Socialinis psichologinis – prevencinis darbas skirtas dirbantiems su priklausomybių ligomis
5 (100%) 1 vote

Socialinis psichologinis – prevencinis darbas skirtas dirbantiems su priklausomybių ligomis

Narkomanija, tera tik ligos simptomas – tai nera pati liga

Narkomanija – tai susirgimas, kuriam budingas potraukis ir priklausomybe ivairioms psichoaktyviosioms medžiagoms

Narkomanija – ydingas, nulemtas vidiniu paskatu, tam tikru cheminiu priemoniu vartojimas ivairiais budais (ryjant, išvirkšciant, ikvepiant ), norint sau sukelti apsvaigimo busena.

PREVENCIJA

Narkotiku prevencijos priemoniu tikslas – sumažinti vartojanciu narkotines medžiagas asmenu skaiciu ar dažniau atideti narkotiku vartojima iki velesnio amžiaus (realesnis tikslas), taip sumažinant narkotiku problemos masta Narkotiku prevencija – tai informavimas apie narkotikus ir ju keliama pavoju. Iš tiesu šis konkretus, su narkotikais tiesiogiai susijes elementas sudaro tik maža narkotiku prevencijos dali. Veiksmingose strategijose derinamas informavimas apie narkotines medžiagas su elgsenos bei mastymo (teisingos vertybiu sistemos) formavimo metodais, kurie tam tikra prasme užkerta kelia narkotiku vartojimui.

ŽALINGU IPROCIU PAPLITIMAS LIETUVOJE

REPREZENTATYVUS ŠALIES GYVENTOJU TYRIMAS

2004 m. lapkritis – gruodis

2004 metu pabaigoje p irma karta Lietuvoje buvo atliktas reprezentatyvus šalies gyventoju tyrimas apie žalingu iprociu paplitima Lietuvoje. Tyrimo rezultatai parode, kad narkotiku bent karta gyvenime yra bande 8,2 proc. Lietuvos gyventoju, tabaka yra ruke 65,8 proc., o alkoholinius gerimus per paskutinius 12 menesiu yra vartoje 85 proc. Lietuvos gyventoju.

Tyrima, kuriuo siekta išsiaiškinti alkoholio, tabako ir narkotiku vartojimo paplitima šalyje, inicijavo Narkotiku kontroles departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybes.

Tyrimo rezultatai parode, kad narkotikus dažniau yra vartoje vyrai ( 13,1 proc.) nei moterys (3,8 proc.)., jaunesni (15 –34 metu amžiaus) Lietuvos gyventojai nei vyresni, 35-64 amžiaus žmones (atitinkamai 14,4 proc. ir 4,5 proc.). Labiausiai šalyje paplites narkotikas yra kanapes. Bent karta gyvenime ši narkotika yra vartoje 7,6 proc. Lietuvos gyventoju.

Tabako rukymas ir alkoholio vartojimas yra placiai paplite reiškiniai Lietuvoje. Niekada gyvenime neruke tik kas trecias Lietuvos gyventojas (32,8 proc.), alkoholiniu gerimu per paskutines 30 dienu nevartojo 32,2 proc. šalies gyventoju.

Remiantis tyrimo duomenimis, galima daryti išvada, kad rukantys ir vartojantys alkoholinius gerimus Lietuvos gyventojai yra labiau linke pabandyti ir vartoti nelegalius narkotikus nei neturintys šiu žalingu iprociu. Dažniausiai alkoholi vartoja ir bent karta gyvenime bet kokiu nelegaliu narkotiku yra bande didžiausias pajamas gaunantys Lietuvos gyventojai.

Reprezentatyvia apklausa, kurioje dalyvavo 4207 15 – 64 metu Lietuvos gyventoju, atliko rinkos analizes ir tyrimu grupe „RAIT“. Tyrimas apie žalingu iprociu paplitima šalyje atliktas pagal Europos narkotiku ir narkomanijos stebesenos centro (EMCDDA) metodinius nurodymus.

