Telefono atsiradimas
5 (100%) 1 vote

Telefono atsiradimas

Pirmajai telefono linijai Lietuvoje – 120 metų!

Šiai sukakčiai paminėti 2002 m. rugsėjo 27 d. Rietave, kur prieš 120 metų pirmą kartą Lietuvoje suskambo telefonas, šventiniuose renginiuose dalyvavo didžiausių Lietuvos telekomunikacijų bendrovių atstovai, vyko šventiniai renginiai – buvo surengta jubiliejinė konferencija, pristatyta Ryšių istorijos ir Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejų parengta paroda. Plačiau apie 120 metų senumo įvykius ir telekomunikacijų plėtrą Lietuvoje „Muziejininkystės biuletenio“ skaitytojams pasakoja Ryšių istorijos muziejaus direktorė Angelė LEKAVIČIENĖ.

Lygiai 120 metų nusinešė laikas, kai suskambo telefonas kunigaikščio Bogdano Oginskio (Rietave) ir grafo Juozapo Tiškevičiaus dvaruose. Nuo seniausių laikų žmonės norėjo bendrauti, keistis informacija, žinoti apie viską. Dar senovės lietuviai turėjo skubių pranešimų perdavimo sistemą. Pasirodžius priešui, jie ant kalvų ar piliakalnių viršūnių uždegdavo pavojaus laužus. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto laikais tarp Vilniaus ir Trakų pilių veikė ugnies signalų „telegrafas“. Pilių bokštuose budėdavo „žiburiniai“, mokėdavę priimti ir perduoti žinias.

Paštas žmonėms yra žinomas kaip labai sena, paprasta parašytų žinių perdavimo sistema. XVI a.viduryje Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Augustas suteikė Kristupui Taksiui privilegiją vežioti paštą iš Krokuvos į Vilnių ir atgal.

Europos valstybių karinėse struktūrose buvo paplitę veidrodiniai signaliniai įtaisai heliografai, kuriuos tarpukaryje naudojo ir Lietuvos kariuomenė.

Žmonių gyvenimas darėsi vis sudėtingesnis. Nuaidėjo Didžiosios Prancūzijos revoliucijos salvės, augo nauja fabrikantų, prekybininkų karta, auganti pramonė ir gamybiniai santykiai reikalavo naujų išradimų. Ir žmonija juos gavo. XVIII šimtmečio garo mašina, pirmasis garvežys, spausdinimo staklėmis išspausdinti pirmieji laikraščiai, fotoaparatas ir… optinis telegrafas padėjo greičiau bendrauti tarpusavyje, nelaukiant atvykstančių žygūnų ar pašto diližanų.

1839m. per Lietuvos teritoriją nuo Zarasų per Utenos, Ukmergės, Kauno apylinkes buvo nutiesta optinio telegrafo linija. Yra žinoma, kad stotys buvo įrengtos ant Vilniaus Gedimino pilies bokšto bei Kaune, Žaliakalnyje, dabartinėje Vaižganto gatvėje, kur XX a. pradžioje buvo pastatytos pirmosios radijo stoties antenos.

XVIII šimtmečio antroje pusėje buvo atlikti pirmieji bandymai perduoti elektros signalus laidais. Istorijai gerai žinomi išradėjai anglai Uitstonas, Kukas, vokietis Hausas, rusas Šilingas kūrė telegrafo aparatus praktiniam naudojimui. Bet tik Samuelis Morzė 1837m. sukūrė paprastos konstrukcijos signalų perdavimo aparatą, pritaikydamas taškais ir brūkšniais užkoduotą abėcėlę.

Šiandien, kalbėdami apie telefono istoriją, negalime neminėti telegrafo, kuris iki telefono išradimo buvo svarbiausia ryšio priemonė. XIXa. penktojo dešimtmečio pradžioje buvo nutiestos telegrafo linijos Ryga – Liepoja – Kretinga – Palanga – Klaipėda, ir Klaipėda – Tilžė – Karaliaučius. Telegrafo plėtrai didelės įtakos turėjo 1859 m. įsikūrusi Vokietijos – Austrijos telegrafo sąjunga, vadovavusi 480-čiai telegrafo stočių, pastatytų prie geležinkelių Prūsijoje, Austrijoje, Saksonijoje, Nyderlanduose ir kitose Vakarų kraštuose.

1865 m. telegrafo stotys veikė visuose Kauno gubernijos miestuose, tarp jų ir Kretingoje, Plungėje, Rietave, Palangoje. Kauno gubernijoje dėl jos geografinės padėties telegrafo ryšio plėtra buvo spartesnė negu Vilniaus ar Gardino gubernijose. Daugumoje stočių Morzės aparatai veikė ištisą parą.

Netruko ateiti į Lietuvą ir amerikiečio Aleksandro Grejamo Bello 1876 m. išrastas telefonas. Amerika labai greitai suprato A.G.Belo išradimo svarbą, tuo sudomindama ir Europą. Pirmoji telefono linija Europoje buvo nutiesta Berlyne 1877 m. tarp pašto kontoros ir telegrafo stoties. Jos ilgis buvo 2 km. 1881 m. Berlyne buvo išleistas pirmasis 48 telefono abonentų sąrašas.

Rusijos imperijai, kuriai priklausė ir Lietuva, pirmąsias telefono linijas įrengė Belo kompanija, turėjusi savo atstovybę Peterburge. 1882 m. ji įrengė telefono tinklą Varšuvoje su 105 abonento linijomis. Tais pačiais metais Rygoje 54 telefono abonentai galėjo skambinti vieni kitiems per vadinamąją „centralę“, t.y. centrinį jungiamąjį komutatorių.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 632 žodžiai iš 2008 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.