Tarptautiniai santykiai po šaltojo karo pabaigos
5 (100%) 1 vote

Tarptautiniai santykiai po šaltojo karo pabaigos

Įvadas

Praėję du pasauliniai karai ir totalitarizmo tironijų susikūrimas stipriai sukrėtė XX a. pasaulį. Civilizacija besiremianti technologijų progresu įrodė, kad ji lengvai gali tapti naikinančia jėga. Technologijų plėtra stipriai paveikė ne tik politinį pasaulio veidą, bet ir kultūrinę bei dvasinę mūsų tapatybę. Civilizacijos pasiekimai paveikė ne tik vakarus, bet ir tokias sritis kaip Afrika. Komunizmo žlugimas po savęs paliko vieną didžiausių šių laikų blogybių – visuomenę valdomą pinigais. Šis pinigų demonas tampa pagrindine demokratinės visuomenės problema. Kaip pavyzdį galime įvardinti išaugusią tarptautinių bankų, tarptautinių korporacijų įtaką, kuri suvaidina vis didesnį vaidmenį formuojant tarptautinius santykius, politiką, bei ekonomines reformas. Užtikrindamos žmonių gerovę, jos tampa ko ne pagrindinėmis politinio gyvenimo dalyvėmis.

Kita vertus, tarptautinės korporacijos, pasitelkusios pinigų galią, tampa modernios žmonijos kūrimo įrankiu. Galima teigti, kad ne kas kita kaip tik pinigai sukūrė dabartines kapitalistines demokratijas. Taigi, komunizmo griūtis mums atnešė ekonominį nestabilumą, ir žlungančią socialinę demokratiją, kurią pakeitė kapitalistinė demokratija. „Naujoji pasaulio tvarka“, veikiau yra besiremianti demokratija, prekybos, teisės, bei deklaruojamos taikos geopolitinė sumaištis.

Žvelgiant į teigiamas puses, demokratija vis labiau tampa visų siekiama ir pagrindine valdymo forma, dėl savo svarbiausio sugebėjimo keistis ir prisitaikyti. Turime pripažinti, kad šiuo metu gyvename pasaulyje, kurį galime pavadinti globaliniu kaimu. Tai galime lengvai įrodyti vien tik pažvelgę į išaugusias komunikacijas, ekonomikos vertę, pastangas išvengti karų, integracijos svarbą, pinigų, prekybos politikos susiformavimu. Mes esame arčiausiai integralios globalinės visuomenės nei bet kada anksčiau.

Informacijos, žmonių mainai, kapitalo augimas visame pasaulyje skatina mus ieškoti naujos krypties kuriant tarptautinę politiką. Globalizacija bei informacinės technologijos iškėlė naują tarptautinių santykių pasikeitimo bangą. Šioje globalinėje eroje žmonės iš visų pasaulio kraštų ir civilizacijų turi galimybę dirbti kartu. Tokios geros progos tai padaryti dar nėra buvę.

Šio ese tikslas yra nubrėžti, bei išryškinti pagrindines kryptis susidariusias po Šaltojo karo pabaigos tarptautiniuose santykiuose. Bei atspindėti jėgas, kurios mus valdo ir tampa pagrindiniu įrankiu kuriant globalinę politiką.

Tarptautinių santykių kryptys po Šaltojo karo pabaigos

Pirmoji kryptis yra taikos užtikrinimas. Mes visi galėjome stebėti, kad po Šaltojo karo pabaigos įvyko branduolinio ginklo, kaip strategiškai svarbaus įrankio nuosmukis. Pasaulis yra pusiaukelėje atsisakydamas branduolinio ginklo, kaip

centrinio objekto kuriant globalinius santykius. Šaltojo karo eroje, tarptautinė politika buvo kuriama išrikiavus branduolines galvutes. Šiais laikais tai vis dažniau sukelia juoką. Juk ir taip visiems yra aišku, kad branduolinis ginklas negali būti naudojamas. Nors jis ir dar tebėra, vienas iš veiksnių, išlaikančių jėgų pusiausvyra pasaulyje, tačiau nebevaidina tokio didelio vaidmens, kaip kad Šaltojo karo metais. Greičiau yra dedamos didelės pastangos sumažinti branduolinį arsenalą.

Saugumo politikos fronte yra aiškiai matomas didžiųjų valstybių dialogo formavimasis, bei kompromisų paieška sprendžiant politikos uždavinius.

Branduolinio karo pavojus yra žymiai sumažėjęs, pasaulis tapo taikesniu. Bet tuo pat metu išauga nauji pavojai, kurie drumsčia pasaulio taiką: nacionalizmas, fundamentalizmas, terorizmas, separatizmas, etnonacionalizmas. Šie konfliktai yra tiesioginė grėsmė pasaulio taikai, bei nacijų integracijai. Nauji trumpalaikiai, bei ilgalaikiai pasaulinio saugumo iššūkiai taip pat tampa vis svarbesni, kaip pavyzdžiui vykstantys regioniniai konfliktai, masinio naikinimo ginkluotės problemos, bei besitęsiančios reformos buvusiose Sovietų Respublikose.

Dar viena ir ypač svarbi tarptautinės saugumo politikos dalis yra ekonominė nepriklausomybė, aplinkosauga ir demokratija bei žmogaus teisės.

Antra – tai ekonominė tarptautinių santykių kryptis. Čia iškyla trys pagrindiniai poliai: Europos Sąjunga, Šiaurės Amerika, Rytų Azija. Kiekvienam iš šių polių priklauso viena ketvirtoji pasaulinio bendrojo produkto dalis. Ekonomikos svarba tarptautiniuose santykiuose skatina kurtis politiniams apsisaugojimo faktoriams. Ir vienas iš pagrindinių šių laikų ekonomikos iššūkių yra iškylanti trintis tarp šių didžiųjų polių.

Kadangi visi suprantame, kad tarp šių trijų polių būtinas ekonominis reguliavimas, mes galime iškelti klausimus: Ar transatlantinis saugumas, bei bendradarbiavimas gali susidurti su rimtais sunkumais? Ar gali egzistuoti ekonominė nepriklausomybė tarp šių trijų polių ir kaip sumažinti trintį tarp jų.

Galiausiai žvelgiant iš ideologijos pusės, idėjos apie prekybinę demokratiją, pilietinę visuomenę, valdžios skaidrumą ir atsakomybę už veiksmus ir galiausiai prekybinę ekonomiką tampa vis universalesnės.

Komunizmo žlugimas paliko JAV bei jos sąjungininkams didelę įtaką formuojant intelektualinę, bei mokslo politiką. Dauguma Sovietų Sąjungos deklaruojamų vertybių buvo atmestos arba tiesiog
nerado pritarimo tarptautiniame lygmenyje. Socializmo formuojama ekonomikos vizija taip pat buvo visiškai atmesta. Vakarietiški prekybos principai, privatinė nuosavybė tapo pagrindu ekonomikoje. Komunistų partijos valdžios monopolis ir išplėtota biurokratija tapo visiška praeitimi, kurią pakeitė: demokratiniai rinkimai, demokratijos tradicijomis besiremianti valdžia, pilietinė visuomenė. Visi šie veiksniai tapo pagrindu formuojant valstybių valdymą.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 788 žodžiai iš 2592 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.