Tarptautinių organizacijų sąveikos su valstybėmis būdai ir metodai
5 (100%) 1 vote

Tarptautinių organizacijų sąveikos su valstybėmis būdai ir metodai

Įvadas

Įsimintinieji 2001 m. rugsėjo 11- osios įvykiai, po to sekusi JAV invazija į Iraką, bei daugelis kitų tarptautinių kampanijų daugeliui pasaulio šalių parodė naują ir bene pačią didžiausią tarptautinės “rykštės” – terorizmo – grėsmę. Ne vien terorizmo problemos kyla pasaulyje. Žmogaus teisės, išsilavinimo problemos, humanitarinė pagalba ir dar daugelis kitų problemų iškyla įvairiose pasaulio šalyse. Šias problemas tikrai būtų sunku spręsti be tarptautinių organizacijų pagalbos. Ta pati terorizmo problema atrodytų žymiai didesnė, be Šiaurės Atlanto aljanso ir Jungtinių Tautų organizacijos. Pasaulinis eksportas ir importas atrodytų visiškai kitaip be pasaulio prekybos organizacijos. Turime nemažai pavyzdžių kaip tarptautinės organizacijos įtakoja valstybių vidaus politikos gyvenimą ir bendrą šalies situaciją. Kartais šis įsikišimas yra būtinas siekiant pasaulinės taikos, nors tokios gali tekti laukti dar labai ilgai. Labai svarbu suvokti kaip visos tarptautinės organizacijos gali įtakoti mūsų visų gyvenimą, ypač po įstojimo į ES ir NATO.

Interviu tarp Jungtinių Tautų Generalinio Sekretoriaus ir Irako Ministro pirmininko (http://www.un.org/apps/sg/offthecuff.asp?nid=796), leidžia suprasti, kad reikalai tik gerėja. Karen A. Mingst knygoje „Esentials of international raletions“ atskleisti teoriniai realistų ir radikalų požiūriai į tarptautines organizacijas kurie teoriškai gali egzistuoti ir priverčia mus susimąstyti apie šios temos reikalingumą. R. Jackson ir G. Sorensen knygoje „Introduction to international relations“ pateiktas liberalistinis požiūris į tarptautinius santykius ir tarptautines organizacijas kuriuo aš remsiuosi nagrinėdamas tarptautinių organizacijų sąveiką su valstybėmis.

Darbo tikslas – susisteminti tarptautinių organizacijų įtakojimo būdus ir metodus valstybėms ir jų gyventojams. Darbe remsiuosi aprašomuoju analitiniu metodu. Pirmoje darbo dalyje bus apžvelgtas liberalų požiūris į tarptautinę sistemą ir tarptautinies organizacijas. Antrą darbo dalį pradėsiu trumpai apžvelgdamas interviu su Jungtinių Tautų generaliniu sekretoriumi Kofi A. Annan apie padėtį Irake, o toliau trumpai pristatysiu pagrindines problemas kurias sprendžia Tarptautinės organizacijos pasaulyje.

Tarptautinė sistema pagal liberalus

Žvelgiant į liberalų požiūrį, būtų nesunku surasti bent tris tarptautinės sistemos koncepcijas. Pirma koncepcija priima tarptautinę sistemą ne kaip struktūrą, bet kaip procesą. Kur sąveika vyksta tarp skirtingų partijų ir kur skirtingi veikėjai mokosi iš sąveikos. Veikėjais šiuo atveju pripažįstamos ne tik valstybės, bet tarptautinės organizacijos (tokios kaip Jungtinės Tautos), nevyriausybinės organizacijos ( Žmogaus teisių stebėtojai), bei multinacionalinės korporacijos, bei atskiros veikėjų grupės. Kiekviena veikėjų grupė sąveikauja su visomis kitomis. Su tokia daugybe veikėjų, daugybė nacionalinių interesų apibrėžia tarptautinę sistemą. Antra tarptautinės sistemos koncepcija yra kilusi iš Anglijos tarptautinės visuomenės tradicijų. Atsižvelgiant į principinius šios teorijos kūrėjus mokslininkus Hedley Bull ir Adam Watson, tuo metu kai tarptautinė sistema susideda iš grupės nepriklausomų bendruomenių, tarptautinė visuomenė yra daugiau nei tai. Tarptautinėje visuomenėje skirtingi veikėjai bendrauja tarpusavyje, jie sutinka su vienodomis taisyklėmis ir vienodais įstatymais, turi vienodus interesus. Trečioji koncepcija yra neoliberalų institucionalizmas, požiūris kuris priartėja prie realistų mastymo. Neoliberalų institucionalistiniu požiūriu tarptautinė sistema, tai lyg anarchija kur kiekvienas individas siekia savo asmeninių interesų. Bet skirtingai nuo realistų, sąveikos rezultatą jie mato kaip potencialiai pozityvų. Čia institucijos kurios buvo sukurtos asmeninių interesų pasitarnauja sumažinant konkrečių valstybių poveikį.

