Tarptautinė standartizacijos organizacija iso
5 (100%) 1 vote

Tarptautinė standartizacijos organizacija iso

VILNIAUS UNIVERSITETAS

EKONOMIKOS FAKULTETAS

ĮMONIŲ EKONOMIKOS KATEDRA

VVA specialybės

Verslo organizavimo specializacijos

Referatas

Tarptautinė standartizacijos organizacija

(The International Organization for Standardization – ISO)

Vilnius, 2001

ĮVADAS

Standartai yra dokumentuoti susitarimai, apimantys technines specifikacijas ar kitus, tiksliai apibrėžtus kriterijus įprastiems atitikimams kaip normos, principai, ar charakteristikų apibrėžimai, reikalingi tam, kad užtikrinti medžiagų, produktų, procesų ir aptarnavimo tikslų atitikimą.

Pavyzdžiui, kreditinių kortelių ir telefono kortelių formatas, kilęs iš ISO tarptautinių standartų, tapo įprastu, kasdieniniu, ir liko tokio standarto, kuris apibrėžia tokią savybę kaip optimalus storis (0,76 mm), tai būdas, leidęs šioms kortelėms plisti tarptautiniu mastu.

Tuo būdu tarptautiniai standartai padeda gamybai gyventi paprasčiau, ir naudinga mums dėl didėjančio prekių ir aptarnavimo patikimumo ir efektyvumo.

Tarptautinė standartizacija prasidėjo elektrotechnikos srityje. Tarptautinė Elektrotechnikos Komisija (TEK) buvo įkurta 1906 metais. Iniciaciniai darbai kitose srityse buvo atlikti Tarptautinės Nacionalinių Standartizavimo Asociacijų Federacijos, kuri buvo įsteigta 1926 metais. Ši Federacija stipriai akcentavo mechaninę inžineriją.

Federacijos veikla nutrūko 1942 metais dėl II-ojo Pasaulinio karo. Vėliau, 1946 metais, Londone delegatai iš 25 šalių nusprendė įkurti naują Tarptautinę organizaciją, kurios tikslas – palengvinti Tarptautinį pramonės standartų suderinimą ir suvienodinimą. Nauja organizacija pradėjo oficialiai funkcionuoti 1947 m. vasario 23 d.

Pirmas ISO standartas buvo išleistas 1951 metais, o jo pavadinimas buvo “Standartinės temperatūros nurodymas pramonės ilgio matų sistemai”.

Tarptautinės standartizacijos organizacijos įkūrimas ir jos esmė

ISO – tai Tarptautinė Standartizacijos Organizacija (International Organization for Standardization).

ISO yra žodis, kilęs iš graikų k. “isos”, reiškiančio “lygus, vienodas”, ir kuris yra šaknis iš priešdėlio “iso-“ tai atsirado daugelyje terminų, tokiuose kaip “isometric” (lygių matų ar dimensijų) ir “isonomy” (įstatymų lygybė, ar žmonių lygybė prieš įstatymus).

ISO yra nevyriausybinė organizacija, įkurta 1947 m. ISO misija yra padėti standartizacijos vystymuisi ir susieti veiklas pasaulyje su požiūriu palengvinti prekių ir tarnybų internacionalinius mainus. O taip pat vystyti bendradarbiavimą intelektualios, mokslinės, technologinės ir ekonominės veiklos sferose.

Nesvarbu kokioje šalyje, Tarptautinės Standartizacijos Organizacijos pavadinimas visada yra ISO (nors Anglijoje būtų – IOS, Prancūzijoje – OIN (iš Organisation internationale de normalisation)).

Tarptautinė standartizacijos organizacija yra pasaulinio masto federacija, susidedanti iš 140 šalių nacionalinių standartų korporacijų, po vieną iš kiekvienos šalies, nesvarbu, ar šalis – maža ar didelė, išsivysčiusi ar besivystanti.

