T venclova biografija ir kūrybos bruožai
5 (100%) 1 vote

T venclova biografija ir kūrybos bruožai

Tomas Venclova

Poetas, vertėjas, eseistas, literatūros tyrinėtojas, publicistas Tomas Venclova gimė 1937 m. rugsėjo 11 d. Klaipėdoje. Jo kūrybinis kelias – ne visai tipiškas sovietmečio Lietuvos rašytojui. Poetas gimė ir užaugo avangardistinio žurnalo “trečiasis frontas” bendradarbio, vėliau žinomo sovietinio rašytojo Antano Venclovos, LSSR himno autoriaus, šeimoje, kaip asmenybė formavosi veikiamas inteligentų aplinkos ir knygų.. Socialinė kilmė, regis, jam garantavo tiesų sovietinio rašytojo kelią, tačiau taip neatsitiko. Vilniaus universitete baigė lituanistikos studijas Bendravo su žmonėmis, nesutinkančiais su sovietine sitema.

Rašytojas formavosi kaip atkaklus, savo kelio ieškantis žmogus. Jo interesai labai anksti pasisuko į kultūrą, literatūrą, į pasipriešinimą ideologiniams varžtams, primetamiems štampams.

Pirmoji jo knyga buvo savilaidinė – septyniolikos eilėraščių rinkinukas „ Pontos Axenos“ (Juodoji jūra) išėjo ne kokioje nors oficialioje leidyloje, o buvo draugų perrašytas rašomąja mašinėle keturiu egzempliorių tiražu.Visai jaunas Tomas Venclova parašė mokslinės fantastikos knygas „Raketos, planetos ir mes“ bei „Golemas, arba dirbtinis žmogus“.

1975 m. pavasarį Venclova kompartijos centro komitetui parašė Atvirą laišką, kuriame pareiškė: „Komunistinė ideologija man tolima ir, mano manymu, didele dalimi klaidinga. Jos absoliutus viešpatavimas atnešė mūsų šaliai daug nelaimių. Informaciniai barjerai, represijos, taikomos kitaip manantiems, stumia visuomenę į stagnaciją, o šalį į atsilikimą. Tai pražūtinga ne tik kultūrai.“

1977 m. Tomas Venclova emigravo į JAV. 1985 m. Yale universitete gavo daktaro laipsnį. Vakaruose buvo išleistas jo poezijos rinkinys „98 eilėraščiai“ (1977), susidedąs iš eilėraščių, buvusių „Kalbos ženkle“, ir niekur dar nespausdintos poezijos. 1978 m. Tomui Venclovai už „98 eilėraščius“ buvo įteikta Vinco Krėvės literatūrinė premija. 1979 m. išleista jo poezijos vertimų knyga „Balsai“. Vėliau eilių ir vertimų spausdinta periodikoje. Išeivijoje jam daug padėjo Brodskis. Poetus jungė pasipriešinimas totalitariniam režimui, poezijos samprata, vertimai. Trečiasis draugijos narys – Milošas. Jie stengėsi išlaikyti nepriklausomą požiūrį, poziciją.

T. Venclova yra tarptautinio masto poetas, susilaukęs plataus pripažinimo. Tai išskirtinis, išeivijoje gyvenąs lietuvis poetas, kurio kūrybą kitataučiai taip gausiai verčia į savo kalbas. Tomo Venclovos eilėraščių yra pasirodę angliškai (vert. D. McDuff), rusiškai (J. Brodskis), lenkiškai (Cz. Milosz, S. Baranczak, W. Woroszylski), vengriškai (D. Tandori) ir kt. 1980 metais Tomas Venclova dalyvavo Poetry International festivalyje Roterdame, kur jo poezija buvo išversta į kelioliką kalbų, įskaitant arabų ir japonų.

Tomas Venclova ne tik žymus poetas, bet ir eseistas, išleidęs Vakaruose dvi knygas: „Lietuva pasaulyje“ (1981) ir „Tekstai apie tekstus“ (1985). Ne viskas šiose knygose eseistika: jose ir pusiau mokslinių darbų, ir publicistikos.

1990 metais poetui už kūrybinį darbą buvo Slovėnijoje įteikta Vilenicos premija. Premija duodama Centrinės Europos rašytojams. Šios premijos įteikimo proga Tomo Venclovos poezija yra verčiama į slovėnų ir vokiečių kalbas ir leidžiama atskira knyga.

Nuo 1991m. Venclovos kūryba vėl pradėt spausdinti Lietuvoje – išėjo originalios poezijos ir poezijos vertimų knyga „Pašnekesys žiemą“ (1991), eilėraščių rinkinys „Reginys iš alėjos“ (1998), „Rinktinė“ (1999), esė, interviu, literatūros tyrinėjimų knygos, turistams skirta knyga „Vilnius. Vadovas po miestą“. 2000 metais interviu knyga „Manau, kad….“ 2000 metais poetui paskirta Lietuvos nacionalinė premija.

Šiuo metu Jūs matote 55% šio straipsnio.
Matomi 533 žodžiai iš 965 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.