Stereotipai
5 (100%) 1 vote

Stereotipai

Niekas netrukdo žmogaus gyvenime taip, kaip stereotipai. Mokslas patvirtina, kad įvairūs stereotipai labai įtakoja mūsų gyvenimą.

Dažniausiai stereotipai yra neatsiejami nuo bendros nuomonės ar galvojimo apie tam tikrą žmonių grupę. Stereotipas yra charakteristikų, apibūdinančių žmonių grupę pagal jų elgesį, įpročius ar kitus aspektus, visuma. Stereotipų paskirtis – supaprastinti realybę: „jie yra tokie“. Viršininkas yra valdingas: šie žmonės yra tingūs, šie žmonės yra punktualūs; žmonės gyvenantys šioje miesto dalyje yra pavojingi – vienas kitas gal, bet ar visi? Kartais mes naudojame stereotipus apie grupę, kuriai mes priklausome siekdami pasijusti stipresniais, pranašesniais už kitus. Arba kartais, tiesiog, pasiteisinti savo klaidas: „ką aš galiu padaryti? Mes esame tokie, kokie esame!“. Daugeliu atveju stereotipai yra paremti pažintimi ar įsivaizdavimais įgytais mokykloje, žiniasklaidos pagalba ar šeimoje, vėliau apibendrinti ir taikomi apibūdinti kuo nors susijusiems žmonėms.

Išankstinės nuostatos ir stereotipai yra schemos, mums padedančios suprasti realybę; kai realybė neatitinka mūsų turimoms išankstinėms nuostatoms, smegenims yra lengviau pakeisti realybės interpretavimą nei pačias nuostatas. Išankstinės nuostatos mums papildo, kai mes neturime pilnos informacijos.

Išankstinės nuostatos ir stereotipai apie kitų kultūrų grupes:

Mes perimame išankstines nuostatas ir stereotipus apie kitų kultūrų grupes kartais nesąmoningai, bet jie atsiranda iš kažkur ir tarnauja daugeliui tikslų:

• padėti mums įvertinti savo kultūrą

• įvertinti kitas kultūras ir gyvenimo būdus

• vadovautis modeliu, nusakančiu mūsų kultūros santykius su kitomis kultūromis

• pateisinti elgesį su kitų kultūrų žmonėmis ir jų diskriminavimą

Ar Jūs niekada neklausėte savęs, kodėl aš vienaip ar kitaip pasielgiu atitinkamoje situacijoje? Apie tai mes daugelių atvejų nesusimąstome. Sprendimas, “gimęs spontaniškai” rodo, kad mes esame įtakojami stereotipų. Šiame referate aš dar truputį plačiau pakalbėsiu apie stereotipus, sąlygojamus žmonių lyties. Jeigu žmonės, kad įžengę į XXI amžių, mes tapome mažiau jų įtakojami, tai jie klysta. Pasaulyje iki šiol labai daug “prietarų su lytiškumo atspalviu”. Nereikia toli ieškoti pavyzdžių: moteris negali būti geru vairuotoju ir net patarlė akcentuoja “moteris už vairo – mirtis už kampo”. Ar tai ne stereotipas? Be to yra nemažai moterų, kurios pranašesnės už vyrus automobilių vairavime, ypač jei kalbama apie vairavimo saugumą.

Mūsų visuomenėje iki šiol tebegyvuoja socialistinio laikotarpio stereotipai, kurie ženkliai dominuoja valdymo ir politikos srityse.

Socialistinė sistema suformavo patriarchalinių stereotipų visumą: vyras – šeimos galva, buvo orientuotas į darbą, karjerą; moteris – suderindavo darbininkės, “ gamybos pirmūnės” priklausomos žmonos, mamos ir šeimininkės vaidmenis.

Nepaisant tų laikų lygiateisiškumo, užfiksuoto įstatymuose, visose veiklos sferose vyras pasirodydavo vertesniu ir tinkamesniu daugeliui darbų, kas labiau buvo pastebima vadybos ir politikos srityse. Vyras gaudavo didesnį atlyginimą, turėjo savo karjeros perspektyvą, o moteris atlikdavo tiek moteriškus darbus, tiek ir vyriškus, o karjera – ne jos nosiai.

Gal ir juokingai skamba, bet šiandien moteris tampa vyrų varžovėmis. “Moteriškumo” stereotipas neišnyksta, bet yra papildomas kai kuriais bruožais, kurie anksčiau priklausydavo tik “vyriškumo” stereotipui. Pamažu moterys pradeda užimti tradiciškai vyrams priklausančias pareigas valdyme ir politikoje. Tarp europietiškų šalių moterų užimtumo lygio rekordas priklauso Prancūzijai. Ten dirba net 80% moterų, bet tik 21% priklauso įmonių, organizacijų ir kompanijų vadovaujantiems darbuotojams. Kalbėdami apie atlyginimą, pastebime, kad Prancūzijos moterys gauna 20-30 % mažesnes algas nei vyrai. Prancūzijos parlamente yra11 % moterų. Per trejų metų laikotarpį (1997 – 1999) Vokietijoje moterų skaičius vadovaujančiuose postuose padidėjo nuo 3% iki 13%, ir tai masinės informacijos šaltiniai pateikia kaip demokratijos ir asmenybės laisvės milžinišką sėkmę.

Apibendrindamas, galiu pasakyti, kad sovietinių laikų suformuotas stereotipas “moteris – darbininkė, mama, žmona” yra išlikęs, ir, be abejo, konservatyvių požiūrių vyrai yra priešiški, agresyviai nusiteikę prieš moteris, siekiančias karjeros. Bet greitai toks požiūris visiškai išnyks. O stereotipai – kaip ir žmonės – senieji miršta, naujieji gimsta. Moters įsiveržimas į vyrų pasaulį suformuos visiškai naujus ir tolyn ne teigiamus stereotipus, pavyzdžiui, moteris vadovė – vienišas žmogus. Tai galima paaiškinti taip: moteriai, siekiančiai karjeros (ateityje tai vadovė ar direktorė), labai dažnai sunku suderinti tris vaidmenis – žmonos, mamos ir profesiją turinčio žmogaus, ir vyrai labiausiai nepritaria žmonos siekimui kopti į karjeros viršūnę.

Šiuo metu Jūs matote 57% šio straipsnio.
Matomi 727 žodžiai iš 1266 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.