Visi liberalai sutinka ir priima pokyčius tarptautinėje sistemoje. Liberalai mano galimus pokyčius iš kelių šaltinių:

1) Pirmiausia pokyčiai tarptautinėje sistemoje gali kilti kaip išdava išorinio technologinio tobulėjimo. Tai progresas kuris vyksta nepriklausomai nuo veikėjų dalyvaujančių tarptautinėje sistemoje.

2) Pokyčiai gali įvykti dėl santykinai svarbių skirtumų problemų. Tuo tarpu kai realistai pirmenybę teikia nacionaliniam saugumui, liberalai mato kitas problemas. Ypač, paskutiniaisiais dvidešimto amžiaus dešimtmečiais, ekonominės problemas pakeitė nacionalinį saugumą, nors XXI amžiuje, globalios problemos, tokios kaip žmogaus teisės ar aplinkosaugos problemos gali užimti pirmaujančias vietas. Liberalų manymu, tai gali lemti esminius pokyčius tarptautinėje sistemoje.

3) Pokyčius gali lemti naujų veikėjų prisijungimas prie tarptautinės sistemos, įskaitant multinacionalines korporacijas, nevyriausybines organizacijas, ar kitus dalyvius globalioje pilietinėje visuomenėje. Nauji veikėjai gali įvesti naują santykių pobūdį ir yra linkę keisti tiek tarptautinę sistemą, tiek valstybių elgseną. Šis pokyčių tipas yra suderinamas su liberalų požiūriu ir apie tai daug rašo liberalų rašytojai. Kaip ir kolegos realistai, liberalai pripažįsta, kad šie pokyčiai gali vykti visuotinėje jėgos struktūroje tarp valstybių. Šis požiūris
yra artimiausias realistams.

Jungtinių Tautų reikšmė Irake

Jungtinės Tautos jau gana senai bendradarbiauja su Irako vyriausybe ir siūlo jiems savo pagalbą, nors tas bendravimas ne visada buvo toks paprastas ir nesudėtingas. Saugumo taryba yra įsipareigojusi užtikrinti, kad Irakas turės savo ateitį ir kurs stabilią ir taikingą visuomenę. Jungtinių Tautų generalinis sekretorius užtikrino Irako ministrui pirmininkui, kad JT daris viską, kad pagerintų Irako žmonių gyvenimą, ir kad toliau jie turi galvoti kartu. JT be visų kitų programų, taip pat yra labai aktyvios kovojant už žmogaus bei moterų teises Irake.

Taikos partnerystė (Partnership for Peace – PfP)

1994 metų sausio mėnesį NATO valstybių viršūnių susitikime Briuselyje buvo iškelta iniciatyva transformuoti NATO ir jos partnerių santykius pereinant prie glaudesnių ryšių formų, kurios buvo apibūdintos vadinamojoje Taikos partnerystes (PfP; angl. Partnership for Peace) programoje. Ši programa sudarė sąlygas praktiškai bendradarbiauti karinėje srityje atsižvelgiant į skirtingus dalyvaujančių šalių interesus ir galimybes. Vienas iš programos tikslų – išplėsti bendradarbiavimo partnerių galimybes taikos palaikymo srityje panaudojant tokias formas, kaip bendras planavimas, bendras pasirengimas; jie stiprintų ir valstybes partneres ginkluotųjų pajėgų efektyvesnę sąveiką su NATO. Programa taip pat buvo siekiama prisidėti prie šių valstybių planavimo gynybos srityje, skaidrumo ir demokratinės ginkluotųjų pajėgų kontrolės stiprinimo.

Šiuo metu Jūs matote 34% šio straipsnio.
Matomi 972 žodžiai iš 2851 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.