Tarptautinės standartizacijos organizacijos veiklos rezultatai – tarptautiniai susitarimai, kurie yra skelbiami kaip Tarptautiniai Standartai.

ISO formuoja apgalvotus standartus, kurie suteikia vertę bet kokios rūšies verslo operacijoms, beveik visoms technologijoms. Jie suteikia produktų ir paslaugų vystymuisi, gamybai ir tiekimui daugiau efektyvumo, saugumo ir aiškumo. Dėka šių standartų, prekyba tarp šalių tampa daug lengvesnė ir sąžiningesnė. ISO standartai taip pat saugo vartotojus ir, bendrai paėmus, naudotojus nuo blogų produktų ir paslaugų, ir taip pat supaprastina jų gyvenimą.

ISO formuoja tik tuos standartus, kurių reikalauja rinka. Šį darbą atlieka ekspertai gamybiniams, techniniams ir verslo sektoriams, kurie reikalauja šių standartų, ir kurie po to jais vadovaujasi. Prie šių ekspertų gali prisidėti ir kiti žmonės, kurie turi tinkamų žinių, pavyzdžiui, vyriausybinių organų atstovai ir tyrimų laboratorijos.

Išleisti Tarptautinių Standartų paskyrimu, ISO standartai atspindi tarptautinį sutarimą dėl pačios moderniausios, nepriekaištingos technologijos.

ISO sudėtis

ISO yra sudaryta iš jos narių, kurie yra išskirstyti į tris kategorijas:

1. ISO narių grupė yra nacionalinė grupė, labiausiai reprezentuojanti standartizaciją savo šalyje. Taigi, tik viena grupė kiekvienoje šalyje gali būti priimta ISO atstovu.

Narių grupė atsakinga už:

 potencialiai susidomėjusių šalių informavimą apie tinkamas Tarptautinės standartizacijos galimybes ir iniciatyvas šalyje;

 tai, kad sutartinis šalies požiūris būtų pristatomas tarptautinių derybų dėl sutarimo (dėl standartų) metu;

 tiekimą šalies finansinės paramos dalies ISO centrinėms operacijoms, imant narystės mokesčius;

Narių grupėms suteikiama teisė dalyvauti ir balsuoti bet kokiame techniniame komitete ir ISO veiksmų plano komitete.

2. Atitinkamas narys dažniausiai yra organizacija šalyje, kuri dar neturi pilnai išsivysčiusios nacionalinės standartų veiklos. Atitinkami nariai nevaidina aktyvaus vaidmens techninėje ir veiksmų planų vystymo srityje, bet jiems suteikiama teisė būti pilnai informuotiems apie tai, kas atsispindi jų interesuose.

3. ISO taip pat įkūrė ir trečią kategoriją – abonento narystę – toms
šalims, kurių ekonomijos yra labai mažos. Abonentų nariai moka sumažintus narystės mokesčius, kurie jiems leidžia palaikyti kontaktus su Tarptautine Standartizacijos Organizacija.

Tarptautinės standartizacijos reikalingumas

Neharmoningų standartų panašioms technologijoms egzistavimas skirtingose šalyse ar regionuose gali prisidėti prie taip vadinamų “techninių kliūčių prekybai”. Pramonės šakos, besiorientuojančios į eksportą, jau seniai suprato vieningų pasaulinių standartų reikalingumą, kurie padės racionalizuoti tarptautinę prekybos eigą. Tai ir buvo ISO įkūrimo šaltinis.

Tarptautinė standartizacija tvirtai įsigalėjo daugelyje technologijų tokiose įvairiose srityse kaip informacijos apdorojimas ir komunikacija, tekstilė, pakavimas, prekių pristatymas, energijos gamyba ir panaudojimas, laivų statyba, bankininkystė ir finansinės paslaugos. Be to, jos reikalingumas vis didės tarp visų pramonės šakų sektorių veiklos artimoje ateityje. Pagrindinės to priežastys yra:

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 819 žodžiai iš 2630 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.