės patys nori būti ribojami. Bet yra ir tokie ribojimai kurie gali trūkdyti žmogaus laisvai.

Pagrindinė socialinės kontrolės užduotis – sąlygų sudarymas vienos arba kitos socialinės sistemos pastovumui, socialinio stabilumo išlaikymas ir tuo pat laiku pozityviniams permainams. Todėl kontrolė turi būti labai lanksti ir sugebėti atpažinti atsilenkimą nuo socialinių normų.

Kalbant apie socialinę kontrolę, Bergeris pabrėžia faktą, kad ji dažnai grindžiama apgavikiškomis pretenzijomis, ir atkreipia dėmesį, kad socialinės kontrolės koncepcija bus neišsami ir todėl klaidinanti, jeigu neatsižvelgti į apgavimo elementą.

Kontrolės metodai skiriasi priklausomai nuo konkrečios grupės pobūdžio ir tikslų.

Piterio Bergerio socialinės kontrolės sistema.

Piteris Bergeris teigia, kad žmogu galima suvokti stovintį koncentrinių apskritimų centre. Kiekvienas apskrititmas – tai socialinės kontroloės sistema. Išorinis apskritimas – tai teisinė ir valstybinė sistema. Jos reikalavimų žmogus privalo laikytis. Kitu atveju jis bus baudžiamas. Kitas, arčiau centro esąs apskritimas – tai moralė, papročiai ir elgsenos normos. Jeigu žmogus nelaikosi šitos sistemos reikalavimų, rėtai taikomos teisinės priemonės. Už amoralumą žmogus praranda darbą, už ekcentriškumą – praranda galimybę susirasti naują darbą, Nedarbas ir vienatvė – šitos socialinės kontrolės sistemos bausmė.Dar arčiau centro laikoma profesijos sistemos socialinė kontrolė. Ji pasmerkia individą daugybei kontrolės privalomų formų. Visuomenėje kiekviena profesinė veikla suponuoja elgesio normas, kurioms beveik neimanoma pasipriešinti, nes tų normų laikymasis toks pat svarbus profesinei karjerai kaip išsilavinimas ir kompetencija. Pagaliau privatus gyvenimas – tai yra irgi socialinės kontrolės sistema ir ji nėra silpniausia iš visų kitų. Šio rato sąlygoti socialiniai saitai žmogui reikšmingiausi. Žmogaus artimiausi ryšiai – tai ryšiai, kuriais jis gali išlaikyti svarbiausius savivaizdžio komponentus. Praradęs jas, žmogus rizikuoja prarasti save.

Socialinės kontrolės būdai.

Piteris Bergeris savo knygoje pasakoja apie tokius socialinės kontrolės būdus:

1. Fizinė prievarta.

Tai seniausias socialinės kontrolės būdas. Prieš ją panaudojant, taikomi įspėjimai ar papeikimai. Beveik visi žmonės gyvena socialinėje aplinkoje, kurioje jėga jų atžvilgiu gali būti pavartota visai teisėtai ir oficialiai, jei nepaveikios kitos prievartos priemonės. Fizinės prievartos pavyzdys: ne viena valstybė negali egzistuoti be policijos ar panašios institucijos.

2. Ekonominis spaudimas.

Efektyvus ne tik ekonomikos institucijose, bet ir universitetuose, bažnyčiose. Iš tiesų nedaug prievartos būdų yra tokie efektyvūs kaip tie, kuriais grasinama pabloginti gyvenimo sąlygas ar sumažinti pajamas. Ekonominio spaudimo pavyzdys: mažinami parduotuvės darbotojo pajamas už
tai, kad jis nuolat vėluoja į darbą.

3. Įtikinėjimo, pašaipos, pajuokos, apkalbų, gėdos būdai.

Yra reikšmingos socialinės kontrolės priemonės visose pirminėse grupėse (kai žmonės gyvena ar dirba uždarose grupėse, pažįsta vienas kitą, susiję asmeninio lojalumo ryšiais). Pavyzdžiui, daug visuomenių naudoja pašaipą kaip pagrindinį būdą vaikų elgesiui reguliuoti – vaikas prisitaiko ir paklūsta bijodamas būti išjuoktas.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 742 žodžiai iš 1440 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.