Tai pirmasis tokio tipo tyrimas Lietuvoje, tuo tarpu kai kuriose ES šalyse analogiški tyrimai atliekami reguliariai jau dešimtmeti. Nuo šiol ir Lietuvoje šis tyrimas bus atliekamas periodiškai – tai suteiks galimybe ne tik ivertinti šalyje vykdomos narkotiku kontroles ir prevencijos efektyvuma, bet ir lyginti rezultatus su kitomis ES šalimis, keistis patirtimi, numatyti ateities tendencijas.

Tyrimas atskleide ypatingai ryšku narkotiku ir alkoholio vartojimo paplitima didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipedoje. Šiuose miestuose narkotikus vartoti yra pabande 12,6 proc., alkoholinius gerimus per paskutines 30 dienu vartojo 71,5 proc. gyventoju. Tai aukšciausi rodikliai, lyginant su kitomis šalies vietomis. Nerima taip pat kelia ir lengvas narkotiku prieinamumas – net 9,2 proc. tyrimo respondentu atsake žinantys, kur jie galetu isigyti narkotiku.

Išsami tyrimo ataskaita artimiausiu metu bus pristatyta atskiru leidiniu.

Narkotiku vartojimo paplitimas Lietuvoje

I. Atskiru narkotiku vartojimo paplitimas Lietuvoje

Kanapes. Tyrimo rezultatai parode, kad Lietuvoje labiausiai paplites narkotikas yra kanapes (marihuana ir hašišas). Bent karta gyvenime ši narkotika yra vartoje 7,6 proc. ES šalyse kanapes taip pat yra dažniausiai vartojamas narkotikas. Europoje asmenu neseniai vartojusiu ši narkotika rodikliai aukšciausi tarp jaunu asmenu (15 – 34 m.). Daugelyje šaliu šie rodikliai siekia nuo 5 iki 20 proc. Pastebima tendencija, kad kanapiu vartojimas daugelyje šaliu pakilo per 9 dešimtmeti, taciau bent jau kai kuriose valstybese šiuo metu stabilizavosi.

Ekstazis ir amfetaminas. Kaip parode tyrimo rezultatai, Lietuvoje ekstazio ir amfetamino vartojimo paplitimas yra panašus. Bent karta ekstaziu yra bande 1 proc. šalies gyventoju, amfetamino – 1,1 proc. Dažniausiai tai jauni šalies gyventojai. Istoriniu požiuriu Europoje amfetaminas buvo antras labiausiai paplites narkotikas po kanapiu. Šis reiškinys tam tikrose valstybese, ypac Vokietijoje, Ispanijoje, Nyderlanduose, Suomijoje ir Jungtineje Karalysteje, pastaruoju metu keiciasi – ekstazio vartojimas dabar lygus ar net viršija amfetamino vartojima. ES šalyse ekstazi bent karta vartojusiu suaugusiu asmenu skaicius paprastai svyruoja nuo 0,5 iki 7 proc. Šis rodiklis aukštesnis tarp jaunesniu vyru. Pavyzdžiui, Cekijos Respublikoje, Nyderlanduose ir Jungtineje Karalysteje apskaiciuota, kad nuo 11 iki 17 proc. 15 – 24 metu vyru
bent karta gyvenime yra vartoje ekstazi.

Kokainas . Ši narkotika bent karta gyvenime yra vartoje 0,4 proc. Lietuvos gyventoju, dažniausiai ši narkotika nurode vartojantys respondentai gyvenantys trijuose didžiausiuose Lietuvos miestuose. ES šalyse bent karta gyvenime kokaina vartojusiu suaugusiuju skaicius svyruoja nuo 0,5 proc. iki 6 proc. Vartojimo rodikliai aukšciausi Jungtineje Karalysteje ir Ispanijoje. Tuo tarpu kitose šalyse vartojusiuju asmenu skaicius nesiekia 1 proc.

Heroinas . Heroina bent karta gyvenime yra vartoje 0,3 proc. Lietuvos gyventoju. Per paskutinius 12 menesiu ir per paskutines 30 dienu heroina yra vartoje atitinkamai 0,1 proc. 15 – 64 m. Lietuvos gyventoju. Heroina vartoja daugiausia jaunesnio amžiaus Lietuvos gyventojai – 0,6 proc. 15-34 m. amžiaus Lietuvos gyventoju bent karta gyvenime yra bande ši narkotika, o 35-64 m. amžiaus grupeje – 0,1 proc.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 790 žodžiai iš 1567 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.