Sporto poveikis
5 (100%) 1 vote

Sporto poveikis

Palyginus su širdies-kraujagyslių ir kvėpavimo atsaku į pratimus šie periferiniai faktoriai, padedantys vaikų aerobiniam pajėgumui, yra labia daugelyje šaltinių neatskleisti:

Hemoglobino koncentracija.

Bendras hemoglobino kiekis.

Kraujo tūris.

Deguonies-hemoglobino disociacijos kreivė.

Raumenų kapiliarizacija.

Mitochondrijų tankumas.

Mioglobino koncentracija.

Aerobinių enzimų aktyvumas.

Šie kintamieji bendrai pasireiškia kaip periferinis arterioveninio deguonies (a-v O ) skirtumas, kuris nurodo visą audinių išskiriamo O kiekį. Pagal Ficko lygtį a-v O skirtumas padaugintas iš kraujo tūrio, parodo O suvartojimą.

Netgi paprastas ir greitas skaičiavimas atskleidžia labia svarbų šių periferinių faktorių indėlį didinat aerobinį pajėgumą. Darant maksimalaus pajėgumo pratimus deguonies suvartojimas gali pakilti nuo 10 iki 20 kartų daugiau nei poilsio metu, priklausomai nuo amžiaus ir treniruotumo. Šis O suvartojimo dydis ryškiai viršyja širdies gebėjimą išstumti atitinkamą kraujo kiekį. Ištikrųjų, be periferinio O išskyrimo padidėjimo pagalbos, maksimalus kraujo tūris turėtų pasiekti 100 L/min tam, kad pasiekti norimą VO max lygį. Chroninių ligų neigiama įtaka aerobiniam pajėgumui, paveikianti a-v O skirtuma, yra kitas patvirtinimas labia didelės šių faktorių svarbos nustatant pratimų atlikimo pobūdį.

Mažas periferinių aerobinių faktorių tyrinėjimų duomenų kiekis parodo ribotos metodologijos ir moralės normų suvaržymo problemas. Pavyzdžiui, buvo atlikta mažai vaikų a-v O skirtumo matavimų. Jaunų žmonių a-v O skirtumo reikšmės pratimų metu buvo gautos iš O suvartojimo išmatavimų ir kraujo tūrio įvertinimų.

Mano referatas apibendrina naujausią informaciją apie periferinių faktorių pokyčius, kurie turi reikšmės aerobiniam pajėgumui vaikystės periodu. Norėtusi manyti, kad šie periferinių faktorių pakitimai gali reikšmingai įtakoti ištvermės pratimams vėlesniame amžiuje. Tačiau nėra duomenų, kurie tiesiogiai patvirtintų arba paneigtų šią mintį.

Suaugusio žmogaus sistema

Ramybės būklėje O kiekis arteriniame kraujyje yra apie 19ml O/100 cc. Mišriame veniniame kraujyje O kiekis dažniausiai yra apie 14 ml/100cc. Todėl a-v O suaugusiųjų skirtumas ramybės būsenoje yra apie 5 ml/100cc. Darant nuosekliai didėjančio krūvio pratimą, arterinio kraujo O talpa mažai kinta, tuo tarpu kai padidėjęs susitraukiančių raumenų O išskyrimas sukelia mišraus veninio kraujo O reikšmė nukritimą. Darant maksimalaus intensyvumo pratimą mišraus veninio kraujo O kiekis gali nukristi iki 2-3ml/100cc, kas padaro a-v O reikšmę- 16ml/100cc. Pradinėse mažesnio intensyvumo pratimų stadijose (bėgime, važiavimas dviračiu) šlaunies veninio kraujo O kiekis yra žymiai mažesnis nei mišraus veninio kraujo mėginiuose. Tačiau didėjants vazosusitraukimas netreniruotuose audiniuose padidina šlaunies ir mišraus veninio kraujo reikšmes (panašiai kaip ir maksimalaus intensyvumo darbe), tuo tarpu kai 85% O yra gaunama iš kraujo raumenims susitraukiant.

Jauname, fiziškai vidutiniškame žmoguje, O suvartojimas dažniausiai iš ramybės būklės iki maksimalaus pajėgumo pratimų padidėja iki koeficiento 14. Kraujo tūris, palyginus su ramybės būkle pakyla 4 kartus., a-v O skirtumas- 3 kartus. Tuo tarpu kai, palyginus su ramybės būklės lygiu, pajėgus ištvermės pratimų sportininkas gali pagerinti VO max 20 kartų, maksimalus a-v O skirtumas gali būti toks pat kaip ir netreniruoto žmogaus.

Darant didėjančio intensyvumo pratimą a-v O skirtumas nuosekliai didėja, tačiau pagal kai kurių tyrimų rezultatus didžiausias a-v O skirtumo padidėjimas vyksta pradinėse didelio fizinio aktyvumo pakopose. Saltinas aprašė reikšmes, pasiekiančias 30-40% VO max. Šis a-v O skirtumo palaipsnis mažėjimas, darant didelio intensyvumo pratimą, yra panašus kaip ir širdies susitraukimų dažnis.

Pakankama kraujo hemoglobino koncentracija yra svarbi aerobiniam pajėgumui ir reikšmės koreliuoja su maksimaliu O suvartojimu. Sportininkų hemoglobino koncentracija yra šiek tiek mažesnė nei nesportuojančių žmonių. Tai yra dėl treniruočių poveikio hemoglobino ištirpinimui padidėjusiame plazmos kiekyje.

