Straipsnio ceramics and glass vertimas bilietas
5 (100%) 1 vote

Straipsnio ceramics and glass vertimas bilietas

KERAMIKA IR STIKLAS

(Straipsnio “CERAMICS AND GLASS” vertimas)

Vilnius, 2004m.

KERAMIKA

Keramikos dirbiniai paprastai laikomi labai patvariais. Iš tikrųjų ir molis, ir priemaišos bei glazūra (jei ji yra) gali būti apgadinti įprasto naudojimo metu arba gali būti daugiau ar mažiau suirusios tam tikroje aplinkoje po žeme. Po kasinėjimų keramikos tvarkymas ir valymas turi būti atliktas rūpestingai, geriau kvalifikuotų, apmokytų darbuotojų. Natūralus keramikos nusidėvėjimas gali duoti daug naudingos informacijos apie gamybos metodus ir objekto paskirtį.

Sudėtis. Keraminiai dirbiniai yra labai įvairūs- kaip ir juos kūrusios kultūros bei žmonės. Paprastai keramiką sudaro šios dalys:

1.Molio “ kūnas” , kuris sudarytas iš:

a) vieno ar daugiau pagrindinių molio mineralų: ilito, montmorilonito ir kaolinito.

Molis- tai lauko špato erozijos padarinys, jis yra hidratuotas aliuminio silikatas. Molio struktūra jam leidžia paviršiuje išlaikyti ištirpusias druskas, metalų junginius ir vandens molekules.Druskų ir vandens adsorbcija ant dalelių suteikia moliui ypatingo plastiškumo. Ištirpusios druskos taip pat turi įtakos molio savybėms, kai jis kaitinamas (t.y. tada jos veikia kaip fliusai ir gali sumažinti molio lydimąsi), bei įtakoja jo spalvą. Pavyzdžiui, molyje visada yra geležies junginių, duodančių raudoną, tamsiai geltoną, pilką ir juodą spalvas, kurios atsiranda degimo metu. Baltas molis savo sudėtyje neturi geležies ir gamtoje pasitaiko gana retai.

b) priemaišų, kurios į molį dedamos tam ,kad pagerintų jo funkcines savybes. Priemaišų dalys taip pat veikia molio poringumą ir degimo metu leidžia išeiti dujoms. Priemaišos gali būti sudarytos iš trintos kriauklės dalelių, anksčiau degtos keramikos, žvirgždo, trintų uolienų ir organinių medžiagų- tokių kaip žolė.

2.Glazūra. Ne visi keramikos dirbiniai yra glazūruoti; glazūra dedama kaip dekoracija arba tam, kad būtų tvirtesnis dirbinio paviršius. Glazūra yra stiklas, suformuotas ant keramikos dirbinio , ir yra skirtas suderinti šilumos įtakojamus dirbinio plėtimąsi ir susitraukimą. Glazūra susideda iš:

a) silicio dioksido, kuris gali būti dirbiniuose su druskų, pelenų arba švino glazūra, taip pat jis gali būti naudojamas skystame molyje( kaip ir daugelyje šiuolaikinių glazūrų).

b) fliusų, kurie mažina silicio dioksido lydimąsi bei veikia kaip dažai- pavyzdžiui, aliuminis (Al) glazūroje su lauko špatu (lauko špatu aptepamas keramikos paviršius)- ši glazūra būna labia gerai išdegta. Lauko špato glazūrą turi Kinietiškas porcelianas- jame glazūra labai gerai susijungusi su gaminiu, todėl dažnai būna sunku atskirti, kur yra gaminio ir glazūros sandūra.

Druskos glazūra. Natris paprastoje druskoje- natrio chloridas (Na Cl)- maišosi su silicio dioksidu gaminio paviršiuje.Chloras išgaruoja (rūgščių lietus buvo sukeltas dengiant keramiką druskos glazūra dar XVa. Šiaurės Europoje). Druskos glazūra formuojasi labai aukštoje temperatūroje- virš 1200 laipsnių Celsijaus.

Pelenų glazūra. Kalis (K), Natris (Na) ir Kalcis (Ca) randamas miško medžių pelenuose. Pelenai ant keraminio dirbinio gali būti lėtai užbarstomi arba užtepami. Pelenų glazūra yra dažna rytietiškuose keramikos dirbiniuose, kurie yra išdegami labai aukštoje temperatūroje.

Švino glazūra. Švinas (Pb) gali būti dedamas tiesiai ant gaminio neapdorotas arba oksiduotas; jis gali būti maišomas su silicio oksido dulkėm arba su silikatais, tada išlydomas, kad suformuotų stiklą, kuris vėliau sutrinamas į miltelius ir tepamas ant dirbinio. Tai vadinama “frit”. Neapdoroto švino glazūra yra labai nepatvari, nes tokioje glazūroje yra laisvo švino, kuris reaguoja su silpnosiomis rūgštimis ir šarmais.

Alavo glazūra. Jei alavo oksidas yra įmaišytas švino glazūroje, alavas padaro glazūrą matinę ir baltą. Jis taip pat sumažina glazūros lydimosi savybes. Alavo glazūrą turi “Majolika”, “Fajansas” ir “Delfto fajansas”. Jie išsiskiria dirbiniais, kurie gali būti gana minkšti, matinė balta glazūra ne visada labai gerai susijungusi su gaminiu, keramika dažnai dekoruota spalvingais rankomis darytais ornamentais.

c) dažikliai. Dažniausi dažikliai glazūroje yra vario, geležies, kobalto ir mangano oksidai. Jie irgi veikia kaip fliusai mažindami glazūros lydimosi savybes.

Ornamentai ,piešiniai, nupiešti arba įspausti ant keramikos, susideda iš metalų oksidų, susimaišiusių su organiniu tirpikliu (rišamąja priemone), kuris išgaruoja degimo metu. Ornamentai gali būti nupiešti tiesiai ant gaminio, išdegti, tada apsaugoti šviesia glazūra, arba jie gali būti uždėti ant glazūruoto keramikos paviršiaus ir tada išdegti. Emalio dažai visada dedami ant glazūruoto paviršiaus ir, nors daugumos keramikos su įspaudais ornamentai yra po glazūra, nėra labai retas atvejis, kai randama keramika su ornamentais glazūros paviršiuje. Kadangi dažikliai veikia kaip fliusai, jie išlydo anksčiau išdegtą glazūrą, o kai kuriais atvejais į ją susigeria. Mažai išdegti ornamentai ant glazūros paviršiaus glazūrą išlydo mažai.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 833 žodžiai iš 2651 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.