Sociologijos metodo taisyklės
5 (100%) 1 vote

Sociologijos metodo taisyklėsE.Durkheim

“Sociologijos metodo taisyklės”, Giddens A.Durkheimas

ir

Z.Norkus “Markso Vėberio socialinio pažinimo metodologijos kontūrai”, Z.Norkus “Racionalizmo sociologija”, Z.Norkus “Trečiasis M.Weberio prasivežimas”

Savarankiškas darbas

Turinys

Socialinio fakto samprata

Socialinių faktų stebėjimo ypatybės

Normalaus ir patologinio išsiskyrimo ypatybės

Socialinių tipų sudarymas

Socialinių tipų aiškinimas

Metodų naudojamų įrodymams ypatybės

Socialinio pažinimo metodologijos ištakos

“Idealiųjų tipų” koncepcija

Supratimo problema

Socialinio veiksmo tipai

Suprantančioji sociologija

Socialinio fakto samprata

Sąvoka socialinis faktas vartojama apibūdinti visiems visuomenėje vykstantiems reiškiniams, jei tik jie atspindi kokį nors bendrą socialinį interesą. Socialiniam faktui būdingos specifinės savybės pasireiškiančios veikimo, jautimo ir mąstymo būdais pasižyminčiais prievartine jėga, dėl šios jėgos poveikio ilgainiui šie būdai įsigali žmogaus viduje. Šie veikimo ir mąstymo būdai vadinami socialiniais. Socialinis faktas tai sociologijos tyrinėjama sritis, kuri neįeina į jokią kitą įvardytą faktų kategoriją.

Socialinį faktą galima išskirti pagal šiuos požymius 1) prievartinis poveikis, kurį šis faktas daro individualioms sąmonėms, 2) išoriškumas individualių sąmonių atžvilgiu. Taip pat, kaip kitą socialinio fakto apibūdinimą galima išskirti nepriklausomumą jo individualių apraiškų atžvilgiu. Šis apibūdinimas taikomas nusistovėjusiems papročiams ir socialinėms srovėms. Socialiniam faktui būdingas visuotinis plitimas. Socialinis faktas yra veiksmų visuma ar pavienis, nusistovėjęs arba ne veikimo būdas galintis individui daryti išorinę prievartą. Taip pat šis reiškinys gali būti išplitęs konkrečioje visuomenėje ir gyvuoti savarankiškai ir nepriklausyti nuo individualių pasireiškimų.

Socialinių faktų stebėjimo ypatybės

Autorius pabrėžia, kad pagrindinė taisyklė apie socialinius faktus – jie laikytini daiktais. Kiekvienam mokslui būdinga ideologinė fazė mokslo vystymosi pradžioje. Šioje fazėje mokslas vystosi ir vietoje daiktų išaiškinimo sudaro pirmines praktines sąvokas. Pastebėta, kad ši stadija sociologijoje trunka ilgiau nei kituose moksluose. Sociologijos tyrinėtojas – Anglijos sociologijos mokyklos įkurėjas H. Spencer’is domėjosi anglų ekonomistų darbais: Maltis’u ir Smith’u. Spencer’is vienas iš pirmųjų panaudoja laisvės principą -tiek kiek nepažeidžia kito žmogaus laisvės). Jis yra liberalių pažiūrų žmogus. Jis pasisakė už sveiką konkurenciją, prieš socialinę paramą. Jis į visuomenės nelygybę žiūrėjo kaip į normalų reiškinį. Jis rėmėsi A.Comte, sudariusio mokslų hierarchiją, kurios viršuje sociologija, mintimis bei pozicija ir kūrė savo koncepciją – evoliucinę organinę paradigmą. Taigi faktai paimti iš A. Comte, H.Spencer’io sociologijos, iš dabartinės etikos ir politines ekonomijos įrodo, kad ši stadija dar nepereita. Įvardijamos kelios priežastys dėl, kurių ši ideologijos stadija turėtų būti pereita – pirma tai, kad socialiniai faktai turėtų būti tiriami kaip daiktai, nes jie pagrindiniai ir tiesioginiai mokslo duomenys, o antra tai, kad visiems socialiniams faktams būdingos daikto savybės. Pasitaiko ir klaidų, kurios atsiranda kai nepaisoma ši taisyklė neteisingai taikoma arba kai jos nepaisoma. Viena iš jų – Garofalas ir jo pateiktas nusikaltimo apibrėžimas, paplitusi klaida neigianti moralės buvimo žemesnio išsivystymo pakopos visuomenėje, taip pat Spencer’is ir jo sukurta evoliucijos teorija.

Normalaus ir patologinio išskyrimo ypatybės

Kai kuriais atžvilgiais pagal aukščiau išdėstytas taisykles painiojamos dvi faktų grupės – vieni normalūs, kiti – patologiniai reiškiniai. Teorinė ir praktinė to skyrimo nauda -tai būtina mokslui tam, kad padėtų valdyti elgseną. Įprastų kriterijų nagrinėjimas: skausmas nėra skiriamasis ligos požymis, nes šį požymį turi ir sveikata, tas pats pasakyta ir apie tikimybę išgyventi, nes ji sumažėja dėl normalių gyvenimo reiškinių (senatvė, gimdymas), o ne būtinai dėl ligos. Be to, šis kriterijus dažniausiai netaikytinas, ypač sociologijoje. Liga skiriama nuo sveikatos kaip normalus nuo nenormalaus. Vidutinis arba specifinis tipas. Būtina atkreipti dėmesį į amžių nustatant ar faktas yra normalus ar ne. Nenormalu- tai atsitiktinis reiškinys, nenormalumas paprastai laikomas žemesne būkle.

Socialinių tipų sudarymas

Socialiniai faktai būna normalus ar nenormalus, taigi dėl šios priežasties tik tam tikrai apibrėžtai socialinei rūšiai galime teigti jog viena socialinė šaka skirta šių rūšių sudarymui ir klasifikavimui. Pradžioje gali atrodyti, kad nėra jokio kitokio būdo vien tiktai tirti atskirai kiekvieną visuomenę, tyrimo eigą surašyti į monografiją, po to jas palyginti, pažiūrėti kuo jos sutampa, kuo skiriasi, po to suskirstyti į tautas, į panašias ir skirtingas grupes. Šis metodas tinka stebėjimu paremtam mokslui. Geresnis metodas yra skirti visuomenes pagal jų sandaros laipsnį. Paprastas visuomenės apibrėžimas yra orda. Orda – socialinis agregatas, kuriame nėra ir niekada nebuvo jokio kito
elementaresnio agregato, bet kuris tiesiogiai susiskirsto į individus. Pradedant nuo visuomenių klasifikavimo pagal jų struktūros sudėtingumo laipsnį. Pagrindu imdami paprastą visuomenę su vieninteliu segmentu, šių klasių viduje būtina išskirti atmainų įvairybę pagal tai, kaip vyksta ar nevyksta visiškas pradinių segmentų susiliejimas.

Šiuo metu Jūs matote 34% šio straipsnio.
Matomi 833 žodžiai iš 2419 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.