Raumenų kapiliarų tankumas, mitochondrijų kiekis ir ląstelių aerobiniai enzimai įtakoja raumenų gebėjimą panaudoti aerobinį metabolizmą treniruočių metu. Fizinių treniruočių ciklas padidina kiekvieną iš šių faktorių. Oksidatyviųjų enzimų kiekio padidėjimas gali būti glaudžiai susijęs su aerobinio darbo galingumu (t.y sugebėjimu toliau tęsti ištvermės pratimus) negu su VO max. Tai gali puikiai parodyti didesnė lipidų sunaudojimo oksidacija darant ilgos trukmės pratimus tiems, kurių aerobinių enzimų kiekis yra didesnis.

Skeleto raumenų aerobinė funkcija taip pat yra įtakojama skaidulų tipo pasiskirstymo. Skaidulos gali būti: 1. Lėtai susitraukiančios ( 1 tipas ), kuriose yra daug mitochondrijų ir aerobinių enzimų, kurie yra svarbūs ištvermės pratimams atlikti. 2. Greitai susitraukiančios ( 2 tipas ), turinčios sugebėjimą greitai gaminti energiją trumpos, sprogstamos jėgos reikalaujantiems pratimams atlikti. Šių dviejų raumeninių skaidulų pasiskirstymas skiriasi tiek pačio žmogaus skirtinguose raumenyse, tiek tarp atskirų individų. Nors visų tyrimų rezultatai ir nėra
atitinkantys tarpusavyje, tačiau galima teigti, kad raumeninių skaidulų pasiskirstymas yra nulemtas genetiškai, nors ir abiejų raumeninių skaidulų tipų medžiagų apykaita gali būti pagerinta treniruočių dėka.

Arterioveninis deguonies skirtumas

A-v O skirtumas ramybės būklėje ir darant pratimus yra nepriklausomas nuo amžiaus, nes vaikų ir suaugusiųjų šio rodiklio reikšmės yra panašios. Ramybės būklės duomenys yra gauti iš 2 vaikų tyrimų. Sproul‘o ir Simpson‘o tyrimo rezultatų a-v O skirtumo vidurkis tarp normaliai išsivysčiusių ir sveikų vaikų (tarp 6 ir 16 metų) buvo 4,1 ml/100ml. Nebuvo pastebėta jokio ryšio tarp a-v O skirtumo ir amžiaus. Panašūs rezultatai ir Krovetzetalo tyrimo, kur a-v O skirtumo vidurkis tarp vaikų nuo 0 iki 20 metų buvo 4,4ml/100ml.

Maksimalaus intensyvumo pratimai

Yamai ir Miyuashita nustatė a-v O skirtumą atliekant maksimalaus intensyvumo pratimą tirdamas CO išskiriamą kiekį (nustatomą paskutinėse 17 testo sekundėse). Tiriamieji buvo 77 berniukai nuo 10 iki 18 metų. Buvo pastebėti ryškūs maksimalios aerobinės jėgos skirtumai skirtingose amžiaus grupėse. ( 10 metų berniukuose-38,6ml x kg x min, 14 metų berniukuose- 50.5ml x kg x min). Maksimalus a-v O skirtumas svyravo nuo 10.3ml/100ml iki 13.3ml/100ml, nepriklausomai nuo amžiaus.

Johnsonas matavo maksimalų O suvartojimą ir nustatė maksimalų kraujo tūrį tarp 8-28 metų amžiaus tiriamųjų. A-V O skirtumo vidurkis tarp vaikų nuo 8-12 metų ir suaugusiųjų nuo 15-25 metų buvo atitinkamai 15,2 ir 15,9ml/100ml.

Erikssonas atliktame tyrime norėdamas nustatyti a-v O skirtumo reikšmes ramybės ir maksimalaus intensyvumo darbe tyrė 9 berniukus nuo 11-13 metų, Ramybės būsenoje a-v O skirtumo vidurkis- 4,5 ml/100ml. Per paskutinę sekinančio pratimo (t.y. maksimalaus intensyvumo) pratimo minutę a-v O skirtumas pakilo iki 14,2ml/100ml vidurkio. Šie rezultatai yra panašūs į suaugusiujų a-v O skirtumo tyrimą, atliekant maksimalaus intensyvumo darbą, kurio vidurkis buvo 14.0ml/100ml.

Tuo tarpu kai Miyamuro ir Hondo atliktuose tyrimuose a-v O skirtumas tarp vaikų nuo 9-12 metų, atliekant maksimalaus intensyvumo darbą, buvo 10,9ml/100ml, o nuo 13-20 metų jau 13,5ml/100ml. Šiame tyrime kraujo tūris buvo nustatytas pagal CO išskiriamą kiekį. Gilliamas taip pat atskleidė su amžiumi susijusį a-v O skirtumo padidėjimą, atliekant maksimalaus intensyvumo darbą. Tyrimų reikšmės tokios: tarp vaikų nuo 6 iki 8 metų- 12,2; vaikų nuo 9 iki 10 metų- 13,5; vaikų nuo 11 iki 13 metų-14,6.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 1192 žodžiai iš 3772 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.