Sviesos terapija ir jos panaudojimo galimybes mokykloje
5 (100%) 1 vote

Sviesos terapija ir jos panaudojimo galimybes mokykloje

Kaip ir daugelis gyvenančiuju šiaures platumose, lietuviai šaltuoju sezonu skundžiasi šviesos stygiumi ir su tuo susijusiais sveikatos sutrikimais bei nuotaikos kaita. Sezonine (žiemos) depresija prasideda spalio–gruodžio menesiais ir trunka iki balandžio–gegužes. Vienas gelbejimosi nuo tamsos sukelto slogučio budu – Šviesos terapija.

Šviesos terapija – gydymas intensyviu šviesos srautu. Šiandien ji plačiai taikoma daugelyje šalių, vis populiaresne tampa ir Lietuvoje.

Naudingas šviesos poveikis pastebėtas dar antikos laikais, kai letargija sergantiems žmonėms gydytojai rekomenduodavo gulėti prieš šviesą. danų fizoterapeutas N. R. Finsenas, 1903 m. apdovanotas Nobelio premija už šviesos įtakos tyrimus įvairių lygų gydimui, parašė knygą „Fototerapija“. Psichiatrijoje šviesos terapijos metodas pardėtas naudoti JAV nuo 1981 m., o Vilniaus universiteto klinikoje nuo praėjusio amžiaus pabaigos.

Šviesos terapija taikoma gydant ne tik sezoninę (žiemos) depresiją, bet ir sezoninius (žiemos) miego sturikimus, priešmenstruacinį emocinio dirglumo sindromą, bulimiją bei ktas įvairius lengvus emocijų ir psichikos sutrikimus. Manoma, kad esant šviesos stygiui gali sutrikti harmono melatonino apykaita, kuris atsako už organizmo bioritmus. Tuo tarpu pailginus šviesos periodą galima sureguluoti šio hormono apykaitą ir atstatyti organizmo ritmiškumą bei gerą nuotaiką. Jausdami šviesos stygių dažniausiai žmonės įsijungia daugiau lempučių, degina žvakes, naudoja baltąją šviesą. tačiau reikiamos šviesos energijos buitinių priemonių pagalba gauti nepavyksta, tai trumpalaikė priemonė ir ne tokia efektyvi, kaip šviesos terapija.

Intensyvios šviesos terapijos gydymo būdai yra:

 Šviesos terapijos kambarys;

 Šviesos terapijos lempa

Šviesos terapijos kamabriai yra rengiami gydymo arba rebilitacijos įstaigose, kur vienu metu gali gydytis 10 – 15 žmonių. šviesos terapijos lempomis galima naudotis ir keliems žmonėms iškart ir individualiai.

Lietuvoje šis gydymas taikomas nuo spalio iki balandžio mėnesio. Šviesos terapijos poveikis greitesnis nei daugelio antidepresantų – 80% sergančiųjų sezonine žiemos tipo depresija sveikata pagarėja po 2 – 4 dienų, o žymus pagerėjimas stebimas po 1 – 2 savaičių. Šviesos terapija dažniausiai neturi šalutinio poveikio.

Šviesos terapija netaikytina:

1. sergant manija

2. akių ligomis

3. cukralige

4. onkologinėmis ligomis

5. jeigu būklė mišri ir yra psichozės simptomų

Šviesos terapijai paprastai naudojamas Šveicarijoje sukurtas apratas „ Bioptron“, kurio šviesoje nėra ultravioletinio ar kito sveikatai pavojingo spindulių spektro. Tyrimais įrodyta, kad šio aparato skleidžiama poliarizuota, polichrominė, nekoherentinė, mažos galio šviesa teigiamai veikia ir stimuliuoja organizmą, padeda efektyviai gydyti minėtus psichikos ir emocijų sutrikimus. Taip pat šviesos terapija labai naudinga gydant paviršutinius odos susirgimus ir pažeidimus pragulas, nudegimus, dermatitą, opas, nubrozdinimus ir kt. tinka ir vaikams sergantiems tonzilitu, otitu (ausies uždegimu). Vaikams šviesos efektyvumas dar diedesnis, nes jų organizmų medžiagų apykaita daug spartesnė. Šviesos terapija puikiai veikia organizmą, stiprina imuninę sistema, stimuliuoja viso organizmo regeneracijos ir reperacijos procesus.

Šiuo metu Jūs matote 54% šio straipsnio.
Matomi 435 žodžiai iš 806 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.